Цукровий діабет 2-го типу: причини, симптоми та лікування
Корисно знати
Якими є причини та ознаки цукрового діабету другого типу. У чому полягає лікування та профілактика ускладнень при цукровому діабеті. Про це та інше за темою діабету II типу у дорослих і дітей дізнайтеся у нашій статті.
Діабет 2 типу – це хронічний стан, який виникає через порушення механізму регулювання рівня цукру (глюкози) в крові.
Глюкоза для організму людини є основним паливом. Порушення регулювання концентрації глюкози в крові, обумовлене цукровим діабетом II типу, призводить до того, що в крові циркулює занадто багато вільного цукру, що своєю чергою може призвести до різних розладів судинної, нервової та імунної систем.
Типи цукрового діабету
Розрізняють цукровий діабет 1 та 2 типу. Коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну –
гормону, який регулює надходження цукру в клітини, це цукровий діабет 1 типу. Натомість при діабеті 2 типу інсулін виробляється, але клітини організму мають порушену знижену чутливість до нього.
Раніше цукровий діабет 2 типу називали діабетом дорослих пацієнтів, але діабет як 1-го, так і 2-го типу може початися в дитинстві та в дорослому віці. Здебільшого діабет 2 типу частіше зустрічається у літніх людей. Проте за рахунок збільшення кількості дітей із ожирінням відбулося зростання кількості випадків цукрового діабету 2 типу серед молодих людей.
Зменшення ваги, правильне збалансоване харчування та відповідні фізичні навантаження можуть допомогти впоратися з хворобою. Якщо дієти та фізичних вправ недостатньо для контролю рівня цукру в крові, лікар може порекомендувати ліки від діабету або інсулінотерапію.
Норма глюкози (цукру) в крові для дорослих і дітей
Норма цукру в крові при діабеті залежить від способу вимірювання.
В домашніх умовах рівень глюкози можна виміряти глюкометром. Необхідно дотримуватися інструкції виробника, щоб отримати достовірний результат. Норми глюкози мають бути вказані в інструкції приладу.
В аптечному асортименті завжди є в наявності глюкометри перевіреної якості провідних виробників. До прикладу, перегляньте наявність глюкометрів, які можна купити в мережі аптек D.S., за посиланням: https://apteka-ds.com.ua/catalog/domashnya-medtekhnika/hlyukometry
Американська діабетична асоціація (ADA) дає такі показники нормального рівня глюкози в крові:
- Натще для людини без діабету – норма становить 3,9-5,5 ммоль/л (70-99 мг/дл)
- Натще для людини з цукровим діабетом, якій призначено відповідне лікування – рекомендовані показники рівня глюкози 4,4-7,2 ммоль/л (80-130 мг/дл)
Причини діабету 2 типу
- Клітини м'язів, жиру та печінки стають нечутливими (резистентними) до інсуліну, у результаті вони не отримують достатньо цукру (глюкози).
- Підшлункова залоза не може виробляти достатньо інсуліну, щоб підтримувати рівень цукру в крові в нормальних межах.
Читайте також: Цукровий діабет: що потрібно знати для профілактики цієї хвороби
Симптоми діабету 2 типу
Симптоми діабету 2 типу зазвичай розвиваються повільно. Насправді людина можете жити з діабетом 2 типу роками і не знати про це.
До типових симптомів діабету 2 типу належать:
- Підвищена спрага
- Часте сечовипускання
- Посилення відчуття голоду
- Втрата ваги
- Втома
- Затуманений зір
- Часті інфекції
- Свербіж навколо статевих органів
- Оніміння або поколювання в руках або ногах
- Ділянки потемнілої шкіри, як правило, в області пахв і шиї
- Рани, які довго не загоюються
- Грибкові інфекції шкіри та слизових оболонок, які рецидивують (повторюються)
Чиатйте також: Синдром хронічної втоми: як виявити та подолати
Фактори, які можуть збільшити ризик діабету 2 типу
Для запобігання появі і розвитку діабету необхідно усувати такі стани, як малорухомий спосіб життя, паління, надмірний стрес, порушення сну. Ключовими факторами ризику діабету 2 типу є надмірна вага та недостатня фізична активність:
- Надмірна вага або ожиріння
- Розподіл жиру. Накопичення жиру переважно в області живота, а не стегон, свідчить про більший ризик (для чоловіків з об’ємом талії понад 101,6 сантиметрів і у жінок з об’ємом талії понад 88,9 сантиметрів)
- Спадкова схильність
- Вік. Ризик діабету 2 типу зростає з віком, особливо після 35 років
- Переддіабет. Переддіабет – це стан, при якому рівень цукру в крові перевищує норму, але недостатньо високий, щоб класифікувати його як діабет. За відсутності лікування переддіабет часто прогресує до діабету 2 типу
- Ризики, пов'язані з вагітністю. Ризик розвитку діабету 2 типу вищий у жінок, які мали гестаційний діабет під час вагітності, а також у тих, які народили дитину вагою понад 4 кілограми
- Інсулінорезистентність
- Захворювання серця і судин
- Високий кров'яний тиск, навіть якщо його лікують і контролюють
- Низький рівень ЛПВГ («хорошого») холестерину та високий рівень тригліцеридів
- Синдром полікистозних яйників у дівчат і жінок
- Депресія
Читайте також: Що таке інсулінорезистентність
Лікування цукрового діабету 2 типу
Лікування цукрового діабету 2 типу включає зміну способу життя та, за призначенням лікаря, прийом протидіабетичних ліків.
Найкращий спосіб уникнути ускладнень цукрового діабету – добре контролювати діабет 2 типу. Для цього:
- Вчасно приймайте ліки від діабету або інсулін
- Регулярно перевіряйте рівень цукру в крові інструментальними чи лабораторними способами
- Харчуйтеся правильно, не пропускайте прийомів їжі
- Регулярно відвідуйте свого лікаря, щоб перевірити наявність ранніх ознак інших захворювань
Зміна способу життя при цукровому діабеті
Правильна дієта та відповідні фізичні навантаження допоможуть швидше досягти цільового рівня цукру в крові.
- Втрата надлишкової ваги.
Хоча втрата ваги на 5% – це добре, але втрата принаймні 7% і утримання цієї ваги – кращий варіант. Це означає, що пацієнт, який важить 82 кілограми, може змінити рівень цукру в крові, втративши приблизно 6 кг ваги. Такий результат може видаватися складним для досягнення. Хорошим початком стануть контроль над порціями та вживання здорової їжі.
- Щоденна фізична активність.
Намагайтеся займатися фізичною активністю від 30 до 60 хвилин щодня. Ви можете ходити, їздити на велосипеді, плавати тощо. Поєднуйте це з йогою чи танцями. Якщо ви приймаєте ліки, що знижують рівень цукру в крові, можливо, вам знадобиться перекусити перед тренуванням.
- Слідкуйте за рівнем цукру в крові.
Залежно від вашого лікування, особливо якщо ви на інсуліні, ваш лікар порадить вам, коли потрібно перевіряти рівень цукру в крові та як часто це робити. В домашніх умовах рівень глюкози перевіряють за допомогою глюкометра.
Читайте також: Дієта при цукровому діабеті
Ліки при цукровому діабеті
Якщо зміни способу життя не призводять до цільового рівня цукру в крові, лікар призначить відповідне лікування. Деякі з найбільш поширених препаратів для діабету 2 типу:
- Метформін. Зазвичай це перший препарат, який використовується для лікування діабету 2 типу. Він знижує кількість глюкози, яку виробляє ваша печінка, і допомагає організму краще реагувати на інсулін, який він виробляє.
- Похідні сульфонілсечовини. Ця група препаратів допомагає організму виробляти більше інсуліну.
- Меглітиніди. Вони допомагають організму виробляти більше інсуліну, і діють швидше, ніж похідні сульфонілсечовини.
- Тіазолідиндіони. Як і метформін, вони роблять клітини більш чутливими до інсуліну. Але також підвищують ризик серцевих проблем, тому зазвичай не є препаратами першого вибору.
- Інсулін.
Навіть якщо ви зміните свій спосіб життя та приймаєте ліки згідно з інструкцією, рівень цукру в крові з часом може підвищитися. Це не означає, що ви зробили щось не так. Цукровий діабет з плином часу все ж, на жаль, може прогресувати, і чимало людей згодом потребують кількох антидіабетичних лікарських засобів.
Якщо ви приймаєте більше ніж один препарат для контролю діабету 2 типу, це називається комбінованою терапією. Ви та ваш лікар повинні працювати разом, щоб підібрати для вас найкращу комбінацію.
Деякі препарати контролюють стрибки цукру в крові (гіперглікемію), що виникають, наприклад, відразу після їжі. Інші ефективніше зупиняють падіння рівня цукру в крові (гіпоглікемію) між прийомами їжі. Деякі можуть допомогти при втраті ваги або холестерину, а також при діабеті. Якщо ви вже приймаєте ліки від інших захворювань, обов’язково повідомте про це лікаря.
Дієта при цукровому діабеті 2 типу
Лікар-дієтолог може допомогти вам скласти план харчування. Основні правила здорового харчування такі:
- Споживання меншої кількості калорій
- Зменшення додавання цукру та рафінованих злаків із низьким вмістом клітковини, таких як білий хліб, солодощі
- Обмеження в раціоні харчових продуктів із високим ступенем обробки
- Збільшення споживання некрохмалистих овочів та фруктів
Харчування має великий вплив на рівень цукру в крові та інсуліну. Їжа з високим вмістом вуглеводів і жиру, що піддається обробці, потребує більше інсуліну.
Загалом, вживання продуктів із низьким або середнім глікемічним індексом і обмеження продуктів із високим глікемічним індексом може допомогти зменшити та/або контролювати резистентність до інсуліну. Вживання їжі з клітковиною також допомагає регулювати рівень цукру в крові, оскільки організму потрібно більше часу, щоб перетравлювати клітковину, а це означає, що рівень цукру в крові не так сильно підвищується.
Читайте також: Загальний аналіз крові: що означають показники, коли робити?
Які фрукти можна їсти при цукровому діабеті 2 типу?
Необхідно вибирати фрукти з низьким глікемічним індексом, наприклад, сливи, вишні, абрикоси, грейпфрукт, ківі, яблука, груші, полуниці, чорниці, ожина тощо. Також важливо пам’ятати, що сухофрукти матимуть більшу концентрацію цукру, відповідно вищий глікемічний індекс.
Глікемічний індекс (ГІ) – це показник, який класифікує продукти, що містять вуглеводи, залежно від того, наскільки вони впливають на рівень цукру в крові. ГІ харчових продуктів може бути низьким, середнім або високим, порівняно із чистою глюкозою (100)
- Низький ГІ: 55 або менше
- Середній ГІ: 56-69
- Високий ГІ: 70 або більше
Їжа з високим ГІ зазвичай містить багато вуглеводів і/або цукру та малу кількість клітковини (або взагалі не містить). Продукти з низьким ГІ зазвичай містять низьку кількість вуглеводів і більшу кількість клітковини.
Приклади продуктів з низьким глікемічним індексом:
- Квасоля і бобові.
- Фрукти, такі як яблука та ягоди.
- Некрохмалисті овочі, такі як спаржа, цвітна капуста та листова зелень.
- Горіхи.
- Молочні продукти, риба та м'ясо
Перш ніж радикально змінювати свій раціон, проконсультуйтеся зі своїм лікарем.
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes/symptoms-causes/syc-20351193
https://www.webmd.com/diabetes/type-2-diabetes
https://www.nhs.uk/conditions/type-2-diabetes/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21501-type-2-diabetes
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/diabetes/type-2-diabetes
https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes/type-2-diabetes
https://www.cdc.gov/diabetes/basics/type2.html
https://diabetes.org/diabetes/type-2
https://www.healthdirect.gov.au/type-2-diabetes
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- Корисні весняні салати
- Фосфор: харчові джерела і роль для здоров'я організму людини
- ПТСР: що це таке і як з цим жити?
- Веганство: особливості раціону, ризики для здоров’я, обґрунтовані дієтичні добавки та вітаміни
- Парацетамол чи ібупрофен – який жарознижувальний засіб вибрати дитині?
- Магнітні бурі: вплив на самопочуття і здоров'я людини
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Які вітаміни та мінерали потрібні для жінок віком 40+
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.