Кашель: про що він може розповісти
Корисно знатиЗміст:
- Які основні причини кашлю?
- Причини кашлю у дорослих та дітей
- Потрапляння сторонніх (чужорідних) тіл у дихальні шляхи (обструкція)
- Види кашлю: вологий (продуктивний) та сухий (непродуктивний)
- Ефективне лікування кашлю
- Довготривалий кашель: коли звернутися до лікаря?
Кашель є одним із найпоширеніших симптомів різних хворіб і станів – від алергії та звичайної застуди до туберкульозу. Які ж види кашлю існують, як його лікувати, коли слід звернутися до лікаря – про все це довідайтесь у нашій статті.
Кашель – це захисний механізм (рефлекс) нашого організму, що дозволяє звільнити дихальні шляхи від подразнюючих речовин як зовнішнього (сторонніх предметів, наприклад, шматочків їжі), так і внутрішнього походження (слиз, відмерлий епітелій).
Кашель, що триває до 2-3 тижнів, називається гострий, натомість тривалий кашель, до прикладу, протягом 8-ми тижнів, вважається хронічним. Якщо звичайне покашлювання, скажімо, щоб очистити горло, не є чимось незвичним, то постійний нав’язливий кашель, а особливо з прожилками крові в мокротинні, може бути ознакою серйозного захворювання та потребує консультації лікаря.
Які основні причини кашлю?
- Застуда;
- ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції), грип;
- Куріння, так званий «кашель курця»;
- Забруднене повітря;
- Печія, рефлюкс (закидання кислого вмісту шлунка назад до стравоходу);
- Психологічні розлади;
- Алергічні захворювання, наприклад, сінна лихоманка;
- Потрапляння сторонніх предметів у бронхи під час ковтання (кажуть: «Поперхнутися»);
- Інфекційні захворювання, наприклад, кашлюк чи скарлатина;
- Інфекційний бронхіт;
- Бронхіальна астма;
- Бронхоектатична хвороба;
- Захворювання носоглотки;
- Серцево-судинна недостатність;
- Лікування гіпертонії інгібіторами АТФ (наприклад, лізиноприлом, еналоприлом);
- Рак легень чи інші види раку дихальних шляхів;
- Професійні захворювання, робота з азбестом, гірничо-видобувальні роботи, будівельні роботи, шліфування, робота склодувів, сталеварні роботи та ін.
Причини кашлю у дорослих та дітей
У дорослих кашель найчастіше виникає внаслідок куріння чи у зв’язку з професіями, що передбачають контакт із забрудненим повітрям. Натомість у дітей кашель часто пов'язаний з інфекційними процесами в дихальних шляхах (гортані, носоглотці, бронхах), а також, особливо у дітей віком від 2 до 5 років, із потраплянням різноманітних сторонніх дрібних предметів (квасоля, горошок, елементи конструктора, ґудзики, целофан та ін.) у ніс, гортань чи бронхи.
Потрапляння сторонніх (чужорідних) тіл у дихальні шляхи (обструкція)
Стороннє тіло може потрапити в дихальні шляхи під час споживання їжі, тому їсти завжди слід без поспіху і одночасних розмов, а у випадку з маленькими дітьми варто уважно спостерігати за процесом харчування, не підганяти. Готуючи страви, краще не нарізати їжу круглими скибками, а навпаки: перерізати так, щоби форма шматочків була неправильна, квадратна, адже круглі шматочки при потраплянні в дихальні шляхи здатні повністю перекрити доступ повітря.
Ще одним ризиком стосовно дітей віком 1,5-3 років, є потрапляння в дихальні шляхи елементів іграшок чи дрібних предметів через звичну цікавість дитини до експериментів, до пізнання довколишнього світу. Саме тому виробники іграшок часто попереджають про наявність дрібних елементів, про ризик їх потрапляння у дихальні шляхи дитини. Батькам завжди варто пам’ятати про це!
Ознаки потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи:
- кашель слабкий, неефективний;
- дихання зі свистом, гудінням або іншим незвичним звуком;
- неможливість говорити чи плакати;
- посиніння шкіри;
- паніка;
- непритомність.
Куди найчастіше потрапляють сторонні тіла:
- 12% – гортань;
- 18% – трахея;
- 70% – бронхи, найчастіше (80%) у правий бронх, оскільки він є ширшим.
Допомога при потраплянні стороннього тіла в дихальні шляхи (прийоми Геймліха)
Якщо особа при тямі, вона має стати вертикально. Ви стаєте ззаду, міцно охоплюєте її за тулуб (торс), ваша одна рука має бути на рівні верхньої частини живота, а другою рукою нахиліть тулуб постраждалого вперед на кут 30-45? обличчям донизу (особа має нагнутися вперед ). Різко вдарте вашою долонею між лопатками постраждалого у момент його видиху. Перевірте чи стороннє тіло відійшло. Повторіть 5 таких маніпуляцій, ударів.
При відсутності ефекту зробіть піддіафрагмальний поштовх (прийом Геймліха).
Техніка виконання прийому Геймліха
Якщо постраждалий може стояти, станьте позаду, охопіть його руками на рівні верхньої частини живота. Підтримуючи особу за тулуб, нахиліть її вперед. Складіть свою руку в кулак, великим пальцем притисніть кулак до тулуба у верхній частині живота, під діафрагмою (надчеревній ділянці). Другу руку поставте на кулак зверху. Різко, інтенсивно натискайте на живіт і нижні ребра постраждалого в напрямку знизу – вгору до діафрагми, так ви створюєте додатковий внутрішньочеревний тиск (тиск в ділянці живота), що допомагає виштовхнути повітря з легень, а отже, виштовхує стороннє тіло з гортані. Повторіть маніпуляцію (5 серій). Увага! Як тільки стороннє тіло вийде з гортані, рефлекторно людина глибоко вдихне, тому, якщо стороннє тіло буде в роті, воно ризикує бути повторно захопленим. Отже, якнайшвидше вилучіть стороннє тіло з рота!
Якщо постраждалий лежить горизонтально, кладемо його на спину. Сідаємо на його стегна «верхи», двома кулаками різко натискаємо на верхню частину живота в напрямку легень. Рот постраждалого відкрити. Як тільки-но стороннє тіло змістилося, кладемо голову постраждалого на бік і, контролюючи очима, намагаємося якнайшвидше забрати стороннє тіло з рота.
Якщо особа непритомна, додатково проводимо штучне дихання «рот до рота», або «рот до носа», аж до приїзду швидкої допомоги. Контролюйте пульс постраждалого. У разі відсутності пульсу чи його непевності, додатково підключіть непрямий масаж серця – базові заходи з реанімації, підтримання життя хворого. При кожному відкритті дихальних шляхів перевіряйте рот хворого під контролем зору, можливо, стороннє тіло було виштовхнуто внаслідок ваших реанімаційних дій (обережно, не заштовхніть його назад!). До приїзду швидкої допомоги не залишайте постраждалого без нагляду.
Самодопомога при обструкції (при потраплянні стороннього тіла) дихальних шляхів. Техніка виконання прийому «аутогеймліх»
Помісти кулак великим пальцем під ребра, іншою рукою накрити кулак і різко, сильно штовхнути руками знизу-вгору й ззовні-всередину. Або, сидячи на колінах «впасти», «навалитися» на свій кулак і руку. У такий спосіб за рахунок власного тіла зробити різкий поштовх у напрямку знизу-вгору та ззовні-всередину. Рот має бути відкритий, а голова схилена донизу.
Види кашлю: вологий (продуктивний) та сухий (непродуктивний)
Про різницю між сухим і вологим кашлем та особливості лікування дивіться у нашому відео.
Вологий кашель
Вологий кашель також називають продуктивним. Вологий він тому, що під час кашлю відходить слиз, мокротиння. Найчастіше вологий кашель спричиняє застуда, ГРВІ або грип. Кашель може бути ознакою пневмонії, хронічного обструктивного захворювання легень, хронічного чи гострого бронхіту, астми. Часто вологий кашель супроводжується закладенням носа, нежиттю, слабкістю. Якщо кашель вологий, людина може відчувати, нібито щось застрягло в грудях, а під час кашлю мокротиння потрапляє в рот.
Вологий кашель: як полегшити
- Маленькі діти до 4 років
Важливо зволожувати приміщення, особливо під час опалювального сезону. Ніс дитини варто промивати ізотонічними або гіпертонічними розчинами морської солі (NaCl). Важливо відсмоктувати (аспірувати) виділення з носа, оскільки через анатомічну особливість будови носоглотки дитини надлишкові виділення можуть легко потрапити в середнє вухо дитини й стати причиною гострого отиту.
- Діти від 5 років
У приміщенні використовуйте зволожувачі, робіть вологе прибирання, провітрюйте кімнату. Дітям, які не мають алергії на мед, можна дати 1,5 ч.л. меду за півгодини перед сном. Можна використовувати аромалампи, знову ж таки, із огляду на відсутність у дитини алергічної реакції на ефірні речовини.
- Дорослі
Загалом при вологому кашлі потрібно допомогти розрідити мокротиння, сприяти відходженню мокроти назовні. Лікарі часто призначають препарати кореня алтеї, що має відхаркувальні та пом’якшувальні властивості, обволікає подразнену слизову, попереджує напади кашлю.
Для полегшення кашлю і розрідження мокротиння можна вживати окремо мед, трав’яні чаї. Якщо кашель триває понад 3 тижні, варто звернутися до лікаря, що визначить причину та за потреби призначить антибіотикотерапію (лікування антибіотиками)
Сухий кашель
На відміну від волого, при сухому кашлі немає слизу. Сухий кашель схожий до відчуття першіння, подразнення в ділянці горла і трахеї, що рефлекторно викликає надривний кашель. Причиною сухого кашлю, на противагу вологому, є запальний процес та подразнення слизової оболонки дихальних шляхів, а не слиз, що погано відходить. Сухий кашель здебільшого виникає при хворобах верхніх дихальних шляхів, спричинених застудою чи грипом. Загалом причинами сухого кашлю є:
- застуда, ГРВІ, грип;
- ларингіт;
- хвороби горла;
- круп (гострий ларинготрахеїт);
- тонзиліт;
- синусит;
- астма;
- алергічні захворювання;
- гастроезофагеальний рефлюкс (потрапляння вмісту шлунку до стравоходу);
- лікування гіпертонії інгібіторами АПФ;
- контакт із забрудненим повітрям, брудом, тютюновим димом та ін.
Сухий кашель: як полегшити
- Маленькі діти до 4 років
Використовуйте зволожувачі повітря, інгалятори. При нападі сухого («гавкаючого») кашлю можна завести дитину до ванної кімнати, де є багато пари від набраної гарячої води.
- Діти від 5 років
Зволожувачі повітря допомагають попередити пересихання дихальних шляхів дитини. Можна дати дитині смоктальні таблетки від горла, що за рахунок виділення слини «змастять» пересохле горло. Якщо кашель не минає 3 тижні – зверніться до лікаря. Можливо, лікар призначить вашій дитині антибіотики, антигістамінні препарати або інші необхідні ліки.
- Дорослі
Хронічний надокучливий кашель може бути спричинений різними факторами. Варто порадитися з лікарем та визначити, що є причиною в вашому випадку. Увага! Тривалий кашель, температура 37? або 35,5? С, рясне нічне потовиділення, слабкість можуть бути ознаками туберкульозу.
При сухому кашлі лікарі можуть призначати препарати кореня солодки, що сприяє пом’якшенню сухого кашлю, відходженню мокротиння, а також загальному зміцненню організму.
Чому кашель може посилюватися вночі?
Уночі більш активною є парасимпатична нервова система, що відповідає за збільшення продукції секрету залозами внутрішньої секреції, тобто вночі утворюється більше слизу, а отже, і мокроти. Другою причиною посилення кашлю вночі є горизонтальне положення тіла, при якому виділення з верхніх дихальних шляхів (носа) стікають по задній стінці носоглотки вниз до трахеї, де, подразнюючи рецептори, провокують кашель. Нічний кашель заважає спати, як наслідок, збільшується відчуття втоми та порушення концентрації впродовж наступного дня. Про депривацію сну (недосипання) читайте у нашій статті тут.
Як заспокоїти кашель вночі?
Першим кроком для зменшення нічного кашлю може бути використання крапель у ніс (деконґестантів) та протиалергічних (антигістамінних) засобів. Деконґестанти – це препарати, що зменшують прояви закладення носа. Вони існують у різних формах випуску. Проте варто бути уважним, бо деякі з них можуть мати побічні дії (збільшення частоти серцебиття; чоловіки з гіперплазією простати можуть відчувати проблеми з виділенням сечі; можуть провокувати приступ глаукоми). Своєю чергою, антигістамінні ліки можуть викликати сонливість, загальну рухову загальмованість, неможливість керувати автомобілем.
Зменшити прояви нічного кашлю також допоможуть і доступні домашні заходи, а саме: промивання носа самостійно приготованим розчином солі або готовим сольовим розчином морської солі; інгаляції, вдихання пари від чайника (на безпечній відстані) чи від гарячої ванни.
Ефективне лікування кашлю
Лікуючи кашель, пийте багато рідини, теплих чаїв (40? С) із лимоном та медом (дорослі та діти віком від 1 року, за умови відсутності алергії), провітрюйте кімнату, зволожуйте повітря, промивайте ніс морською водою або сольовим розчином, більше відпочивайте.
При вологому кашлі, що переважно виникає внаслідок інфекцій верхніх дихальних шляхів, основне завдання лікарських препаратів – забезпечити вихід мокротиння з бронхів і легень назовні. Відповідно, і назва препаратів при вологому кашлі – «відхаркувальні».
Таку дію, до прикладу, має фітопрепарат Грудний збір №1, до складу якого входять корені алтеї, листя мати-й-мачухи, трава материнки. Біологічно активні речовини фітопрепарату Грудний збір №2 чинять протизапальну, обволікаючу дію, пом’якшують кашель, сприяють розрідженню і відходженню мокротиння. До його складу входять листя мати-й-мачухи, листя подорожника великого, корені солодки.
Рослинні препарати на основі плюща, наприклад, Гербіон сироп плюща чи Геделікс краплі без спирту (можна призначати дітям), також використовують при лікуванні вологого кашлю, оскільки ця рослина має секретолітичну та муколітичну дію, тобто розріджує густе мокротиння, сприяє його відходженню з дихальних шляхів.
При вологому кашлі рекомендуємо Сироп кореня алтеї Arbor Vitae, 200 мл.
Активний інгредієнт – екстракт кореня алтеї:
- сприяє розрідженню мокротиння;
- має відхаркувальні та пом’якшувальні властивості;
- обволікає подразнену слизову оболонку;
- запобігає нападам кашлю.
- Рекомендовано вживати 4-6 разів на добу протягом 7-14 днів:
- дорослим та дітям від 14 років – по 15 мл після їжі;
- дітям від 6 до 14 років – по 10 мл;
- дітям від 3 до 6 років – по 5 мл.
Можна розвести у 2-3 ч.л. теплої кип’яченої води.
Допомагають розрідити та полегшити виведення слизу з бронхолегеневої системи також і препарати ацетилцистеїну (АСС). Їх призначають при таких захворюваннях, як, наприклад, емфізема легень, бронхіт, пневмонія.
Сухий кашель може виникати у відповідь на контакт із забрудненим повітрям, наприклад, тютюновим димом, промисловою чи побутовою пилюкою. За допомогою кашлю організм намагається позбутися чужорідних речовин, що потрапили в дихальні шляхи. Іншою причиною сухого кашлю може бути подразнений, чутливий верхній шар дихальних шляхів після хвороби, наприклад, кашлюку. Основне завдання при сухому кашлі – це заспокоїти приступ нав’язливого кашлю за допомогою протикашльових препаратів.
При сухому кашлі рекомендуємо Сироп кореня солодки Arbor Vitae, 100 мл.
Активний інгредієнт – екстракт солодкового кореня:
- сприяє пом’якшенню сухого кашлю;
- допомагає відходженню мокротиння;
- має відхаркувальні властивості;
- зміцнює загальний імунітет організму.
Дорослим та дітям від 12 років рекомендовано вживати після їжі 3-4 рази на добу протягом 5-7 днів по 15 мл. Можна розвести 15 мл у півсклянки води, додати лимон за смаком та вживати як напій.
При сухому кашлі важливо зволожити повітря, що вдихає хворий, адже так зволожуються дихальні шляхи, відповідно, зменшується подразнення. Також доцільно використовувати льодяники для розсмоктування від болю в горлі, що мають у складі екстракти евкаліпту, ментолу та ін. Під час епізодів сухого кашлю вони чинять обволікаючу та пом’якшуючу дію.
У минулому як протикашлеві засоби широко використовувалися препарати, що містили кодеїн і псевдоефедрин. Проте через вживання цих препаратів із немедичною метою для отримання наркотичних засобів, особливо серед соціально вразливих верств населення, із безрецептурного продажу в аптеках їх було вилучено.
Якщо це необхідно, то для лікування захворювання, що є причиною тривалого кашлю, лікар може призначити антибіотики.
Як швидко пом’якшити кашель у домашніх умовах?
- Пийте достатню кількість теплої води.
- Під час сну використовуйте додаткові подушки, щоби підняти голову вище.
- Вживайте льодяники для горла, пийте теплий чай (40?С) з імбиром та медом.
- Вживайте трав’яні збори чи сиропи від кашлю на основі кореня солодки, кореня алтеї, чебрецю.
- Можна вживати препарати ацетилцистеїну (від першого дня кашлю).
- Промивайте ніс та горло сольовими розчинами.
- Уникайте тютюнового диму, пилюки, інших подразників у повітрі.
- Краплі-деконґестанти до носа.
Довготривалий кашель: коли звернутися до лікаря?
- Кашель стає інтенсивнішим або не стає легшим протягом 7-ми днів від його початку;
- тривалий надокучливий кашель протягом 3-х тижнів і довше;
- тривала гарячка, що не спадає (вище 38,5-39?С);
- нічне рясне потовиділення;
- порушення сну через сильний кашель вночі;
- біль у грудях;
- рясне мокротиння, поява зеленуватого відтінку і неприємного запаху мокротиння;
- поява слідів крові в мокротинні;
- поява хрипів, свисту в грудній порожнині під час кашлю;
- погане самопочуття, відчуття слабкості, втрата апетиту;
- печія, ознаки закидання кислого вмісту шлунку в стравохід (рефлюкс);
- порушення ковтання;
- сильний головний біль;
- розпухлі болючі лімфатичні вузли;
- відчутні проблеми з диханням, задишка;
- важко ходити, підніматися сходами, тривало стояти;
- блідість шкірних покривів чи поява синюшності;
- ознаки зневоднення організму;
- запаморочення, випадки втрати свідомості;
- безпричинна втрата ваги.
Література за темою:
https://www.nhs.uk/conditions/cough/
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/that-nagging-cough
https://urgent.com.ua/ua-issue-article-589
https://www.healthline.com/health/cough
https://www.healthline.com/health/cough#emergencies
https://www.healthline.com/health/types-of-coughs#summary
Автор статті:
Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.