Що таке гормональні мазі

Позбутися атопічного дерматиту, псоріазу й інших шкірних захворювань допомагають гормональні мазі — препарати на основі стероїдів, які подібні до гормонів, які що виробляє організм людини. Мова про такі гормони як:

• глюкокортикоїди (як-от кортизол);

• мінералокортикоїди (альдостерон й ін.) тощо.

Вони мають протизапальну дію, усувають свербіж та почервоніння при захворюванні шкіри.

Варто зазначити, що гормональні мазі не мають нічого спільного з препаратами, які використовують для росту м’язів. Лікування дерматиту, алергії чи подібного іншого захворювання із застосуванням таких засобів є цілком безпечним, якщо дотримуватися правил і рекомендацій лікаря. Адже фармацевти винайшли «топічні» стероїди — ті, які наносять на конкретну ділянку шкіри й вони «працюють» зі збудником захворювання саме в цій ділянці.

Гормональні препарати взаємодіють з:

• імунною системою;

• ендокринною системою;

• кровоносною системою, чим покращують обмін речовин.

Коли можна використовувати гормональні мазі

Попри те, що гормон у таких мазях, гелях чи лосьйонах діє місцево й не впливає на весь організм, не варто бездумно користуватися препаратами. Гормональні мазі показані для лікування алергічного типу захворювання, дерматологічного, зокрема — у станах, що прогресують. Крім того, перед застосуванням необхідно отримати консультацію лікаря, щоб дізнатися причину висипу на шкірному покрові, тріщин абощо.

Є низка протипоказань для застосування гормональних мазей:

• відкриті рани в місцях ураження шкірного покрову;

• гострі інфекційні захворювання у важкому перебігу;

• цукровий діабет (для гормональної мазі від алергії на основі гідрокортизону);

• трофічні виразки тощо.

Гормональну мазь від алергії та інших шкірних захворювань не можна застосовувати довго, інакше можуть з’явитися пігментація, сухість шкіри, вугровий висип та ін. Якщо препарат не допомагає протягом двох тижнів, слід звернутися за повторною консультацією до лікаря.

А перед застосуванням на уражені ділянки шкірного покрову, потрібно провести тест на чутливість шкіри до компонентів препарату. Для цього слід нанести трохи гормональної мазі від алергії на тильний бік зап’ястя.

Дерматологічний препарат для дітей

Малеча часто страждає від атопічного дерматиту й різних видів алергій, з огляду на ще не сформовану імунну систему й ніжну шкіру. Аби усунути захворювання, лікарі сьогодні призначають не лише дієти, а й гормональні мазі, гелі, креми.

Гормональні мазі поділяють на кілька груп:

• перша — дуже слабкі (наприклад, гідрокортизон, преднізолон);

• друга — помірної сили дії (флуметазон, флукортолон);

• третя — сильні (мометазону фуроат);

• четверта — дуже сильні (клобетазолу пропіонат).

Дітям здебільшого прописують гормональні мазі першої групи, адже вони мають низьку дозу активної речовини й безпечні навіть для малечі, вік якої менший за пів року. Цю групу засобів прописують для лікування слабко виражених ознак захворювання й уражень на обличчі чи шиї.

Чи існують недорогі гормональні мазі

Лікування алергії не обов’язково коштує дорого. На гормональну мазь ціна варіюється, залежно від типу алергії, стану шкіри, стадії захворювання й типу гормону, який входить до необхідного препарату.

На вартість засобу для лікування впливає також форма випуску. Адже на ринку є не лише гормональні мазі від алергії, а й лосьйони, креми, гелі. Лосьйони застосовують для волосистих ділянок шкіри, а гелі часто містять меншу концентрації активної речовини, завдяки чому їх можна використовувати й для дітей. Креми прописують, якщо дерматит з’явився у складках шкіри, а мазь — якщо ділянка сильно пересихає.

Крім того, кінцева вартість залежить від того, чи лише гормон є в лікувальному засобі. Адже існують гормональні мазі комбінованої дії: вони є не лише протиалергійними, а й протигрибковими чи антибактеріальними.

Втім недорогі препарати існують. На гормональну мазь ціна може бути встановлена на рівні пари десятків гривень, а може сягати й пів тисячі.