Глюкометр для дому: правила вибору та нюанси використання

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка і Служба резервування
пн-пт: 8–22, сб: 9-20, нд: 10–20

Глюкометр для дому: правила вибору та нюанси використання

Чи була ця інформація корисною для вас?
{2} {1}

Лікарі наполягають: навіть здорова людина повинна хоча б раз в рік перевірити рівень цукру в крові. Знаючи свій рівень глюкози, Ви зможете при необхідності понижувати його, уникаючи і самого захворювання, і більшості ускладнень діабету. Людям ж, у яких діагностований цукровий діабет, необхідно регулярно вимірювати рівень глюкози в крові. Адже доведено, що головна мета лікування діабету – підтримування цукру крові якомога ближче до норми. Людина практично не здатна відчувати перепади рівня цукру від 4 до 10 ммоль/л, а саме в цих межах і доводиться «працювати»  для досягнення компенсації захворювання. 

Використання пристрою не потребує спеціального навчання, необхідно лише ввімкнути глюкометр, вставити тест-смужку і нанести на неї маленьку краплину крові. Для отримання краплі крові хворим радять користуватись спеціальними пристроями, які дають змогу зробити проколювання шкіри менш болючим. Проколювання слід робити на боковій поверхні кінцевої фаланги пальця, а не в його подушечку, оскільки саме в подушечках пальців знаходиться найбільша кількість нервових закінчень і проколи в цьому місці більш болючі.

Як обрати глюкометр?

На сьогоднішній день на ринку продають велику кількість найрізноманітніших глюкометрів, які суттєво різняться і за технічними характеристиками, і за зовнішнім виглядом та комплектацією. Так, обираючи глюкометр, слід звернути увагу на розміри апарату, час проведення аналізу, об’єми пам’яті, мінімальну кількість крові, необхідну для проведення аналізу. Окрім того, варто поцікавитись, чи входить до комплекту пристрій для проколювання і тест-смужки.

До слова, глюкометри бувають двох типів – фотометричні і електрохімічні. Перші – це, скоріш, відгомін минулого. Вони непрактичні через крихкість оптичної системи. Лінзу в пристрої протирати спиртом категорично заборонено, бо вона помутніє. До того ж, поводитись з таким глюкометром потрібно дуже обережно і не дай Бог, щоб він впав! Адже може розбитись. Тому радимо відмовитись від фотометричних глюкометрів, вибираючи пристрій для домашнього користування.

А от електрохімічні – зовсім інша справа. Навіть якщо він впаде, то, повірте, нічого з ним не трапиться, працюватиме, як і раніше. Схема його роботи дуже проста: інформація про рівень цукру в крові зчитується з тестової смужки, куди Ви наносити краплю крові. Отриманий результат відображається на дисплеї глюкометра.  І на це потрібно від 5 до 45 секунд. Тест-смужки обов’язково повинні бути тієї ж марки, що й сам глюкометр. При купівлі електрохімічного глюкометра обов’язково зверніть увагу на ціну. Річ у тім, що глюкометр Ви купуєте один раз, а от на тест-смужки і ланцети гроші доведеться витрачати постійно.

До речі, заспокоїмо тих, хто страшенно боїться вигляду крові або просто болю. По-перше, для вимірювання потрібно відносно мала кількість крові. А звідки її брати – з передпліччя, плеча чи подушечки великого пальця – залежить від марки глюкометра. По-друге, болю, як такого, Ви й не відчуєте. Пригадуєте, як в дитинстві лікарі переконували: «Наче комарик вкусить». Так, як би банально це не звучало, такими ж словами заспокоїмо і ми Вас. Окрім того, майже всі електрохімічні глюкометри мають можливість під’єднання до персонального комп’ютера, аби систематизувати отримані дані. І це дуже зручно, оскільки можна наочно відстежити зміни рівня глюкози в крові. До речі, глюкометр в змозі запам’ятати від 100 до 450 результатів тестування.

Правильне використання глюкометра

У стаціонарних умовах для проведення аналізів крові потрібне складне медичне обладнання і підготовлені лікарі-фахівці. Лікарі стверджують – аби навчитись правильно вимірювати рівень цукру в крові, необхідно пройти спеціальне навчання. Адже повинні бути підібрані і індивідуальні дози інсуліну, і оптимальне харчування. Ми дамо деякі корисні рекомендації і вкажемо на найбільш поширені помилки.

  • При заборі проби крові в жодному разі не тисніть сильно на палець. Адже так видавлюється не лише кров, а й тканинна рідина.
  • Стежте за станом тест-смужок. Тест-смужки не повинні бути відсирілими. Не ігноруйте кодування на упакуванні.
  • Якщо Ви використовуєте медикаменти, обов’язково читайте інструкцію. Цілком імовірно, що їх вживання може змінити очікувані результати. На показники впливає і підвищений рівень жиру в крові.
  • При вимірюванні рівня цукру в крові не забувайте про оптимальний температурний режим – 15-35 градусів Цельсію. Висока вологість повітря – також важливий фактор. Приміром, якщо вимірювання проводити у ванній, результат може бути хибним.
  • Перед тим, як взяти пробу крові, вимийте руки теплою водою. Це стимулює кровообіг і усуває зі шкіри залишки бруду та жирного крему.
тест-смужки OneTouch Select (ВанТач Селект) і тест-смужки OneTouche Simple (ВанТач Сімпл) варто зберігати при кімнатній температурі, разом із самим глюкометром. Якщо тест-смужки знаходитимуться, приміром, в холодильнику, то пристрій дасть неправильні показники.

Ще одна поширена помилка пацієнтів – повне відривання тубусу, в якому містяться тест-смужки. Адже при тривалій взаємодії з повітрям на тестовій зоні смужок відбувається хімічна реакція. І вони псуються, стають непридатними до використання.

Види глюкометрів

Загалом всі глюкометри можна поділити на три умовні категорії:
  •  Глюкометри для людей похилого віку, що хворіють діабетом;
  •  Глюкометри для молодих людей з цукровим діабетом;
  •  Глюкометри для людей без діабету.

Глюкометр для літньоїї людини

Ці глюкометри затребувані найбільше. Основна вимога до них – простота і надійність. Надійність – це міцний корпус, великий екран, мінімальна кількість рухомих механізмів, які можуть вийти з ладу. Простота – розмір, кодування тест-смужок  чіпом, але аж ніяк не введенням цифр кнопками. До обов’язкових критеріїв можна віднести невисоку вартість приладу і тест-смужок, а також відсутність тих характеристик, які літній людині, як правило, не потрібні: зв’язок з комп’ютером, величезний об’єм пам’яті, розрахунок середніх показників, висока швидкість вимірювання цукру в крові.

Зверніть увагу на такі глюкометри: Accu-Chek Mobile, OneTouch UltraEasy, Contour TSOne Touch SelectOneTouch Select Simple

oneTouchSelect.jpgaccu_chek_mobile.jpg


Глюкометр one touch select simple (lifescan, США).jpg

Не радимо купувати глюкометр з дуже маленькими тест-смужками – старшій людині буде складно з ними працювати. 

Основні аспекти вимірювання

Час заміру – значення в секундах, за який глюкометр вимірює цукор в крові з моменту нанесення краплі крові на тест-смужку. Для домашнього застосування 5 секунд не є критичними. Коли результат буде готовий, глюкометр подасть звуковий сигнал.

Пам’ять – число вимірювань цукру, яке зберігається в пам’яті глюкометра. 10-20 значень в пам’яті є оптимальним. Рідко коли виникає потреба у великій пам’яті. Але якщо Ви часто вимірюєте цукор і хочете мати точну статистику, то великий об’єм пам’яті якраз і потрібен.

Калібрування – якщо пристрій вимірює цукор за плазмою крові, то з отриманого значення завжди доводиться віднімати 11-12%, аби отримати загальновизнану одиницю вимірювання ммоль/л по цільній крові.

Кодування – незалежно від пристрою, кожне упакування тест-смужок має свій унікальний код, на який повинен настроюватись глюкометр. У деяких моделях цей код  вводиться вручну, нагадуючи процес  налаштування годинника; в глюкометрах, призначених для людей похилого віку, цей процес максимально спрощений і замість коду достатньо всього лиш вставити спеціальний чіп.

Без кодування – відсутність необхідності вводити код вручну або вставляти чіп в глюкометр. У нас представлені такі глюкометри. Це One Touch Select Simple, Contour TS,  Accu-Chek Mobile.

Глюкометр для молоді

Молодими людям  дуже актуальним є питання компактності і високої швидкості вимірювання цукру в крові. Пристрої, які Ви бачите, проводять замір цукру в крові всього лиш за 5 секунд.  Глюкометру Contour TS потрібно 8 секунд. Погодьтесь, це зовсім небагато.

Найпоширеніші глюкометри для людини у віці від 12 до 30 років - Accu-Chek Active, Gamma Mini  та One Touch Ultra Easy.

accu chek active.jpg

Глюкометр Gamma MINI.jpgjohnson_johnson_glyukometr_onetouch_ultra_easy_1.jpgВізьмемо, до прикладу, глюкометр One Touch Ultra Easy, який розроблений у сучасному корпусі і в різноманітних кольорових гамах. Такі яскраві глюкометри призначені спеціально для молодих людей. Переважно молоді люди намагаються приховати той факт, що у них цукровий діабет. Глюкометр One Touch Ultra Easy не схожий на медичний прилад, у ньому можна побачити флешку, MP3-плеєр чи гаджет.

Глюкометр Gamma Mini – неймовірно зручний та компактний, який придасться в офісі, відрядженні чи подорожі. До комплекту входить пластмасовий чохол для необхідних аксесуарів.

Глюкометр для тих, кому потрібно вимірювати цукор нерегулярно

Якщо у вас немає цукрового діабету і вимірювати рівень цукру в крові потрібно час від часу, для пасивного контролю, то вам підійде глюкометр One Touch Select Simple або Contour TS з кількох причин:

  • Для глюкометра Select Simple випускають тест-смужки в баночках по 25 штук.
  • Тест-смужки Contour TS не контактують з киснем і зберігаються дуже довго.

-          Ці два глюкометри не потребують кодування.

Що слід придбати для вимірювання цукру в крові?

Купуючи глюкометр, зверніть увагу, що в комплекті з ним є всього лиш 10 тест-смужок, ручка для проколювання пальця і отримання краплі крові, а також 10 ланцетів (одноразових голок, що вставляються в ручку-проколювач). Кожна тест-смужка призначена для одного заміру цукру.  Ланцет в ідеалі – також. Таким чином, разом з глюкометром оптимально буде придбати 50-100 тест-смужок (1 чи 2 упакування), а також 50-100 ланцетів з розрахунку 1 ланцет на 1 тест-смужку. Ланцети краще купувати універсальні, оскільки вони підходять до більшості проколювачів, окрім всього, що починається на слово Accu-Chek.

Якщо вам потрібен прилад для дитини, то радимо зупинитись на глюкометрі  Contour TS або Accu-Chek Performa Nano, оскільки його крапля крові дуже маленька. А от найкращою ручкою-проколювачем є Accu-Chek Multiclix, в неї найнадійніший механізм, а больовий ефект мінімальний. На жаль, ця ручка не йде в комплекті з жодним глюкометром  Accu-Chek. Якщо Ви вже вибрали інший пристрій, то придбайте ручку окремо. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Біля аптек мережі "D.S." можна "припаркуватись" - тепер там є велостійки!
Екопакети в аптеках "D.S."
Арт-терапія в "D.S.Таємній аптеці
Як правильно збирати і заготовляти лікарські трави
Як правильно утилізувати ліки вдома

Статті з розділу Домашня аптечка

Всі статті