Біль у суглобах: причини, профілактика та лікування
Корисно знатиБіль у суглобах рук, ніг, пальців, колін – далеко не найприємніше відчуття. Якими є основні причини болю в суглобах, як лікувати біль в суглобах та як його попередити – довідайтеся про це в нашій статті.
Біль у суглобах рук, ніг, пальців, колін (інакше – артралгія) є доволі поширеним явищем серед дорослого населення. Згідно з результатами національних досліджень, до прикладу, у США третина дорослого населення відчувала суглобовий біль протягом останніх 30 днів. Біль суглобів – друга за чисельністю (після застуди та ГРВІ) причина звернення за допомогою до лікарів.
Біль у суглобах може мати дуже різну інтенсивність: від злегка неприємного до виснажливого, часом навіть нестерпного, що погіршує якість життя та вимагає медичної допомоги. За тривалістю виділяють гострий біль, що може минути після декількох тижнів, та хронічний біль, що триває від декількох тижнів до місяців, практично постійно.
Основні причини болю в суглобах
Основним механізмом, що запускає появу болю, є запальний процес (запалення). Загальна назва запальних процесів у суглобах – артрит. Якщо запалення одночасно охоплює кілька суглобів, то його називають поліартритом.
Артрит може бути самостійним захворюванням або ж проявом (симптомом) багатьох інших станів та недуг, як-от:
- механічна травма (включно спортивні травми);
- вимушені тривалі позиції рук, плечей, спини (артрит піаніста, карпальний тунельний синдром програміста тощо);
- системні аутоімунні захворювання – коли імунна система організму «атакує» власні органи, тканини (ревматоїдний поліартрит, системний червоний вовчак, системна склеродермія, ревматизм);
- захворювання обміну речовин (артрит при подагрі, акромегалії, хворобі Іценко-Кушинга, тривалій терапії глюкокортикоїдами);
- гострі інфекційні захворювання (грип, хвороба Лайма);
- хвороби дегенеративно-дистрофічного характеру (остеоартроз);
- пухлини (мієломна хвороба, саркома).
Своєю чергою, хронічне захворювання суглобів, якому притаманне поступове ушкодження структури суглобового хряща (його витончення та руйнування) із подальшими змінами в кістках, зв’язках, синовіальній оболонці, називається остеоартрозом. Хворіють зазвичай особи після 40-50 років, при цьому жінки – удвічі частіше.
Біль у суглобах рук: променево-зап’ястковому суглобі чи в суглобах пальців
Найчастіше виникає через аутоімунний запальний процес, наприклад, ревматоїдний поліартрит. При ревматоїдному артриті раніше перенесена стрептококова інфекція (ангіна, бешиха) запускає аутоімунний процес, що симетрично вражає великі й середні суглоби, спричиняючи характерну ранкову скутість та припухлість.
Другою важливою причиною виникнення болю в руках можуть бути професійні хвороби, пов’язані з перевантаженням кисті рук, наприклад, у скрипаля чи програміста, що працюють, здійснюючи монотонні, повторювальні рухи пальцями та кистю рук. Так серед людей, які тривалий час користуються неергономічною (тобто спеціально не пристосованою під анатомічні особливості кисті рук) клавіатурою чи мишкою, зустрічається синдром зап’ясткового каналу або карпальний тунельний синдром, що проявляється характерним болем у кисті руки.
Біль у плечовому та ліктьовому суглобі
Досить часто виникає внаслідок удару при падінні, забитті, вивиху при необережному русі чи іншій травмі, що, своєю чергою, спричиняє запалення сухожиль (інакше –тендиніт, тендовагініт) або синовіальної сумки суглоба (інакше – бурсит).
Окрім артритів різного походження, біль у ліктьовому суглобі також може бути спричинений нейропатією ліктьового нерва (перетискання нерва в зв’язку зі звуженням каналу внаслідок травми, запальних чи деґенеративних змін).
Біль в окремому суглобі руки чи ноги
Може виникнути при такій хворобі, як подагра – так званий подагричний артрит. Найчастіше подагричний артрит вражає переважно дрібні суглоби (пальців ніг і рук), рідше – плечовий, ліктьовий, променево-зап’ястковий, гомілковостопний чи колінний суглоби. Причиною подагри є порушення обміну речовин, а саме – підвищений рівень сечової кислоти в крові, що виникає при метаболізмі (обміні) білків. Надлишки сечової кислоти, які, наприклад, утворилися при надмірному споживанні білкової їжі (вживання великої кількості м’яса) чи при порушенні функції нирок, що не встигають вивести з сечею надлишкову кількість сечової кислоти. Надлишкова кількість сечової кислоти в крові призводить до утворення кристалів солей сечової кислоти в синовіальній рідині суглобів. Отже, всередині суглоба утворюються кристали солей, які мають неправильну форму, здатні пошкоджувати оболонки суглоба, у такий спосіб провокуючи запальний процес в суглобі, що, своєю чергою, проявляється болем, інколи навіть втратою можливості виконувати найпростіші дії (відкрити двері ключем, користуватися ложкою чи виделкою тощо). Артрит при подагрі характеризується гострим болем, деформацією суглобів і ураженням нирок, а також періодами загострення, що пов’язані з надміром споживання білкової їжі.
Псоріатичний артрит найчастіше долучається до шкірних проявів хвороби псоріазу. Спровокувати, запустити розвиток хвороби можуть різноманітні стресові обставини чи інфекційні захворювання. Для цього виду артриту характерне несиметричне ураження суглобів (часто першим уражається великий палець стопи), біль у п'ятах, можливе ураження кількох суглобів на пальцях.
Біль в тазостегновому суглобі
Причиною болю у тазостегновому (інакше – кульшовому) суглобі найчастіше є руйнування хрящової тканини всередині суглоба. У старшому віці такі обставини, як розвиток остеопорозу (тобто зменшення щільності кісткової тканини, відповідно, кістка стає крихкою), а також порушення кровопостачання суглоба внаслідок судинних змін, значно підвищують ризик перелому шийки стегнової кістки. Тому, особливо в середньому (44-60 років) і літньому (60-75 років) віці, варто періодично перевіряти щільність кісткової тканини, наприклад, за допомогою спеціального обстеження – денситометрії. Також варто регулярно вживати продукти, що містять кальцій, до прикладу, сир, кунжутне насіння, лісовий горіх, капусту, м'ясо, рибу. Заради профілактики остеопорозу кісток лікарі доволі часто призначають препарати кальцію та вітаміну Д.
Для призупинення процесів дегенерації (руйнування) хрящової тканини суглоба радять приймати хондропротектори (до прикладу, серія Терафлекс, що містить необхідні для суглобів речовини хондроїтин сульфат, глюкозаміноглікан), споживати рибу, холодець. Курс прийому хондропротекторів тривалий.
Оскільки процес дегенерації хряща, який розпочався, можна лише призупинити, то профілактику остеопорозу та остеоартрозу варто починати завчасно, уже в середньому віці – після 40 років. Із цією метою лікарі також можуть додатково призначити препарати кальцію, що містять вітамін Д, для ефективного засвоєння цих речовин. Найбільш ефективними є органічні форми кальцію, цитрат кальцію, карбонат кальцію. Денна потреба організму в кальції становить 1 грам. Необхідно пам’ятати, що препарати кальцію не варто вживати одночасно з іншими ліками, оскільки кальцій може перешкоджати їх засвоєнню. Лікарі можуть призначати місячний курс прийому кальцію 2-3 рази на рік. Проте не слід зловживати надмірним споживанням препаратів кальцію, адже кальцій погіршує засвоєння магнію, цинку та заліза. Найкращою порадою буде дотримання правил здорового харчування – вживати різноманітну їжу, овочі, зелень, насіння, горіхи, фрукти, рибу, м'ясо, а також нормалізувати вагу та бути активним, рухатися, багато ходити пішки.
Біль у колінному суглобі
Біль в суглобах колін часто виникає внаслідок механічної травми, наприклад, у спорті, або при тривалому перевантаженні колін. Здавалося б, «здоровий» вид спорту – біг – не міг би стати причиною проблем із колінним чи іншими суглобами, проте саме недотримання правил тренувань, відсутність якісної розминки, а особливо непристосоване спортивне взуття є причиною болю в суглобах ніг та колін.
Діти, які мають ознаки плоскостопості (викривлення стопи), повинні бути проконсультовані травматологом щодо можливих лікувальних процедур, лікувальної фізкультури, застосування супінаторів для взуття.
Ознаки розвитку запального процесу в суглобі:
- біль в суглобі при русі, біль при дотику до суглоба;
- порушення рухливості суглоба;
- набряк та деформація (зміна форми) суглоба;
- почервоніння в ділянці суглоба;
- суглоб «гарячий» на дотик.
Отож клінічна картина при артриті суглоба включає його припухлість, почервоніння, набряк, суглоб «теплий» на дотик, а також обмежений у рухливості; в ускладнених випадках можлива значна деформація суглоба, ураження прилеглих кісток та повна втрата його функції.
Лікування болю в суглобах
Як зазначено вище, біль у суглобах виникає внаслідок запального процесу (запалення). Під час запалення в «проблемній» ділянці збільшується концентрація запальних медіаторів – речовин, що діють як безпосередньо на нервові рецептори, змушуючи нас відчути більс так і через місцеве збільшення проникливості судинок, що веде до утворення набряку. Так створюється ефект «розпирання» та порушення рухливості суглоба.
Тому лікар при болях у суглобах зазвичай призначить знеболюючі препарати. Найчастіше біль в суглобі лікують за допомогою нестероїдних протизапальних препаратів – це можуть бути мазі, що діють місцево, зменшують біль, запалення та прояви набряку, наприклад, Долобене, Вольтарен Емульгель (у різних формах випуску).
Допоміжними при захворюваннях суглобів є мазі та бальзами на основі рослини живокосту (інакше – окопник, воловий язик), що мають певну відновлювальну, протизапальну та болезаспокійливу дію. Попри багаторічний досвід використання кореню живокосту в народній медицині та, що цікаво, у деяких кухнях північних народів навіть як їстівної рослини, варто пам’ятати, що до складу живокосту входять алкалоїди, які мають потенційний гепатотоксичний ефект (можуть шкодити печінці), тому не варто використовувати цей засіб довготривало.
Із метою знеболення та зменшення запального процесу лікарі також можуть рекомендувати таблетки чи капсули для прийому всередину, зокрема, Целекоксиб, Мелоксикам, Ібупрофен чи Диклофенак. Варто зауважити, що ці препарати слід вживати за призначенням лікаря, бо, наприклад, класичні протизапальні препарати, як Диклофенак натрію, можуть спричинити появу печії, розвиток гастриту та навіть кровотечі. Тому їх зазвичай вживають нетривалим курсом, а одночасно рекомендують, наприклад, Омепразол, щоби попередити розвиток медикаментозного гастриту. Водночас сучасні форми випуску цих засобів більш безпечні та швидкодіючі.
Загалом лікування артриту здебільшого, консервативне: спокій, медикаментозні засоби (залежно від походження артриту – нестероїдні протизапальні препарати, глюкокортикостероїди, антибіотики, тощо), фізіотерапевтичне й санаторно-курортне лікування.
Іноді, за наявності тяжких ускладнень, вдаються до хірургічної операції – через тяжкі зміни суглоба внаслідок артриту потрібно провести заміну такого суглоба штучним.
Коли потрібно звернутися до лікаря:
- при травмі – вивиху чи переломі суглоба;
- при сильному болю;
- при неможливості заснути;
- при тривалому гострому болю, що погано піддається лікуванню;
- при підвищеній температурі;
- при ознаках деформації суглоба (спотворенні);
- при загостренні супутній хронічних захворювань, що спричиняють біль у суглобі.
Профілактика болю в суглобах
Попередити розвиток болю в суглобах можуть такі заходи:
- нормалізація ваги, у разі надмірної ваги – її зниження;
- щоденна помірна фізична активність, наприклад, проходити пішки 8 000 кроків;
- не перевантажувати надмірно суглоби (сформувати правильну поставу, уникнення травм, бігові кросівки, корекція плоскостопості та ін.);
- дотримання засад здорового харчування.
Дієта та правильне харчування:
- Споживати більше різноманітних овочів, фруктів, зелень, що мають займати половину об’єму вашої тарілки.
- Вживати рослинні олії та рибу – багаті на Омега-3 ненасичені жирні кислоти.
- Вживати їжу, що містить кальцій та вітамін Д: рибу, м'ясо, молочні продукти, сир, кунжутне насіння.
- У разі недостатньої кількості мінералів та вітамінів, що надходять із їжею, лікар може рекомендувати вітамінні препарати або ж відповідні біологічно активні добавки (БАДи), що містять вітамін Д та кальцій.
- Для уповільнення процесу дегенерації хрящової тканини суглоба можуть бути рекомендовані так звані хондропротектори. Детально про них у нашій статті «БАДи: у чому відмінність від ліків, користь та можлива шкода для здоров’я».
- Обмежити кількість м’ясних страв, особливо, червоного м’яса, жирних сортів м’яса; субпродуктів; готових м’ясних виробів (сардельки, ковбаси, сосиски).
- Не зловживати алкогольними напоями.
Здоровий спосіб життя
«Рух – це життя!» – не лише відомий вислів, а реальна рекомендація лікарів щодо збереження, відновлення та зміцнення здоров’я. Для здоров’я суглобів, та й для загального доброго самопочуття, треба щоденно виконувати помірні фізичні вправи. При чому не варто докладати надзусиль, вправлятись у надстрибках чи марафонських забігах, – звичайна звичка ходити пішки, гуляти на свіжому повітрі принесе відчутну користь для вашого здоров’я. Отже, будьте здорові та насолоджуйтеся прогулянками пішки!
Література за темою:
https://www.uclh.nhs.uk/MSK/Pages/Jointandmusclepain.aspx
https://www.webmd.com/pain-management/guide/pain-types-and-classifications#1
https://www.healthline.com/health/joint-pain
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще.
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.