Чому не треба займатися дизайном людського життя: 7 тез Алоїза Буха

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка і Служба резервування
пн-пт: 8–22, сб: 9-20, нд: 10–20

Чому не треба займатися дизайном людського життя: 7 тез Алоїза Буха

Чи була ця інформація корисною для вас?
{0} {0}

Алоїс Бух – професор морального богослов'я міжєпархіальної вищої семінарії та навчального центру м. Лянтерсгофе (Німеччина). Пропонуємо кілька тез з його відкритої лекції у Школі біоетики "Сучасні біоетичні проблеми та дискусії: досвід західноєвропейського суспільства" (2016 р.)


Від Бога.jpg

Управління із запліднення і ембріології людини Великобританії дозволило вченим з лондонського Інституту Френсіса Кріка генетично модифікувати людські ембріони. 1 лютого 2016 року науковці отримали цей історичний дозвіл. Очікується, що отримані дані допоможуть, зокрема, поліпшити процес розвитку ембріона при екстракорпоральному заплідненні. Ця робота, ймовірно, допоможе в лікуванні безпліддя і лікуванні вроджених патологій.

Зародок – це повністю сформоване людське життя на ранній стадії. У Німеччині і Європі на такі втручання діє однозначна і чітка заборона, причому навіть якщо б йшлося про можливість подолання онкології. Проте тут не все так просто. Приміром, дослідження стовбурових клітин продовжується, щоправда, їх експортують з інших країн, де їх отримання із людських зародків дозволене. Така-от позиція…

Є ряд етичних проблем, які доведеться вирішувати однаково урядам усіх країн, які зіткнуться з проблемою ембріональних досліджень. Використання ембріонів, над якими велися дослідження, для імплантації жінкам. Фокус полягає у тому, що та служба, яка дає дозвіл на такі дослідження, у подальшому має забезпечити план дій на такий випадок. Зрештою, чи можна застосовувати цей метод, якщо не знаємо наслідків експерименту і невідомо, хто народиться після високотехнологічних маніпуляцій у геномі?

Чи можемо ми приймати рішення за індивіда, коли він ще не може сказати сам за себе? Яке право маємо займатися «дизайном» людського життя – на свій розсуд обирати, хто має народитися, які ознаки (біляве волосся, блакитні очі) має мати? Ті технології, які мають сьогодні у своєму розпорядження науковці, вже сьогодні дозволяють вибирати майбутнє потомство і його ознаки – така собі бебідизайнерська робота. Цей сценарій дуже реальний, адже завжди знайдуться люди, які готові платити гроші за це. Але треба задуматися: хто має встановлювати, яким має бути кожен окремий індивід, яким він має бути?

Тривалий вплив генетичного оснащення – не знаємо, як це вплине на людство взагалі, на майбутні покоління, адже індивідуум, який зазнав генетичного експерименту, у подальшому народжуватиме дітей і невідомо, які наслідки для людства це матиме. Чи сучасна бебідизайнерська позиція виправдана? Зміни уже не управляються нами! .. Нам може сьогодні здаватися, яке це відношення до нас мають ці вузькі медичні питання, проте це питання до усіх, хто платить податки у всьому світі: чи ми всі хочемо йти далі цим привабливим креативним шляхом? Голова австрійської комісії біоетики Ганс Шулер нещодавно заявив: «Ми ще навіть не знаємо ціни за такі дослідження»…

З ідентичності постембріональних експериментів, немає виходу – це мають пам’ятати донори, лікарі, дослідники, урядовці. Бо залишається невирішеним питання: чому саме такий, а не інший дизайн людини ми прийняли? Люди важко дають собі ради, коли ростуть без одного з батьків, виростають у сиротинцях, це стає для них травмою на все подальше життя.

Маємо ще одну важу ідентичність – дітей, яких народили, щоб вилікувати від лейкемії брата чи сестру (коли немає донора кісткового мозку, є дуже велика ймовірність, що саме брат чи сестра може найкраще підійти за всіма показниками для пересадки). Уряди різних країн витрачають чимало грошей на психологів, адвокатів, медиків, щоб впоратися із цим. Готуйтеся! Такого проблемного досвіду буде ще більше після експериментів з людськими ембріонами!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Випускні урочистості у Школі біоетики УКУ
За знання платять гроші: стипендії для студентів УКУ від мережі аптек "D.S."
Арт-терапія у «D.S. Таємній аптеці»

Статті з розділу Для здоров'я духовного

Всі статті