Зміст:

  • Висушування овочів і фруктів: переваги та недоліки
  • Як правильно зберігати сушку вдома?
  • Користь висушених продуктів

Як зберегти користь овочів, фруктів, ягід та трав на зиму. Сучасні способи довготривалого зберігання продуктів на зиму. Дегідратація як метод заготовки продуктів. Про переваги та недоліки консервації методом сушіння дізнайтеся в нашій статті.

Упродовж літа й осені хочеться наситити організм корисними речовинами зі стиглих фруктів, овочів, ягід, а ще – зберегти рясні дари природи до нового врожаю. Окрім рекомендацій, які продукти корисно їсти взимку, існує чимало практичних вказівок про різні методи, які дозволяють досягти тривалого зберігання продуктів у домашніх умовах.

Одна з найстаріших і найпоширеніших технологій консервування харчових продуктів, яка випередила багато інших сучасних методів, таких як консервування та заморожування, – це сушіння.

Щодо основних переваг такого способу зберігання продуктів, то варто сказати, що висушені продукти, насамперед фрукти й овочі, переважно мають насичений смак, а також є джерелом безлічі корисних речовин: вітамінів, мінералів, антиоксидантів тощо.

Висушування овочів і фруктів: переваги та недоліки

Висушування (дегідратація, зневоднення) харчових продуктів – це метод консервування, що продовжує термін придатності їжі шляхом видалення з неї певної кількості води. Знижуючи вміст вологи в харчових продуктах, ви знижуєте ризик появи шкідливих «забруднювачів», зокрема різних типів бактерій і грибків, які можуть спричинити інфекційні чи кишкові захворювання.

Висушені овочі чи фрукти займають менше місця, це особливо важливо, наприклад, у туристичному поході чи іншій мандрівці.

Однак майте на увазі, що продукти з високим вмістом жиру або олії зневоднюються погано, а оскільки в процесі сушіння жир окислюється, то продукти можуть згіркнути. Уникайте сушіння таких продуктів, як арахіс або авокадо.

Продукти, які можна висушити (дегідратувати):

  • фрукти: яблука, банани, абрикоси, вишні, виноград, манго, персики;
  • овочі: морква, буряк, броколі та інша капуста, гриби, баклажани, цукіні;
  • трави: базилік, кріп, розмарин, материнка, чебрець, шавлія, м'ята, лаванда, майоран;
  • соуси та сиропи: джем, соус для піци, кленовий сироп, соус для спагеті, соус барбекю, патока;
  • нежирні сорти м’яса: яловичина, курка, риба, в’ялене м’ясо;
  • гриби.

Обов’язково нарізайте продукти рівномірно та намагайтеся отримати шматочки однакового розміру, що може допомогти забезпечити сушіння (зневоднення) їжі з однаковою швидкістю. Товщина фруктів і овочів повинна бути від 0,6 см до 1,3 см, а м’ясо, риба та птиця мають бути ще дрібнішими, якщо це можливо.

Сушіння певних рослин і трав може мати подвійну користь, адже за своїми властивостями часто це і спеції для кулінарних рецептів, і лікарські рослини для домашньої аптечки.

Щодо висушування м’ясних виробів чи молока, необхідно чітко дотримуватися рецепту приготування та краще не робити це самостійно, оскільки існує високий ризик поширення харчових захворювань. Сире м’ясо та птицю слід готувати на пару, смажити або готувати при температурі щонайменше 70-75°C, щоб запобігти хворобам, що передаються через їжу.

Попереднє замочування нарізаних фруктів у кислому розчині, такому як лимонна кислота або лимонний сік, запобігає зміні кольору та текстури плодів. А бланшування (техніка приготування, яка передбачає занурення продуктів у киплячу воду, а потім поміщення в крижану воду) зберігає смак фруктів і овочів перед сушінням.

Уникайте одночасного сушіння продуктів з інгредієнтами із сильнішим запахом, наприклад разом із часником чи цибулею.

Овочі слід сушити, поки вони не стануть крихкими або «хрусткими».

Сушка на сонці

Фрукти, наприклад, яблука, груші, сливки або інжир, відділяють від зайвого, ріжуть на дрібні пластинки, викладають на сітчастий екран або дерев’яний піддон. Потім викладені шматочки накривають другою сіткою, щоб захистити від шкідників і комах.

Продукти можна сушити в будь-якому сонячному місці з низькою вологістю та мінімальною температурою 30°C. Сушіння на сонці – процес досить тривалий, тому може знадобитися кілька днів, щоб продукти висохнули повністю.

Сушка на повітрі

Подібно до сушіння на сонці, висушування на повітрі є простим методом зневоднення, що не потребує спеціального обладнання.

Оскільки при такому методі не використовують сонячних променів, а навпаки, сушать продукти в затінку, цей метод краще піддійте для листової зелені, трав’яних чаїв і спецій, коли варто зберегти найбільшу кількість поживних речовин.

Сушка в духовці

Для сушіння в духовці необхідно, щоб пічка мала здатність тривало підтримувати температуру близько 60°C. Загалом сушіння в духовці може тривати близько 6-10 годин залежно від конкретного виду продуктів, проте цей метод підхожий для людей, котрі не хочуть купувати додаткові прилади.

Переконайтеся, що вашу духовку можна виставити на температуру 60° C або нижче, оскільки при вищих температурах їжа буде готуватися, а не сушитися. Дверцята духовки мають бути трішки відчинені, щоб зайва волога мала змогу виходити під час процесу сушіння.

Електричні дегідратори

Сучасні електросушарки (дегідратори) – зручний та ефективний спосіб сушіння продуктів. Ці прилади зазвичай мають таймер і показник температури, а також вентилятори для рівномірного розподілу тепла. Наявність кількох лотків дозволяє доволі швидко висушити велику кількість корисних продуктів на зиму.

Як правильно зберігати сушку вдома?

Вплив тепла та вологи може зменшити термін придатності ваших сухих продуктів. Тому сушені продукти слід зберігати в герметичному контейнері у прохолодному та сухому місці.

Зберігайте сушені продукти в чистих, сухих банках для домашніх консервів, пластикових морозильних контейнерах із щільно закритими кришками або в пластикових пакетах для заморозки. Також непоганим варіантом є вакуумна упаковка.

Перед тим, як пакувати на зберігання готову сушку, переконайтеся, що вона повністю охолола, адже «гарячі» компоненти в пакеті можуть «пропотіти», а зайва волога стане причиною появи плісняви. 

Пакуйте продукти порційно – так, щоб їх можна було використати за один раз. Адже щоразу, коли упаковка відкривається, висушені продукти піддаються впливу повітря та вологи, що може погіршити якість цієї їжі та призвести до її псування.

Також час до часу оглядайте ваші запаси, щоб вчасно виявити перші ознаки псування висушених продуктів чи появи шкідників, наприклад, личинок молі.

Термін придатності висушених харчових продуктів може коливатися від кількох місяців до кількох років, залежно від конкретних інгредієнтів і способу зберігання.

Ось рекомендований термін придатності для деяких сухих продуктів, згідно з даними Міністерства сільського господарства США (USDA):

  • Сухофрукти: 6 місяців при зберіганні в холодильнику або коморі, 1 місяць при зберіганні в коморі після відкриття герметичної тари
  • Сушені трави: 1-2 роки при герметичному зберіганні при кімнатній температурі без впливу прямого сонячного світла
  • Сушені гриби: 1-2 роки при герметичному зберіганні в коморі, 3 місяці при зберіганні після відкриття
  • Домашнє в’ялене м’ясо: 1-2 місяці при зберіганні в коморі або холодильнику

Користь висушених продуктів

Капуста

Капуста корисна для організму, оскільки містить кальцій і калій. Ви можете додати капусту в салати, супи і смузі. Висушену капусту можна обсмажити на сковорідці з оливковою олією, а потім додати трохи соєвого соусу, оцту або соусу теріякі.

Морква

Із моркви можна зробити чипси, які ідеально підходять для смачного перекусу. Морква має вітамін А та антиоксидантні властивості, які допоможуть захистити організм від негативного впливу оксидантів. Морква містить кальцій для міцних кісток і калій для підтримки здоров’я серця.

Цвітна капуста

Зневоднена цвітна капуста підходить для додавання в супи або приготування смачного гарніру. Цвітна капуста багата на вітамін С.

Цибуля

Цибуля містить вітамін С і кверцетин, які є сильними антиоксидантами. Суху цибулю можна використовувати у багатьох стравах, таких як омлети та бутерброди.

Картопля

Картоплю можна готувати та подавати різними способами, наприклад, у чистому вигляді (чіпси), смаженою та у сумішах з іншими овочами в салатах і супах.

Шпинат

Шпинат містить багато корисних мінералів, таких як магній, калій, а також фолієву кислоту та вітамін А. В шпинаті багато білка. Сухий шпинат можна додавати в смузі чи протеїнові напої.

Цукіні, кабачки

Цукіні – чудовий спосіб отримати щоденну дозу вітамінів А, С, Е та К. Цукіні також містить велику кількість кальцію, заліза та цинку. Висушені кабачки можна додавати в запіканки та овочеве рагу.

Кукурудза

Кукурудза містить багато вітамінів A, C і E, а також містить важливі мінерали, зокрема, кальцій і залізо. Із кукурудзи можна приготувати супи, рагу, оладки тощо.

Помідори

В’ялені помідори можна використовувати в багатьох стравах. Томати містить багато вітамінів, включно вітамін С, вітамін К, фолієву кислоту, холін і ніацин.

Як бачимо, сушіння овочів, фруктів, грибів і трав – це простий процес, який допоможе вам зберегти ці чудові дари природи тривалий час та гарантувати, що у вас буде достатньо поживних і корисних продуктів взимку!

Будьте здорові!

 

Рекомендована література:

https://nchfp.uga.edu/how/dry/pack_store.html

https://www.healthline.com/nutrition/dehydrated-food

https://extension.sdstate.edu/extend-life-your-produce-dry-your-food

https://hgic.clemson.edu/factsheet/drying-foods/

https://extension.umn.edu/preserving-and-preparing/food-preservation-videos

https://www.thespruce.com/storing-vegetables-for-winter-1403357

 

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проєктах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».