Алергія на ліки: її причини та діагностика

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка і Служба резервування
пн-пт: 8–22, сб: 9-20, нд: 10–20

Алергія на ліки

Чи була ця інформація корисною для вас?
{1} {1}

Лікарська (медикаментозна) алергія – це вторинна підвищена специфічна імунна реакція на лікарські препарати, що супроводжується загальними або місцевими клінічними проявами. Вона розвивається тільки при повторному введенні препаратів.

Існує дві категорії хворих: в одних лікарська алергія виникає як ускладнення при лікуванні, в інших – це професійне захворювання, що є основною, а нерідко і єдиною причиною тимчасової або непостійною непрацездатності. Як професійне захворювання лікарська алергія виникає в практично здорових осіб внаслідок тривалого контакту з ліками і медикаментами (лікарі, медичні сестри, фармацевти, працівники заводів з виробництва медичних препаратів). Медикаментозна алергія зустрічається частіше у жінок. Ризик розвитку алергії на ліки становить 1-3%. 

Основні причини розвитку алергії до ліків

  • спадкова, генетично обумовлена схильність;
  • наявність інших видів алергії (бактеріальної, пилкової, харчової та ін);
  • тривале застосування хворими лікарських препаратів, особливо повторними курсами;
  • одночасне призначення великого числа лікарських препаратів з різних груп, продукти метаболізму яких можуть посилювати алергенну дію один одного;
  • фізико-хімічна структура, висока сенсибілізуюча активність препарату.

Більшість клінічних проявів лікарської алергії супроводжується наявністю змішаних реакцій різних типів. Так, шок, кропив'янка, бронхоспазм можуть супроводжуватися реакціями як першого, так і третього типу.

На відміну від справжніх алергічних реакцій, при псевдоалергічних реакціях відсутні антитіла та імунні Т-лімфоцити.

Псевдоалергічні  реакції можуть спостерігатися при первинному введенні в організм місцевих анестетиків, опіатів та інших препаратів.

Справжня алергічна реакція проявляється дуже швидко - через декілька хвилин після введення препарату. Проблема в тому, що багато пацієнтів приймають декілька лікарських препаратів одночасно, тому іноді буває важко визначити, які саме ліки викликають алергію. Для того щоб фахівець міг зрозуміти, чи справді алергічний характер має реакція на ліки, він повинен отримати повну інформацію про характер реакції, наявності алергій у минулому та історію хвороби пацієнта.

Виявити причину алергії за допомогою шкірного тесту або аналізу крові складно, тому у випадку реакції на ліки рекомендується звернутися до лікаря-алерголога, який і ухвалить рішення про продовження прийому препарату. В особливих випадках застосовується шкірний тест з використанням потенційного алергену, або «провокаційний» тест, що передбачає прийом потенційного алергену в малих дозах і поступово. Цей тест може бути небезпечним, і тому проводиться тільки в спеціалізованих клініках або в лікарні. Як правило, при всіх проявах лікарської алергії необхідно скасувати всі препарати, які раніше застосовувалися. Залишають тільки препарати, необхідні за життєвими показниками (інсулін – хворим на діабет, антибіотик – при сепсисі і т. д.).

Харчова алергія

У хворих з лікарською алергією нерідко буває харчова алергія. Тому їм необхідна основна гіпоалергенна дієта, в якій обмежуються вуглеводи і виключаються всі продукти крайніх смакових відчуттів (солоне, кисле, гірке, солодке), а також спеції та ін. Рекомендоване рясне пиття води і чаю, але не складних забарвлених напоїв (алергія до барвників).

Діагностика лікарської алергії у дітей починається з детального вивчення алергологічного анамнезу: аналізується перебіг вагітності матері дитини, зловживання продуктами харчування певного виду, однобічність харчування, наявність професійної шкідливості, прийом ліків під час вагітності, перебіг пологів із застосуванням медикаментозної стимуляції і знеболювання, протягом раннього неонатального періоду адаптації новонародженого, використання будь-яких медикаментів молодою мамою, вигодовування дитини грудним молоком, адаптованими або неадаптованими молочними сумішами, вживання соків, фруктових сумішей.

В обов'язковому порядку встановлюється спадкова схильність до медикаментозної алергії і алергологічним захворювань взагалі. Необхідно з'ясувати особливість реакції на укуси комах, визначити провокуючі і посилюючі фактори (наприклад, погодні умови, прийом продуктів, що відносяться до сильних харчових алергенів, контакт з хімічними та побутовими субстратами, контакт з тваринами, наявність комп'ютера в житловому приміщенні дитини, тварин, квітучих рослин, зв'язок з простудними захворюваннями, вірусними інфекціями і т. д.). За уточнення діагнозу переходять до цілеспрямованого клінічного обстеження дитини.

Для діагностики лікарської алергії у дітей застосовується комплекс лабораторних методів та шкірні тести.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Медичне страхування з "D.S." 
Арт-терапія у "D.S. Таємній аптеці" 
Екопакети в аптеках "D.S." 
Як правильно утилізувати ліки вдома

Статті з розділу Домашня аптечка

Всі статті