Вигорання на роботі: як його не допустити

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка
цілодобово
і
Служба резервування
пн-пт: 9–21, сб-нд: 10–20

Вигорання на роботі: як його не допустити

Чи була ця інформація корисною для вас?
{2} {0}

Рецепт лікування синдрому емоційного вигорання від відомого австрійського психотерапевта Альфріда Ленгле

Емоційне вигорання (burn-out) – симптом нашого часу. Це стан виснаження, який призводить до паралічу сил, почуттів і супроводжується втратою радості та задоволеності життям. Це стосується не тільки соціальних професій, для яких цей синдром був характерний і раніше, але й загалом професійного та особистого життя людини. Поширенню синдрому вигорання сприяє час досягнень, споживання, нового матеріалізму, розваг і отримання задоволення від життя. Це час, коли ми експлуатуємо самі й дозволяємо себе експлуатувати.

Від ентузіазму до відрази

Щоби більш простими словами позначити те, як проявляє себе емоційне вигорання, можна вдатися до опису німецького психолога Матіаса Буріша. Він описав 4 етапи.

І етап виглядає абсолютно нешкідливо: це ще не зовсім вигорання. Це та стадія, коли потрібно бути уважним. Саме тоді людиною рухає ідеалізм, якісь ідеї, захопленість. Але вимоги, які вона постійно пред'являє до себе, надмірні.

ІІ етап - це виснаження: фізичне, емоційне, тілесна слабкість.

ІІІ етап - починають діяти перші захисні механізми. Що робить людина, якщо вимоги надмірні? Відбувається дегуманізація. Це реакція протидії, для того щоб виснаження не збільшувалось. Інтуїтивно людина відчуває, що їй потрібен спокій, і в меншій мірі підтримує соціальні відносини. Ті відносини, які повинні існувати, тому що без них не обійтися.

ІV етап - посилення того, що відбувається на третьому етапі, термінальна стадія вигорання. Людина більше не відчуває жодної радості. У ставленні до всього виникає відраза. Наприклад, якщо я з'їв гнилу рибу, у мене почалась блювота, а наступного дня, коли я чую запах риби, у мене виникає відраза.                                                                                  

Причини вигорання

Говорячи про причини, загалом розрізняють 3 сфери:

  • індивідуально-психологічна сфера, коли у людини виникає сильне бажання віддатися цьому стресу;

  • соціально-психологічна, або громадська - це тиск ззовні: різні модні течії, якісь суспільні норми, вимоги на роботі, дух часу.

Наприклад, вважається, що кожного року потрібно вирушати в подорож - і якщо я не можу, тоді я не відповідаю людям, що живуть в даний час, їх способу життя.

Більш драматичні вимоги - це, наприклад, вимоги пролонгованого робочого часу. Сьогодні людина перепрацьовує і не отримує за це оплати, а якщо вона цього не робить, її звільняють.

З цими причинами ми можемо працювати в психологічному аспекті, в межах консультування, а в другому випадку потрібно щось змінювати на рівні політичному, на рівні профспілок.

  • третя причина, пов'язана з організацією систем.
Якщо система надає окремій людині занадто мало свободи, занадто багато відповідальності, якщо відбувається мобінг (цькування), тоді люди піддаються дуже великому стресу і, звичайно, необхідна реструктуризація системи. Необхідно розвивати організацію по-іншому, вводити коучинг.

Цінність життя

Коли ми робимо дуже багато всього просто заради того, щоби зробити, виникає вигорання. Наприклад, я готую обід, щоби він швидше був готовий. Але якщо ми радіємо з того, що щось вже закінчилось, це свідчить про те, що ми не бачимо цінність в наших діях. А якщо вони не мають цінності, тоді я не можу сказати, що мені подобається це робити, що для мене це важливо.

Якщо у нашому житті є занадто багато таких елементів, тоді ми радіємо, що життя проходить повз. Якщо я просто щось роблю, це не життя - це функціонування. А ми не маємо права занадто багато функціонувати - ми повинні стежити, щоб у всьому, що ми робимо, ми жили, відчували життя. Щоб воно не пройшло повз нас.

Вигорання - це психічний рахунок, який нам виставляють за довге відчужене ставлення до життя. Це те життя, яке не є по-справжньому моїм.

Той, хто більше ніж половину часу зайнятий речами, які він робить неохоче, чи не дарує цьому своє серце, не відчуває при цьому радість, той, раніше чи пізніше, зіткнеться із синдромом вигорання. Скрізь, де я в своєму серці відчуваю внутрішню згоду щодо того, що я роблю, там я захищений від вигорання.

Профілактика вигорання

Робота із синдромом вигорання починається з розвантаження. Можна зменшити обсяг обов'язків, делегувати щось, розділити відповідальність, ставити реалістичні цілі, критично розглядати наявні очікування.

Якщо синдром вигорання має вже більш виражену форму, потрібно піти на лікарняний, фізично відпочити, звернутися до лікаря, при більш легких розладах корисним буде лікування в санаторії. Або просто влаштуйте гарний час для себе, поживіть в стані розвантаження.

Проблема в тому, що багато людей, які мають синдром вигорання, не можуть собі цього дозволити. Або людина йде на лікарняний, але продовжує пред'являти до себе надмірні вимоги - таким чином вона не може вийти зі стану стресу. Люди страждають від докорів сумління. А в стані хвороби посилюється вигорання.

Короткочасно можуть допомогти медикаменти, але це не вирішення проблеми. Тілесне здоров'я - це основа. Але також потрібна і робота над власними потребами, внутрішнім дефіцитом, над установками та очікуваннями по відношенню до життя. Потрібно подумати, як зменшити тиск соціуму, як можна самому себе захистити. Іноді навіть подумати про те, щоб змінити місце роботи.

Запобігти синдрому вигорання можна завдяки 2 простим запитанням:

1) Для чого я це роблю? Для чого я вчуся в інституті, для чого я пишу книгу? Який у цьому сенс? Чи є це для мене цінністю?

2) Чи подобається мені робити те, що я роблю? Чи люблю я це робити?  Настільки добре, що я роблю це охоче? Чи приносить мені те, що я роблю, радість? Якщо я буду лежати на смертному ложі й оглянуся назад, чи хочу я, щоби виявилось, що я заради цього жив?

За матеріалами uamodna.com

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Арт-терапія у "D.S.Таємній аптеці"
Що має бути в домашній аптечці
Українські військові дякують колективу мережі аптек "D.S." за виготовлені солодощі

Статті з розділу Для здоров'я духовного

Всі статті