Обережно – інсульт! Як уберегти себе

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка
цілодобово
і
Служба резервування
пн-пт: 9–21, сб-нд: 10–20

Обережно – інсульт! Як уберегти себе

Чи була ця інформація корисною для вас?
{1} {0}

Весна і літо – час активних робіт на городах та присадибних ділянках. Чимало літніх людей працює з ранку до вечора під пекучим сонцем. Саме в цю пору в неврологічне відділення потрапляють по п'ятеро осіб щотижня – із крововиливом у мозку. Хто в групі ризику, як запобігти інсульту чи визначити його – далі у статті. 

Ще 30 років тому таку кількість постраждалих реєстрували за місяць. Невролог із райцентру Кам'янка на Черкащині  Тетяна Павлішина помітила:  найчастіше крововиливи стаються після роботи на городі. На першому місці в групі ризику люди, які важко працюють, копають, пасуть на спеці худобу. Також ризикують мати інсульт люди з підвищеним тиском, зайвою вагою, слабкими судинами. Через недбале ставлення до здоров'я отримати інсульт може й здорова людина. Наприклад, коли після вживання алкоголю візьметься за важку фізичну роботу. 

Якщо ви працюєте важко навіть у прохолодну погоду, щогодини слід випивати склянку води й відпочивати по 10-15 хвилин. Коли голова весь час зігнута, відбувається інтенсивний прилив крові до мозку. Це сприяє інсульту. 

Людям похилого віку радять працювати на городі до 8 ранку й після 6 вечора. Зневоднення призводить до згущення крові та підвищення артеріального тиску. Соки, чаї теж не здатні замінити чисту воду, а кава стимулює зневоднення. 

Якщо після навіть помірних фізичних навантажень ви раптом відчули головний біль, запаморочення, оніміння кінцівок, губ, язика слід негайно викликати «швидку». Інсульт призводить до погіршення кровообігу в мозку. Якщо протягом 2-х годин відновити притік крові, то клітини мозку вдасться врятувати й легше буде відновитися. 

Під час нападу інсульту хворі описують головний біль, як спалахи,— каже кардіолог столичної клініки "Здорова сім'я" Ольга Бобровська. — Інсульт можна відрізнити від запаморочення за шістьма ознаками. Якщо у гіпертоніка є хоча б одна, негайно викликайте "швидку". 

Треба попросити висунути язик — при інсульті він відхилиться набік. Так само усмішка не буде симетричною. Хворий повільно й плутано говоритиме, важко згадуватиме своє ім'я. В очах у нього двоїтиметься, погляд буде затуманений. Відчуватиме слабкість у нозі та руці. Перевірте, чи може хворий підняти обидві руки (при інсульті одна або обидві руки невимушено опускаються). Можна попросити заплющити очі й витягнути руки вперед долонями догори: інсульт змушує одну з долонь змінювати свою позицію.


Як зазначив лікар-кардіолог Тарас Чабан, у  більшості випадків стається ішемічний інсульт, який розвивається на фоні високого артеріального тиску чи важкого стресу (тоді відбувається спазм судин, порушення кровопостачання головного мозку). Унаслiдок розриву судин може статися крововилив в тканини головного мозку, тоді розвивається геморагічний інсульт. А коли з вен серця вiдриваються маленькі тромби i летять у головний мозок, розвивається емболічний інсульт. Головне пам’ятати: якщо людина зазнала інсульту, діяти слід негайно, адже за одну хвилину в мозку гине до двох мільйонів клітин. 

Зауважте: належне ставлення до свого здоров’я дозволяє запобігти 80 % випадкiв iнсульту. Для цього бодай раз на рік слід робити загальні обстеження стану здоров'я, лікувати хвороби серця й діабет. А ще важливо відкорегувати раціон харчування, відмовитися від шкідливих звичок і ходити бодай 3-4 кілометри на день. 

За матеріалами gazeta.ua і «Добрий лікар» 

Читайте також:
Вітаміни для серця: 10 основних продуктів
Міфи і правда про цукровий діабет
Харчування при цукровому діабетіСтатті з розділу Знання задля здоров'я

Всі статті