Поведінка під час пожежі та перша допомога при опіках

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка
цілодобово
і
Служба резервування
пн-пт: 9–21, сб-нд: 10–20

Поведінка під час пожежі та перша допомога при опіках

Чи була ця інформація корисною для вас?
{2} {0}

Кожній людині бодай раз у житті доводилося мати справу з опіками. На жаль, декому не пощастило опинитися в епіцентрі пожежі. Кажуть, ознайомлений – значить озброєний. До вашої уваги – базові поради про те, що може врятувати життя в екстреній ситуації та як надати допомогу людям з опіками різного походження.

• Шарф або хустина, змочені сечею. Ми зазвичай розповідаємо під дитячий сміх перше правило виходу з палаючого чи задимленого приміщення. Утім, правда в тому, що воду ми із собою носимо рідко, діти – майже ніколи. А гинуть люди саме від диму. Тому беремо будь який одяг (шарф, футболку, сорочку, блузку, поділ спідниці тощо), мочимося (всі погоджуються з тим, що у небезпечній ситуації це зробити не соромно) і дихаємо через  вологу тканину. Сеча набагато краще фільтрує і дим, і отруйні речовини, аніж вода. Діти можуть сміятися, проте сприйняття «не соромно» можна створити, особливо під час діалогу між дітьми. У кожному класі або групі завжди знайдуться ті, що переконливо скажуть: «А що смішного, якщо це рятує життя?!»
• Привчайте і себе, і дітей до гри «Знайди вихід». Ми ніколи не замислюємося про те, як вийти з приміщення у випадку пожежі. Ніколи. А це можна швидко і весело зробити звичкою. Коли ви привчаєте дитину, то і самі  починаєте звертати на це увагу. Тому впродовж 2-3 тижнів, прийшовши у будь-яке нове приміщення, одразу дивимося, куди побігли б у випадку пожежі. Інформацію можна уточнити у співробітників.
• Вихід із натовпу, охопленого панікою. Тут три правила:

1. Ідемо лише у напрямку руху, не зупиняємося, навіть якщо рідні залишилися позаду. Ви зустрінетеся після того, як вийдете назовні.

2. Акуратно оминаємо кути, стовпи, будь-які зустрічні перешкоди. Для цього (якщо є змога) дивимося здалеку, що нас чекає попереду. Ідемо, поклавши руки на грудях навхрест, виставляючи лікті трохи вперед. Тримаємося руками за плечі. У такій позиції, якщо вас затиснуть, ви зможете дихати вільно

3. Якщо впали, у жодному випадку не можна  зволікати! У вас є три секунди, аби за будь-яку ціну встати. Для цього міцно чіпляйтеся за найближчі ноги, джинси, пальто тощо і, мов мавпи, видряпуйтеся по людині вгору. Пам’ятайте, що людина-дерево не радітиме зустрічі з вами. Можливо, навіть вдарить по голові. Але ви встигнете встати. Потренуйтеся вдома

Що ж робити, коли перебування у зоні ураження вогнем спричинило опіки? Принагідно розглянемо базові правила надання першої медичної допомоги не тільки при опіках унаслідок пожежі, але й хімічних та сонячних. 

Опік шкіри ‒ це один із найпоширеніших нещасних випадків. Надмірне тепло, впливаючи на шкірний покрив, залежно від температури призводить до його пошкодження різного ступеня. Опіки бувають:
• термічні (полум'ям, гарячими рідинами, парою, контактні опіки);
• хімічні (кислотами, лугом);
• сонячні.

Ознаки опіків:

• почервоніння шкіри і біль (перший ступінь або поверхневий опік);
• утворення пухирів, наповнених рідким, прозорим, жовтуватим вмістом (серйозніші опіки, тобто вражають більш глибокі шари шкіри; другий ступінь або частковий опік);
• утворення некрозу шкіри (пошкодження всіх шарів шкіри називається повним опіком, воно вимагає госпіталізації, часто і пересадки шкіри).

Що робити до прибуття лікарів?

Допоможіть потерпілому вибратися з палаючого приміщення (будинку, автомобіля тощо). Палаючий одяг можна погасити водою або припинивши доступ повітря (накрити ковдрою, щільною тканиною). Не можна збивати полум'я руками! Якщо опік викликаний гарячою рідиною, слід якнайшвидше зняти намоклий одяг. Проте прилиплий одяг або білизну віддирати не можна! Або залиште так, як є, або обріжте гострими ножицями те, що можна видалити.
Процес пошкодження шкіри триває і після припинення прямого впливу окропу, пари або вогню. Головне, що потрібно зробити, коли надаєте першу допомогу потерпілому від опіків, ‒ запобігти поглибленню опікових ран. Накладіть на опік чисту, м'яку, не ворсисту пов'язку, наприклад, марлеву, змочену в холодній воді. Після обробки опіку холодною водою на нього можна нанести один зі спеціальних аерозолів (на основі пантенолу). Можна накласти на місце опіку спеціальну гелеву серветку (використовуються загалом для опіків другого ступеня). У жодному разі не розкривайте утворені в результаті опіку пухирі! Вони запобігають втраті рідини й захищають від мікробів. При обробці опіків ніколи не користуйтеся йодом та іншими антисептиками. Від цього буде тільки гірше.
Отже, при опіках, як і при більшості травм, найважливіше холод і спокій. Ні в якому разі не треба намагатися «полегшити» стан обпеченої людини алкогольними напоями. В очікуванні приїзду лікарів «швидкої допомоги» напоїть обпеченого водою або солодким чаєм, дайте йому таблетку «Аспірину» або «Парацетамолу», велику порцію (500-1000 мг) вітаміну С (аскорбінової кислоти), таблетку протиалергічних ліків («Кларитину», «Супрастину», «Тавегілу» тощо – продаються в аптеках без рецепта лікаря).
Лікування опіків, викликаних їдкими кислотами або лугами, має свої особливості. При таких травмах відбувається не тільки пошкодження шкіри та слизової, але й отруєння організму. Перше, що треба зробити, ‒ рясно і довго зрошувати водою ділянку тіла, на яку потрапила кислота або луг. Слід якнайшвидше викликати «швидку допомогу» або службу порятунку! Обов'язково повідомте диспетчеру, що опік викликаний хімічними речовинами. Хімічні опіки лікують спеціалізовані бригади лікарів. До їхнього прибуття продовжуйте безперервно промивати водою пошкоджену поверхню. Це найкраще, що можна зробити в домашніх умовах. 

За матеріалами 

Читайте також:
Перша психологічна допомога постраждалим і свідкам
"Екстрена валізка": 25 речей, які варто мати, щоб вижити в екстремальній ситуації
Що має бути в домашній аптечці?
Як правильно зберігати ліки вдома?

Статті з розділу Знання задля здоров'я

Всі статті