Аналіз на наркотики (drug test) – дослідження, спрямоване виявлення в організмі наркотичних, психотропних речовин та його метаболітів. Експрес-тест на наркотики призначається з метою підтвердження чи спростування вживання людиною наркотичних речовин протягом останніх кількох днів.

Найчастіше така необхідність виникає, коли необхідно оцінити адекватність обстежуваного. Це можуть бути побутові випадки, коли з'являється привід підозрювати наркотичну залежність близької людини або події, наприклад, розслідування ДТП.

Тести на наркотики потрібні людям, які хочуть придбати зброю, охоронцям та приватним детективам, представникам деяких інших спеціальностей. Часто їх замовляють тренери спортивних команд, які переймаються станом здоров'я своїх підопічних. Тести потрібні батькам важких підлітків. Вони знають, що запобігти наркотичній залежності простіше, ніж лікувати. Потрібні співробітникам поліції під час проведення «рейдів» у місцях вживання наркотиків та нічних клубах. Люди, які планують дітей, також часто самостійно вирішують скласти тест на наркотики, щоб знизити можливі ризики. Лікарі-наркологи роблять аналізи за допомогою сучасних тестових систем, щоб відстежувати та контролювати ремісію своїх пацієнтів.

Що стосується юридичної відповідальності застосування наркотиків проводиться поглиблене дослідження, що дозволяє виявити як факт вживання наркотичних речовин, а також їх відсотковий вміст.

Види тестів

За кількістю аналізів, що проводяться, розрізняють:

• Монотести – виявлення одного виду наркотику;

• Комбітести – для одночасного виявлення кількох наркотиків.

Для цих цілей у монотестів використовується імунохроматографічна тест-смужка або пластикова касета з однією імунохроматографічною тест-смужкою всередині, ділянкою для внесення зразка та віконцем для контролю результату.

Комбітести є пластиковою касетою з певною кількістю імунохроматографічних тест-смужок усередині. Методом занурення тест активується, а окремі віконця контролю результату певного наркотику дозволяють відстежити його.

Спектр визначення вмісту наркотиків

Експрес-тест здатний швидко виявити всі основні наркотичні речовини та їх похідні. Так, тест на 10 наркотиків визначає:

• Амфетамін (AMP)

• Морфін (MOR)

• Кокаїн (COC)

• Метамфетамін (MET)

• Метадон (MTD)

• МДМА (Екстазі) (XTC)

• Маріхуану (THC)

• Синтетичну марихуану (спайс) (K2)

• Трамадол (TRA)

• Бупренорфін (BUP)

Існують тести, що визначають:

• Героїн;

• Дезоморфін;

• Бензодіазепін;

• Барбітурати;

• Коаксил та багато інших.

Як правило, сліди наркотичних речовин залишаються в організмі протягом 5 діб, проте деякі види наркотиків можна виявити і через місяць після вживання. Крім того, на результат може впливати систематичність прийому та дозування цих засобів. Наприклад, разове вживання марихуани виявляється протягом 4 днів, а регулярне – протягом місяця.

Принцип дії тестів

Тест-смужки на наркотики уможливлюють лише за кілька хвилин визначити, вживала чи ні людина наркотичні засоби, а також уможливлюють розуміння, який вид наркотику був ужитий. Система з тест-смужок розрахована на визначення вмісту кількох наркотичних речовин.

Дія тест-смужок на наркотики будується на проведенні хімічних реакцій. Наркотична речовина або похідні продукти, що утворюються при вживанні даного виду наркотику в організмі, вступають (або не дають вступати) у певну хімічну реакцію з реагентом, тому тест смужка має високий ступінь точності при визначенні вживання наркотиків людиною. Для реєстрації заборонених речовин за допомогою тест-смужок застосовується біорідина людини (частіше це сеча, але може бути слина або кров).

Розшифровка експрес-аналізу на наркотики

Біоматеріалом для дослідження найпростішим і найпоширенішим є зразок сечі, в який опускається спеціальна тест-смужка.

Інтерпретація результатів виглядає так:

• Одна смужка – у разі присутності в сечі наркотичних чи психотропних речовин, проявляється одна смужка, забарвлена ​​у бордовий (або яскраво-рожевий) колір.

• Дві смужки – прояв двох забарвлених смужок підтверджує, що біоматеріал не містить заборонених включень.

Примітка: Позитивний тест на наркотики не може бути підставою для діагнозу «наркоманія», він лише підтверджує наявність в організмі тих чи інших речовин.

Правила здавання сечі для аналізу

• Тест не вимагає проведення спеціальної підготовки, необхідні вимоги стосуються лише процесу збирання біоматеріалу:

• Сеча повинна бути зібрана тільки в стерильну ємність, щоб уникнути наявності домішок, що впливають на результат, та помилки внаслідок цього.

• Об'єм сечі – не менше 50 мл.

Експрес тест на наркотики визначає вміст наркотичних речовин у досліджуваній рідині практично миттєво. Існують різні види тестів на наркотики: тест на 5 наркотиків, на 6 та більше.

Плюси експрес-тестів

• Доступна ціна та можливість купити;

• Достовірність визначення щонайменше 99%;

• Можливість одночасного визначення до 10 різних груп наркотиків;

• Не потрібна спеціальна підготовка для проведення тестування;

• Час аналізу трохи більше 10 хвилин;

• Проведення аналізу у лабораторних і в домашніх умовах;

• Не вимагає спеціальних умов зберігання, термін придатності – 2 роки при температурі від +2°С до +30°С.

Увага! Тестом на наркотики не можна визначити розмір спожитої дози. Він діагностує лише наявність чи відсутність наркотику у сечі.

В аптеці та онлайн-магазині «D.S.» можна купити моно- і комбі-тести для одночасного визначення 4 і більше наркотиків. Ефективність подібних тестів обумовлена ​​їхньою високою чутливістю до продуктів розпаду наркотичних препаратів. Впоратися з оцінкою результату здатний кожен: до експрес-тесту додається докладна інструкція щодо його застосування.