Як зберегти здоров'я очей? Як сонцезахисні окуляри захищають наші очі? На що варто звертати увагу при виборі сонцезахисних окулярів? Які вітаміни для очей доцільно приймати і чому?

Сонцезахисні окуляри є необхідним атрибутом сучасної людини, особливо влітку, але вони повинні бути з нами цілий рік, щоб захистити очі від шкідливих ультрафіолетових променів.

Ультрафіолетові промені можуть пошкодити поверхню ока і спричинити такі захворювання, як катаракта, глаукома, а також інші короткострокові та довгострокові проблеми із зором, включно онкологію.

Вибір правильної пари сонцезахисних окулярів важливий і може бути доволі складним, тому ми пропонуємо далі читати нашу статтю, щоб у цьому розібратися.

Читайте також: Глаукома: симптоми, профілактика та лікування

Як сонцезахисні окуляри захищають наші очі?

Ультрафіолетове (УФ) випромінювання, яке досягає Землі, підвищує ризик захворювань очей, таких як катаракта або дегенерація жовтої плями. Оскільки діапазон УФ-випромінювання становить 200-380 нм, окуляри з фільтром 400 (який блокує будь-яку довжину хвилі нижче 400 нанометрів) повинні захистити наші очі від усього спектру УФ-випромінювання.

Кришталик у нашому оці не може добре блокувати все випромінювання, яке його досягає, що може призвести до пошкодження сітківки. Тому сонцезахисні окуляри повинні допомагати захищати наш зір. Проте вони виконують цю функцію, якщо при їх виробництві використовуються відповідні фільтри та технології.

Читайте також: Гімнастика для очей: найкращі вправи для дітей та дорослих

Що таке поляризація в окулярах?

Світло, що досягає наших очей, часто поляризоване, тобто воно вібрує в одному конкретному напрямку. Коли воно відбивається від гладких поверхонь, таких як мокра дорога, вода, сніг чи лід тощо, воно створює сліпучі відблиски. Це змінює наше сприйняття форм і кольорів та знижує візуальний комфорт.

Щоб знизити рівень дискомфорту ваших очей, виробники сонцезахисних окулярів у їх виробництві використовують поляризаційні фільтри, які блокують неприємні відблиски. Використання поляризаційних фільтрів особливо рекомендується людям з астигматизмом, водіям і спортсменам. Варто розуміти, що світло, розсіяне хмарами, також частково поляризоване, тому поляризаційні фільтри у звичайних сонцезахисних окулярах покращують комфорт їх використання.

Читайте також: Креми від сонця: як обирати та правильно використовувати сонцезахист

Як правильно обрати сонцезахисні окуляри?

На що варто звертати увагу при виборі сонцезахисних окулярів? Тримайте прості поради, які точно допоможуть вам підібрати хороші сонцезахисні окуляри:

  • Ваші окуляри повинні мати захист від ультрафіолету (обирайте окуляри, які блокують 99-100% УФ-променів).
  • Окуляри, повинні добре прикривати ваші очі (оправа, яка щільно прилягає до очей і обличчя, запобігає впливу УФ-променів з усіх боків).
  • Переконайтеся, що окуляри блокують достатньо світла (сонцезахисні окуляри повинні відсівати 75-90% видимого світла; щоб перевірити це, приміряйте окуляри перед дзеркалом, якщо ви легко бачите свої очі через лінзи, вони занадто світлі).
  • Зверніть увагу на якість (щоб перевірити наявність недоліків, тримайте окуляри на відстані витягнутої руки та подивіться крізь них на пряму лінію, наприклад, край дверей. Повільно переміщуйте лінзу, якщо пряма лінія спотворюється, хитається або викривляється, лінза має дефекти).
  • Визначте наявність особливих характеристик (сонцезахисні окуляри можуть мати додаткові функції, такі як поляризовані лінзи, дзеркальні покриття, градієнти, фотохромні лінзи та стійкість до ударів). 

Читайте також: Вітаміни і БАДи для доброго зору

Як зберегти здоров'я очей?

Більшість знає, що наше здоров'я починається з харчування. Поживні речовини, такі як омега-3 жирні кислоти, лютеїн, цинк і вітаміни C та E, можуть допомогти запобігти віковим проблемам зору, таким як дегенерація жовтої плями та катаракта.

Щоб отримати ці корисні речовини, наповнюйте свою здорову тарілку такими продуктами:

  • Зелені листові овочі (шпинат, капуста, листова капуста);
  • Лосось, тунець, скумбрія та інша жирна риба;
  • Яйця, горіхи, боби та інші не м'ясні джерела білка;
  • Апельсини та інші цитрусові або соки;
  • Устриці, свинина.

Вітаміни для очей

Вітаміни, що містять антиоксиданти, підтримують здоров'я очей. Вони допомагають зберігати здоровими клітини та тканини ока. Особливо корисними вважаються вітаміни A, C і E.

Ба більше, ці вітаміни можна знайти в багатьох фруктах і овочах (апельсини, ківі, курага, зелені листові овочі, помідори, перець, морква та шпинат). Вони також містяться в горіхах, насінні, молочних продуктах та яйцях. 

Лютеїн і здоров'я очей

Два типи антиоксидантів, відомі як «каротиноїди» можуть також сприяти здоров'ю очей. Лютеїн і зеаксантин містяться в овочах і фруктах.

Лютеїн міститься в жовтому перці, манго, чорниці та зелених листових овочах, таких як капуста, шпинат і броколі.

Зеаксантин є в помаранчевому солодкому перці, броколі, кукурудзі, салаті (не айсберг) та апельсинах.

Дієтичні добавки та вітаміни для покращення зору, представлені в аптечному асортименті мережі D.S., перегляньте та резервуйте онлайн за посиланням: https://apteka-ds.com.ua/catalog/vitaminy/vitaminy-dlya-pokrashchennya-zoru

Більшість вітамінів для очей можна придбати в аптеці без рецепта, проте не займайтеся самолікуванням, перед прийомом таких засобів проконсультуйтеся з лікарем та обстежте свої очі у фахівця офтальмолога.

Проблеми з очима: коли звернутися до лікаря?

Регулярні огляди очей лікарем потрібні кожному, навіть маленьким дітям. Це допомагає захистити ваш зір і забезпечити найкращу якість зору. Обстеження очей може виявляти хвороби на ранній стадії, коли їх легше лікувати.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію сімейного лікаря (чи лікарів інших спеціальностей)

Комплексне обстеження очей може включати:

  • Тести зору для визначення короткозорості, далекозорості, астигматизму (викривлення рогівки, що затуманює зір) або пресбіопії (вікових змін зору, відомих як вікова далекозорість, що вражає значну кількість дорослих віком понад 40 років);
  • Тести для оцінки координації роботи очей;
  • Вимірювання очного тиску та обстеження зорового нерва для виявлення глаукоми;
  • Зовнішнє та мікроскопічне дослідження очей до та після розширення зіниць.

Будьте здорові!

Рекомендована література:

https://apteka-ds.com.ua/blog-item/vitaminy-i-bady-dlia-dobroho-zoru

https://www.doz.pl/czytelnia/a2674-Filtry_w_okularach_przeciwslonecznych._Jak_dzialaja_i_dlaczego_powinny_byc_dobrej_jakosci

https://www.healthline.com/health/eye-health/eye-health-supplements

https://www.eehealth.org/blog/2023/05/sunglasses-eye-protection/

https://www.webmd.com/eye-health/sunglasses-protect-eyes

https://opticareoptician.co.uk/eye-health/eye-nutrition/

https://www.brandoneyes.com/preventing-sun-damage.html

https://www.webmd.com/eye-health/good-eyesight

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».