Як зрозуміти, що у дитини є гарячка? Що краще дати дитині як жарознижуюче: ібупрофен чи парацетамол та як його правильно дозувати?

Деякі батьки уникають давати дітям жарознижуючі препарати, оскільки не впевнені у правильному дозуванні та необхідних інтервалах між прийомами. Ібупрофен і парацетамол це популярні безрецептурні препарати, які часто застосовують для зняття болю та зниження температури у дітей. Читайте далі цю статтю, щоб дізнатися, як безпечно використовувати ці ліки.

Як зрозуміти, що у дитини гарячка?

Гарячка відбувається тоді, коли температура тіла сягає вище 38°C – це є природною реакцією організму на боротьбу з вірусами чи бактеріями. У дітей підвищення температури також може бути реакцією на вакцинацію.

Більшість немовлят і маленьких дітей добре переносять субфебрильну температуру (38–38,5°C) без потреби в ліках. У таких випадках дитині потрібно забезпечити достатню кількість рідини (вода чи грудне молоко), а також комфортні умови.

Про парацетамол та ібупрофен

Парацетамол і ібупрофен є основними активними компонентами досить поширених безрецептурних препаратів, які використовують для зняття болю та зниження температури у дітей. Саме діючі речовини забезпечують ефективність цих ліків.

  • Препарати з парацетамолом дозволені для дітей від 1 місяця. Вони випускаються у вигляді крапель, сиропів, жувальних таблеток і супозиторіїв. Парацетамол знімає біль і знижує підвищену температуру тіла. У рекомендованих дозах добре переноситься. Максимальна концентрація в плазмі досягається через 30-60 хвилин після прийому. Також препарат не має протизапальної та антиагрегантної дії (не пригнічує агрегацію тромбоцитів) і не впливає на процес згортання крові.
  • Препарати з ібупрофеном дозволені для дітей від 3 місяців. Їх також можна знайти у формі сиропів і жувальних таблеток. Максимальна концентрація ібупрофену при прийомі всередину досягається через 1-2 години. Ібупрофен зменшує гарячку, набряк і біль, викликаний запаленням.

Ці препарати мають кілька важливих відмінностей, зокрема:

  • принцип дії;
  • швидкість настання ефекту;
  • тривалість дії;
  • вікові обмеження;
  • ризик побічних ефектів;
  • вплив на інші ліки при одночасному прийомі.

Парацетамол для дітей від 6-ти місяців сироп 120 мг/5 мл 100 мл 1 флакон

Бруфен для дітей сироп 100 мг/5 мл 100 мл 1 флакон

Коли потрібно збивати температуру у дітей?

Хоча гарячка викликає занепокоєння, деякі фахівці мають думку, що вона може позитивно впливати на імунітет дитини. Також існує припущення, що використання жарознижуючих препаратів може порушити природний захисний механізм організму, уповільнюючи процес одужання. Окремі дослідження свідчать, що жарознижувальні засоби можуть збільшувати смертність при тяжких інфекціях, подовжувати час виведення вірусу і знижувати імунну відповідь.

Проте більшість фахівців наголошують, що застосування лікарських засобів для зниження високої температури у дітей полегшує симптоми та знижує ризик фебрильних судом.

Найкраща порада, це повідомити вашого сімейного лікаря та діяти згідно з рекомендаціями фахівця. Особливо, якщо мова йде про дитину до 3 років.

Що краще дати дитині від температури: ібупрофен чи парацетамол?

Аналіз показав, що ібупрофен ефективніше знижує температуру у дітей, ніж парацетамол, з більш тривалим жарознижувальним ефектом. Обидва засоби добре переносяться, без значущих відмінностей у короткочасних побічних ефектах. Ібупрофен і парацетамол ефективні, але ібупрофен діє довше в деяких випадках.

Правильне дозування ібупрофену та парацетамолу для дітей

Щоб жарознижувальні препарати були ефективними, їх потрібно дозувати відповідно до ваги дитини. Зазвичай на упаковках з ліками вказані середні дози для вікових і вагових діапазонів, але це не максимальні дози. Недостатнє дозування може знизити ефективність препарату.

Дозування ібупрофену:

  • Максимальна добова доза – 30 мг/кг ваги, розділена на 3 прийоми.
  • Максимальна разова доза – 10 мг/кг ваги.

Зазвичай дають 3 рази на день з інтервалом 8 годин. При дуже високій температурі інтервали можна скоротити до 6 годин, але не більше 3 разів на добу.

Дозування парацетамолу:

  • Максимальна добова доза – 60 мг/кг ваги, розділена на 4 прийоми.
  • Максимальна разова доза – 15 мг/кг ваги.

Можна давати до 4 разів на день з інтервалами 4–6 годин.

Читайте також: Домашня аптечка, якщо є малі діти: що і навіщо?

Побічні ефекти жарознижувальних ліків у дітей

Зазвичай побічні ефекти від парацетамолу або ібупрофену є досить рідкісним явищем, якщо ви дотримуєтесь усіх інструкцій педіатра та рекомендацій на упаковці від ліків. 

Найпоширенішими побічними ефектами є нудота та можливий біль у шлунку. Перед вживанням цих ліків у дітей із проблемами здоров’я, такими як захворювання печінки, нирок, серця чи неправильне харчування, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Також зверніть увагу, якщо у вашої дитини є астма, спричинена нестероїдними протизапальними засобами (НПЗЗ) або аспірином, ібупрофен може не підійти. Будьте обережні, якщо дитина приймає інші ліки, адже можливі взаємодії між препаратами. Завжди обов'язково звертайтеся до лікаря, щоб уникнути небажаних ефектів.

Будьте здорові!

Рекомендована література:

https://www.doz.pl/czytelnia/a14721-Paracetamol_czy_ibuprofen__ktory_lek_na_goraczke_wybrac_dla_dziecka_i_jak_go_prawidlowo_dawkowac

https://www.nps.org.au/consumers/treating-my-child-s-pain-or-fever-paracetamol-or-ibuprofen#about-paracetamol-and-ibuprofen

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12066066/

https://www.nhs.uk/conditions/baby/health/medicines-for-babies-and-children/

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».