Засоби для зміцнення імунітету: як залишатися здоровим восени та взимку?
Корисно знатиЯк зміцнити, посилити імунітет дорослому та дитині й уникнути хвороб у будь-яку пору року (особливо коли надворі холодно). Довідайтесь про це в нашій статті.
Що таке імунітет і для чого він потрібний: просте пояснення
Імунна система – це власна система захисту нашого організму від зовнішніх патогенів (вірусів, мікроорганізмів, грибів, паразитів) та внутрішніх «поломаних» клітин. Існує дві категорії імунного захисту – вроджений (загальний неспецифічний) та набутий (специфічний) проти конкретного виду патогенів, наприклад, антитіла проти вірусу кору.
Спочатку підключається неспецифічний імунітет, – це верхній шар шкіри чи слизових оболонок, що стає першим бар’єром для зовнішніх патогенів. До неспецифічного імунітету також належать певні білки крові, що захищають організм від інфекції, наприклад, система комплемента, інтерферон. Спеціальні клітини нашої крові – лейкоцити (моноцити, макрофаги та нейтрофіли) – уміють знищувати патогени, поглинаючи їх. Якщо патогенів-чужинців багато, кістковий мозок людини запускає розвиток та розмноження нових клітин «бійців». Це видно за результами загального аналізу крові (забір крові з пальця). Власне тому, перше, що зробить ваш лікар – скерує зробити загальний аналіз крові з розгорнутою лейкоцитарною формулою.
Цікаво, що бактерії, які живуть у взаємокорисних стосунках (симбіозі) із нами, наприклад, на шкірі, всередині кишківника, вагінального простору, є частиною нашого захисту від шкідливих мікрооргананізмів. Дружні (симбіотичні) бактерії виробляють особливі захисні речовини від зовнішніх патогенів, допомагаючи нам бути здоровими. Звідси й порада: не зловживати миючими засобами, протигрибковими шампунями, недоцільним призначенням антибіотиків «про всяк випадок», адже такі заходи руйнують захист, створений «дружніми» до нас бактеріями.
Складові елементи вродженого (неспецифічного) імунітету:
- Шкіра. Шкіра здорової людини має кислу реакцію (рН 5,5). Шкіру не потрібно часто вимилювати до блиску та скрипіння, оскільки мило вилужнює верхній шар шкіри, робить її менш захищеною. Тому для догляду за шкірою, особливо обличчя, варто використовувати відповідні очищаючі косметичні засоби, що мають нейтральне рН.
- Слина. В слині міститься лізоцим, речовина, що руйнує багато мікробів. Власне тому до складу деяких смоктальних таблеток від болю в горлі входить лізоцим, наприклад, лізак.
- Сльози. Сльози захищають очі від пилу та інфекції. При пересиханні очей офтальмологи можуть призначити спеціальні краплі (штучні сльози).
- Шлунковий сік. Шлунковий сік містить соляну кислоту, має сильно кислу реакцію (рН 2), що руйнує патогени, практично перетравлює їх.
- Здоровий кишківник. Здорова мікрофлора кишківника є наступним потужним бар’єром проти патогенів. Своєю чергою, стан дисбактеріозу – порушення співвідношення «дружніх» та патогенних мікроорганізмів, що має бути приблизно 80 до 20%, веде до проблем із захистом. Із метою відновити природній баланс корисних мікроорганізмів у кишківнику лікарі призначають пробіотики (лакто- чи біфідобактерії) та пребіотики (поживні речовини, що сприяють росту «корисних» бактерій), зокрема, дітям.
- Клітини та спеціальні захисні білки крові. Якщо інфекційний патоген все ж долає перший бар’єр, то наступним місцем «боротьби» із інфекцією будуть лімфатичні вузли, де клітини та захисні білки намагатимуться «локалізувати» інфекцію. Цей процес можна відчути, наприклад, під щелепою – збільшені болючі лімфатичні вузли при ангіні.
- Гематоенцефалічний бар’єр. Оскільки найважливішим органом є мозок, він ще додатково захищений бар’єром, який перешкоджає потраплянню патогенів з крові до мозку.
Упродовж двох тижнів від потрапляння патогена (віруса, бактерії) наша імунна система вчиться відповідати специфічно, тобто конкретно на дію цього мікроорганізму. Наприклад, до шкідливої бактерії виробляються антитіла – речовини, що зв’язують патоген, сприяють його руйнуванню специфічними клітинами (природніми кілерами, Т-лімфоцитами) та виведенню з організму.
Складові елементи набутого (специфічного) імунітету:
- антитіла, що виробляються В-лімфоцитами;
- Т-лімфоцити проти конкретних патогенів.
Причини зниження імунітету
Сучасні наукові дослідження не мають однозначної достеменної відповіді про всі тонкощі взаємозв’язків, що зумовлюють зниження імунітету людини. Роботу нашої імунної системи можна порівняти зі складною симфонією, яка вимагає скоординованої роботи багатьох учасників та загального балансу в оркестрі. Тобто, що збалансованішим буде стан організму, то краще імунна система захищатиме від патогенів і пухлин.
Що знижує імунітет:
- нездоровий спосіб життя;
- хронічний стрес;
- хронічне недосипання;
- незбалансоване харчування, дефіцит вітамінів та мікроелементів в їжі;
- відсутність достатнього фізичного навантаження;
- зайва вага;
- літній вік;
- інфекції, що викликають імунодефіцитні стани.
Стани, коли імунна система не працює повноцінно, не захищає від інфекцій, називаються імунодефіцитними. Надзвичайно небезпечною інфекцією, котра викликає імунодефіцитний стан, є інфекція, викликана вірусом імунодефіциту людину (ВІЛ), а сама хвороба називається синдромом набутого імунодефіциту (СНІД).
Вірус імунодефіциту (ВІЛ) руйнує Т-лімфоцити людини. Як наслідок, людина стає беззахисною навіть проти умовно-патогенної флори, що є безпечною для здорових людей. Хворий на СНІД може загинути від звичайної застуди.
ВІЛом можна заразитися через кров, наприклад, через шприц, що коловся інфікованій людині, а також при статевих стосунках з інфікованою особою без презерватива. Увага! Використання презерватива не гарантує 100% захисту. Для самоконтролю ВІЛ-інфекції у домашніх умовах можна застосувати тест CITO TEST® ВІЛ фірми ФАРМАСКО.
Імунна система безупинно захищає нас від шкідливих мікроорганізмів, але, коли захист не справляється, ми хворіємо.
Чи існують ефективні способи зміцнити імунітет?
Як зміцнити імунітет: практичні поради
- Регулярно споживайте велику кількість овочів та фруктів.
- Спіть достатньо, намагайтеся лягти спати до 11 вечора.
- Уникайте тривалого стресу, намагайтеся мінімізувати дію стресу.
- Не куріть.
- Якщо вживаєте алкоголь, дотримуйтеся добового ліміту.
- Регулярно виконуйте фізичні вправи.
- Підтримуйте вагу тіла в межах норми.
- Намагайтеся уникати інфекції, мийте руки та готуйте їжу відповідально.
Продукти, що підвищують імунітет
Для зміцнення імунітету у дорослих і дітей необхідно правильно харчуватися! Намагайтеся щоденно їсти овочі та фрукти у кількості до половини об’єму вашої тарілки. До складу овочів та фруктів входять вітаміни, зокрема вітамін А, С та Д, також мінерали, такі як цинк.
- Кольорові овочі та фрукти багаті на антиоксиданти, речовини, що захищають організм від дії шкідливих речовин.
- Клітковина, що міститься в овочах, фруктах, зернових, горіхах і насінні, є запорукою здорового кишківника та життєздатності «дружньої» мікрофлори всередині нього. Можна придбати клітковину, наприклад, із кунжуту чи льону.
- Пийте ягідні та трав’яні чаї. Шипшиновий чай, багатий на вітамін С, буде особливо корисний.
- Споживайте сухофрукти, наприклад, курагу чи сушені яблука.
- Правильно замороженні ягоди – чудове джерело корисних речовин для укріплення імунітету восени та взимку.
- Риба – джерело омега-3 поліненасичених жирних кислот – також є важливим компонентом здорового харчування. Практикуйте принаймні двічі на тиждень «рибні дні». Рослинне джерело деяких омега-3 поліненасичених жирних кислот – це олія льону.
- Здавна-давен наші бабусі й дідусі вживали часник і цибулю, щоб не захворіти. Така дієта має сенс, оскільки до складу цих продуктів входять фітонциди, що допомагають боротися з патогенами. У східній кухні з цією ж метою використовували куркуму, імбир.
Вітаміни, що підвищують імунітет
Звичайно, найкращим джерелом корисних речовин для підвищення імунітету та здоров’я загалом має бути здорова їжа. Проте, чи достатньо ми споживаємо овочів та фруктів, особливо, це стосується дітей, які бувають достатньо вередливі щодо їжі? Прийнятним рішенням стосовно недостатнього надходженням вітамінів та інших корисних речовин до організму є періодичне нетривале вживання вітамінів та інших харчових добавок додатково. При виборі вітамінно-мінеральних комплексів варто порадитися з лікарем або фармацевтом.
Які вітаміни пити для укріплення імунітету:
- вітамін С;
- вітамін А;
- вітамін Д;
- вітамін Е;
- вітаміни групи В, зокрема, В6 та фолієву кислоту;
- варто, щоби до складу вітамінного-мінерального комплексу входили цинк, селен, залізо, мідь;
- більше дієтичних добавок для імунітету
Лікарські засоби і дієтичні добавки для укріплення імунітету
Попри колишню моду на адаптогени (ехінацея, женьшень та ін.), останні наукові дослідження привернули увагу до того, що призначення таких імуностимуляторів не є абсолютно безпечною справою. Активно стимульована імунна система може стати агресивною до власного організму! Як наслідок, можуть активізуватися певні автоімунні процеси. Також засоби, що збільшують кількість клітин крові, наприклад, у спортсменів перед важливими змаганнями, одночасно й збільшують ризик інсульту головного мозку.
Робота імунної системи є достатньо складною та багаторівневою, тому практично не можливо винайти «чарівну пігулку», яка б підвищувала опірність організму до всіх інфекцій. Найкращою стратегією є здорове харчування, здоровий спосіб життя та повноцінний відпочинок.
Література за темою:
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324842.php
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324930.php
Автор статті:
Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.