Гастроентерологічні тести дозволяють виявити наявність патологічних станів ШКГ. Це може бути наявність бактерії Helicobacter pylori та викликаного нею асоційованого гастриту, характерних змін у ШКГ (чи є гастрит атрофічним). А також тести допомагають визначити приховану кров у калі, яку не вдається виявити ні візуально, ні за допомогою мікроскопічного вивчення випорожнень. Знайти її дозволяє лише аналіз калу на приховану кров – позитивний результат свідчить про наявність прихованої шлунково-кишкової кровотечі та потребує обов'язкового дообстеження пацієнта. Також тести можуть визначити і інші показники.

Методом визначення показників є одностадійний імунохроматографічний метод. Досліджуваним матеріалом є кал (будь-якої консистенції).

Тести та хвороби, пов'язані з хелікобактер пілорі

До захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки, із встановленою причиною інфекції відносяться:

• H.Pylori – асоційований гастрит;

• Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки;

• Аденокарцинома (рак) шлунка;

• MALT – лімфома шлунка.

Приводом до призначення аналізу на хеликобактер пілори стають такі симптоми:

• Болі в шлунку після їжі.

• Часта відрижка.

• Печія, що повторюється.

• Труднощі під час ковтання їжі.

• Метеоризм та бурчання в животі.

• Нудота та блювання.

• Часті діареї чи запори, що тривають понад дві доби.

• Можлива втрата апетиту або ваги без видимої причини.

• Поява крові під час блювання та дефекації.

• Порушення мікрофлори.

Підтвердити або спростувати  присутність інфекції може лише гастроентерологічний тест,

Рання діагностика H. Pylori – асоційованого хронічного гастриту, оцінка локалізації, характеру та тяжкості патологічного процесу можливі при застосуванні домашнього тесту на антигени Helicobacter pylori. Присутність антигену Helicobacter pylori у калі є показником інфікування цією бактерією, що сприяє розвитку захворювань шлунково-кишкового тракту, таких як гастрит, виразкова хвороба шлунка або дванадцятипалої кишки.

H.pylori – це бактерії, що колонізують шлунок людини; їх знаходять у слизовому шарі, що покриває епітелій шлунка. Частота появи цієї інфекції дуже висока, певною мірою залежить від побутових умов і загального рівня життя і досягає в країнах, що розвиваються, серед дорослого населення 100%, у розвинених країнах 20-60%.

Зазвичай інфікування відбувається у дитинстві і може тривати довічно. H.pylori, ймовірно, не проникають у тканини, але викликають постійне локальне запалення слизової оболонки (хронічний поверхневий або неатрофічний гастрит), збільшуючи ризик розвитку виразок шлунка або 12-палої кишки. Такий хронічний запальний процес у деяких пацієнтів може згодом призвести до атрофії та порушення функції слизової оболонки – атрофічного гастриту зі зниженням кислотності шлунка. Хоча інфекція H.pylori піддається лікуванню та може бути усунена, змінена до стадії атрофії слизова оболонка рідко відновлюється до нормального стану.

Атрофічний гастрит пов'язаний з ризиком розвитку виразок та раку шлунка та порушенням всмоктування вітаміну В12, заліза, магнію, кальцію, цинку та ін., що може призводити до анемії, неврологічних порушеннь, остеопорозу, депресії. Після завершення ерадикаційної терапії Helicobacter pylori, за її успішності, рівень показників повертається до норми протягом кількох місяців.

Інші гастроентерологічні тести

Найчастіше застосовуються тести на приховану кров. Це може бути імунохроматографічний тест Кальпротектин-FOB-тест для одночасного визначення кальпротектину та прихованої крові (гемоглобіну).

У більшості випадків візуально визначити наявність крові у калі неможливо. Аналіз калу на приховану кров є важливим лабораторним дослідженням при діагностиці прихованих кровотеч із різних відділів шлунково-кишкового тракту: позитивний результат означає наявність у шлунково-кишковому тракті дефектів слизової оболонки та надходження крові до просвіту кишечника. Причинами цього може бути кровотеча з варикозних вен стравоходу, шлунка, кишечника; виразкові та запальні процеси у шлунку, кишечнику; поліпи, геморой, злоякісні новоутворення.

Експрес-тест на визначення прихованої крові в калі базується на визначенні в калі людського гемоглобіну, відрізняється високою специфічністю (91-94%), не дає перехресних реакцій з гемоглобіном тварин (збирання матеріалу не вимагає спеціальної підготовки).

Також для діагностики інших захворювань ШКГ використовуються:

• Рота-Адено тест

Використовується у дітей та дорослих для виявлення збудників аденовірусної та ротавірусної інфекцій, що вражають дихальну та травну систему.

• Рота-тест

Використовується для виявлення ротавірусної інфекції, що спричиняє вірусний гастроентерит у дітей та дорослих.

• Сальмонела-IgG/IgM-тест

Використовується для визначення сальмонельозу – інфекції травної системи.

• Ферітин-тест

Тест-набір для виявлення ферітину для діагностики залізодефіцитної анемії.

При появі характерної симптоматики або при наявності захворювань шлунково-кишкового тракту слід звернутися до лікаря гастроентеролога і не займатися самолікуванням!