Тезово розповідаємо про поточну ситуацію щодо наявності та цін на ліки.
Перед початком російського вторгнення аптеки мали весь необхідний асортимент медико-фармацевтичної продукції. Було добре налагоджене доставлення товару від постачальників – зазвичай щоденно. У мирний час в аптек не було необхідності створювати великі запаси товару, оскільки його залишки поповнювалися регулярно.
У перші ж дні бойових дій в Україні в аптеках ажіотажно зріс попит – чимало з вас, мабуть, самі стали свідками цього. Пацієнти, розуміючи непрості перспективи найближчого часу, скуповували найбільш вживані ліки, зокрема, для лікування хронічних хвороб (серцеві, від тиску, гормональні, при діабеті, захворюваннях щитоподібної залози і т.д.), а також ті, що потрібні для тривожної аптечки – перев’язувальні засоби, знеболювальні, заспокійливі препарати тощо. Водночас почали масово надходити запити на ліки для військових і біженців – від волонтерів, громадських спілок, лікувальних закладів. Стрімко зросли кількість звернень на гарячі телефонні лінії аптечних мереж та пошук ліків онлайн на аптечних сайтах. Географічно попит змістився у Західну Україну в зв’язку із переїздом туди великої кількості людей. Відповідно, наявний в аптеках запас товару суттєво зменшився.
Водночас основні постачальники ліків (національні дистриб’ютори), склади яких зазвичай розташовані у Києві, Дніпрі, інших містах центральної України, із початком військових дій відчули труднощі зі збором і транспортуванням ліків до аптек: аптечні замовлення зросли в обсягах, потрібно більше часу на їхнє опрацювання і підготовку, при цьому частина персоналу (фармацевти є військовозобов’язаними!), працівників складів і водіїв пішли у тероборону та до лав ЗСУ, хтось виїхав, хтось з об’єктивних причин не зміг дістатися до місця праці.
Сьогодні фармацевтичний ринок докладає зусиль аби відновити ритмічне постачання товару в аптеки. Є певні труднощі з транспортом, логістикою. Аптечні мережі, зазвичай не маючи власного автопарку, за можливості здійснюють переміщення товарів між своїми підрозділами з різних регіонів, а також налагоджують постачання напряму від деяких вітчизняних і європейських виробників, аби пришвидшити надходження продукції в аптеки. На жаль, це не завжди можливо і відбувається не так оперативно, як хотілося б.
Для збільшення доступу до ліків для населення відбулися зміни у відпуску медикаментів у аптеках на період воєнного стану: МОЗ дозволило продаж більшості рецептурних препаратів без рецепта лікаря (за кошти пацієнта та/або інших джерел, окрім бюджетних коштів; дозвіл не поширюється на наркотичні, психотропні й сильнодійні препарати), а також відпуск ліків з аптек без вторинного паковання (оскільки у заводів-виробників можливі затримки з наявністю паковань і поліграфічної продукції; проте вся необхідна для споживача інформація, а також інструкції до медичного застосування, будуть на первинному пакуванні ліків).
Також, за рішенням Кабінету Міністрів, тепер за кошти цільової державної грошової компенсації у рамках програми "Пакунок малюка" можна придбати товари не лише дитячого, а всього аптечного асортименту.
Загалом наразі нема підстав для значного подорожчання ліків. Передусім саме Держпродспоживслужба та Державна служба з лікарських засобів МОЗ уповноважені Урядом України щодо моніторингу цін на медикаменти. Аптеки не підвищують торговельні націнки й дотримуються чинних нормативних вимог щодо граничної дозволеної роздрібної націнки на визначені державою найменування аптечного асортименту. Однак підвищення цін на пальне, подорожчання послуг перевізників, а також коливання курсу валют, від якого залежить митна вартість товарів та імпортної сировини для її виробництва, можуть впливати на закупівельну (оптову) вартість аптечних товарів. Сподіваємося, що ситуація залишатиметься контрольованою.
Мережа аптек «D.S.» продовжує свою роботу у всіх регіонах, де дозволяють обставини воєнного часу. Переваги за карткою клієнта «D.S.» діють без змін.
Актуальний графік роботи наших аптек (оновлюється щоденно) дивіться тут.
Центр підтримки клієнтів – 0 800 30 20 60 (8:00-21:00, сб. 9:00-20:00, нд. 10:00-20:00; дзвінки безкоштовні).
Перевірити наявність аптечного асортименту можна на нашому сайті або через мобільний додаток, а також на порталі Tabletki.ua (можливість резервування уточнюйте).
Онлайн-резервування на нашому сайті, через мобільний додаток та Центр підтримки клієнтів чинне до кінця поточного робочого дня. При резервуванні на сайті можлива оплата карткою онлайн.
Бережіть себе і будьте здорові!