В Україні у квітні 2023 року планувалося запровадження електронних рецептів на ті лікарські засоби, які передбачають призначення їх лікарем (так звані рецептурні ліки), проте до кінця воєнного стану лікарі ще мають право виписувати і звичайні паперові рецепти.

Як інформує Урядовий портал, радикальних змін у порядку відпуску ліків з 1 квітня не відбудеться: як і раніше, для певних найменувань лікарських засобів передбачено відпуск за рецептом лікаря, але планована форма електронного рецепта ще не є обов’язковою – до закінчення воєнного стану можна використовувати як паперові, так і електронні рецепти.

Водночас чимало широко уживаних медикаментів законно є у вільному продажу і їх можна придбати без призначення лікаря, тобто без рецепта.

Існує список із майже 3000 безрецептурних препаратів, затверджений МОЗ України. Вони не потребують призначення лікаря, їх дозволено приймати самостійно, зокрема, при перших ознаках застуди, при кашлю і нежитю, для полегшення різного болю, при деяких розладах травлення, при алергії, для надання першої допомоги та інших неважких станах. Зазвичай, ці засоби представлені на вітринах аптек і ваш фармацевт завжди готовий надати вичерпну інформацію щодо їх властивостей і правил прийому.

Насправді, причин для хвилювання немає, адже всю базову домашню аптечку можна сформувати із медикаментів, на які вам не знадобиться рецепт від лікаря.

Ознайомитись з переліком препаратів, дозволених МОЗ до відпуску з аптек та їх структурних підрозділів без рецепта лікаря можна за посиланням

Загалом, щоб дізнатися, чи є конкретний лікарський засіб рецептурним – достатньо перевірити інструкцію до лікарського засобу, пошукавши пункт «умови відпуску».

Проте важливо розуміти, що безрецептурні препарати – це засоби, які поліпшують загальний стан, але вони не призначені для довготривалого застосування. Тож, якщо симптоми нездужання не зникають протягом 2-3 днів, необхідно обов’язково звернутись до лікаря, який, за потреби, призначить відповідне лікування і оформить рецепт.

До кінця воєнного стану в Україні лікар має право виписати паперовий рецепт на бланку, або ж видрукувати дані з кодом електронного рецепта (зазвичай пацієнту приходить смс-код на телефон). Передбачається, що виписувати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП. Зазвичай, рецепт дійсний 1 місяць.

 

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я