Помітили, що ви або близька вам людина годинами гортає стрічку новин у соцмережах перед сном? Це тривожний сигнал, який потребує негайних дій, адже не секрет, що смартфон має вплив на психічне здоров’я. Пропонуємо у нашій статті вам дізнатися більше про залежність від смартфона та як від неї позбутися, щоб знайти гармонію свого життя в Інтернеті та поза ним.

Погодьтеся, що сучасне суспільство важко уявити без смартфона. Більшість часу ми тримаємо телефон у руках, оскільки є корисні застосунки для багатьох справ, що полегшує нам життя. Але деякі люди можуть відчувати залежність від нього.

Залежність від смартфона, відома як «номофобія» (страх залишитися без мобільного телефону), часто спричинена проблемою надмірного використання Інтернету або розладом інтернет-залежності.

Симптоми та ознаки того, що ви залежні від свого смартфона

Зазвичай про залежність від смартфона говоримо тоді, коли людина витрачає на телефоні стільки часу, що це заважає особистим стосункам, роботі, навчанню або іншим важливим аспектам життя.

Надмірне використання смартфона спричиняє значний дистрес (неспроможність адаптуватися до стресу та його наслідків), а ще – наражає на небезпеку, наприклад, перехід дороги, дивлячись у телефон, а не на дорогу.

Про ознаки надмірного використання чи залежності від смартфона можуть свідчити:

• Проблеми з виконанням повсякденних завдань.
  • Відчуття ізоляції від реального життя.
  • Приховування чи вигадування потреби в користуванні смартфоном.
  • Страх пропустити важливе.
  • Підвищений рівень нервозності та сонливості.
  • Наполегливе бажання або невдалі спроби кинути або зменшити використання смартфона.
  • Надмірне використання смартфона, попри фізичні або психічні проблеми, пов'язані з ним.

Читайте такожНебезпечний вплив ігор: ігрова залежність, ігроманія, гемблінг-залежність

Причини та наслідки залежності від смартфона та Інтернету

Залежність від будь-якого гаджета може призвести до погіршення імпульсного контролю та інших проблем, зокрема:

• Збільшення почуття самотності, депресії та тривоги, наприклад, через активне використання соціальних мереж.
  • Підвищена тривожність.
  • Підвищення рівня стресу та виснаження через роботу, яка стає постійною через будь-який гаджет.
  • Погіршення уваги та здатності до глибокого мислення через надмірне завалення інформацією.
  • Порушення сну та загального психічного здоров'я через безперервне використання телефона.
  • Постійне відволікання від справ через сильну потребу взяти до рук смартфон, щоб перевірити пошту, новини, соціальні мережі (фабінг).

Використання смартфона як засобу втечі від реальності може поглибити проблеми, з якими ви намагаєтеся боротися (наприклад, він може підвищити відчуття самотності).

Вплив смартфона на психічне здоров’я людини

Багато досліджень дійшли до висновку, що залежність від телефону може впливати на наше психічне здоров’я. Зазвичай залежність від телефону може бути тісно пов’язане із такими станами як:

• депресія;
  • тривога;
  • синдром дефіциту уваги й гіперактивності (СДУГ);
  • проблеми з емоційною регуляцією та когнітивними функціями;
  • низька самооцінка.

Також надмірне використання гаджетів може спричинити фізичні зміни, включаючи безсоння, мігрень і навіть зміни в обсязі сірої речовини, яка складає зовнішній шар мозку.