Епіляція та депіляція: у чому різниця і що варто знати про ці процедури
Краса та догляд
Сьогодні поговоримо про способи позбутися небажаного волосся – види депіляції та епіляції, а також про те, як правильно і безпечно доглядати за шкірою після видалення волосся різними способами. Читайте далі, щоб дізнатися про всі нюанси та догляд за тілом після епіляції.
Мати гарне волосся дуже важливо для будь-якої людини. Проте у багатьох є й проблема з небажаним волоссям – на різних ділянках тіла.
Відомо, що жінки намагалися усувати зайве волосся з давніх-давен, приміром, у Давньому Єгипті, Греції та Римі. Сьогодні і західна, і східна сучасна культура передбачає видалення небажаного волосся як у жінок, так і чоловіків – методами епіляції та депіляції.
Різниця між епіляцією та депіляцією
Різниця між епіляцією та депіляцією полягає у способі видалення волосся. Під час депіляції видаляється лише стрижень (видима частина) волосся, а волосяні цибулини (фолікули) залишаються живими, дієздатними. Епіляція видаляє волосся разом із одночасним руйнуванням фолікулів, внаслідок чого волосся перестає рости.
Депіляція (лат. Depilatio, depilаre – позбавляти волосся, вищипувати) – косметична процедура видалення стрижня волосини з поверхні шкіри без втручання в глибинні процеси її росту. Це означає, що з часом волосинки знову з’являються. Багато з методів депіляції можуть бути використані в домашніх умовах.
Читайте також: Чому випадає волосся?
Розрізняють депіляцію трьох видів:
- механічна
- хімічна
- адгезивна (воскова, шугарінг та ін.)
Гоління
Механічна депіляція – метод видалення волосся за допомогою гоління, вищипування та інших подібних методів.
Гоління – один із найпоширеніших і швидких способів видалення небажаного волосся. Косметичний ефект процедури гоління нетривалий.
Якщо ви голитеся, рекомендовано спершу вкоротити (підстригти) волосся, а потім ретельно очистити шкіру спеціальним антисептичним м’яким засобом, щоб зменшити ризик інфекції. Після цього нанесіть зволожувальний гель для гоління, бажано з алое вера, і голіть у напрямку росту волосся.
Гоління може призвести до подразнення шкіри, порізів і навіть фолікуліту внаслідок запалення волосяних фолікулів бактеріями. Якщо виникає подразнення або фолікуліт, лікар може призначити антибіотик для полегшення симптомів і зменшення запалення.
Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря дерматолога (чи лікарів інших спеціальностей)
Депіляція пінцетом або епілятором – способи позбутися волосся, коли механічним епілятором або пінцетом видаляють волоски разом із його коренем. Процедура може бути болісною, але результат тримається до 4 тижнів.
Креми для депіляції
Хімічна депіляція – видалення волосся за допомогою спеціальних кремів-депіляторів. Їхня дія забезпечується кератолітиками (сульфіти натрію, барію, гідроксид кальцію, тіогліколева кислота та її похідні тощо) – речовинами, що руйнують кератин волосся, та ферментними субстанціями (папаїн, трипсин, хемотрипсин), які руйнують фолікули і зупиняють розвиток клітин волосся.
Слід дотримуватися часу аплікації (нанесення) крему-депілятора на шкіру, щоб не сталося опіку.
Коли доцільний шугаринг?
Адгезивна депіляція – видалення волосся за допомогою в’язких засобів (смоли, концентрованої цукрової маси чи воску), які склеюють волосся, після чого його доволі легко «зняти» з тіла. Така депіляція може бути дещо болісною, проте її результати тримаються довше, ніж після гоління та інших способів депіляції.
Під час воскової депіляції гарячий або холодний віск наноситься на шкіру, а потім різко знімається разом із волоссям. Це один із найпоширеніших методів, який дає результат на 3-6 тижнів. Слід розуміти, що депіляція воском буває болючою і може спричинити опік чи подразнення шкіри та спровокувати вростання волосків.
Під час шугарингу (цукрова депіляція) для видалення волосся використовується натуральна паста з цукру, лимонного соку та води. Вона менше подразнює шкіру, ніж віск, і підходить для чутливої шкіри.
Читайте також: Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
Як швидко росте волосся на тілі?
Ріст волосся – складний процес, що починається у волосяному фолікулі. Волосся отримує живлення через кровоносні судини, а сальні залози змащують його по довжині, підтримуючи здоровий вигляд. З віком цей процес може сповільнюватися.
Пушкове волосся на нашому тілі, в середньому, виростає до повної довжини приблизно за місяць. У чоловіків волосся зазвичай росте швидше, ніж у жінок.
Волосся на голові може виростати приблизно 15 сантиметрів за один рік. Безумовно, що на ріст волосся впливають такі фактори, як харчування, вживання ліків і генетика.
Читайте також: Чому волосся швидко жирніє: основні причини та поради щодо догляду
Популярні види епіляції для тривалого видалення волосся
Альтернативою голінню, кремам-депіляторам і шугарингу є епіляція – процедура, яка передбачає видалення волосся разом із одночасним пошкодженням його кореня.
Епіляція допомагає надовго позбутися небажаного волосся, зменшуючи ризик подразнення та фолікуліту, оскільки волосся не обрізається на поверхні шкіри, а видаляється повністю, часто назавжди.
Епіляцію можна робити на різних ділянках тіла, включно інтимних, і на обличчі.
Маємо розуміти, що наступні перелічені нижче види епіляції мають свої плюси та мінуси, тому вибір залежатиме від індивідуальних потреб, типу шкіри та бюджету. Пропонуємо вам ознайомитися з основними видами епіляції:
- Лазерна епіляція – за допомогою лазера знищуються волосяні фолікули, що запобігає повторному росту волосся. Після кількох повторних процедур на тій же ділянці тіла можна досягти тривалого ефекту (до кількох років).
- Фотоепіляція (IPL) – використовуються інтенсивні імпульси світла, які впливають на пігмент меланін у волоссі, пошкоджуючи фолікули. Це може бути менш ефективно для світлого волосся, але може дати довготривалий результат після кількох сеансів.
- Електроепіляція – за допомогою тонкої голки через волосковий фолікул пропускається електричний струм, який руйнує корінь волосини. Це надійний метод, але він також потребує кількох сеансів для досягнення повного ефекту.
- Елос-епіляція – ця технологія комбінує вплив світлової та електричної енергії. Процедура дієва і майже безболісна, проте може мати протипоказання, про які повідомить фахівець-косметолог.
Частота епіляції зазвичай становить 1 раз на 4-6 тижнів, курсом з 5-10 сеансів. Далі рекомендовано 1 підтримуючу процедуру на рік.
Читайте також: Висока пітливість – чи потрібно лікувати і як
Коли варто звернутися до лікаря?
Якщо волосся росте дуже швидко, навіть після використання різних методів епіляції, варто проконсультуватися з лікарем. Це може бути ознакою таких станів, як синдром полікістозних яйників (яєчників) або гіпертиреоз (підвищена функція щитоподібної залози).
Також вросле волосся може виникати після будь-якого методу видалення волосся і в деяких випадках призводить до інфекції. Обов’язково зверніться до лікаря, якщо у вас є вросле волосся, воно інфікувалося або утворилася кіста.
Засоби догляду за шкірою після епіляції
Після процедури видалення волосся на шкірі можуть виникати подразнення, яке викликає неприємні відчуття. Дотримуйтеся наступних порад, які допоможуть знизити почуття дискомфорту після епіляції:
- Перед видаленням волосся обов’язково ретельно очистьте ділянку шкіри, де ви плануєте зробити епіляцію.
- Прийміть теплий душ, щоб пом’якшити волосся і розширити пори. Якщо використовуєте бритву для гоління, можете голитися прямо в душі для кращого результату.
- Після видалення волосся використовуйте м’який антисептичний засіб, який не містить спирту.
- Пам'ятайте, що після видалення волосся зволоження шкіри – найважливіший етап: нанесіть зволожувальний крем, щоб заспокоїти й захистити шкіру після процедури (у разі подразнення допоможе протизапальний крем або холодний компрес з льодом).
- Щоб уникнути врослого волосся на шкірі, можна скористатися засобом з бензоїл пероксидом, який легко знайти в аптеці.
Асортимент засобів для видалення волосся та засобів після депіляції/епіляції, що представлені в аптеках мережі D.S., можна переглянути за посиланням
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.healthline.com/health/how-to-remove-hair-permanently
https://www.plasticsurgery.org/news/blog/10-things-to-know-about-permanent-hair-removal
https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/2449/depilyaciya
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
Читайте також:
- Вітамін Д: роль, користь і шкода
- Сонцезахисні окуляри та дієтичні добавки (БАДи) для захисту очей
- Цукровий діабет 2-го типу: причини, симптоми та лікування
- Залізо: потреба, користь і шкода
- Корисні весняні салати
- Атопічний дерматит: види та симптоми і догляд за атопічною шкірою
- Фосфор: харчові джерела і роль для здоров'я організму людини
- ПТСР: що це таке і як з цим жити?
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.