ПТСР: що це таке і як з цим жити?
Ментальне здоров’я![ПТСР: що це таке і як з цим жити?](https://content.apteka-ds.com.ua/images/system/tips/avatars/000/000/313/medium/%D0%BF%D1%82%D1%81p_sait.jpg?1738755100)
Що варто знати про ознаки посттравматичного стресового розладу та як допомогти у разі прояву такого стану? Як переживають ПТСР військові і цивільні, діти і підлітки? У чому полягає допомога близьких людині з ПТСР? Про це та інше дізнайтеся у нашій статті.
Відчувати страх під час і після травматичної ситуації – це природно! Страх є частиною захисної реакції нашого організму за принципом «бий або тікай», яка допомагає нам подолати потенційну небезпеку або уникнути її.
Більшість людей, які пережили певні травматичні події, можуть мати тимчасові труднощі з адаптацією і переживанням спогадів про них, але з часом і належною увагою до себе їм, зазвичай, стає краще. Водночас, якщо симптоми погіршуються, тривожні спогади тривають місяцями або навіть роками і заважають повсякденній діяльності – варто звернутися за допомогою.
Що таке ПТСР?
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР; англ. PTSD, post-traumatic stress disorder) – це розлад, викликаний страшною неприємною травмуючою подією, яку особа пережила або стала свідком. Симптоми такого розладу можуть включати жахаючі спогади, нічні кошмари і сильну тривогу, а також неконтрольовані думки про цю подію.
Тест на ПТСР – чотири типи симптомів ПТСР
Фізичний огляд пацієнта і обстеження його психічного здоров’я має провести лікар. Щоб встановити діагноз посттравматичний стресовий розлад, пацієнт повинен мати всі ці симптоми щодо травмуючої події, що з’являлися щонайменше протягом одного місяця:
- Принаймні один симптом повторного переживання
- Принаймні один симптом уникнення
- Принаймні два симптоми надмірного збудження та реактивності
- Принаймні два когнітивні та симптоми частих змін настрою
Нижче у статті розглянемо ці симптоми докладніше.
Посттравматичний стресовий розлад: симптоми і прояви
Особи з ПТСР часто повторно переживають травматичну подію у страхітливих снах і спогадах, можуть мати відчуття ізоляції, почуття дратівливості та провини. Також можуть бути проблеми зі сном, наприклад, безсоння, і труднощі з концентрацією уваги.
Симптоми посттравматичного стресового розладу (ПТСР) часто бувають досить важкими і стійкими, і як наслідок можуть мати значний вплив на повсякденне життя.
У більшості випадків прояви ПТСР розвиваються протягом першого місяця після травматичної події. Проте нерідко до появи симптомів може пройти кілька місяців або навіть років.
У житті частини людей з ПТСР можуть бути тривалі періоди, коли їхні симптоми менш помітні, а згодом слідують періоди, коли симптоми і прояви ПТСP погіршуються. Дехто має постійні важкі симптоми.
Читайте також: Вплив енергетичних напоїв – що варто знати?
Типи симптомів ПТСР
Існує чотири типи симптомів ПТСР, але вони можуть бути не однаковими для всіх. Кожна людина переживає симптоми по-своєму. Типи такі:
Симптоми повторного переживання включають:
- Переживання спогадів – переживання травматичної події, включаючи фізичні симптоми, такі як прискорене серцебиття або пітливість
- Повторювані спогади або сновидіння, пов'язані з травмуючою подією
- Тривожні думки
- Фізичні ознаки стресу.
Ці симптоми можуть з’являтися як наслідок думок та почуттів стосовно травмуючої події. Їх можуть викликати також предмети чи ситуації, слова або навіть звуки, які нагадують про пережиту подію.
Симптоми уникнення включають:
- Триматися подалі від місць, подій чи предметів, які нагадують про травматичний досвід
- Уникання інформації, розмов, думок або почуттів, пов'язаних з травматичною подією.
Симптоми уникнення можуть змусити людей змінити свої звички. Наприклад, деякі люди можуть уникати водіння або поїздок в автомобілі після серйозної автомобільної аварії.
Симптоми збудження та реактивності включають:
- Особа може дуже легко лякатися
- Присутнє почуття напруженості, настороженості або нервозності
- Труднощі з концентрацією уваги
- Труднощі із засинанням або якістю сну
- Почуття роздратованості, спалахи гніву чи агресії
- Схильність до ризикованої, безрозсудливої або деструктивної поведінки
Симптоми збудження часто є постійними. Вони можуть призводити до відчуття стресу і гніву та заважати повсякденному життю, наприклад, нормальному сну, режиму харчування або концентрації уваги.
Читайте також: Панічні атаки: що це таке і що робити
Конгітивні симптоми (пов'язані з процесом пізнання) і зміна настрою:
- Труднощі з пригадуванням ключових особливостей травматичної події
- Наявність негативних думок про себе або світ
- Перебільшене почуття провини, спрямоване на себе або інших
- Постійні негативні емоції, такі як страх, гнів, провина або сором
- Труднощі з відчуттям позитивних емоцій, таких як щастя або задоволення
- Втрата інтересу до приємних цікавих занять
- Відчуття соціальної ізоляції
Когнітивні та афективні симптоми можуть початися або погіршитися після травматичної події. Вони можуть призвести до того, що людина відчуває себе відірваною від друзів або членів сім'ї.
Інші проблеми внаслідок ПТСР:
Чимало людей з ПТСР також мають низку інших проблем, зокрема:
- Проблеми з психічним здоров'ям, такі як депресія, тривога або фобії
- Самоушкодження або деструктивна поведінка, наприклад, зловживання наркотиками або алкоголем
- Інші фізичні симптоми, такі як головний біль, запаморочення, біль у грудях та шлунку.
- ПТСР іноді призводить до проблем на роботі та розриву стосунків.
Коли при ПТСP звернутися до лікаря?
Якнайшвидше ефективне лікування допоможе запобігти погіршенню симптомів ПТСР.
Якщо вас турбують думки та почуття, пов'язані з травматичною подією, більше місяця, якщо ви відчуваєте, що вам важко у психо-емоційному плані, або, якщо ви відчуваєте, що вам складно повернути контроль над своїм життям, поговоріть зі своїм лікарем або фахівцем з психічного здоров'я.
Якщо ви або хтось із ваших знайомих має суїцидальні думки, негайно зверніться по допомогу:
- Зверніться за допомогою до груп взаємопідтримки військових чи осіб, що пережили схожі події
- Зверніться до близького друга чи коханої людини
- Зверніться до лікаря або фахівця з психічного здоров'я
- Зверніться до священнослужителя, духовного лідера або когось з вашої релігійної громади
Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря психолога (чи лікарів інших спеціальностей)
Посттравматичний стресовий розлад: принципи лікування
Для кожного, хто має симптоми ПТСР, важливо працювати з фахівцем з психічного здоров'я, який має досвід в терапії ПТСР.
Основними методами лікування ПТСР є психотерапія, медикаменти або поєднання психотерапії та медикаментів. Фахівець з психічного здоров'я може допомогти людям скласти найкращий план лікування для їхніх симптомів і потреб.
Люди, які пережили травматичні події або страждають на ПТСР, також можуть відчувати панічний розлад, депресію, потяг до вживання психоактивних речовин або суїцидальні думки. Своєчасне лікування цих станів може мати критичне значення у відновленні після травми.
Психотерапія (іноді її називають розмовною терапією) включає різноманітні методи лікування, які фахівці з психічного здоров'я використовують, щоб допомогти людям виявити та змінити тривожні емоції, думки та поведінку. Психотерапія може забезпечити підтримку, навчання та настанови людям з ПТСР та їхнім сім'ям. Лікування може проходити індивідуально або в групі і зазвичай триває від 6 до 12 тижнів, але може тривати довше. Дослідження показують, що підтримка сім'ї та друзів також може бути важливою частиною одужання.
Деякі види психотерапії спрямовані на симптоми ПТСР, інші – на соціальні, сімейні або професійні проблеми. Ефективна психотерапія часто акцентує увагу на кількох ключових компонентах, включаючи навчання навичкам, які допомагають виявляти тригери (пускові механізми) та керувати симптомами.
Посттравматичний стресовий розлад у військових
Для багатьох ветеранів повернення з військової служби до цивільного життя означає зустріч і боротьбу з симптомами посттравматичного стресового розладу.
Військовим буває важко пристосуватися до життя поза армією, тривалий час вони можуть бути на межі паніки чи емоційного вибуху, або, навпаки, відчувати емоційне заціпеніння та відірваність від своїх близьких і вірити, що більше ніколи не відчуватимуть себе «нормальними».
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), іноді відомий як бойовий стрес, виникає після того, як ви пережили важку бойову травму або небезпечну для життя подію. Це нормально, що ваш розум і тіло певний час перебувають у шоковому стані після такої події. А от ПТСР, це коли ваша нервова система надовго «застряє».
Нервова система людини має два автоматичних або рефлекторних способи реагування на стресові події:
Мобілізація, або «бий або тікай», відбувається, коли нам потрібно захистити себе або пережити небезпеку бойової ситуації. У цьому стані серце б'ється швидше, кров'яний тиск підвищується, а м'язи напружуються, збільшуючи силу, зосередженість і швидкість реакції. Як тільки небезпека минає, нервова система заспокоює тіло, знижуючи частоту серцевих скорочень і кров'яний тиск, і повертається до нормального стану.
«Завмирання» виникає тоді, коли людина пережила занадто сильний стрес у травматичній ситуації, і навіть якщо небезпека минула, присутнє відчуття, що ви «застрягли». Нервова система не може повернутися до нормального стану рівноваги після події, і вам проблематично «рухатися далі». Це і є ПТСР.
Відновлення після ПТСР передбачає вихід із зони ментальної та емоційної війни, в якій ви все ще живете, і допомогу вашій нервовій системі, щоб вона «звільнилася».
Читайте також: Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
Кроки самодопомоги для ветеранів з ПТСР
Крок 1: Почніть рухатися
Регулярна фізична активність
Регулярні фізичні вправи завжди були ключовим фактором для ветеранів з ПТСР. Фізичні вправи допомагають спалювати адреналін, а також вивільняють ендорфіни та покращують настрій. А якщо ви дійсно зосередитеся на своєму тілі під час виконання вправ, ви можете суттєво допомогти своїй нервовій системі звільнитися і вийти зі стану іммобілізаційної стресової реакції.
Ритмічні вправи, які залучають як руки, так і ноги – біг, плавання, баскетбол або навіть танці – добре працюють, якщо замість зосереджуватися на своїх важких думках під час руху, ви переключаєте свою увагу і зможете зосередитеся на тому, що відчуває ваше тіло. Спробуйте помітити, наприклад, відчуття, коли ваші ноги торкаються землі, або вловити ритм вашого дихання, або відчуття вітру на вашій шкірі під час активного руху.
Багато ветеранів з ПТСР вважають, що такі види спорту, як скелелазіння, бокс, силові тренування та бойові мистецтва особливо добре допомагають зосередитися на рухах тіла – адже ці види активностей вимагають високої концентрації уваги, бо ж в іншому випадку можна травмуватися.
Які б вправи ви не обрали, намагайтеся займатися 30 хвилин або більше щодня. Або, якщо це легше, спершу спробуйте три 10-хвилинних тренування в день, вони будуть не менш корисними.
Переваги прогулянок на свіжому повітрі
Проведення часу на природі та активне перебування на свіжому повітрі, наприклад, піші прогулянки, кемпінг, катання на гірських велосипедах, скелелазіння, рафтинг і катання на лижах, можуть бути особливо корисними для ветеранів з ПТСР. Це може допомогти побороти почуття вразливості і соціальної відстороненості та полегшити повернення до цивільного життя.
Шукайте місцеві організації, які пропонують відпочинок на природі або можливості для тімбілдингу колишнім військовослужбовцям, ветеранам та їхнім сім'ям. Використовуйте кожну можливість вибратися на природу і почати рухатися.
Читайте також: Їжа, що допомагає подолати стрес і його наслідки
Крок 2: Саморегуляція нервової системи
ПТСР може тривалий час залишати вас вразливими та безпорадними. Але людина має більше контролю над своєю нервовою системою, ніж ви можете собі уявити. Коли ви відчуваєте збудження, тривогу або втрату контролю, ці поради допоможуть вам переключити систему збудження і заспокоїтися.
- Усвідомлене дихання. Щоб швидко заспокоїтися в будь-якій ситуації, просто зробіть 60 вдихів, фокусуючи увагу на кожному видиху. Або ви можете скористатися медитацією на усвідомлене дихання з голосовими інструкціями.
- Сенсорний вхід. Так само, як гучні звуки, певні запахи або відчуття піску на одязі можуть миттєво перенести вас назад у зону бойових дій, так само і сенсорний вхід може швидко заспокоїти вас. Згадайте свій час на службі: що приносило вам заспокоєння в кінці дня? Можливо, це був перегляд фотографій вашої родини? Або слухати улюблену пісню, або відчувати запах певної марки мила? А може вас заспокоює погладжування тварини? Кожен реагує трохи по-різному, тому експериментуйте, щоб знайти те, що працює найкраще для вас.
- Відновити емоційний зв'язок. Бажання не згадувати та не переживати те, через що ви пройшли в бою – це нормально. Але справа в тому, що уникнення цих спогадів не дасть їм зникнути. Насправді, коли ви намагаєтеся їх придушити, то важкі думки, образи і сни можуть стати ще більш загрозливими і нав'язливими. Єдиний спосіб зцілитися і рухатися далі – це відновити зв'язок з тим, що ви відчуваєте. Це може бути страшним кроком, але ви можете навчитися відновлювати зв'язок навіть з найнеприємнішими емоціями, не відчуваючи при цьому пригніченості. Допомога фахівця з психічного здоров’я тут може відіграти ключову роль.
Створіть свій «безпечний» простір
Як людина, яка вижила в зоні бойових дій, ви знаєте, що світ часом може бути небезпечним місцем. Проблема ПТСР полягає в тому, що він змушує вас відчувати, що ви все ще в небезпеці, навіть коли це не так. Створивши власне безпечне місце (в ідеалі – десь близько і зручно), ви зможете усамітнитися, коли вам потрібно розслабитися, помедитувати або попрацювати з травматичними спогадами.
Це має бути безпечне, приватне місце з обмеженим доступом – там, де вам не доведеться турбуватися про зовнішні небезпеки або появу інших людей. Можливо, це ваша спальня або офіс. Або це може бути куточок на задньому дворі будинку чи ізольоване місце десь на відкритому повітрі.
Переконайтеся, що там спокійно і чисто (ніякої напруженої паперової роботи, незавершених проектів чи безладу, які б вас відволікали). Можливо, ви захочете додати туди речі, які допомагають вам розслабитися і піднімають настрій, наприклад, фотографії близьких людей або плакат з зображенням улюбленого місця.
Читайте також: Що варто знати про медичний канабіс і ліки на основі коноплі
Крок 3: Спілкуйтеся
Спілкування віч-на-віч з кимось, хто піклується про вас, є ефективним способом заспокоїти і переключити вашу нервову систему. І це не обов'язково означає багато розмов. Важливо і цінно знайти когось, хто вислухає, коли ви захочете поговорити, або просто побуде з вами, коли ви не хочете розмовляти. Це може бути ваша друга половинка, хтось із членів сім'ї, ваш побратим по службі або друг.
Також варто спробувати:
- Приєднатися до групи підтримки ПТСР. Спілкування з іншими ветеранами, які зіткнулися з подібними проблемами, може допомогти вам почуватися менш ізольованими та отримати корисні поради про те, як впоратися з симптомами та працювати над своїм одужанням.
- Присвятити свій час важливій для вас справі або допомогти комусь, хто цього потребує. Це чудовий спосіб відновити відчуття сили і налагодити зв'язок з іншими.
Спілкування з цивільними
Ви можете бути переконані, що цивільні ніколи не зможуть вас зрозуміти, оскільки вони не служили в армії і не бачили того, що пережили ви. Але людям не обов'язково переживати те саме, щоб розуміти болючі емоції і бути здатними запропонувати підтримку.
Ви не зобов'язані розповідати про свій бойовий досвід. Якщо ви не готові розповісти подробиці того, що відбувалося, це цілком нормально. Ви можете говорити про те, що ви відчуваєте, не вдаючись до детального опису подій.
Важливо, щоб людина, до якої ви звертаєтеся, була хорошим слухачем і могла бути для вас джерелом сили та розради. Скажіть, що вам зараз потрібно або як вона може допомогти. Це може бути просто посидіти з вами, вислухати або зробити щось практичне.
У вашому оточенні точно є люди, які піклуються про вас і хочуть допомогти. Часто саме вислухати вас, це і є можливість надати підтримку. Психологічний комфорт приходить від того, що хтось інший розуміє ваш емоційний досвід.
Крок 4: Подбайте про своє тіло
Симптоми ПТСР, такі як безсоння, гнів, проблеми з концентрацією уваги та нервовість можуть зрештою негативно позначитися на загальному стані здоров'я. Ось чому так важливо піклуватися про себе.
Вас може приваблювати діяльність та поведінка, яка підвищує рівень адреналіну: кофеїн, наркотики, жорстокі відеоігри, безрозсудне водіння авто або відчайдушні види спорту. Після перебування в зоні бойових дій це здається нормальним. Але якщо ви розпізнаєте ці потяги такими, якими вони є, ви зможете зробити кращий вибір, який заспокоїть і захистить ваше тіло – і ваш розум.
Читайте також: Небезпечний вплив ігор: ігрова залежність, ігроманія, гемблінг-залежність
Здорові звички для ветеранів з ПТСР
Ось кілька активних кроків, які ви можете зробити для полегшення симптомів ПТСР:
- Знайдіть час, щоб розслабитися і відновити баланс свого тіла. Методи релаксації, такі як масаж, медитація або йога, можуть зменшити стрес, полегшити симптоми тривоги і депресії, допомогти вам краще спати, підвищити відчуття спокою і благополуччя.
- Знайдіть безпечні способи «випустити пару». Постукайте боксерською грушею, збийте подушку, побігайте, підспівуйте під гучну музику або знайдіть відокремлене місце, щоб покричати на все горло.
- Підтримуйте свій організм здоровим харчуванням. Омега-3 відіграють життєво важливу роль в емоційному здоров'ї, тому включіть у свій раціон такі продукти, як жирна риба, лляне насіння і волоські горіхи. Обмежте оброблену та смажену їжу, цукор та рафіновані вуглеводи, які можуть посилити перепади настрою та коливання енергії.
- Висипайтеся. Недосипання посилює гнів, дратівливість і примхливість. Прагніть до 7-9 годин якісного сну щоночі. Розробіть розслабляючий ритуал перед сном (прийміть гарячий душ, послухайте заспокійливу музику або почитайте щось легке), вимкніть екрани гаджетів принаймні за годину до сну і зробіть свою спальню якомога темнішою і тихішою.
- Уникайте алкоголю та наркотиків (включаючи нікотин). Може виникнути спокуса звернутися до наркотиків та алкоголю, щоб заглушити болючі спогади і заснути. Але зловживання психоактивними речовинами може погіршити симптоми ПТСР. Те ж саме стосується і сигарет. Якщо це можливо, киньте палити і зверніться за фаховою допомогою щодо проблем з алкоголем і наркотиками.
Крок 5: Навчіться працювати зі спогадами, кошмарами та нав'язливими думками
ПТСР у ветеранів війни зазвичай пов'язаний із візуальними та слуховими спогадами про бойові дії. Здається, що це відбувається знову і знову, тому життєво важливо запевнити себе, що цей досвід не відбувається в теперішньому часі. Фахівці з травми називають це «подвійною свідомістю».
Подвійне усвідомлення – це визнання того, що існує різниця між вашим «Я, що переживає» і вашим «Я, що спостерігає». З одного боку, існує ваша внутрішня емоційна реальність: ви відчуваєте себе так, ніби травма відбувається зараз. З іншого боку, ви можете подивитися на своє зовнішнє оточення і чітко зрозуміти, що ви в повній безпеці. Ви усвідомлюєте, що, незважаючи на те, що ви зараз переживаєте, травма сталася в минулому. Вона не відбувається зараз.
Констатуйте для себе (вголос або подумки) реальність, що хоча ви відчуваєте, що травма відбувається зараз, ви можете озирнутися навколо і визнати, що ви в безпеці.
Використовуйте простий сценарій, коли ви прокидаєтеся від нічного кошмару або починаєте переживати спогади: «Я відчуваю [паніку, переляк, пригніченість тощо], бо згадую [травматичну подію], але, озирнувшись навколо, я бачу, що ця подія не відбувається прямо зараз і мені нічого не загрожує».
Опишіть, що ви бачите, коли озираєтесь навколо (назвіть місце, де ви знаходитесь, поточну дату і три речі, які ви бачите, коли озираєтесь навколо). Також спробуйте постукати по руках, описуючи те, що ви бачите, щоб повернутись у теперішнє.
Читайте також: Що таке ДНК-тест, коли й навіщо його робити?
Поради, як заземлити себе під час спогадів:
Якщо ви починаєте відмежовуватися або відчуваєте важкий спогад, спробуйте використати свої відчуття, щоб повернутися в теперішнє і «заземлитися». Експериментуйте, щоб знайти те, що працює найкраще для вас:
- Рух. Інтенсивно рухайтеся (побігайте на місці, пострибайте вгору-вниз тощо); потріть руки; похитайте головою.
- Дотик. Бризніть на обличчя холодною водою, візьміть шматочок льоду, доторкніться або схопіться за безпечний предмет, ущипніть себе, пограйтеся з намистинами або м'ячем від стресу.
- Погляд. Швидко і сильно покліпайте очима; роззирніться довкола і зробіть «інвентаризацію» того, що бачите.
- Звук. Увімкніть гучну музику; поплескайте в долоні або потупайте ногами; розмовляйте самі з собою (вголос скажіть собі, що ви в безпеці і що з вами все буде добре)
- Аромат. Понюхайте щось, що пов'язує вас із сьогоденням (каву, ополіскувач для рота, парфуми чи одеколон вашої другої половинки) або викликає добрі спогади.
- Смак. Посмокчіть міцну м'ятну цукерку або пожуйте жуйку; відкусіть щось терпке або гостре; випийте склянку холодної води або соку.
Крок 6: Пропрацюйте почуття провини вцілілого
Почуття провини вцілілого поширене серед ветеранів з ПТСР. Можливо, ви бачили, як людей поранили або вбили, часто це були ваші друзі та товариші. У запалі моменту у вас не було часу, щоб повністю обміркувати ці події, коли вони відбувалися. Але пізніше – часто після повернення додому – ці переживання починають переслідувати вас (Чому я не постраждав? Чому я вижив, а інші ні? Чи міг я зробити щось інакше, щоб врятувати їх?)
Ви можете звинувачувати себе в тому, що сталося, і вважати, що ваші дії (або нездатність діяти) призвели до чиєїсь смерті. Ви можете відчувати, що інші заслуговували на життя більше, ніж ви і що саме ви повинні були померти. Це типові почуття провини вцілілого – того, хто вижив.
Читайте також: Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
Зцілення від почуття провини того, хто вижив
Зцілення не означає, що ви забудете про те, що сталося, або про тих, хто загинув. І це не означає, що ви не будете ні про що шкодувати. Це означає, що ви подивитесь на свою роль більш реалістично.
- Чи є обсяг відповідальності, яку ви берете на себе, обґрунтованим?
- Чи дійсно ви могли запобігти або зупинити те, що сталося?
- Чи побудовані ваші рішення на повній інформації про подію, чи лише на емоціях?
- Чи зробили ви все можливе в той час, за складних обставин?
- Чи справді ви вірите, що якби ви загинули, хтось інший міг би вижити?
Чесно оцінивши свою відповідальність і роль, ви зможете рухатися далі і усвідомлено оплакувати свої втрати. Навіть якщо ви продовжуєте відчувати певну провину, замість того, щоб карати себе, ви можете перенаправити свою енергію на вшанування тих, кого ви втратили, і пошук способів зберегти пам'ять про них. Наприклад, ви можете стати волонтером у справі, яка якимось чином пов'язана з одним із друзів, яких ви втратили. Мета полягає в тому, щоб використати свою провину в позитивних цілях і таким чином трансформувати трагедію, навіть у невеликій мірі, на щось вартісне.
Крок 7: Зверніться за професійним лікуванням
Професійне лікування ПТСР може допомогти протистояти тому, що з вами сталося, і навчитися приймати це як частину вашого минулого. Якщо ви працюєте з досвідченим терапевтом або лікарем, лікування може включати в себе такі підходи:
- Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) або консультування. Це передбачає поступове «викриття» думок і почуттів, які нагадують вам про подію. Терапія також передбачає виявлення викривлених та ірраціональних думок про подію – і заміну їх на більш збалансовану картину.
- Десенсибілізація та переробка рухами очей (EMDR). Включає елементи КПТ з рухами очей або іншою ритмічною стимуляцією вліво-вправо, наприклад, постукуванням рукою або звуками. Це може допомогти вашій нервовій системі «вивільнитися» і відійти від травматичної події.
- Медикаментозне лікування за показами. Ліки, такі як антидепресанти, іноді призначають людям з ПТСР для полегшення вторинних симптомів депресії або тривоги. Варто розуміти, що антидепресанти можуть допомогти вам почуватися менш сумними, занепокоєними чи напруженими, проте вони не лікують причини ПТСР.
Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря психолога (чи лікарів інших спеціальностей)
Як забезпечити допомогу ветерану з ПТСР вдома: підказки родичам
- Коли близька людина повертається з військової служби з ПТСР, це може сильно вплинути на ваші стосунки та родинне життя. Можливо, вам доведеться взяти на себе більшу частину домашніх обов'язків, мати справу з розчаруванням коханої людини, яка не відкривається, або навіть боротися з власним гнівом чи іншою тривожною поведінкою.
- Не сприймайте прояви ПТСР особисто. Якщо ваша близька людина здається відстороненою, дратівливою, гнівливою або закритою, пам'ятайте, що це може не мати нічого спільного з вами або вашими стосунками.
- Багатьом ветеранам з ПТСР важко говорити про свій досвід. Тому не тисніть на людину, щоб вона заговорила, не намагайтеся змусити її відкритися, але дайте зрозуміти, що ви готові вислухати, якщо вона захоче поговорити. Саме ваше розуміння забезпечує психо-емоційний комфорт, а не те, що ви говорите.
- Будьте терплячими. Кожен процес покращення потребує часу, тому будьте терплячими до темпів одужання. Пропонуйте підтримку, але не намагайтеся керувати коханою людиною.
- Намагайтеся передбачити і підготуватися до можливих тригерів ПТСР, таких як певні звуки, видовища або запахи. Якщо ви знаєте, що саме може викликати тривожну реакцію, вам буде легше допомогти вашій близькій людині заспокоїтися.
- Подбайте про себе. Дозволяти ПТСР близької людини домінувати у вашому житті, ігноруючи власні потреби, – це вірний рецепт вигорання. Знаходьте час для себе і навчіться справлятися з власним стресом. Чим спокійнішими, розслабленішими та зосередженішими без напруження ви будете, тим краще ви зможете допомогти зцілитися своїй близькій людині.
ПТСР у дітей і підлітків
Діти та підлітки можуть мати надмірну реакцію на травмуючі події, а деякі з їхніх симптомів можуть відрізнятися від симптомів, які спостерігаються у дорослих.
У дітей віком до 6 років ці симптоми можуть бути такими:
- Дитина мочиться в ліжко, хоча вже навчилася користуватися туалетом
- Дитина забуває, як розмовляти, або не може розмовляти
- Дитина надто «чіпляється» до батьків або інших дорослих
- Проблемна поведінка, конфліктність
- Розігрування страшної події знову і знову через гру
- Уникання речей, пов'язаних з травматичною подією
Старші діти та підлітки зазвичай демонструють симптоми, схожі на ті, що спостерігаються у дорослих. У них також може розвинутися деструктивна або руйнівна поведінка. Діти старшого віку та підлітки можуть відчувати провину за те, що не змогли запобігти травмам або смерті близьких чи інших людей, ба навіть тварин. У них також можуть виникати думки про помсту.
Як і дорослі, діти з ПТСР можуть втратити інтерес до занять, які їм раніше подобалися, і можуть мати фізичні симптоми, такі як головний біль і біль у шлунку.
На жаль, часом в житті нам не уникнути важких і травмуючих подій, важливо не залишатися в біді самому, вчасно звернутися за допомогою та подбати про себе та близьких!
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.nimh.nih.gov/health/topics/post-traumatic-stress-disorder-ptsd
https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/post-traumatic-stress-disorder-ptsd/overview/
https://www.helpguide.org/articles/ptsd-trauma/ptsd-in-military-veterans.htm
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- Що варто знати про медичний канабіс і ліки на основі коноплі
- Що варто знати про гіпотиреоз: симптоми, причини та лікування
- Що таке ДНК-тест, коли й навіщо його робити?
- Веганство: особливості раціону, ризики для здоров’я, обґрунтовані дієтичні добавки та вітаміни
- Парацетамол чи ібупрофен – який жарознижувальний засіб вибрати дитині?
- Загальний аналіз крові: що означають показники, коли робити?
- Магнітні бурі: вплив на самопочуття і здоров'я людини
- Які вітаміни та мінерали потрібні для чоловіків віком за 40
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.