Які є види отруйних грибів, які перші симптоми при отруєнні ними та як надавати першу допомогу в таких випадках – дізнайтеся у нашій статті.

Отруєння грибами (інтоксикація грибами) виникає після вживання грибів, що містять токсини. Існують тисячі видів грибів, із них близько сотні може спричинити симптоми отруєння, а до 20 видів грибів у наших широтах потенційно загрозливі для життя людини при споживанні.

Понад 95% випадків інтоксикації грибами є результатом помилки збирачів грибів, які плутають отруйні види з їстівними. Тому важливо збирати лише відомі сорти грибів, не ризикувати здоров’ям через необачність.

Варто зауважити, що отруйні гриби можуть випадково з’їсти діти. Також можливі випадки зумисного отруєння токсичними грибами чи навіть суїциду.

Види отруйних грибів і як їх відрізнити від їстівних

Бліда поганка (Amanita phalloides)

Капелюшок 4-10 см у діаметрі, напівсферичний, колір від білого до сіро-зеленого з гладеньким плоским краєм, внутрішні пластинки білого кольору. Ніжка 5-10 х 0,8-2 см, донизу поступово потовщується, біла або оливкувата, із рубчастим білим кільцем. Старі гриби мають неприємний солодкуватий запах. Можна переплутати з печерицею чи зеленою сироїжкою.

Мухомор (Amanita) 

Капелюшок різних відтінків білого, червоного або зеленого кольорів, зазвичай укритий різної формb «пластівцями». Велике плодове тіло з центральною ніжкою. Шапка товстом'ясиста, може бути з горбком, легко відділяється від ніжки. Ніжка циліндроподібна, зазвичай пряма, часто розширена в основі. Край шапки гладкий або тонком'ясистий, рубчастий.

Лисичка несправжня (Hygrophoropsis aurantiaca, Clitocybe aurantiaca)

Капелюшок 3-8 см у діаметрі, товстий, увігнуторозпростертий, лійкоподібний, часто асиметричний, із тонким, опуклим, згодом плоским, часто хвилястим краєм. Колір капелюшка лимонно-жовтий, жовтий, оранжево-жовтий, у центрі часто темніший до бурувато-оливкового. Пластинки червоно-жовті або червоно-оранжеві, низько спускаються на ніжку, густі, від дотику буріють. Ніжка 2,5-8 см х 0,6-1,2 см, кольору шапки, біля основи темна, чорнувата. М'якуш у шапці жовтуватий, у ніжці червонувато-жовтуватий, м'який.

Опеньок сірчано-жовтий несправжній, або гіфолома групова (Hypholoma fasciculare)

Капелюшок 1,5-7 см у діаметрі, тонком'ясистий, напівсферичний, тупоконусоподібний, згодом опукло- або плоскорозпростертий, сірчано-жовтий, у центрі темніший, голий, по краю звичайно із залишками покривала. Пластинки прирослі, вузькі, густі, сірчано-жовті чи коричнево-зелені. Опеньок сірчано-жовтий іноді помилково приймають за опеньок справжній, від якого він відрізняється зеленим кольором пластинок, жовтою шапкою. У несправжніх опеньок них немає кілець на ніжці.

Чортів гриб, ригач, синюк отруйний (Boletus satanas) 

Шапка 5-30 см у діаметрі, напівсферична, згодом опукло-подушкоподібна або плоскорозпростерта, брудно-біла, сіра, оливкувато-сіра, згодом гола. Колір капелюшка може бути від біло-сірого до свинцево-сірого, жовтуватого або оливкового з рожевими розводами. Шкірка не знімається. На ніжці помітний сітчастий малюнок, частіше темно-червоний, але буває білий або оливковий. Ніжка 4-18 х 3-5 см, щільна, жовто-червона з темно-червоною сіткою. М'якуш білуватий, у ніжці вгорі жовтуватий, при розрізанні на повітрі трохи червоніє, потім синіє – із неприємним запахом.

Сироїжка пекучо-їдка, їдка, блювотна (Russula emetica)

Капелюшок яскраво-червоного кольору, із якого легко знімається шкірка. Край капелюшка ребристий, тупий. М'якуш під шкіркою червоний, м’якуш тіла гриба білий, ламкий, із дуже гострим, гірким смаком та фруктовим запахом.

Хрящ-молочник неїстівний, хрящ-молочник болотяний (Lactarius helvus) 

Шапка 4-15 см у діаметрі, щільном'ясиста, опукло- або плоскорозпростерта, часто з горбочком, іноді увігнуторозпростерта, спершу з підгорнутим, а згодом із опущеним краєм. Пластинки рожевувато-кремові, оранжеві. Ніжка 4-12 х 0,8-4 см, щільна, згодом із порожниною, повстиста, біля основи кольору шапки. М'якуш жовтуватий із червонуватим відтінком, у ніжці внизу червонувато-коричнюватий, при підсиханні має сильний запах кумарину. Запах дуже сильний, пряний, неприємний, нагадує цикорій або любисток. Смак гіркуватий.

Симптоми та ознаки отруєння грибами

Ранні симптоми виникають до 6-ти годин після вживання отруйних грибів. Найчастіше це шлунково-кишкові розлади (блювання, пронос), алергічні реакції або неврологічні синдроми.

Пізні симптоми виникають від 6-ти до 24-х годин після вживання отруйних грибів. Пізніми симптомами є ознаки токсичного ураження печінки, нирок, еритромеларгія (хворобливе розширення периферичних судин, почервоніння кінцівок, рідше обличчя).

Про ознаки печінкової недостатності читайте тут.

Віддалені симптоми проявляються після 24-х годин від споживання отруйних грибів та проявляються переважно ознаками токсичного ураження нирок.

Основні токсини отруйних грибів

  • Циклопептиди – аматоксин;
  • гіромітрини (монометилгідразин);
  • ореланін;
  • мускарин;
  • псилоцибін;
  • мусцимол та іботенова кислота;
  • копрін;
  • нефротоксини (норлейцин);
  • міотоксини;
  • імуноактивні токсини;
  • гемолітичні токсини;
  • подразники шлунково-кишкового тракту.

Подразники шлунково-кишкового тракту – найпоширеніші токсини. Аматоксин, гіромітрин і ореланін – це токсини, що переважно містяться у смертельно небезпечних грибах. 

Аматоксин, меншою мірою гіромітрин, є гепатотоксичними отрутами. Гіромітрин також має епілептогенну дію, провокує судоми. Ореланін і норлейцин є токсичними для нирок, тобто мають нефротоксичну дію. Мускарин, псилоцибін, мусцимол та іботенова кислота є токсичними для центральної нервової системи. Коприн викликає дисульфірамоподібну реакцію в поєднанні з алкоголем, тобто порушує здатність метаболізувати етанол, відповідно, виникає алкогольна інтоксикація організму.

Читайте такожПерша допомога при отруєнні алкоголем чи наркотиками: як можна швидко допомогти

Харчове отруєння грибами. Ботулізм.

При консервації грибів варто чітко дотримуватися приписів рецептів та температурних режимів приготування консервів у домашніх умовах. Зберігати грибні консерви слід у темному прохолодному сухому місці.

Увага! Ніколи не споживайте консерви, що мають ознаки здуття, адже це є проявом бактеріального розмноження всередині банки, що супроводжується виділенням газів, які й розпирають стінки та покришку консерви. Неправильно приготовані консерви з грибів загрожують появою гострого харчового отруєння, а також розвитком ботулізму – смертельно небезпечної хвороби.

Перша допомога при отруєнні грибами

Що робити при отруєнні грибами?

При відсутності інформації про гриб, що спричинив отруєння, варто вважати його потенційно смертельно небезпечним та вживати всі необхідні заходи, зокрема, вчасно звернутися за медичною допомогою!

Якщо отруєння грибами таки відбулося, треба якнайшвидше намагатися спровокувати блювання, щоби максимально вивести отруйний гриб з організму. При ураженні аматоксином також необхідне промивання шлунку. Активоване вугілля, інші адсорбенти відіграють важливу роль в обмеженні всмоктування більшості токсинів, тому призначаються всім пацієнтам із отруєнням грибами (аматоксинами) незалежно від часу споживання (із врахуванням маси тіла).

При ознаках порушення дихання, непритомності необхідно вчасно надати першу медичну допомогу, за потреби – негайно розпочати реанімаційні заходи.

Детально про серцево-легеневу реанімацію згідно з рекомендаціями Американської асоціації серця (AHA), про принцип послідовності дій С – А – В, що означає Циркуляція крові (Circulation) – Дихальні шляхи (Airway) – Дихання (Breathing) – читайте в нашій статті.

При виникненні судом слід обережно покласти постраждалого на бік, захистити від можливих травм. У жодному разі не намагатися насильно відкривати стиснені зуби, не вкладати до рота ложок!

При ознаках токсичного ураження печінки та нирок проводяться заходи для відновлення водно-сольового балансу сольовими розчинами.

Діти та люди літнього віку важче переносять отруєння грибами у порівнянні зі здоровими дорослими.

Цілі фармакотерапії при отруєнні грибами – нейтралізація токсину, зменшення його негативного впливу та запобігання ускладнень. Відповідно, можуть використовуватися протисудомні, протиблювотні засоби, шлунково-кишкові адсорбенти, антидоти та ін.

Читайте також: Перша допомога при харчовому отруєнні: як швидко допомогти?

Будьте здорові та завжди пильні!

 

Література за темою:

https://emedicine.medscape.com/article/167398-overview#a3

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Poisonous_fungi

 

Автор статті:

Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».