Артеріальна гіпертензія: причини та профілактика

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка
цілодобово
і
Служба резервування
пн-пт: 9–21, сб-нд: 10–20

Артеріальна гіпертензія

Чи була ця інформація корисною для вас?
{0} {0}

Артеріальний тиск - це сила, з якою потік крові тисне на стінку судин. Величина його залежить від численних факторів сили, з якою серце виштовхує кров у судини: кількості виштовхнутої крові, еластичності та тонусу судин.

Під час скорочення серця створюється максимальний (систолічний) тиск в артеріях, а під час його розслаблення - мінімальний (діастолічний) тиск, що позначають двома цифрами. На сьогоднішній день прийнято вважати, що оптимальним артеріальним тиском є 120/80 мм рт. ст.

Що таке артеріальна гіпертензія і чим вона небезпечна?

Артеріальна гіпертензія - це стійке підвищення артеріального тиску вище 140/90 мм рт. ст. Епідеміологічні дослідження показують, що підвищений тиск мають майже 44 % дорослого  населення України. Артеріальна гіпертензія є частою причиною розвитку життєво небезпечних гострих захворювань серця (інфаркт міокарда) та мозку (інсульт). Близько 50 % всіх випадків смерті від серцево-судинних захворювань припадає на артеріальну гіпертензіЮ, вона стає причниною виникнення та прогресування ішемічної хвороби серця, хронічних захворювань головного мозку, нирок, очей тощо.

Причини артеріальної гіпертензії

Більше ніж у 90 % випадків істинну причину підвищення тиску виявити не вдається. У такому випадку говорять про первинну гіпертензію (власне гіпертонічну хворобу). Вважається, що провокуючими факторами гіпертонії є гормональний дисбаланс, порушення регуляції нервовою системою судинного тонусу (спадковість). Близько 10 % пацієнтів мають гіпертонію як результат іншого захворювання, наприклад, стенозу ниркової артерії, пухлини наднирників, захворювань щитовидної залози тощо.

Фактори ризику

Вік: з віком спостерігається зростання артеріального тиску.

Стать: у молодому та середньому віці частіше хворіють чоловіки, з віком різниця нівелюється.

Спадковість: наявність хвороби у батьків, родичів підвищує ймовірність захворіти.

Маса тіла: надлишкова вага асоціюється з 2-6 кратним підвищенням ризику виникнення артеріальної гіпертензії.

Харчові фактори: кухонна сіль, кава, алкоголь, смажені та копчені страви, цукор, солодощі, рафіновані продукти, консерванти, барвники, стабілізатори, ароматизатори.

Куріння: мозковий інсульт та ішемічна хвороба серця у осіб, що курять, виникає в 2-3 рази частіше, ніж у тих, хто не палить.

Психосоціальні фактори: стрес сприяє підвищення тиску.

Фізична активність: в осіб, що ведуть малорухливий спосіб життя, ризик виникнення гіпертензії на 20-50 % вищий, ніж у фізично активних.

Як правильно виміряти артеріальний тиск?

Для щоденного контролю в побуті найзручнішими є електронні напівавтоматичні тонометри. Для точності вимірів важливо, щоб розміри манжети відповідали об'єму руки. Вимірювання має проводитися у спокої. Після їжі, міцного чаю, кави, куріння міряти тиск можна лише через 30 хвилин. Процедуру необхідно проводити у сидячому положенні з опорою на спинку стільця. Руку слід повністю розслабити і тримати нерухомо до кінця виміру. Вимірювати тиск треба почергово на обох руках.

За матеріалами Львівського обласного центру здоров'я

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ;
"Джентельмени з манжетами": 5 порад, як обрати тонометр
Мережа аптек "D.S." ослуговує страхові рецепти
Як допомогти армії з мережею аптек "D.S."

Статті з розділу Знання задля здоров'я

Всі статті