Метеозалежність: причини, симптоми та лікування

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка і Служба резервування
пн-пт: 8–22, сб: 9-20, нд: 10–20

Метеозалежність

Чи була ця інформація корисною для вас?
{1} {1}

Погода часто буває примхливою: різкі перепади атмосферного тиску, вологості й температури повітря, зміни напрямку і сили вітру. Інколи до них приєднуються й магнітні бурі. Вони виникають унаслідок додаткової енергії, що з'являється під час спалахів на Сонці.

Більшість навіть цілком здорових людей відчувають дискомфорт у разі перепадів атмосферного тиску та інших показників погоди. Дехто ж переживає маленьку "катастрофу" - до таких належить понад 20% мешканців Землі. Їх називають метеопатами. Серед міських мешканців метеопатів більше, аніж серед сільських. 

У кого і як проявляється метеозалежність

Зазвичай страждають від змін погоди ті, у кого є хронічні захворювання серцево-судинної (ішемічна хвороба серця зі стенокардією, гіпертонія чи гіпотонія тощо), органів дихання (хронічний бронхіт, бронхіальна астма, пневмосклероз тощо), захворювання кісткової системи (остеохондроз, хронічний артрозо-артрит тощо), хвороби очей (глаукома, катаракта), перенесені травми, психоемоційні порушення внаслідок перевтоми, синдром хронічної втоми, прояви гіповітамінозу. 

Під час погодних змін метеопати найчастіше скаржаться на головний біль, млявість, апатію, загальну втому, порушення сну (сонливість чи безсоння), зниження працездатності, дратівливість, ниючий біль у суглобах чи ділянках колишніх травм. У декого трапляються напади депресії.

Циклони й антициклони


Перепади атмосферного тиску викликають циклони й антициклони. Циклон - вихровий рух атмосфери зі зниженням тиску повітря, який супроводжується значною хмарністю та опадами, підвищеною вологістю. Антициклон - ділянка високого атмосферного тиску, в якій встановлюється ясна, безвітряна, суха погода. 

Люди з різними проблемами у здоров'ї по-різному реагують на наближення циклону й антициклону. Прихід циклону передусім відчувають хворі з тромбозами, захворюваннями суглобів і кісток, гіпотоніки (ті, в кого знижений артеріальний тиск). Вони заздалегідь прогнозують переміну погоди. Тому в народі їх називають "живими барометрами". 

У період циклону в повітрі зменшується вміст кисню (природна гіпоксія). Воно може спричинити погіршення загального самопочуття (клітинам організму бракує кисню), а також серцевий напад, напад бронхіальної астми, гіпертонічний криз. 

На початку і в розпал антициклону передусім погано почувають себе гіпертоніки (ті, в кого підвищений артеріальний тиск). Коли ж дія його слабшає, стає недобре гіпотонікам. Під час обстеження великої кількості людей дослідники встановили, що перепади атмосферного тиску більше впливають на зміну нижньої позначки артеріального тиску. Часті гіпертонічні кризи трапляються в дні перепадів атмосферного тиску в поєднанні з магнітними бурями чи похолоданням. 

Антициклон має ще одну особливість, неприємну для всіх без винятку. Якщо він зависає над великим містом, то всі хімічні шкідливі викиди промислових підприємств і вихлопні гази автомобілів також зависають низько над ним у вигляді смогу. В такі дні спостерігається підвищена смертність від серцево-судинних та легеневих хвороб.

Температура, вологість повітря та сила вітру також впливають на самопочуття людини


Цікаво, що високі й худі гірше переносять холод і спеку, ніж повненькі й невисокого зросту люди. Дослідники стверджують, що серцеві напади небезпечніші в зимову пору. Британські лікарі, проаналізувавши стан 11 тисяч пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, встановили, що випадки загострення хвороби взимку збільшуються на 19% порівняно з теплою порою року. Взимку частіше підвищується артеріальний тиск і рівень холестерину в крові. Низькі температури у поєднанні з перепадами тиску негативно впливають і на стан очей, особливо у тих, у кого проблеми із зором.

Підвищену вологість повітря (понад 80%) навіть за нормального атмосферного тиску погано переносять люди із хронічними захворюваннями суглобів та органів дихання (хронічний бронхіт, бронхіальна астма тощо). Може погіршуватися самопочуття й у тих, у кого проблеми з щитоподібною залозою, та в жінок у клімактеричний період. У вітряні дні підвищується збудливість центральної нервової системи. Поривчастий вітер може спричинити відчуття тривоги, пригніченості та напад мігрені. 

Лікування метеозалежності

Звільнитися від метеозалежності чи зменшити її прояви можна за допомогою таких заходів:

1. Щоденно, за будь-якої погоди, виділяйте 1-2 години для ходьби та фізичних вправ на свіжому повітрі, щоб організм поступово адаптувався до холоду та інших проявів погоди. Завжди відповідно одягайтеся, щоби не було ні жарко, ні холодно. Не виходьте на прогулянку голодним, особливо у холодну погоду. Займатися спортом ліпше починати в теплу пору року, щоб до настання холодів поступово адаптувати організм до низьких температур. 

2. Якщо у вас на холоді швидко мерзнуть руки і ноги, це свідчить про те, що вам потрібно зміцнити тонус судин. Це можна зробити за допомогоюконтрастного душу або місцевих контрастних ванн - почергово опускати ноги чи руки в миску з гарячою і холодною водою. 

3. В осінньо-зимову пору людям-метеопатам потрібно вживати вітаміни та мікроелементи.

4. Якщо у вас хронічні захворювання, обов'язково приймайте призначені лікарем ліки, дотримуючись визначених доз.

5. Стежте, щоб ваше харчування було повноцінним, із достатньою кількістю овочів і фруктів. Гіпертонікам обмежити вживання солі, вилучити з раціону жирні й смажені страви, твердий сир, гострі приправи, алкоголь, какао, каву, чорний шоколад, міцний чорний і зелений чай. Людям із підвищеним артеріальним тиском краще вживати трав'яні чаї з плодів глоду, калини, трави глухої кропиви, м'яти, меліси, а ще компоти й соки.

Гіпотонікам можна випити 1-2 чашечки кави, але у першій половині дня. Міцний чорний і зелений чай їм також можна вживати, але обов'язково з цукром. Від жирних страв, особливо зі свинини, ліпше відмовитися. Їм рекомендується куряче м'ясо у відвареному вигляді, домашній і твердий сир. І гіпертонікам, і гіпотонікам корисні продукти, багаті на калій і магній: яблука, курага, родзинки, банани, картопля тощо.

6. Людям похилого віку слід відпочивати у своїй кліматичній зоні. Не варто їхати в Карпати, особливо в період сильних вітрів і перепадів атмосферного тиску, а також на південь, особливо в літню спеку.

7. У дні магнітних бур не перевантажуйте себе фізично й розумово, менше сидіть біля телевізора, ліпше прогуляйтеся на свіжому повітрі або почитайте цікаву книгу. 

За матеріалами pani-likar.info 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Профілактика та лікування вітамінами
Медичне страхування з "D.S."
Арт-терапія у "D.S. Таємній аптеці"
Екопакети в аптеках "D.S."
Як правильно утилізувати ліки вдома


Статті з розділу Ми і природа

Всі статті