Як правильно надати першу допомогу при ударі блискавки? Як уникнути удару блискавки і захистити себе, якщо ви опинились на вулиці під час грози. Дізнайтесь про це в нашій статті. 

Блискавки – яскраві спалахи серед похмурого дощового неба – можуть не лише зачарувати красою, а й призвести до нещасних випадків, ба навіть смерті. Ураження блискавкою – рідкісне явище, що має десятимільйонну частку ризику. Проте навіть цей мізерний шанс варто мінімізувати, дотримуючись простих правил та порад із безпеки.

Чому та як відбувається удар блискавки (фізика блискавки)?

Блискавка – це джерело підзарядки електричного поля Землі. На початку XX століття за допомогою атмосферних зондів електричне поле Землі вдалося виміряти: його напруженість становить приблизно 100 В/м. Переносником зарядів в атмосфері Землі служать іони, концентрація яких збільшується з висотою і досягає максимуму на висоті 50 км, де під дією космічного випромінювання утворився електропровідний шар – іоносфера. Таким чином, навколо Землі утворюється електричне поле з напругою близько 400 кВт. Під дією цієї напруги з верхніх шарів у нижні весь час переміщується струм, внаслідок чого виділяється певний об'єм енергії. Електричне поле зникло б, якщо не існувало би блискавок!

За яких умов виникають блискавки

Заряди атмосферної електрики накопичуються в грозових хмарах. Їх вирізняють за висотою розташування, похмурим і грізним синім виглядом неба, вихорами, що провіщують наближення грози. Висхідні потоки повітря постійно підживлюють хмари водяною парою, що спричиняє виникнення електричного поля внаслідок потрапляння в хмару позитивно та негативно заряджених частинок.

У момент блискавки (електричного розряду) повітря розжарюється до 25000-27000°С, тиск підвищується до декількох тисяч атмосфер і відбувається мовби гігантський вибух. Звук від вибуху – це i є гpiм. Звичайно, гpiм ми чуємо після спалаху блискавки. Це пояснюється тим, що світло поширюється набагато швидше, аніж звук.

Надання першої допомоги при ударі блискавки

Електричний розряд блискавки при проходженні через організм людини викликає загальні порушення: у місцях входу і виходу електричного розряду можуть утворюватися глибокі опіки тканин (ІІІ-ІV ступеня), деколи на шкірі з'являються характерні деревоподібні розгалужені червоні смуги. При легкому ураженні спостерігається запаморочення, шум у вухах, слабкість. Натомість при важкому ураженні людина втрачає свідомість, зупиняється дихання, пригнічується серцева діяльність, аж до зупинки серця – стану клінічної смерті, при якому відсутній пульс, не прослуховується дихання, зіниці широкі, не реагують на світло. Шкірні покриви бліді. Знижується температура тіла. Постраждалий потребує негайної реанімації: відновлення дихання та роботи серця.

При наданні першої допомоги:

  • покладіть постраждалого на тверду поверхню в горизонтальне положення.
  • зателефонуйте 103.
  • якщо в людини є просто шок (втрата мови, свідомості), спробуйте вивести її з шокового стану (маєте з собою нашатир – давайте).
  • якщо удар блискавки був прямим і сильним – мусите якнайшвидше зробити штучне дихання методом рот-в-ніс або рот-у-рот і непрямий масаж серця.
  • робіть реанімацію без зупинок, оскільки маєте лише 10, максимум 15 хвилин, після чого шанси на порятунок дуже мізерні.
  • у жодному разі не можна закопувати потерпілого в землю! Земля не «витягає струм», навпаки, вона є добрим провідником. Ви лише втратите дорогоцінний час!

Куди вдаряє блискавка?

Під час руху грозового фронту внаслідок тертя повітря між землею та хмарами утворюється величезна різниця потенціалів. Явище схоже на гігантський природний конденсатор, що накопичує енергію. Тому метеочутливим людям може стати погано перед грозою, навіть якщо вона пройшла поруч, а в роботі чутливих електроприладів чи в передачі радіосигналу можуть спостерігатися електричні перешкоди.

Розряд статичної електроенергії зазвичай проходить шляхом найменшого електричного опору: оскільки між найвищим предметом і грозовою хмарою відстань менша, відповідно, меншим буде й електричний опір. Насамперед блискавка поцілить у високий предмет – щоглу, дерево тощо. У цей час відбувається миттєвий багаторазовий електричний розряд. Його ми бачимо як єдину дуже яскраву блискавку, та насправді миттєвих послідовних розрядів блискавки по одному каналу утворюється від 10-15 до 80, і навіть 100 у деяких випадках.

Як уникнути удару блискавки під час грози в горах, у полі, у місті, на вулиці

  • Імовірність удару блискавки є найвищою, якщо ви знаходитесь на відкритому місці і раптом відчуваєте, що волосся стає дибки, по шкірі поширюється легке поколювання або чуєте дивний звук вібрації, що виходить від предметів – це означає, блискавка ось-ось ударить! Такі відчуття виникають за 3-4 секунди до удару блискавки. Негайно нагніться вперед, поклавши руки на коліна (але не на землю!). Ноги повинні бути разом, п'яти притиснуті одна до одної (інакше розряд пройде через тіло).
  • Найбільш безпечною позою вважається така: присісти, ступні поставити разом, опустити голову і груди, руками охопити коліна. Для зменшення ймовірності ураження блискавкою тіло людини повинно мати якомога менше контактів із землею. Можна сісти або стати на ізоляційний матеріал: дерево, дошку, намет, спальний мішок, мотузку, рюкзак.
  • Уникайте відкритої місцевості. Як відомо, гроза зазвичай б'є в найвищу перешкоду на своєму шляху. Самотня людина у полі – це і є та сама найвища перешкода.
  • Ще страшніше опинитися під час грози на підвищеній місцині! Перебуваючи в горах, уникайте різних виступів і підвищень.
  • На відкритому просторі краще присісти у яму чи траншею. Якщо Ви з якоїсь причини залишилися у полі віч-на-віч із грозою, сховайтесь у будь-якому заглибленні: канаві, яру або найнижчому місці поля, присядьте і схиліть голову.
  • Не можна ховатися під високі дерева, особливо поодинокі. Найбільш небезпечними з них є дуб і тополя. Дуже рідко блискавка влучає у вербу i клен, а найменш вірогідна її атака на кущі, невисокі зарослі.
  • Ховаючись під деревами у лісі, не забувайте про те, що блискавка найчастіше потрапляє у найвищі із них. Отже, що менше деревце, під яким ви знайшли прихисток, то краще.
  • Якщо ховається група осіб, то краще присісти, не торкаючись до інших людей.
  • Під час грози найбезпечніше перебувати в приміщенні зі захистом від блискавок. Якщо гроза застала вас у місті, сховайтеся у магазин, під'їзд або ж перечекайте грозу під навісом поблизу стіни будівлі. Натомість небезпечно ховатися в невеликих спорудах, наметах, тим паче серед острівців дерев.
  • Не страшно, якщо ви перебуваєте в автомобілі. Вимкніть двигун, зачиніть вікно, і стихія до вас не добереться.
  • Якщо ви перебуваєте у приміщенні – зачиніть вікна, двері, димоходи та вентиляційні отвори. Не допускайте протягу – це може спровокувати влучення кульової блискавки. У приміщенні слід триматися якомога далі від вікон, електроприладів, а також труб та іншої металевої сантехніки. Вимкніть зовнішні антени, а також радіоприймачі, телевізори, мікрохвильову піч, комп’ютер із розеток – це потужні споживачі електроенергії. Під час грози не припустимо користуватися електроприладами!
  • Дуже небезпечно під час грози розмовляти мобільним телефоном. Найкраще під час грози його вимкнути. Були випадки, коли вхідний дзвінок ставав причиною потрапляння блискавки. Отже, утримайтеся від дзвінків по мобільним телефоном, за великої потреби робіть це швидко, одразу ж після чергового грозового розряду.
  • Остерігайтеся і небезпечних предметів. Потрібно пам'ятати, що удар блискавки небезпечний не лише тоді, коли гроза б'є безпосередньо в людину, але й коли вдаряє у предмети, розташовані поруч. Тому не варто торкатися всього мокрого, металевого, особливо електроприладів, тому що у такі речі блискавка б'є найчастіше. Під час грози радять позбутися і металевих предметів. Годинник, ланцюжки і навіть розкрита над головою парасолька – потенційні мішені для удару. Відомі випадки удару блискавки по зв'язці ключів, що була у кишені.
  • Украй небезпечно під час грози перебувати поблизу ліній електропередач. Електрика у будь-якому вигляді притягує блискавку. Навіть перебуваючи біля стіни з антеною, ви ризикуєте.
  • Якщо гроза почалася під час вашого руху на велосипеді або мотоциклі – припиніть рух, покиньте їх і перечекайте грозу на відстані щонайменше 30 метрів від них.
  • Під час грози не можна бігати.
  • Уникайте води. Вода – відмінний провідник струму. Удар блискавки поширюється навколо водойми в радіусі 100 метрів. Часто вона б'є в береги. Під час грози не можна купатися, ловити рибу. Необхідно відійти якомога далі від берега. Намагайтесь сховатися. Але якщо гроза застала під час купання, до берега треба добиратися повільно, спокійно, не вимахуючи руками.
  • Якщо вас двоє, троє чи більше, – не скупчуйтеся в укритті разом, а ховайтеся поодинці, бо розряд, як відомо, поширюється через контакт людських тіл. Перебуваючи у сховищі, ноги тримайте вкупі, а не розкидано, тим самим звузивши площу можливого ураження розрядом; слід позбавитись ycix металевих предметів, які є на вас чи при вас: лопати, сокири, ножі, браслети – покладіть у захищеному місці якомога далі від себе.
  • Пряме ураження людини блискавкою, зазвичай, закінчується смертю, тому при перших ознаках наближення грози варто відразу задуматися про заходи щодо захисту життя. Захист від блискавки полягає насамперед у безпечному місці розташування. Якщо при наближенні грози людина знаходиться на крутому схилі, гребені, плато чи на високій будівлі, її безпека залежить від швидкості спуску – у безпечну, захищену від прямих ударів блискавки зону. У зоні відносної безпеки необхідно зайняти сухе або найменш вологе місце, принаймні на 1,5-2 м від високих виступів скелі, від дерев, крутосхилів, димарів, гострих і високих, зокрема, залізних споруд тощо.
  • Не можна ховатися в нішах скель, у западинах схилу, перебувати безпосередньо біля входу або в дальньому кінці печери. На відкритій місцевості не слід вибирати піщані ділянки (блискавка утворює з піску скло!), кам'янисті осипи і морени; найбільш небезпечні насичені водою і глинясті ґрунти. Не рекомендовано розташовуватися в безпосередній близькості від багаття, тому що стовп гарячого повітря є хорошим провідником електрики. Вибравши місце, потрібно сісти, підтягнувши коліна до грудей охопивши їх руками. Забороняється опиратись спиною об будь-які предмети. Бажано сісти на дерев'яну або гумову суху поверхню.

Чому грози частіше бувають над сушею, аніж над морем?

Щоб хмара розрядилася, в повітрі під нею має бути достатня кількість іонів. Повітря, що складається тільки з молекул азоту і кисню, не містить іонів, його дуже важко іонізувати навіть в електричному полі. А от якщо в повітрі багато сторонніх часток, наприклад, пилу, то й іонів, відповідно, багато. Іони утворюються при русі частинок в повітрі – так само, як електризуються при терті одне об одного інші матеріали. Очевидно, що пилу в повітрі набагато більше над сушею, ніж над водою.

Чому немає грози взимку?

Для утворення грозової хмари необхідні висхідні потоки вологого повітря. Концентрація насиченої пари зростає з підвищенням температури, тож максимальна їх кількість спостерігається, як правило, улітку, коли добре прогрівається земля.

Чи може людина вижити після ураження блискавкою?

Так, людина має значні шанси на виживання під час удару блискавки. Температура під час розряду достатньо висока, однак, проходить вона крізь тіло за лічені секунди і не завжди призводить до серйозних опіків. Основний струм блискавки часто проходить по поверхні тіла. За різними оцінками помирає від 5% до 30% уражених. Шанси на виживання значно підвищуються, якщо поряд знаходиться людина, яка вміє робити штучне дихання і непрямий масаж серця. Часто жертви удару блискавки виглядають мертвими, але насправді у них сталася зупинка серця. Негайне застосування штучного дихання і непрямого масажу серця може повернути їх до життя.

Будьте обережні! Нехай гроза буде для Вас лише захопливим видовищем!

 

Література за темою:

http://igormelika.com.ua/moi-karpati/zbirayemos-v-gori/shho-potribno-znati-pro-bliskavku-pamyatka-tu...

https://www.cdc.gov/disasters/lightning/firstaid.html

https://www.webmd.com/first-aid/lightning-strike-treatment