Організм людини взимку: його реакція на мороз та холод

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка і Служба резервування
пн-пт: 8–22, сб: 9-20, нд: 10–20

Організм людини взимку: його реакція на мороз та холод

Чи була ця інформація корисною для вас?
{2} {0}

Виявляється, зі зниженням температури такі неприємні симптоми, як нежить і сльозотеча на морозі, потріскані губи, меланхолійний настрій, сухість шкіри і зайві кілограми цілком типове явище. У такий спосіб наш організм пристосовується до морозів і оберігає нас від хвороб розповідає медичний журналіст Джон Неш для The Daily Mail.

Так званий ХОЛОДОВИЙ РИНІТ притаманний 90% людей. У США його ще жартома називають «носом лижника». Чому це відбувається з нами? Виявляється, така неприємна реакція організму захищає наші легені від переохолодження і є цілком природною. Нервові закінчення в носі відчувають потік холодного повітря і дають сигнал виділяти слиз. Доки повітря проходить через «завісу» слизу, воно зігрівається та зволожується. Коли воно потрапляє до носоглотки, то нагрівається до 26 градусів за Цельсієм. Це добре для легень.

А ПОТРІСКАНІ ГУБИ (чи так званий хейліт) ‒ лише роговий шар шкіри. Мертві клітини утворюють бар'єр між довкіллям та живими клітинами. Так, вони не дуже привабливі. Однак без цього шару губи тріскатимуть і кровоточитимуть.

Облизувати сухі губи або обгризати суху шкірку в жодному разі не можна! Через травні ферменти в нашій слині шкіра тріскає ще більше. Лікарі рекомендують використовувати бальзами для губ. І навіть їх слід застосовувати до того, як ви облизали губи. В іншому випадку бальзами захистять вас тільки від холоду і вітру, але не від власної слини.

Чекаєте на маршрутку ‒ і НЕ МОЖЕТЕ СТРИМАТИ СЛІЗ? На вас із розумінням поглядають люди на велосипедах з ідентичною проблемою? Це також захисна реакція організму, адже сльози захищають очі від пересихання! Очний слиз (або мельбум) у третьому шарі слізної плівки стає дуже густим і підсихає на холоді. Через це виникають біль та сухість в очах. Щоби компенсувати роботу мельбуму, сльозові залози працюють у посиленому режимі. Так, цей стан (особливо коли на очах косметика) далекий від приємного. Але будьте певні ‒ це захищає ваші очі.

Почали занадто часто БІГАТИ В ТУАЛЕТ? Дослідники з Гельсінського університету з'ясували, що на холоді потреба в сечовипусканні збільшується вдвічі. Лікарі назвали явище холодовим діурезом. Пояснити походження цієї реакції дуже важко. Утім, фінські науковці стверджують: через холод звужуються кровоносні судини та підвищується артеріальний тиск. Наші нирки намагаються знизити його, виводячи рідину з організму сечею.

Із настанням холоду відчуваєте, що ГЕТЬ НЕ МАЄТЕ НАСТРОЮ? Мабуть, це тому, що він у нас завжди змінюється залежно від температури довкілля. І «психологічної» також. 2013 року в Пітсбурзькому університеті вчені з'ясували: теплий пакунок, як і приємні листи від рідних та друзів, «запалюють» у мозку людини почуття довіри, прихильності й позитиву. Саме тому самотні люди полюбляють душ і ванну вищої температури.

Помітили, що за короткий час НАБРАЛИ КІЛЬКА КІЛОГРАМІВ? Дослідники Ексетерського університету вважають: морозна погода змушує людей переїдати. І це відбувається не так через настрій, як інстинкт виживання. Для первісних людей накопичення жиру взимку було страхуванням від ризику не знайти їжу. Попри те, що мільйони людей у всьому світі намагаються схуднути, науковці не радять ховати шоколад узимку ‒ аби дуже не мерзнути.

До речі: згідно з дослідженнями, проведеними в Університеті Стірлінга, люди, температура вдома в яких не опускається нижче 23 градусів за Цельсієм, у середньому мають значно нижчий індекс маси тіла, аніж ті, які сидять у прохолоді й підтримують у квартирі температуру, нижчу за 19 градусів.

Бережіть себе і грійтеся! ;-)

Джерело: The Daily Mail, Українська правда. Життя

Фото: Depositphotos

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Харчування взимку: шукаємо вітаміни
Як зміцнити імунітет восени та взимку: ефективні поради
Догляд за волоссям взимку: 7 найважливіших порад
Як захиститися від грипу та застуди?
Метеозалежність

Статті з розділу Ми і природа

Всі статті