Що таке КТ і МРТ?
Корисно знатиКомп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія належать до сучасних і доволі поширених методів діагностики стану різних органів і систем організму людини. Що варто знати про ці медичні технології пересічному пацієнту? У чому полягають відмінності, переваги і недоліки КТ і МРТ? Що краще? Про це поговоримо у нашій статті.
Комп’ютерна томографія (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ) вважаються найкращими та найінформативнішими методами діагностики майже всіх патологій людського організму, а також діагностики у ветеринарній медицині. Їх об’єднують такі переваги, як неінвазивність, безболісність і можливість отримувати тривимірне зображення за рахунок пошарового сканування досліджуваної області. Медичний центр “Омега-Київ” пропонує пацієнтам обидва методи – вони однаково інформативні, але показані для різних медичних випадків.
Чим відрізняється КТ і МРТ?
Відмінність цих двох методів насамперед полягає у принципі роботи. Комп’ютерна томографія проводиться за допомогою рентгенівських променів. Проходячи через м’якотканні структури, вони створюють чітке та інформативне зображення щільних тканин, на якому добре видно їхній фізичний стан.
Магнітно-резонансна томографія працює за рахунок магнітного поля, і сканер фіксує дані, пов’язані з функціональними особливостями систем та органів і хімічною будовою тканин. У зв’язку з цим КТ частіше обирають для дослідження кісток, а МРТ – для вивчення та оцінки стану м’яких тканин.
Але цей фактор – далеко не єдиний. Лікар обирає той чи інший метод, спираючись на стан та анамнез пацієнта, його індивідуальні особливості, показання та протипоказання до обох процедур. Бувають навіть випадки, які вимагають проведення і КТ, і МРТ.
Коли обирають КТ: показання та протипоказання
Попри те, що комп’ютерний томограф застосовує рентгенівське випромінювання, цього не варто лякатися. Сучасні томографи мають мінімальне променеве навантаження на пацієнтів.
КТ рекомендується в таких випадках:
- обстеження кісток;
- черепно-мозкові травми;
- пухлинні процеси у грудній клітці, черевній порожнині або заочеревинному просторі;
- обстеження органів дихання в динаміці (наприклад, КТ легень при діагностиці COVID-19).
Сканування на комп’ютерному томографі призначають, якщо пацієнт скаржиться на болі незрозумілого походження, особливо якщо це головний біль, біль у шиї чи спині. Пошарове зображення твердих і м’яких структур дозволяє чітко локалізувати причину.
Основні показання до КТ такі:
- травми кісток, голови і хребта;
- остеопороз;
- захворювання дихальних шляхів;
- внутрішні кровотечі;
- захворювання ШКТ;
- атеросклероз;
- злоякісні пухлини;
- захворювання сечостатевої системи.
В той же час КТ має низку протипоказань, серед яких:
- вагітність і лактація;
- цукровий діабет;
- мієлома;
- патології нирок;
- серцево-судинні захворювання в гострій стадії.
Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря ендокринолога (чи лікарів інших спеціальностей)
Коли обирають МРТ: показання та протипоказання
Магнітно-резонансна томографія дає максимум інформації про функціональний стан органів, лімфовузлів та судин. Як і КТ, МРТ дає тривимірне зображення, але деталізація знімку з МР-апарату більш детальна. Цей метод показаний в таких випадках:
- патології і травми суглобів, хрящів, сухожиль;
- грижі та протрузії;
- запальні процеси в м’яких тканинах;
- застій жовчі;
- холецистит;
- жовчокам’яна хвороба;
- патології кровоносної системи (в такому випадку призначається МР-ангіографія);
- інсульт;
- травми м’яких тканин тощо.
МРТ має мінімум протипоказань. Серед них – наявність будь-яких імплантів у тілі пацієнта, що містять феромагнітні метали, а також кардіостимулятори та слухові апарати. Не можна проводити МРТ в разі кульових та осколкових поранень – в цьому випадку рекомендовано виключно КТ. Також лікарі не призначають магнітно-резонансну томографію жінкам у першому триместрі вагітності – поки що недостатньо вивчені ризики впливу магнітного поля на плід, що формується. Водночас, у 2 та 3 триместрі вагітності МРТ дозволене.
Ще одна перевага МРТ в тому, що цей метод діагностики допустимий для дітей, в той час як КТ для маленьких пацієнтів не рекомендоване. Якщо ж мова йде про дорослих пацієнтів - тільки лікар визначає, що краще для діагностики: комп’ютерна томографія чи МРТ.
Зробити МРТ в Києві ви можете в медичному центрі Омега-Київ.
Автор: Марина Голдич, провізор, медичний блогер
Здоров'я – кращий капітал! Прагну донести свої знання людям і заповнити навіть мінімальні прогалини в їх медичному кругозорі для збереження, відновлення і підтримки здоров'я.
Корисно знати:
Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря педіатра (чи лікарів інших спеціальностей)
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
- Вітаміни групи В – роль в організмі, наслідки дефіциту, харчові джерела
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.