Як зрозуміти хворого, уникнути емоційного вигорання і бути щасливим?

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка
цілодобово
і
Служба резервування
пн-пт: 9–21, сб-нд: 10–20

Як зрозуміти хворого, уникнути емоційного вигорання і бути щасливим?

Чи була ця інформація корисною для вас?
{1} {2}

До вашої уваги тези лекції Марти Химкокандидата психологічних наук, доцента кафедри корекційної педагогіки та інклюзії Львівського національного університету імені Івана Франка та кафедри практичної психології Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Здоров’я – стан повного фізичного, психічного та соціального доброботу, а не просто відсутність хвороб. Виявляється, є ціла наука, яка вивчає вплив психологічних чинників на спроможність людей залишатися здоровими, окреслює їхнє значення в появі хвороб, а також їхню роль у формуванні поведінки під час недуги. Ідеться про психологію здоров'я, що має на меті змістити фокус із хвороби на стан фізичної й духовної гармонії.

Найбільше на здоров'я людини впливає саме спосіб її життя. Як свідчать сучасні медичні дослідження, прояв хвороби – чи органічної, чи психологічної – завжди має пункт відліку. Це певна історія з комплексним розгалуженням, яке інколи важко розшифрувати. Коріння хвороби має дві складові – тіло й душу (психіку). Отож і концепція здоров'я обов'язково передбачає баланс між тілом, психікою і душею, а ззовні – між людиною та соціумом.

Боротьба з хворобами бере початок від моменту існування людства. 1862 року в Єгипті було знайдено папірус, датований 1550 р. до н. е., який вважається найдавнішим медичним документом світу. Він містить 108 розділів про лікування різних недуг. Єгипетські лікарі-жреці розрізняли близько 2500 хвороб і ставили діагнози на підставі забарвлення шкіри, виразу обличчя, дотиків до тіла, огляду сечі й калу. Уже тоді були відомі такі недуги, як ревматизм, апендицит, запалення очей тощо. Цілителі знали кількасот лікарських рослин. Чимало з них, як-от рицина, насіння льону чи морфій, застосовують донині. Із рослин у ті часи вміли виготовляти різні чаї, таблетки й мазі. 

У Біблії сказано: «Сину, в недузі твоїй не побивайся, лиш молись до Господа, і він тебе оздоровить. Провину відкинь, свої руки випростай, від усякого гріха очисти своє серце. А й лікаря примісти, бо й він Господом створений: хай тебе не полишає, бо і його ти потребуєш; стається не раз, що одужання в їхніх руках перебуває. Та і їм слід так само до Господа молитися, щоб ними Він зволив подати полегшу і принести одужання для рятунку життя» (Книга Сираха). Здавна люди сприймають хвороби по-різному: одні вважають їх карою за гріхи, другі переконані, що це наслідки чиїхось заздрощів; треті ж бачать у недугах випробування. Утім, залишається незрозумілим, що стало імпульсом до виникнення захворювання. Ось чому кожен бодай раз у житті запитує себе: «Чи можна було запобігти недузі?»

Часто люди піддаються ризику серйозних хвороб поступово – внаслідок хронічного емоційного вигорання на роботі. Цей стан виникає тоді, коли організм не здатен протистояти стресам різної інтенсивності, вичерпуючи свої ресурси. Відтак виникають апатія, нудьга, невдоволення собою, що переростають у депресію. Стреси бувають фізіологічними й психічними. Якщо характерною ознакою перших є фізичний біль як реакція на негативний вплив на органи і тканини організму, то другі виникають внаслідок психічної напруги через загрози або перешкоди. Умовно виділяють три стадії стресу: тривогу, опір і виснаження. Кажуть, що стресори сприяють набуттю життєвого досвіду, проте набагато частіше саме вони руйнують психіку людини.

Симптомами синдрому вигорання є емоційне, фізичне й розумове виснаження, відчуженість та зниження задоволення від виконаної роботи. У найбільшій зоні ризику перебувають люди, чия професія вимагає інтенсивної комунікації. Внаслідок вигорання ми не тільки схильні знецінювати свої досягнення, але й поступово стаємо цинічними до роботи та колег. Причинами можуть бути: перевантаження, брак контролю, занадто мала винагорода, невідповідність обсягу завдань із посадою, брак стимулів, підтримки, розуміння чи справедливості; авторитарний стиль управління, неможливість ухвалювати самостійні рішення, конфлікти, втрати, особисте горе. Вигораючи, ми часто блокуємо усвідомлення проблеми, потрапляючи у різноманітні психологічні пастки: «Якщо я цього не зроблю, нікому більше не вдасться», «На першому місці потреби інших, а не мої». «Це місія, а не професія», «Я не шукаю винагороди» тощо.

Існують механізми запобігання виснаженню:

 • зрозуміти свою мотивацію, причини вибору професії;
 • побачити власні межі (помилки, провали, обв'язки) і ліміти місця праці (низька зарплата, обмежений кар’єрний ріст, мало знайомств тощо);
 • зіставити власні очікування з реальністю;
 • «думати позитивно»
 • піклуватися про своє здоров'я;
 • запрограмувати професійне зростання (курси, тренінги, семінари, конференції).

Якщо ж уникнути емоційного вигорання не вдалося, вам обов'язково потрібен відпочинок. Слід переосмислити свої потреби, змінити місце праці, якщо воно робить вас нещасливими, ба навіть звернутися до психолога, аби подолати наслідки саморуйнування.

Також Марта Химко поділилася рецептом щастя:

 • зосереджуватися на позитиві;
 • робити бодай одну добру справу щодня;
 • не забувати говорити «дякую»;
 • займатися улюбленою справою;
 • радіти дрібницям;
 • приймати й слухати себе;
 • обирати оточення і друзів. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Біблійний рецепт здоров'я: 10 тез отця-доктора Івана Січкарика
Як зустріти старість у радості: 10 тез отця Арнальдо Панграцці
«У недалекому майбутньому нас чекають «дизайнер»- ліки»: 7 тез Юрія Мончака
«Лікування − небезпечна річ»: 10 тез Генрі Марша
Чому не треба займатися дизайном людського життя: 7 тез Алоїза Буха
20 заповідей святої матері Терези
10 заповідей спокою Івана Павла ІІ
Правила життя від Богдана Гаврилишина
12 правил життя від Ніка Вуйчича
Мотивуючий лист Габріеля Гарсії Маркеса
«Таких, як ми, більше не буде»: Олівер Сакс про сенс життя

Статті з розділу Для здоров'я духовного

Всі статті