29 жовтня – Всесвітній День боротьби з інсультом, запроваджений для привернення уваги населення до проблем, пов’язаних із судинно-мозковими захворюваннями. День було засновано Всесвітньою організацією боротьби з інсультом. Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Львівській області розповідає, як можна запобігти цій підступній хворобі.

Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Найчастіше він є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.

Близько 90% інсультів пов’язані з такими факторами ризику, як:

  • артеріальна гіпертензія;
  • атеросклероз (нездорове харчування, унаслідок чого підвищується холестерин);
  • захворювання серця (миготлива аритмія);
  • цукровий діабет;
  • куріння;
  • алкоголь (зловживання);
  • ожиріння;
  • стрес (несприятливі психосоціальні чинники).

За офіційною статистикою, в Україні цереброваскулярні захворювання є причиною смертності № 2 (100 000–110 000 смертей, близько 14% усіх померлих). Щороку стається 100 000–110 000 інсультів (понад третина з них — у людей працездатного віку), 30–40% хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50% — протягом року від початку захворювання; 20–40% хворих, які вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5% первинної інвалідності) і лише близько 10% повертаються до повноцінного життя.

Важливо усвідомлювати, що інсульт:

  • можна попередити у 80% випадків;
  • у 30% випадків призводить до смерті;
  • у понад 50% випадків призводить до інвалідизації;
  • вбиває близько половини тих, які його перенесли, протягом наступних п’яти років.
  • Серцево-судинні захворювання є головною причиною всіх смертей в Україні (67%). За цим показником наша країна залишається одним із європейських лідерів.

Профілактичні заходи для запобігання інсульту

На перше місце слід поставити санітарно-просвітницьку роботу. Усі медичні працівники, зокрема фармацевти, мають пропагувати здоровий спосіб життя та пояснювати відвідувачам важливість профілактики інсульту – передусім немедикаментозними методами.

Якщо у хворого виник інсульт, то з перших хвилин розпочинається боротьба за його життя, за відновлення функцій нервової системи. Самі пацієнти рідко усвідомлюють проблему, у багатьох випадках звертаються за допомогою їхні рідні або інші свідки події. Тому для працівників усіх закладів охорони здоров’я надважливим є чітке і своєчасне визначення перших ознак інсульту.

Основні прояви інсульту:

  • перекіс обличчя;
  • порушення мови;
  • порушення зору;
  • затерпання правої чи лівої половини тіла та порушення рухів у кінцівках;
  • виражений головний біль;
  • запаморочення.

Навіть за найменшої підозри на інсульт слід негайно звернутися по екстрену медичну допомогу. Вчасна допомога — основний шанс врятувати життя і здоров’я.

Одним із найважливіших моментів у профілактиці виникнення мозкової катастрофи є контроль та корекція артеріального тиску й цукру крові, контроль рівня холестерину. Найчастіше інсульт виникає у хворих з гіпертонією, порушеннями серцевого ритму та цукровим діабетом. Хворим потрібно пояснювати, що ліки від гіпертонії та діабету приймають не курсами а постійно.

Дуже важливо контролювати тиск та цукор крові в осіб старше 40 років і молодших при наявності показів. Багато аптечних мереж нині долучається до соціальних ініціатив щодо профілактики захворювань, надаючи у своїх закладах можливість безкоштовного вимірювання артеріального тиску, а за потреби – і рівня глюкози в крові.

Хворим, які мають серцево-судинні патології, слід отримувати специфічну терапію за призначенням кардіолога: зокрема, препарати, що корегують порушення серцевого ритму, статини, препарати ацетилсаліцилової кислоти, антигіпертензивні засоби.

Пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом II типу слід нагадувати про те, що програма «Доступні ліки», запроваджена Урядом ще у квітні 2017 року, дає змогу отримувати ліки безоплатно або з незначною доплатою. 

Від 1 квітня 2019 року Національна служба здоров'я України адмініструє програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» і відшкодовує аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за електронним рецептом. Програма «Доступні ліки» дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.

Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, зокрема з первинною і вторинною профілактикою інфарктів та інсультів, діабет II типу та бронхіальну астму. 

Саме ці хвороби найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні. 

Смертність від серцево-судинних хвороб становить 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних, на діабет II типу страждає один мільйон людей.

Поради для запобігання інсульту

1.Обирайте здорову їжу. Щоденний раціон обов’язково має містити свіжі овочі та фрукти. Вживайте їжу з низьким вмістом насичених жирів, трансжирів і холестерину. Важливо також обмежити споживання солі, що допоможе знизити артеріальний тиск. 

2. Будьте фізично активними. Боротьба з гіподинамією допоможе зберегти здорову вагу та знизити рівень холестерину. Щотижня займайтеся швидкою ходьбою, 30-40 хв, не рідше 4-5 разів на тиждень.

3. Відмовтеся від куріння. Лікар або фармацевт також може запропонувати способи відмови від поганої звички. 

4. Відмовтеся від алкоголю. Надмірне споживання алкоголю підвищує артеріальний тиск. 

5.Перевіряйте рівень холестерину. Контролювати цей показник важливо не рідше, ніж 1 раз на 5 років. Якщо у Вас високий рівень холестерину, зміна способу життя та консультація з лікарем допоможе зменшити ризик інсульту. 

6. Контролюйте артеріальний тиск. Деколи важко розпізнати симптоми гіпертонії. Поговоріть із вашим лікарем про те, як часто вам потрібно перевіряти тиск. Ви можете робити це вдома, у лікаря, а також у деяких аптеках. 

7. Лікуйте діабет. Якщо лікар вважає, що у вас є симптоми діабету, пройдіть обстеження. Регулярно перевіряйте рівень цукру в крові.

8. Лікуйте серцеві захворювання. Вчасно обстежуйтеся та дотримуйтеся призначеного лікування.

Бережіть своє здоров’я!

За матеріалами Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Львівській області