Діагноз за термометром: про що розповість температура тіла

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка
цілодобово
і
Служба резервування
пн-пт: 9–21, сб-нд: 10–20

Діагноз за термометром: про що розповість температура тіла

Чи була ця інформація корисною для вас?
{5} {0}

Температура тіла  один з найважливіших показників стану організму. Про що говорять її стрибки вгору і вниз? Чому нормальною температурою лікарі вважають показник 36,6?

По-перше, під нормальною терапевти розуміють температуру тіла здорової дорослої людини у середині дня у стані спокою. Уранці людина дещо холодніша - на 0,5 - 0,7 градусів, а до вечора теплішає на 0,3 - 0,5 градуси.

Певний час була популярною думка про те, що нібито у кожної людини своя нормальна температура. Однак зараз фізіологи впевнені, що це не так. Норма коливається в залежності від статі, віку та раси, але загалом нормальна температура не може бути нижчою 35,9 градусів і вищою 37,2.

Особиста нормальна температура тіла раніше формується у дівчат - до 13 - 14 років. У юнаків - приблизно до 18 - 20 років. Після 25 років температурні відмінності між чоловіками і жінками особливо очевидні: чоловіки в середньому «холодніші» від жінок на півградуса!

Як зрозуміти, що загрожує чи не загрожує здоров'ю при зміні температури тіла? І коли настав час бігти до лікаря?

Від 34,9 до 35,2

Нижчі показники термометра ми навіть не розглядаємо, оскільки це однозначний привід викликати невідкладну допомогу з реанімацією. Якщо ртутний стовпчик завмер біля позначки в 35 градусів, це може говорити про те, що у вас, можливо:

 • порушення роботи щитовидної залози, гіпотиреоз;
 • порушення формули крові;
 • різке зниження імунітету (наприклад, після курсу антибіотиків або специфічної терапії);
 • ви зазнали радіаційного опромінення.

Усі причини передбачають звернення до лікаря. Можете відразу зробити загальні аналізи крові і сечі, щоб лікар міг побачити ключові зміни і направити вас на детальніше обстеження.

Є ще одна цікава причина для сильного падіння температури - стан важкого похмілля. Така гіпотермія пов'язана з порушеною судинної провідності.

Від 35,3 до 35,8

Помірно знижена температура тіла може означати:

 • сезонну депресію;
 • синдром хронічної втоми;
 • астенічний синдром;
 • порушення засвоєння білка в організмі;
 • порушення функції печінки і жовчного міхура;
 • початкову стадію цукрового діабету.
Якщо ви постійно мерзнете, вас морозить, у вас холодні вологі руки і ступні - покажіться лікареві. Можливо, нічого страшного немає і вам просто треба змінити режим дня і раціон.
Справа в тому, що іноді люди з вегетосудинною дистонією таким чином реагують на зміни погоди, і треба просто навчитися правильно вести себе в ці періоди.

Від 35,9 до 36,9

Це нормальна температура, що говорить про те, що терморегуляція у нормі і в організмі немає гострих запальних процесів. Однак це не означає, що немає ніякого хронічного запалення або інших проблем, які можуть мати інші прояви, окрім порушення температури тіла. Будьте уважними до себе!

Від 37,0 до 37,3

Лікарі називають таку температуру субфебрильною, це температура тіла між здоров'ям і хворобо». Втім, для підвищення температури до зазначених показників є й цілком здорові приводи, наприклад, інтенсивне заняття спортом, відвідування лазні, сауни або гарячої ванни, а також зловживання гострими продуктами - перцем, гірчицею, хріном. 

Небезпечні причини для субфебрильної температури:

 • хронічний запальний процес в організмі;
 • хронічне інфекційне або недоліковане інфекційне захворювання;
 • захворювання крові;
 • гіперфункція щитовидної залози (гіпертиреоз);
 • загострення хронічної хвороби;
 • харчове отруєння;
 • внутрішня кровотеча;
 • проблеми із зубами;
 • злоякісні або доброякісні новоутворення в організмі;
 • захворювання лімфатичної системи.

Якщо така температура тримається більше 2 тижнів – це може бути проявом туберкульозу. Для того, щоб лікар поставив достовірний діагноз і призначив ефективне лікування, ні в якому разі не приймайте жодних ліків для зниження температури! 

Від 37,4 до 40,2

Це гострий запальний процес, що вимагає лікарського втручання. Питання про те, з якого рівня варто збивати температуру, вирішується індивідуально: якщо самопочуття значно погіршилось, то варто прийняти щось жарознижуючі ліки, щоб знизити температуру до того, як пройдете огляд у спеціаліста (пам’ятайте, якою була температура після вимірювання). Якщо у вас є складні неврологічні, психіатричні та інші проблеми, то порадьтеся з лікарем негайно, іноді висока температура призводить до судом.

Від 40,3 і вище

Загрозлива для життя температура, здатна привести до летального результату. Потрібна негайна медична допомога та введення спеціальних препаратів. В домашніх умовах такого пацієнта до приїзду швидкої варто охолодити холодною водою: у холодній ванній чи під холодним душем.

Цікаві факти

 1. Найнижча нормальна температура була зареєстрована у 19-річної мешканки Канади в 1995 році - 34,4 градуса на тлі повного здоров'я і відмінного самопочуття.
 2. Деякі продукти харчування здатні знижувати температуру тіла майже на градус. Це тростинний цукор, агрус зелених сортів і жовті сливи.
 3. Для лікування сезонної депресії корейські лікарі використовують процедуру «тепло-холод» - знижують температуру верхньої половини тіла і підвищують - у нижній. Кажуть, дуже ефективно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Як правильно вимірювати температуру
Мережа аптек "D.S." обслуговує страхові рецепти
Як обрати тонометр
Арт-терапія у «D.S. Таємній аптеці»

Статті з розділу Домашня аптечка

Всі статті