Відновлена фармацевтична перлина

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка і Служба резервування
пн-пт: 8–22, сб: 9-21, нд: 10–20

Відновлена фармацевтична перлина

Чи була ця інформація корисною для вас?
{1} {0}

Аптека «Під угорською короною» на площі Соборній у м. Львові існує понад 240 років. Свою назву аптека отримала через те, що поряд, у Бернардинському монастирі, певний час перебували реліквії Святого Стефана – короля і покровителя Угорщини.

У 1871 році аптеку купив Якуб Піпес-Поратинський. На початку ХХ століття під аптеку звели новий будинок, залишивши на фасаді рік її заснування – 1772 встановили вишукані меблі в стилі необароко. На жаль, не збереглися оригінальної вітрини аптеки – вона була окрасою закладу. Цікаво, що власник аптеки одночасно займався розвитком курорту Моршин, тому аптека була відома завдяки моршинській мінеральні воді і гіркій солі. Аптека належала родині Поратинських до 1939 року.
Упродовж кількох останніх років аптека «Під Угорською короною» була під загрозою закриття, як чимало інших стародавніх львівських аптек.
У 2012 році за ініціативи мережі аптек «D.S.» цей заклад було збережено та повністю відновлено. Сьогодні у цьому приміщенні - діюча аптека мережі аптек "D.S.", а в підземеллі - інтерактивний музей "D.S. Таємна аптека". На проведення ремонтно-оздоблювальних та реставраційних робіт мережа інвестувала близько 100 000 гривень. 
Під час проведення будівельно-відновлювальних робіт ми «знайшли» таємний вхід у підземелля та «виявили» давню фармацевтичну лабораторію, у якій таємний аптекар досі «варить» мило для хабарників і «виготовляє» піґулки для щастя.
«D.S.Таємна аптека» — це не тільки вражаюча історія про Останнього Алхіміка Світу і несподівані факти про грандіозні винаходи фармацевтів, але й цікаве і пізнавальне місце для дітей та учнів, що пробуджує нове бачення шкільних предметів (хімія, історія, біологія, ботаніка) та інтерес до їх глибшого вивчення.
Сьогодні це не тільки діюча аптека мережі «D.S.», але й новий туристичний об’єкт на карті Львова. Унікальний інтер’єр аптеки і оригінальний декор оновленої вітрини з цікавістю оглядають львів’яни і гості нашого міста.

АРХІТЕКТУРА

Vitryna1.jpg

Проект оздоблення інтер’єру аптеки «Під Угорською Короною» був створений видатним львівським архітектором, живописцем, теоретиком мистецтва Е. Ковачем. Об’єкт було зреалізовано у 1902 році у стилі еклектики з елементами ранньосецесійних мотивів.

ВІТРИНА

вітрина.png

За проектом цього ж архітектора була створена широко відома у Галичині рекламна шиба - небачена рекламна вітрина вражаючої краси, витравлена кислотами, з елементами зображення угорської корони, водяних ліній та гірлянд за сецесійними мотивами. На жаль, до наших днів вітрина не збереглася, проте сучасна вітрина аптеки на Соборній, 1 з не менш оригінальним декором із задоволенням оглядають львів'яни і гості міста:)
Едгар Ковач (1849 – 1912) – визначний львівський архітектор, живописець, теоретик мистецтва, керамік, викладач Львівської політехніки, один з найвідоміших митців Львова кінця ХІХ – початку ХХ століття. Е. Ковач став одним із співзасновників українського варіанту львівського модерну в численних спорудах, спроектованих ним для Львова, Галичини та деінде. Серед найбільш резонансних його споруд був проект українського відділу Галицького павільйону на Всесвітній виставці в Парижі у 1900 році; проект розпису церкви отців василіян для міста Жовкви (Львівська область) тощо.

ДЕКОРАТИВНИЙ МЕТАЛ

DSC_0366-2.jpg  DSC_0397-2.jpg

Ажурний ковпак у вигляді корони Угорщини над входом та художня ковка в інтер'єрі аптеки виконані в еклектичному стилі з елементами бароко і рококо у львівській майстерні  металу Яна Дашека - одного з найвідоміших митців Львова кінця ХІХ-початку ХХ ст, які створили золотий вік художнього стилю Львова періоду сецесії.
Чех за походженням, Ян Дашек мистецьку освіту отримав у Відні. По завершенні навчання митець переїздить до Львова у 1874 році. В 1879 році він заснував фірму з найфаховіших майстерень художнього металу, найбільша потужність якої припадає на 1891 – 1900-ті роки. Фірма вставляла художні решітки до вікон, дверні конструкції та інші артикули будівельного промислу в різноманітних художніх стилях (еклектика, модерн тощо).
В споруді аптеки "Під угорською короною" фірма Яна Дашека виконала художню ковку в еклектичному стилі з використанням елементів бароко і рококо (двері, балкони, інтер’єрне оздоблення тощо).

ДЕКОР

Vitryna3.jpg

Пластичний декор на фасаді будинку на пл. Соборній, де знаходиться аптека, ймовірно, виконав видатний польський скульптор Броніслав Мар’ян Солтис. Мистецьку освіту отримав у Львівській Промисловій школі на відділі скульптури. Тут вчителем фаху був Юліуш Белтовський (1885-1889).
Після завершення навчання у Львові переїжджає у Відень, де вчиться в Академії мистецтв у 1889-1891 роках.
По закінченню навчання повертається до Львова, влаштовується працювати у знану львівську скульптурну майстерню Петра Гарасимовича, що, серед іншого, займалась проектуванням та декоруванням будівель.
Через декілька років відкрив скульптурну майстерню, яка тісно співпрацювала з архітекторами – К. Боубліком, І. Левинським, Е. Ковачем та іншими.
Був членом Товариства мулярів, теслів, каменярів, штукатурів. У своїй творчості звертався до еклектичного стилю (необароко, неорококо) та львівського варіанту сецесії. Броніслав Мар’ян Солтис є автором та співавтором визначних пам’яток польського мистецтва (зокрема, Орлят польських’на Личаківському кладовищі у Львові).

МЕБЛІ

МЕБЛІ.jpg

Окраса інтер'єру - оригінальні необарокові меблі з різьбою, металевими решітками та монохромними шибами. У торговому залі є старовинний сейф, в якому аптекарі зберігали отрути і сильнодіючі ліки. Сховок зроблений польським майстром Людвіком Шафранським. На внутрішніх дверцятах сейфу збереглася підпис-печатка майстра. Зберігся й оригінальний годинник у торговому залі, який і досі справно відмірює час.  

ПІДЛОГА 

 плитка.jpg

В інтер’єрі споруди фірма І. Левинського поклала метлахську керамічну підлогу зі знаменитої чеської фірми “Барта і Тіха в Празі”, представником якої у Львові була саме фірма І. Левинського (мала право виготовляти і поставляти на ринки краю вироби чеського підприємства). Також це стосується і керамічних матеріалів та оздоблювальної кераміки для будівельних робіт.
Іван Левинський - найвідоміший львівський архітектор і громадський діяч Західної України, один із засновників львівської архітектурної школи кінця ХІХ - початку ХХ ст., засновник та власник фабрики будівельного промислу у Львові,що виготовляла кераміку (цегла, дахівка, облицювальна плитка, бетон, гіпс, дерев’яні конструкції тощо).

Всі проекти

Всі проекти
Останні новини компанії

Інші поточні проекти