Допомагаємо досліджувати фрески XVIII-XIX століття

0 800 30 20 60

дзвінки безкоштовні

Аптечна довідка і Служба резервування
пн-пт: 8–22, сб: 9-20, нд: 10–20

Допомагаємо досліджувати фрески XVIII-XIX століття

Чи була ця інформація корисною для вас?
{5} {0}

У ратуші міста Бібрка на Львівщині досліджують фрески, під умовною назвою «Аптекарі», які, найімовірніше, були створені у XVIII-XIX століттях! На стінописі зображені аптекарі, а також триголовий змій. Перші дослідницькі роботи перед реставрацією фрески профінансувала наша компанія.

Малюнок площею 7 м² виявили в напіварковому склепінні в глухому вузькому коридорі магістрату Бібрки ще у 90-х роках. Кілька років тому під час ремонту його мало не заштукатурили. Нещодавно у Бібрці благодійний фонд «Спадщина.UA» зайнявся ревіталізацією аварійної будівлі колишнього товариства «Сокіл». Із вересня там організовують виставки, творчі зустрічі, екскурсії, показ фільмів. Паралельно у місті шукають інші об’єкти, які можуть стати цікавими для розвитку туризму. Тож згадали про розписи на першому поверсі у ратуші. За зимовий період їх вирішили дослідити.

Координатор проекту «Сокіл», архітектор Іван Щурко розповів, що та частина приміщення, де є фреска, значно давніша, ніж інші. Вона має іншу планувальну структуру, товщину стін, цегляні, кам’яні склепіння, на відміну від решти будинку, який має дерев’яне перекриття. Є припущення, що стінопис має продовження на стелі, бо там їх зазвичай наносили.

На бібрському стінописі відкрили монохромний малюнок червоного і коричневого кольорів. Це дві фігури аптекарів, які тримають в руках спеціальні посудини, де готують зілля. Поруч є книги з рецептами, цілющі рослини, тварини. Під час дослідження малюнка нижче виявили зображення змія з трьома головами.

Реставраторка Ірина Гірна, яка досліджує фреску, розповідає, що такий малюнок традиційний для європейських, особливо австрійських аптек XVIII-XIX століття. У ті часи часто використовували зображення міфічних істот — єдинорогів, грифонів, феніксів, драконів, корінь мандрагори. Тому, імовірно, що це є приблизний час нанесення стінопису. Хоча техніка виконання, за словами Іри Гірної, досить давня: так малювали у XVII-XVIII ст.

«Зараз ми проводимо дослідження. Зняли шари набілів і намагаємося визначити, якими матеріалами можна укріпити малюнок. Робимо проби на підбір реактивів, визначаємо склад фарби, клею. Без цього етапу ми не зможемо зрозуміти, якими матеріалами і технікою можна проводити реставрацію», — заначила у коментарі реставраторка.

Паралельно науковці працюють в архіві, відшукують інформацію про будівлю. Наразі про бібрську ратушу відомо лише те, що на початку XX століття це приміщення передали під магістрат. Що було тут раніше і в яких часах її збудували – наразі не відомо. Дуже ймовірно, що тут раніше була аптека. А товщина стін — 1,1 м — і тип склепіння відсилає нас до XVIII століття. Імовірно, найдавніша частина будинку походить із тих часів, згодом його перебудували. На старих фото цього приміщення видно окремий вхід, який потім замурували.

Після огляду стінопису в лабораторії проведуть дослідження на склад пігментів, що допоможе чіткіше встановити техніку і, відповідно, час творення стінопису. Перші дослідницькі роботи профінансувала наша мережа. Для подальших робіт шукатимуть грантові кошти. Разом із міською радою «Спадщина.UA» подає мікропроект на конкурс обласної ради.

Бібрську ратушу зарахують до екскурсійних об’єктів міста. Ратуша розташована при дорозі до Свірзького замку. Поруч є оборонний костел, пам’ятка архітектури національного значення. Від Бібрки йде траса на Івано-Франківськ. На думку Івана Щурка, стінопис у магістраті в Бібрці цікавий тим, що поза Львовом є досить мало збережених світських об’єктів з розписами.

Джерело: Zaxid.net

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Наш третій Соціальний звіт
Наші стипендіати на 2019-2020 навчальний рік
Сертифікований – значить гідний довіри!
Мережа аптек «D.S.» – серед переможців конкурсу «Панацея 2019»
Мистецтво, яке рятує: мережа аптек «D.S.» організувала благодійний концерт

Всі проекти

Всі проекти
Останні новини компанії

Інші поточні проекти