Зміст:

Про симптоми, можливі причини, фактори ризику щодо раку молочної залози, а також про вчасну діагностику (скринінг, термографія) та лікування онкології грудей дізнайтеся в нашій статті.

Рак молочної залози (РМЗ) – найпоширеніша злоякісна пухлина в жінок. Щорічно в Україні реєструється понад 16 тис. нових випадків РМЗ, з них 24,5 % складають жінки репродуктивного віку. Щороку від раку грудей помирає понад 7,8 тис. жінок, з них понад 20 % – у репродуктивному віці. Рівень захворюваності на рак грудей за останні 30 років зріс в 2,5 рази та коливається від 50-60 на 100 тис. жіночого населення. У чоловіків рак грудей виникає дуже рідко.

Рак молочної залози – це захворювання, при якому клітини молочної залози стають злоякісними, починають ділитися та рости безконтрольно. Ці клітини діляться швидше, ніж здорові клітини, і продовжують накопичуватися, утворюючи грудку або масу. Ракові клітини молочної залози можуть поширюватися (метастазувати) за межі тканини грудей через кровоносні та лімфатичні судини до лімфатичних вузлів або інших частин тіла. Коли рак поширюється на інші частини тіла, кажуть, що він дає метастази.

Клітини раку молочної залози зазвичай утворюють пухлину, яку часто можна побачити на рентгенівському знімку або промацати у вигляді ґульки.

Важливо розуміти, що більшість ущільнень на грудях є доброякісними, а не раковими (злоякісними).

Неракові пухлини молочної залози є аномальними утвореннями, але вони не поширюються за межі грудей. Вони не загрожують життю, проте деякі види доброякісних ущільнень на грудях збільшують ймовірність появи у жінки раку молочної залози. Будь-яке ущільнення або зміна молочної залози повинні бути перевірені медичним працівником, щоб визначити, чи є вони доброякісними чи злоякісними (раком), і чи може це вплинути на майбутній ризик розвитку раку (передраковий стан).

Рак грудей: причини

Причини раку молочної залози до кінця не вивчені. Однак є певні фактори, які підвищують ризик раку молочної залози. До них належать:

  • вік – ризик зростає з віком;
  • сімейна історія – вищий ризик, якщо рак молочної залози був у родичів;
  • попередній діагноз раку молочної залози;
  • попередня неракове (доброякісне) ущільнення грудей;
  • висока, надмірна вага або ожиріння;
  • вживання алкоголю.

Як виявити рак грудей

Є хороші шанси на одужання, якщо рик грудей виявити на ранній стадії за першими ознаками. Власне тому важливо, щоб жінки регулярно самостійно перевіряли свої молочні залози і при появі будь-яких змін вчасно приходили на огляд до лікаря.

Рак молочної залози може мати кілька симптомів, але першим помітним ознаками зазвичай є ґулька або ділянка потовщеної тканини молочної залози. Більшість ущільнень на грудях не є раковими, але завжди краще перевіряти їх у лікаря.

Ви також повинні звернутися до лікаря, якщо ви помітили будь-який із цих симптомів:

  • ущільнення молочної залози, яке відрізняється від навколишніх тканин;
  • зміна розміру, форми або зовнішнього вигляду грудей, поява асиметрії;
  • зміни шкіри над грудьми, наприклад, поява ямки;
  • зміна зовнішнього вигляду вашого соска, наприклад, заглиблення в груди, западання всередину;
  • виділення з будь-якого з сосків (можуть бути з кров'ю);
  • лущення, поява кірки або злущення пігментованої ділянки шкіри навколо соска (ареоли) або шкіри грудей;
  • почервоніння, поява «апельсинової» шкірки або тріщина шкіри над грудьми;
  • ґулька або припухлість у будь-якій з ваших пахв.

Біль у грудях зазвичай не є симптомом раку молочної залози.

Після огляду грудей лікар загальної практики може скерувати до спеціалізованої клініки, де проведуть мамографію (скринінг молочних залоз) і біопсію або взяття невеликого зразка «підозрілої» тканини молочної залози для дослідження під мікроскопом.

Обстеження для виявлення раку грудей

Мамограма – скринінгове дослідження за допомогою рентгенівських променів низької дози, яке може допомогти виявити рак молочної залози.

УЗД грудей використовує звукові хвилі, щоб зробити комп’ютерну картину внутрішньої частини грудей. УЗД може показувати певні зміни молочної залози, наприклад, заповнені рідиною кисти, які важче визначити на мамограмі. 

МРТ молочної залози (магнітно-резонансна томографія) використовує радіохвилі та сильні магніти для отримання детальних знімків внутрішньої частини грудей. Добре підходить для виявлення метастазів (поширення раку в лімфатичні вузли та інші органи).

Термографія молочних залоз широко застосовується в клінічній практиці для диференціальної діагностики в складних випадках. Метод полягає у вимірюванні різниці температури шкіри, легко визначає ділянку, де є посилене кровопостачання. Однак її діагностична цінність у плані виявлення раку молочної залози невелика.

Як захистити себе від раку молочної залози

Попросіть вашого лікаря навчити вас правильно проводити самоспостереження грудей. Якщо у ваших грудях з’явилися нові зміни, ущільнення або інші незвичайні ознаки, негайно зверніться до лікаря.

Оскільки причини раку молочної залози до кінця не вивчені, тому на даний момент мова йде лише про зниження ризику виникнення ракової пухлини.

Наприклад, дослідження зв’язку між раком грудей і дієтою, вказують на зниження ризику раку грудей в жінок, які:

  • підтримують здорову вагу;
  • регулярно займатися спортом;
  • обмежують споживання насичених жирів, що є переважно в їжі тваринного походження (м'ясо, субпродукти, масло тощо);
  • не вживають алкоголь.

Вважається, що регулярні фізичні вправи можуть знизити ризик раку молочної залози майже на третину. Регулярні фізичні вправи та здоровий спосіб життя також можуть покращити прогноз для людей, уражених раком молочної залози.

Якщо ви пережили менопаузу, особливо важливо, намагатися досягти і підтримувати здорову вагу. Адже надмірна вага або ожиріння спричиняє те, що виробляється більше естрогену, що може збільшити ризик виникнення раку молочної залози.

Рак молочної залози найчастіше починається з клітин в молочних протоках (інвазивна протокова карцинома). Рак молочної залози також може починатися в залозистій тканині, яка називається часточками (інвазивна часточкова карцинома) або в інших клітинах або тканинах грудей.

Дослідники виявили гормональні фактори, фактори способу життя та чинники навколишнього середовища, які можуть підвищити ризик розвитку раку молочної залози. Вважається, що рак молочної залози викликаний складною взаємодією генетичного складу та навколишнього середовища.

Спадковий рак молочної залози

Лікарі підрахували, що приблизно від 5 до 10 відсотків випадків раку молочної залози пов’язані з генними мутаціями, що передаються через покоління в сім’ї.

Було виявлено ряд успадкованих мутованих генів, які можуть підвищити ймовірність раку молочної залози. Найбільш відомими є ген раку молочної залози 1 (BRCA1) і ген раку молочної залози 2 (BRCA2), обидва з яких значно підвищують ризик раку грудей і яйників.

Якщо у вас в сім’ї були хворі на рак грудей, ваш лікар може порекомендувати аналіз на онкомаркери BRCA1 і BRCA2 для виявлення мутацій генів, які передаються спадково.

Лікар-генетик може переглянути історію здоров’я вашої родини та обговорити переваги, ризики та обмеження генетичного тестування, щоб допомогти вам у спільному прийнятті рішень.

Зниження ризику раку молочної залози для жінок із середнім ризиком

  • Уникайте або обмежте кількість алкоголю, який ви вживаєте, не більше одного напою в день.
  • Прагніть займатися спортом не менше 30 хвилин 3-4 рази на тиждень.
  • Обмежте гормональну терапію в постменопаузі. Комбінована гормональна терапія може підвищити ризик раку молочної залози.
  • Підтримуйте здорову вагу.
  • Виберіть здорове харчування. Жінки, які їдять середземноморську дієту, доповнену оливковою олією та змішаними горіхами, мають нижчий ризик раку молочної залози. Середземноморська дієта зосереджена переважно на рослинних продуктах, таких як фрукти та овочі, цільні злаки, бобові та горіхи. Люди, які дотримуються середземноморської дієти, вибирають корисні жири (такі як оливкова олія) замість масла і рибу замість червоного м’яса.

Зниження ризику раку молочної залози для жінок з високим ризиком

Якщо лікар оцінив вашу сімейну історію та визначив, що у вас є інші фактори, такі як передраковий стан молочної залози, що підвищують ризик раку молочної залози, він може призначити:

  • Профілактичні препарати (хіміопрофілактика). Препарати, що блокують естроген, такі як селективні модулятори рецепторів естрогену, та інгібітори ароматази знижують ризик раку молочної залози у жінок з високим ризиком захворювання.
  • Профілактичні операції. Жінки з дуже високим ризиком раку молочної залози можуть вирішити хірургічне видалення здорових грудей (профілактична мастектомія). Іноді також показане видалення яйників (профілактична оваріоектомія).

Фактори ризику розвитку раку молочної залози

Фактор ризику раку молочної залози – це все, що підвищує ймовірність того, що ви отримаєте рак молочної залози. Але наявність одного або навіть кількох факторів ризику раку молочної залози не обов’язково означає, що у вас розвинеться рак молочної залози та навпаки.

Фактори, які пов'язані з підвищеним ризиком раку молочної залози, включають:

  • Жіноча стать. Жінки набагато частіше, ніж чоловіки, хворіють на рак грудей.
  • Збільшення віку. Ризик розвитку раку молочної залози зростає з віком.
  • Особиста історія захворювань грудей. Якщо у вас була біопсія молочної залози, яка виявила лобулярну карциному in situ (LCIS) або атипову гіперплазію молочної залози, у вас підвищений ризик раку молочної залози.
  • Особиста історія раку молочної залози. Якщо у вас був рак молочної залози в одній молочній залозі, у вас підвищений ризик розвитку раку в іншій молочній залозі.
  • Сімейний анамнез раку молочної залози. Якщо у вашої матері, сестри чи дочки був діагностований рак молочної залози, особливо в молодому віці, ризик розвитку раку молочної залози підвищується. Проте більшість людей із діагнозом рак молочної залози не мають сімейної історії хвороби.
  • Спадкові гени, які підвищують ризик раку. Деякі генні мутації, які підвищують ризик раку молочної залози, можуть передаватися від батьків до дітей. Найбільш відомі генні мутації називаються BRCA1 і BRCA2. Ці гени можуть значно підвищити ризик раку грудей та інших видів раку, але вони не роблять рак неминучим.
  • Радіаційний вплив. Якщо в дитинстві або в молодому віці ви отримували променеву терапію грудної клітки, ризик розвитку раку молочної залози підвищується.
  • Ожиріння. Ожиріння підвищує ризик розвитку раку молочної залози.
  • Ранній початок менструацій. Початок місячних до 12 років підвищує ризик раку молочної залози.
  • Пізній початок менопаузи. Якщо у вас почалася менопауза в більш старшому віці, у вас більша ймовірність розвитку раку молочної залози.
  • Народження першої дитини в старшому репродуктивному віці. Жінки, які народжують першу дитину після 30-ти років, можуть мати підвищений ризик раку молочної залози.
  • Жінки, які ніколи не були вагітні, мають більший ризик розвитку раку молочної залози, ніж жінки, які мали одну або кілька вагітностей.
  • Постменопаузальна гормональна терапія. Жінки, які приймають гормональні препарати, що поєднують естроген і прогестерон для лікування ознак і симптомів менопаузи, мають підвищений ризик раку молочної залози. Ризик раку молочної залози зменшується, коли жінки припиняють приймати ці ліки.
  • Вживання алкоголю. Вживання алкоголю підвищує ризик розвитку раку молочної залози.

Стадії раку молочної залози

Існує кілька різних типів раку молочної залози, які розвиваються в різних частинах молочної залози.

Більшість ракових захворювань молочної залози починаються в протоках, які несуть молоко до соска (протоковий рак). Деякі починаються в залозах, які виробляють грудне молоко (частковий рак).

Існують також інші типи раку молочної залози, які зустрічаються рідше, наприклад, ангіосаркома.

Невелика кількість ракових захворювань починається в інших тканинах молочної залози. Ці види раку називаються саркомами та лімфомами і насправді не вважаються раком молочної залози.

Хоча багато видів раку молочної залози можуть викликати ущільнення в грудях, але не всі.

Стадії раку молочної залози описуються за допомогою системи TNM, де

  • Т - розмір (розмір) пухлини, або наскільки великий рак?
  • N - чи поширився рак на сусідні лімфатичні вузли? Якщо так, то скільки?
  • М - чи поширився рак на віддалені органи (метастази), такі як легені або печінка?

Т, за яким слідує цифра від 0 до 4, описує розмір основної (первинної) пухлини та її поширення на шкіру або на грудну стінку під молочною залозою. Більш високі числа Т означають більшу пухлину та/або ширше поширення на тканини поблизу молочної залози.

N, за яким слідує число від 0 до 3, вказує, чи поширився рак на лімфатичні вузли біля грудей і, якщо так, скільки лімфатичних вузлів уражено.

Типи раку грудей (гістологічні)

  • Внутрішньопротокова карцинома (рак) in situ.
  • Інвазивна протокова карцинома (рак).
  • Лобулярна (долькова) карцинома in situ.
  • Інвазивна лобулярна (долькова) карцинома.
  • Запальний рак молочної залози.
  • Рак соска.

Увага! Якщо ви виявили ущільнення або інші зміни в грудях — навіть якщо нещодавня мамографія була нормальною — зверніться до лікаря для швидкого обстеження.

Лікування раку молочної залози

Якщо рак виявлений на ранній стадії, його можна вилікувати до того, як він пошириться на інші частини тіла або метастазує.

Рак молочної залози лікують за допомогою комбінації:

  • хірургія
  • хіміотерапія
  • радіотерапія

Хірургічне втручання зазвичай є першим типом лікування, за яким проводять хіміотерапію або променеву терапію, в деяких випадках, - гормональне або інше лікування.

Будьте здорові!

 

Рекомендована література:

https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/about/what-is-breast-cancer.html
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/breast-cancer/symptoms-causes/syc-20352470
https://www.cdc.gov/cancer/breast/basic_info/what-is-breast-cancer.htm
https://www.nhs.uk/conditions/breast-cancer/
https://www.uzhnu.edu.ua/uk/infocentre/get/2703

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».