Хто такі фармацевти і що вони роблять: світовий досвід

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка
цілодобово
і
Служба резервування
пн-пт: 9–21, сб-нд: 10–20

Хто такі фармацевти і що вони роблять: світовий досвід

Чи була ця інформація корисною для вас?
{0} {0}
Аптекарі здавна присутні в індустрії здоровя, от тільки в різні часи змінювалися їх функції. Якщо ще донедавна ліки здебільшого готувалися безпосередньо в аптеці, то у наші дні більшість етапів приготування сучасних ліків зазнала модернізації і автоматизації. Ким сьогодні є фармацевти? Яка їх роль у процесі одужання? Спроби пошуку відповідей – у дослідженні І. Пестун та З. Мнушко «Огляд сучасних тенденцій професійної діяльності провізорів (фармацевтів) в Україні та за кордоном».

Згідно з висновками експертів FIP (International Pharmaceutical Federation) останнім часом у світі відбулася зміна парадигми фармацевтичної практики від «продукт-орієнтованої» до «пацієнт-орієнтованої». Фармацевтичну допомогу стали розглядати як продовження медичної, зросла роль фармацевта в амбулаторній практиці, де пацієнт знаходиться в більш доступному, ніж до лікаря, контакті. Фармацевт сприймається як експерт у галузі лікування різних хвороб і використанні ліків, довірче джерело інформації і практичних порад. У розвинених країнах статус фармацевтів зростає у зв’язку з прогресом у медицині і фармакології, об’єктивними демографічними тенденціями (збільшення тривалості життя, старіння населення, зростання чисельності хронічних захворювань та захворювань, пов’язаних із способом життя, що значно впливає на необхідність стримування витрат на здоров’я). На думку експертів, професійна незалежність є принципово важливою з погляду розвитку професії. Вона сприяє довірі пацієнтів, суспільному визнанню і підвищенню соціального статусу професії.

Досвід інших країн демонструє значне розширення повноважень фармацевта. Дізнаваймось, порівнюймо, навчаймося!

У ВЕЛИКОБРИТАНІЇ з середини 2000-их років фармацевтам надали можливість отримувати права незалежних фахівців, які призначають ліки. Основні послуги в аптеках – відпуск препаратів, поводження з відходами, пропаганда здорового способу життя, спрямування пацієнтів до інших спеціалістів охорони здоров’я, підтримка при самолікуванні і клінічне ведення. Так звані «просунуті» послуги містять огляд виписаних рецептів, втручання в рецепт, консультації з використання медичних виробів. До розширеного переліку послуг належать послуги, пов’язані з паліативним лікуванням, наданням фармацевтичної допомоги вдома, сервісом боротьби з педикульозом, наданням допомоги у дотриманні безглютенової дієти, шкільні послуги, незалежне і додаткове виписування рецептів фармацевтами.

У США до обов’язків фармацевтів входить продаж або приготування ліків, консультування пацієнтів про способи прийому ліків рецептурного і безрецептурного відпуску, а також інформування пацієнтів із загальних питань здоров’я: дієт, фізичних навантажень, боротьби зі стресом. Фармацевти також консультують з питань застосування медичної техніки тривалого користування і предметів догляду за хворими. Американським аптекарям часто доводиться заповнювати різні медичні форми, страховки та інші офіційні документи. Деякі роздрібні аптеки надають пацієнтам додаткові послуги, наприклад, спеціальну допомогу пацієнтам з астмою, діабетом або гіпертонією. Багато фармацевтів надають додаткові медичні послуги: роблять щеплення проти грипу, уколи, біохімічні аналізи. Деякі фармацевти спеціалізуються у вузькій сфері: онкології, кардіології, галузі інфекційних захворювань (ВІЧ та гепатит С), імунології, офтальмології, ревматології, дерматології, гастроентерології, ядерній фармацевтиці (застосовується в хіміотерапії), геріатричній або психіатричній фармацевтиці. Зараз спеціалізовані аптеки є найбільш швидко зростаючим сегментом ринку.

У НІМЕЧИНІ фармацевт повинен консультувати клієнтів з усіх питань, пов’язаних з використанням лікарських засобів. Роздрібні аптеки в Німеччині мають продавати інформаційні продукти, покликані прямо або опосередковано підвищувати інформованість населення у питаннях охорони здоров’я і безпосередньо медикаментозної терапії.

В ІСПАНІЇ фармацевти, крім загальноприйнятих функцій, можуть самі встановити діагноз і призначити курс лікування. До обов’язків аптекарів входить утилізація невикористаних ЛЗ. Деякі аптеки здійснюють послуги для наркоманів: аналізи на ВІЛ/СНІД, обмін голок і шприців, замісна терапія.

У ФРАНЦІЇ  для контролю обігу ЛЗ і забезпечення безпеки їх прийому пацієнтами  розроблена єдина комп’ютерна система «Logiciel de gestion officinale». Кожна аптека зобов’язана придбати програму, що полегшує взаємодію лікар – пацієнт – фармацевт. У програмі міститься вся інформація про пацієнта: вік, історія всіх хвороб, ліки, які приймає, схильність до алергії, координати лікаря тощо. Якщо у пацієнта є протипоказання або ліки, що купуються, можуть погано взаємодіяти з іншими прийнятими лікарськими засобами, комп’ютер негайно відреагує тривожним сигналом.

У ДАНІЇ аптеки проводять активну діяльність з профілактики захворювань, збереження і підтримки здоров’я: надають усну та письмову інформацію щодо профілактики захворювань, прийому лікарських засобів; проводять індивідуальні та групові заходи з припинення куріння; надають індивідуальні та групові медичні послуги щодо зменшення маси тіла, вимірювання артеріального тиску; проводять вимірювання цукру в крові; надають медичну допомогу хворим на діабет 2-ого типу.

У ЯПОНІЇ на фармацевтів покладено функції забезпечення раціонального поширення безпечних і ефективних лікарських засобів, проведення обліку алергічних та інших побічних реакцій; контроль за санітарним станом у всіх областях країни. Кожна початкова і неповна середня школа для забезпечення належного стану навколишнього середовища повинна мати в штаті шкільного фармацевта, в основному ці посади поєднують фармацевти аптек, які знаходяться неподалік. Така система дозволяє стежити за якістю води, повітря, освітлення, шуму й іншими факторами навколишнього середовища в школі. Фармацевти проводять бесіди з учнями про відповідне використання ліків і небезпеку їх неправильного вживання

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Арт-терапія у "D.S.Таємній аптеці"
Що має бути в домашній аптечці
Українські військові дякують колективу мережі аптек "D.S." за виготовлені солодощі

Всі проекти

Всі проекти
Останні новини компанії

Інші поточні проекти