«У недалекому майбутньому нас чекають «дизайнер»- ліки»: 7 тез Юрія Мончака

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка і Служба резервування
пн-пт: 8–22, сб: 9-20, нд: 10–20

«У недалекому майбутньому нас чекають «дизайнер»- ліки»: 7 тез Юрія Мончака

Чи була ця інформація корисною для вас?
{1} {0}

7 тез Юрія Мончака, професора молекулярної біології медичних факультетів Макгільського та Монреальського університетів, директора лабораторії молекулярної діагностики у клініці Макгільського університету (Канада) з лекції для фармацевтів мережі аптек "D.S." у рамках модульного курсу у Школі біоетики УКУ

Сучасна медицина переживає ґрунтовну революцію. Колись діагноз залежав від розпізнання морфології тканини чи клітини. Традиційна медицина має свої обмеження, бо фокусується на фізичних (температура, біль, колір шкіри) і морфологічних ознаках людського тіла. Уже згодом почали дивитись на фізіологічні та патологічні ознаки. А молекулярна медицина не дивиться на кінцевий результат – хвору тканину, хоче знати чому і яким чином вона трансформувалася, як запобігти небезпеці. Тепер вчені дослідили, що саме спричинює хвороби, які гени відповідають за здоровий стан організму і хвороби. У недалекому майбутньому діагностика все більше буде опиратися на дослідження генетичного профілю людини, що дозволить передбачати хвороби, підібрати належне лікування на ранніх стадіях.

Лікування уже тепер відбувається за допомогою “дизайнер”-ліків, що відкриває еру “цілеспрямованої терапії”. Це революційна терапія, де ліки є в принципі персоналізованими і пристосованими до кожного пацієнта особисто, залежно від його генетичного профілю. Уже сьогодні шукаємо ліки, які розпізнаватимуть тільки ракові клітини і впливатимуть лише на ту частину клітини, в якій виникла мутація і яка спричинила онкохворобу. Тоді як звичайна хіміотерапія вбиває і здорові, і хворі клітини, які швидко розмножуються. Це новий персоналізований підхід до лікування та медицини загалом. Ідея полягає у тому, щоби до кожної хвороби дібрати ключик. Але починати треба з найменш складних недуг. Хворобу, спричинену одним лиш геном чи однією групою генів, значно легше лікувати, аніж хвороби, спричинені численними мутаціями у великій кількості генів. Сьогодні боремося з десятком онкохвороб. Вірю, що за кілька років зможемо діагностувати кілька десятків недуг і матимемо проти них специфічні ліки, а отже, персоналізовану медицину.

Наше розуміння раку змінюється. Будь-яка наша клітина може стати раковою, якщо у ній відбуваються мутації, які дають їй перевагу росту. Вона подвоюється швидше, ніж здорові клітини, набуває нових характеристик, що дають їй нові можливості. Всі гени, які називаємо раковими і які при певних мутаціях спричиняють цю недугу, є нормальними генами і виконують свою функцію у здорових клітинах, тільки вони починають неправильно функціонувати в клітині.

Ми просеквенували цілий геном людини, і це вже починає працювати на медицину. Нині будь-кому відчитати свій геном обійдеться в менш ніж 1 000 доларів. Кожен ген – це окреме речення, а кожна хромосома – це один том 46-томної енциклопедії. 23 томи ми отримуємо від тата, а ще 23 – від мами. Тільки 4 відсотки відрізняють людину від мавпи. Різниця між нами як особинами – 0,1 відсотка. Тобто ми є подібними між собою на 99,9 відсотка, є лише маленька різниця, що робить нас інакшими.

Знаю, що цілий інститут працює над апаратом завбільшки з мобільний телефон. Це буде міні-лабораторія, щось на зразок глюкометра, яка за невеличким зразком крові визначатиме не тільки рівень цукру, а весь профіль людини – генетичний, біохімічний, молекулярний. Вся інформаціянадходитиме до лікаря, який, опрацювавши її, зможе завчасно зреагувати на них. Ми зможемо запобігати недуги, і це буде значно дешевше, аніж лікувати їх.

Сьогодні молекулярну діагностику людини можна провести всього за 2 години і швидко відреагувати на небезпеку, якщо виявили мутовані гени. Перед науковцями та лікарями стоїть виклик, як використовувати цю інформацію. Я вірю в біоетику. Це наука, яка намагається аналізувати процеси цілісно, дивлячись не лише на окремий прецедент, а й на загальний контекст.

Людина повинна намагатися зрозуміти якнайбільше. Вірю, що Господь Бог дав розум, аби ми могли досліджувати, дав інструмент для цього. Але зараз треба вирішити, що можемо робити з кодом, а що – ні. Бог так сотворив людей, що кожен із є інший, а ми не хочемо дати можливості людині існувати в різний спосіб. Ми перебираємо на себе амбіцію Бога, що зможемо збудувати такий ембріон, таке потомство, якого хочемо. Маємо застановитися і вирішити, що це шкідливо для людства, бо відбираємо самі в себе волю, хочемо такий вид людини, а не інший.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Випускні урочистості у Школі біоетики УКУ
За знання платять гроші: стипендії для студентів УКУ від мережі аптек "D.S."
Арт-терапія у «D.S. Таємній аптеці»Статті з розділу Для здоров'я духовного

Всі статті