Стетоскопи, як і фонендоскопи, використовуються для аускультації (вислуховування) шумів у внутрішніх органах. Стетоскоп розроблений для прослуховування серця, легенів та інших внутрішніх органів, застосовується для виміру артеріального тиску – потрібний для відстеження тонів Короткова. Його найважливіша функція – це виявлення патологій чи відхилень у організмі пацієнта.

Стетоскоп є свого роду попередником фонендоскопу. Але при вислуховуванні різних шумів організму він має менший акустичний діапазон. Частина пристрою стетоскопа у вигляді спеціальної акустичної воронки посилює звук, проводить його трубками, дозволяючи лікарю чути нормальні або патологічні звуки.

Фонендоскоп – це найсучасніша, покращена версія стетоскопа. Його основним елементом також є воронка, проте її комплектація зверху удосконалена спеціальною мембраною, яка посилює звук та забезпечує краще його проведення.

Стетоскопи – це пристрої, які використовуються в:

• педіатрії;

• кардіології;

• акушерстві;

• терапії.

Педіатричні моделі відрізняються меншим розміром голівки. У її комплект входить мембрана, яка має підвищену теплопровідність і не викликає почуття холоду, завдяки чому при аускультації не виникає дискомфорту.

Кардіологічним приладам потрібно вловлювати повний спектр звуків. Це дозволяє почути слабкі шуми, що важливо для діагностики різних захворювань серцево-судинної системи.

Акушерські моделі (стетоскоп Пінара) дозволяють визначати серцебиття плода шляхом прикладання до живота вагітної жінки. Відзначається візуальна відмінність цих пристроїв від інших через відсутність гнучкого звукопроводу, вушних маслин та інших деталей, а схожі вони із трубкою або рогом.

Терапевтичні моделі використовуються під час обстеження дорослих пацієнтів лікарями загальної практики, бригадами швидкої допомоги.

Будова стетоскопа

Основною робочою деталлю цього медичного приладу є головка. Завдяки їй вловлюються звуки, які по спеціальних трубках передаються до слухових каналів лікаря. Класичні моделі мають головки, що складаються з лійкоподібної та протилежної плоскої частини. Перша розрахована на акустику низьких частот, а друга високих. Тому стетоскоп оптимально підходить для аускультації кишечника.

У фонендоскопі додаткова мембрана головки ефективно вловлює високочастотні шуми та наділяє прилад більшою чутливістю та незамінністю при діагностиці хвороб судин та серця.

Довжина слухових трубок майже не впливає на частотний діапазон і гучність приладу, а їх кількість впливає. По двох трубках, підключених безпосередньо до голівки, звук поширюється краще та гучніше, ніж по одній. Однак, при аускультації можливе тертя трубок одна про одну, внаслідок чого утворюються акустичні перешкоди у вигляді крепітації (хрускіт, хрип), які необхідно вміти відрізняти від справжніх хрипів.

Нові моделі стетоскопів усунули ефект крепітації за рахунок спаяних трубок.

Особливості фонендоскопів

Фонендоскопи використовуються в таких напрямках медицини, як

• пульмонологія,

• кардіологія,

• анестезіологія,

• загальна терапія.

З їх допомогою діагностуються різні хвороби внутрішніх органів та прослуховуються шуми серця та звуки, які супроводжують процеси функціонування дихальної системи, кишечника.

Фонендоскопи, як і стетоскопи, бувають:

• універсальні,

• кардіологічні,

• дитячі.

Педіатричні мають більш високі акустичні показники, а єдина відмінність полягає у розмірі акустичної головки. Дитячі прилади мають компактнішу головку, що дає можливість лікарю-педіатру ефективно вислуховувати шуми та локалізовувати їх. Матеріалом для головок приладів є так званий «теплий» пластик.

Спільні характеристики та відмінності стетоскопу та фонендоскопу

Стетоскопи і фонендоскопи схожі по конструкції і складаються з однакових елементів, але деталі фонендоскопів більш прогресивні.

Стетоскоп – це перша версія приладу, в якій отримання звуку забезпечується звукознімною воронкою -- "дзвоном".

Фонендоскоп пізніший прилад (названий так на пропозицію вченого Миколи Короткова). У фонендоскопі на воронці, що є звукознімачем, розміщується мембрана — резонатор, що посилює певний спектр частот.

Існує прилад, що поєднує в собі властивості фонендоскопа та стетоскопа, що поєднує «дзвін» та мембрану-резонатор. Це – стетофонендоскоп. Його двостороння головка використовується для вислуховування високо- та низькочастотних шумів внутрішніх органів. Стетофонендоскоп ефективно відсікаються сторонні звуки, завдяки чому аускультація їм можлива і в тиші медичного кабінету, і на вулиці, і в будь-якому галасливому оточенні.

Стетофонендоскоп може бути звичайним чи електронним. Електронні посилюють шуми в десятки разів, мають регулювання гучності сигналу. Вони мають три режими роботи: серцевий, легеневий та абдомінальний. Такі пристрої мають синхронізацію з комп'ютером.

Можна придбати стетоскоп в аптеці або інтернеті та забезпечити проведення медичних процедур: профілактичного огляду, домашнього обстеження дитини педіатром, анестезіологічного контролю, консультації пульмонолога чи кардіолога. Але для набуття абсолютного слуху в медицині потрібен досвід, мотивація та чуйність до пацієнта, тому навіть ідеальний і найдорожчий за ціною стетоскоп не застрахує лікаря від помилок. Але також не доцільно відкидати технологічні новинки, що покращують чутність і диференціацію основних шумів, пригнічують сторонні звуки і тим самим допомагають у постановці діагнозу.