Як відомо, три роки тому мережа аптек «D.S.» відновила діяльність, старовинний вигляд та історичний інтер’єр аптеки «На Марійській площі» у Львові. На жаль, змушені повідомити, що незабаром вона припинить функціонувати як один із закладів нашої мережі. Це зумовлено надто високою орендною платою, яку оголосив орендодавець із початком 2022 року.
Цьому аптечному закладу понад 100 років, і до 2019 року він перебував під загрозою закриття та знищення, як і чимало інших давніх львівських аптек. Наша компанія взяла це приміщення в оренду – із наміром вдихнути сюди «нове життя», адже на той час аптека «На Марійській площі» вже розгубила своїх клієнтів і фактично припинила роботу.
Нас надихав наш позитивний досвід відновлення іншої історичної львівської аптеки – «Під угорською короною» (пл. Соборна, 1; рік засування – 1772), яку було реанімовано 2012 року. Відтоді у її старовинному інтер’єрі успішно функціонують не лише аптека «D.S.», але й наш інтерактивний музей «D.S. Таємна аптека».
У проведення ремонтно-реставраційних робіт в аптеці «На Марійській площі» – нашу меценатську ініціативу – мережа аптек «D.S.» інвестувала значні кошти і зусилля.
Попри наші спроби повернути аптеці колишній авторитет, 2020-21 роки внесли свої корективи. Спалах коронавірусу призвів до різкого зменшення трафіку в центральній частині Львова. Не посприяли активному відвідуванню аптеки й тривалі будівельно-ремонтні роботи у сусідніх приміщеннях на проспекті Свободи та на площі Міцкевича, що тривають і зараз. Упродовж трьох років наша компанія дотувала функціонування цього аптечного закладу, оскільки його операційні доходи не покривали витрат на його утримання. Восени 2021 року ми запустили в аптеці «На Марійській площі» цікавий і перспективний творчий проєкт «Арт-Аптека D.S.», пропонуючи майстер-класи з живопису і заняття з арт-терапії для дорослих і дітей. Утім, такі ініціативи потребують тривалого часу для успішного розвитку й не здатні продемонструвати бажані результати лише за кілька місяців роботи, ще й в умовах постійних карантинних обмежень для відвідування масових заходів.
Сподіваємося, що зусилля, які ми докладали для збереження аптеки «На Марійській площі», не були даремними. Ми залишаємо повністю збережене і відреставроване приміщення включно зі старовинними меблями.
На жаль, наша компанія не може впливати на те, яка доля спіткає аптеку «На Марійській площі». Усе залежить від рішення власників приміщення та впливу міської влади.
Упродовж багатьох століть львівські аптеки були важливою частиною життя міста та однією з його особливостей – задовго до появи таких понять, як львівська кава чи львівський шоколад. На жаль, сьогодні значна частина історичної спадщини аптечної галузі в нашому місті вже втрачена, і ця тенденція тільки дужчає з часом. Хочеться вірити, що у випадку з аптекою «На Марійській площі» усе-таки переможе повага до історичного минулого і заклад збереже свій автентичний вигляд. У будь-якому разі значний вплив на це мають і самі львів'яни, які своєю громадською позицією можуть уберегти аптеку від зникнення з історичної мапи міста.
Нагадаємо, що аптеку «На Марійській площі» відкрив магістр фармації Стефан Штенцель – у знаній кам’яниці Шпрехера у 20-х роках минулого сторіччя. Приміщення закладу вирізнялося стилем й елегантністю.
Особливої парадності інтер’єру надали касетна стеля, люстри з бронзи, позолочені елементи меблів. Тут уперше у Львові відділили рецептурний відділ від безрецептурного, що практикувалося за кордоном і було зручно для відвідувачів. Радянська влада обійшлася з талановитим фармацевтом дуже жорстоко – разом із донькою його вивезли до Сибіру, аптеку націоналізували.
Згодом площу перейменували, і відтоді «Аптека на Марійській площі» розташована на площі Адама Міцкевича, 8. У радянські часи тут працював знаний гомеопатичний відділ. На жаль, вхідні двері та вікна ще тоді втратили свій автентичний вигляд – їх замінили на металеві конструкції. Проте внутрішнє оформлення торгового залу аптеки сьогодні таке саме, як і на момент відкриття закладу. Лише оригінальний касовий апарат «Національ» свого часу «оселився» у львівській аптеці-музеї «Під Чорним Орлом».