Креми від сонця: як обирати та правильно використовувати сонцезахист
Краса та доглядЯк з-поміж різних видів кремів від сонця правильно вибрати свій сонцезахисний засіб та як його ефективно використовувати, аби отримати гарну засмагу, а не опіки шкіри? Дізнайтеся про це в нашій статті!
Вам не обов’язково спеціально відпочивати на пляжі чи відвідувати солярій, аби отримати засмаглу шкіру чи навіть «спалити» її відкриті ділянки. Насправді й у місті полудневе сонце може бути достатньо інтенсивним у період від березня по жовтень, деколи й у похмуру погоду, особливо для чутливої шкіри, то ж наша шкіра може постраждати від сонця в будь-яку пору року!
Звичайно, ми любимо сонячну погоду, під дією сонячного випромінення ми виробляємо необхідний вітамін D, а колір дещо засмаглої шкіри подобається нам більше. Проте немає цілковито безпечного способу засмагнути! Завжди під дією ультрафіолетового опромінення збільшуватиметься ризик старіння шкіри та навіть розвитку пухлинних процесів у ній. Тому вміння втримати баланс між недостатньою та надмірною кількістю сонячного проміння, аби й захистити шкіру, та, водночас, утворити необхідну кількість «сонячного» вітаміну D, – це і є основне завдання сонцезахисних кремів та засобів догляду за шкірою перед, під час та після засмаги.
Види кремів від сонця та що означає SPF?
Сонцезахисні креми, залежно від здатності захистити шкіру від сонячного опромінення ультрафіолетовими променями (Ultraviolet radiation, UVА і UVВ), що визначається фактором захисту від сонця SPF (Sun protection factor), бувають:
SPF 15
Це число означає, що, якщо ви захистили шкіру таким SPF 15 кремом, тобто добре намастили всі відкриті ділянки шкіри та поновлювали шар крему кожних 2 години (а також у випадку інтенсивного спітніння або після плавання), то дія ультрафіолетового опромінення спектру В (UVB ray) триватиме в 15 разів довше, щоб спричинити почервоніння верхнього шару шкіри, «спалити» її, у порівнянні з аналогічним впливом на незахищену шкіру.
Вважається, що захисні засоби з рівнем захисту SPF 15 утримують до 93% середніх ультрафіолетових променів (UVB).
SPF 30
Відповідно, сонцезахисні захисні засоби з рівнем захисту SPF 30 утримують до 97% середніх ультрафіолетових променів (UVB).
SPF 50
А сонцезахисні засоби з рівнем захисту SPF 50 утримують до 98% середніх ультрафіолетових променів (UVB).
Засоби з широким спектром захисту від сонця
Переважно сонцезахисні засоби захищають лише від середніх ультрафіолетових хвиль UVB, та пропускають довгі ультрафіолетові хвилі UVA. Натомість креми, що діятимуть від двох видів хвиль UVA/UVB називатимуться «із широким спектром дії».
Водостійкі сонцезахисні засоби
Важливим фактором, що впливає на ефективність сонцезахисного крему, є його стійкість до води. Щоб бути класифікованим як водостійкий, крем повинен витримувати вплив води від 40 до 80 хвилин. Тому пам’ятайте про обов’язкове поновлення шару крему після купання.
Призначення та форми випуску засобів від сонця:
- крем для засмаги;
- олійка для засмаги;
- лосьйон, молочко для засмаги;
- крем від засмаги для обличчя;
- тональний крем із захистом від сонця;
- крем після засмаги;
- спрей після засмаги;
- крем від сонячних опіків.
Креми до та після засмаги
Крем для засмаги переважно містить чимало різних компонентів, вони підживлюють, зволожують шкіру та чинять захист від сонця, одночасно дозволяючи отримати гарну стійку засмагу, ефект загару.
Звичайно, попри наявність корисних для шкіри речовин та добру рекламу, це не означає, що, використовуючи ці креми, можна без обмежень перебувати під відкритим сонцем. Ризики старіння чи раку шкіри будуть меншими, але все ж присутніми. Тому здоровий глузд і розуміння природи речей може зберегти ваше здоров’я та красу на довгі роки.
Крем після засмаги діє як зволожувальний крем, заспокоює шкіру, знімає почервоніння та допомагає закріпити засмагу.
Вагітним жінкам, а також тим, які хворіють на серцево-судинні, шкірні, ендокринні захворювання, сонце потрібно «приймати» мікроскопічними дозами. Якщо ви проводили такі косметичні процедури, як чистка обличчя, шліфування, мезотерапія, лікування вугрів – засмагати можна тільки через 2 тижні, адже шкіра після таких процедур є дуже чутливою. У таких випадках використовують креми з максимальним фактором захисту.
На сонці не можна перебувати й у випадку прийому деяких ліків, наприклад, засобів на основі звіробою, певних антибіотиків тощо – через явище фотосенсибілізації (підвищення чутливості шкіри до дії сонячного випромінювання). Про це завжди вказано в інструкції із застосування препарату.
Існують засоби для швидкої засмаги, що посилюють дію ультрафіолетових променів – спеціальні олії, емульсії, гелі. Безпека їх ще не доведена, тому радимо використовувати їх з обережністю.
Креми від сонця для обличчя та для тіла
Найбільше сонце впливає на шкіру обличчя, яка постійно відкрита. Відтак, під впливом сонячних променів можуть з’являтися зморшки, пігментні плями, шкіра втрачатиме вологу та більше подразнюватиметься, швидше старішатиме. Для захисту найбільш чутливих ділянок тіла – носа, вух, декольте – використовуйте крем із максимально високим сонцезахисним фактором. Сьогодні сонцезахисний крем – це не данина розвитку косметичної індустрії, а повсякденна необхідність, особливо у сонячні дні!
Для класифікації інтенсивності сонячного опромінення ВООЗ розробила спеціальний індекс та шкалу оцінки його рівня – Індекс ультрафіолетового опромінення (UV index).
Значення цього показника можуть сягати від нуля до понад 11. Чим більше значення, тим більш руйнівну силу чинить ультрафіолетове опромінення, а також тим менший час потрібен, аби ця шкода виникла:
- UV index 1-2 (зелена зона) – інтенсивність сонячного опромінення низька;
- UV index 3-5 (жовта зона) – інтенсивність сонячного опромінення середня;
- UV index 6-7 (помаранчева зона) – інтенсивність сонячного опромінення висока;
- UV index 8-10 (червона зона) – інтенсивність сонячного опромінення дуже висока;
- UV index 11+ (пурпурова зона) – інтенсивність сонячного опромінення екстремальна.
Деякі метеорологічні ресурси надають інформацію стосовно інтенсивності сонячного випромінювання, використовуючи UV index.
Дія антиоксидантів забезпечує додатковий захист від сонячних променів. Якщо першим шаром нанести лосьйон або крем, що містить вітамін С чи альфа-ліпоєву кислоту, то ефективність захисту зростає в порівнянні з використанням одного лише сонцезахисного крему.
Тональний крем із захистом від сонця
Обличчя часто перебуває під сонцем, тому носіння капелюшків із широкими крисами, аби захистити шкіру від надміру дії сонячних променів, це не лише модно, але й розумно.
Спеціальні тональні креми з ефектом захисту від сонця (із SPF-фактором) також можуть допомогти захистити делікатну шкіру обличчя. Проте дуже важливо вибирати якісні тональні креми, що не містять шкідливі компоненти. Такі креми сьогодні пропонують більшість світових косметичних брендів, а придбати їх можна навіть в аптеці.
Крем від пігментних плям на сонці
Пігментні плями та невуси на шкірі переважно пов’язані з появою в якійсь конкретній ділянці шкіри більшої кількості меланоцитів – особливих клітин шкіри, що під дією сонячних променів виробляють темний пігмент (мелатонін).
Темні ділянки шкіри (родимки, пігментні плями, невуси), як і будь-які більш темні предмети, вбирають більше сонячного випромінювання, тому є в зоні вищого ризику пошкодження та можливого злоякісного переродження. Тобто усі «темні плямки» на тілі потребують ще більш ретельного захисту від надміру дії променів сонця. Отже, доброю порадою буде уникати «засмагання» родимок і пігментних плям, а також регулярне використання якісних сонцезахисних кремів для захисту цих ділянок.
Перед походом на пляж бажано відвідати лікаря-дерматолога, показати йому родимки. Абсолютним протипоказанням для сонячних ванн є родимі плями.
Поява пігментних плям може свідчити про надмірне перебування на сонці, про гормональні зміни, відбуватись внаслідок прийому деяких медикаментів, після дерматиту, запального процесу (наприклад, акне) чи після травми. Якщо ви зауважили появу нетипових пігментних плям, радимо проконсультуватися в лікаря, дерматолога.
Щоби запобігти появі пігментних плям (гіперпігментації):
- варто не зловживати перебуванням під відкритим сонцем!
- користуватися якісними сонцезахисними засобами, що захищатимуть шкіру від ультрафіолетового опромінення;
- не вживати надмірну кількість харчових продуктів оранжевого кольору, що містять бета-каротин (морква, гарбуз, персик, абрикос та ін.);
- бути обережним із ліками, що викликають фотосенсибілізацію.
Переважно до складу депігментаційних засобів входять арбутин, гідрохінон, коєва кислота, пептиди-інгібітори, вітамін С, вітамін В3 або рослинні екстракти (щавлю, кореня солодки, локриці, вербової кори тощо). Не варто використовувати засоби від пігментних плям, що агресивно діють та висушують шкіру.
Крем від сонця для дітей та немовлят
Оскільки шкіра немовлят та дітей є значно чутливіша, особливо важливо захищати її дитячим кремом від сонця.
Діти віком до 6 місяців не повинні перебувати під прямим сонцем, адже окрім чутливої шкіри вони мають ще недосконалі системи терморегуляції та можуть швидко отримати тепловий удар.
Про тепловий удар читайте в нашій статті.
Дітям рекомендовано:
- У період від березня по жовтень не перебувати тривало (понад 30 хвилин-годину) на сонці, особливо від 11 ранку до 3 години по обіді, коли сонячне опромінення найінтенсивніше.
- Носити головний убір.
- Носити легкий, вільний, світлий одяг.
- Носити сонцезахисні окуляри.
- Наносити сонцезахисний крем, щонайменше з SPF 30.
- Пити достатньо рідини.
- При ознаках перегрівання сховатися в затінку, у прохолодному приміщенні, за потреби – звернутися за медичною допомогою.
Увага! Ніколи не залишайте дітей у закритому автомобілі без кондиціонування повітря, наприклад, на стоянці супермаркету під відкритим сонцем. Адже при зовнішній температурі 22?С машина, перебуваючи на сонці, здатна нагрітися всередині до 53?С протягом пів години, що є екстремальною температурою не лише для дітей, а й для дорослих.
Як правильно обрати крем від сонця?
Великий вибір різноманітних кремів від сонця слушно створює проблему вибору: який крем від сонця кращий?
Отже, купуючи крем від сонця, варто:
- надати перевагу кремам ирокого спектра дії, тобто тим, що захищають від UVB та UVА ультрафіолетових променів;
- обирати крем від сонця з рівнем сонцезахисту мінімум SPF 30 – для доброго захисту від середніх ультрафіолетових хвиль (UVB) та щонайменше 4 зірки захисту – від довгих ультрафіолетових хвиль (UVA);
- оцінити умови зберігання крему у точці продажу – це має бути прохолодне місце, захищене від перегрівання;
- уважно читати текст на етикетці і обирати крем, що не містить параамінобензойної кислоти (ПАБК), що часто викликає алергічні реакції. В осіб із чутливою шкірою креми, що містять у своєму складі такі сонцезахисні компоненти як оксид цинку та діоксид титану, переважно зумовлюють менше подразнення;
- звернути увагу, аби крем мав достатній термін зберігання (більшість кремів мають 2-3 роки зберігання).
Проте не кремом від сонця єдиним! Не варто забувати й про відповідний одяг, капелюхи з широкими крисами, сонячні окуляри, сонцезахисні парасолі та звичайний затінок від крони дерев. Не перебувайте під відкритим палючим сонцем тривало, особливо виконуючи важку фізичну роботу.
Сьогодні мода на солярії відходить в минуле. Адже вже є достатньо доказів про підвищення ризиків виникнення пухлин шкіри при нераціональному використанні штучного ультрафіолетового випромінювання. Також засмага провокуватиме ймовірну появу пігментних плям і передчасне старіння шкіри.
Скільки сонцезахисного крему потрібно наносити та інші правила використання кремів від сонця
Для більшості тих, хто засмагає, притаманна помилка – неправильне нанесення крему. По-перше, сонцезахисний крем не скасовує попереднього нанесення звичайного денного. По-друге, часто наносять лише половину норми, та ще й намагаються його втерти, а цього робити не слід.
- Використовуйте приблизно 2 чайні ложки крему, щоб захистити вашу голову, шию та руки.
- Використовуйте приблизно 2 столові ложки крему, щоб захистити ваше тіло, вбране лише в купальник.
- Використовуйте креми з рівнем SPF 30 і вище. Більше захисту потребує шкіра обличчя, тому має зміст окремо використовувати сонцезахисний засіб для обличчя з вищим рівнем захисту від сонця.
- Користуйтесь сонцезахисним кремом, що відповідає Вашому типу шкіри. Якщо у Вас суха шкіра, використовуйте сонцезахисний лосьйон (емульсію). Якщо у Вас жирна шкіра або схильність до утворення вугрів, використовуйте крем на спиртовій основі. Якщо у Вас чутлива шкіра, то крем на спиртовій основі використовувати не слід.
- Ретельно наносьте крем. Не забудьте про ніс, внутрішню сторону рук, верхню частину гомілки під коліном, підйом стоп і верхні частини вуха. Аби нічого не пропустити, скористайтесь дзеркалом.
- Наносіть крем за 30 хвилин перед виходом на відкрите сонце та безпосередньо перед виходом.
- Не застосовуйте сонцезахисний крем для захисту дітей віком до 6 місяців.
- Звертайте увагу на рекомендації виробника щодо тривалості захисної дії крему від сонця (вказані в інструкції) – зазвичай це до 2-ох годин. Відповідно, нанесіть повторно крем від сонця через необхідний проміжок часу.
- Якщо ви плавали, сильно спітніли, мили та витирали руки, то варто поновити шар захисного крему.
- Після купання обов’язково витріть залишки води на тілі, адже крапельки, як маленькі лінзи, фокусують сонячні промені і сприяють опіку шкіри. Після цього нанесіть сонцезахисний крем повторно, навіть якщо вказано, що крем водостійкий.
- Не користуйтеся протермінованими засобами захисту від сонця.
- Зберігайте пакування крему в прохолодному захищеному від перегрівання місці.
Попри різноманіття форм та видів сонцезахисних засобів – від спреїв, емульсій, кремів із додатковими компонентами, наприклад, із вітаміном Е, А, до тональних кремів – найкращим є той, який ви не забуваєте наносити щоденно.
Придбати сонцезахисні креми можна в аптеці. В асортименті є креми різного ступеня захисту, від найменшого до найбільшого, як вітчизняного виробництва, так і провідних європейських косметичних марок. Підібрати потрібний сонцезахисний крем вам завжди допоможе фармацевт. Тому подбайте про себе та вашу родину! Будьте здорові!
Література за темою:
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/sun-protection
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/ultraviolet-(uv)-index
https://www.skincancer.org/skin-cancer-prevention/sun-protection/
https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/sunscreen-and-sun-safety/
https://www.cdc.gov/cancer/skin/basic_info/sun-safety.htm
https://www.fda.gov/drugs/understanding-over-counter-medicines/sunscreen-how-help-protect-your-skin-sun
https://www.fda.gov/about-fda/center-drug-evaluation-and-research-cder/sun-protection-factor-spf
https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000378.htm
https://www.aad.org/public/diseases/skin-cancer/prevent/sun-protection
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
"Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще".
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Обираємо вітаміни для вагітних
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Підготовка й адаптація дітей до школи: усе, що потрібно знати батькам і дітям
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Новий коронавірус: що варто знати?
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.