У цій статті ви ознайомитеся із видами пластику, впливом і можливою шкодою для здоров’я, що пов'язані з пластиком, та порадами, які допоможуть бути більш екосвідомими.

Сьогодні сучасний світ переживає кризу, пов'язану із пластиком. На жаль, забруднення пластиком зафіксоване у всіх куточках світу. Вплив пластику на людей та природне середовище негативно відчувається на кожному етапі його життєвого циклу: починаючи від видобутку викопних палив, виробництва, використання, до перероблювання та утилізації. Безумовно пластик спричинив справжню революцію в сучасному суспільстві, але наша залежність від пластику та використання дешевого одноразового упаковування, яку він породжує, забруднює планету та проникає в наші організми.

Види пластику 

Пластик поділяють на кілька видів, залежно від хімічного складу. Найпоширенішими видами є:

  • Полістирол (PS) (твердий, легкий, міцний пластик, який використовують для виготовлення посуду, упаковування, створення іграшок тощо).
  • Поліетилентерефталат (PET) (прозорий, міцний пластик, який використовують для виготовлення пляшок для напоїв, харчових контейнерів тощо).
  • Полівінілхлорид (PVC) (твердий, еластичний пластик, який використовують для виготовлення водопровідних труб, вікон, дверей, одягу тощо).
  • Поліетилен (PE) (м'який, гнучкий пластик, який використовують для виготовлення пакетів, харчового упаковування, труб тощо).

Які токсичні хімікати є у пластику?

Сьогодні для виготовлення пластику використовують понад 13 тисяч хімічних речовин. Із них лише 3 200 перевірені й визнані небезпечними. З'являється все більше доказів, що хімічні добавки (компоненти) в пластику можуть шкодити здоров'ю. Жінки та діти особливо чутливі до цих токсичних речовин, і це може мати серйозні наслідки на їхнє здоров'я та наступні покоління.

Перевіряйте наявність у пластикових виробах бісфенолу

Бісфенол А (скорочено – BPA) використовується для виробництва пластмасових виробів як затверджувач. Відтак, бісфенол часто є у складі пластикових харчових контейнерів, пластикового посуду, включно дитячих пляшечок для годування. У невеликих кількостях відносно безпечний, але при нагріванні понад 70° бісфенол починає виділятиcя з пластику. При накопиченні в організмі може спричиняти канцерогенний ефект.

Що робимо:

  • Не п’ємо з пластику
  • Не розігріваємо їжу у пластику
  • Не кладемо гаряче у пластик
  • Не накриваємо чай/каву пластиковою кришкою
  • Не використовуємо пластикову соломинку для пиття гарячого напою
  • Якщо пластикова пляшка нагрілася в сумці/авто – викидаємо
  • Перевіряємо кришку електрочайника – пластикова чи ні?
  • Вибираємо пластикову продукцію з маркуванням «BPA FREE» (без бісфенолу)

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря алерголога (чи лікарів інших спеціальностей)

Про небезпеку для здоровя наявності у пластикових виробах фталатів

Джерело фталатів – пластикова упаковка для продуктів, включно пакувальна плівка, контейнери для медичних внутрішньовенних розчинів, ПВХ-рукавички.

Вирішення проблеми фталатів – пітніти (лазня, інфрачервона сауна, тренування). Немає препаратів для виведення фталатів з організму. Пітніння (потовиділення) – єдино доведений механізм для видалення органотоксичних, канцерогенних речовин типу РСВ, діоксинів, фталатів.

Яка загроза від пластикових сміттєвих плям в океані?

Забруднення від «морського пластику» розповсюджується по всьому світу, утворюючи сміттєві плями в океанах, які об'єднуються через океанічні течії, створюючи серйозні проблеми. Хімічні речовини, що роблять пластик міцним, утворюють небезпечні частки при його розкладанні у воді. Викид токсичних речовин з пластику створює хімічне забруднення. Морські тварини плутають пластик із їжею, що призводить до проблем з їх здоров'ям та смерті.

Під впливом ультрафіолету та морської води великі шматки пластику розпадаються на мікропластик.

Мікрочастинки пластику негативно впливають на морське життя й екосистеми загалом. Потрапляння мікропластику та його хімічних сполук в організми виникає через процеси розкладання, створюючи загрозу для океану і його мешканців, а також глобальні екопроблеми.

Вплив мікропластику на здоров’я легенів

Вдихання частинок пластику та їхніх хімічних складових може шкодити легеням. Вчені вивчають довготривалий вплив цього явища. Більшість досліджень показали наявність пластикових частинок у легенях пацієнтів із раком та хронічними захворюваннями легенів. Хімічні речовини у складі пластику є токсичними для людей у високих концентраціях. Маленькі шматочки пластику можуть потрапляти у наш організм через їжу, повітря та шкіру.

Хоча уникнути всіх пластикових частинок нереально, експерти рекомендують заходи безпеки для людей із високим ризиком, таких як носіння масок та прання одягу після роботи. Люди можуть зменшити використання пластику, обираючи паперові або тканинні пакети для продуктів та уникаючи одноразового пластику, такого як соломинки, склянки та контейнери.

Негативні наслідки для здоров'я, пов'язані з пластиком

Шкода для здоров'я, пов'язана з пластиком, може проявлятися по-різному:

  • Онкологічні процеси (деякі хімічні речовини, що містяться в пластику, можуть підвищувати ризик розвитку раку);
  • Ендокринні порушення (хімічні речовини, що містяться в пластику, можуть впливати на ендокринну систему, порушуючи вироблення гормонів (безпліддя, раннє статеве дозрівання тощо)).
  • Неврологічні розлади (пластик може негативно впливати на нервову систему, викликаючи такі проблеми, як розлади уваги, гіперактивність та аутизм тощо).

Поради, які допоможуть зменшити негативний вплив пластику на здоров’я

  • Не розігрівайте їжу в пластикових контейнерах

Дослідження вказують на те, що певні хімічні речовини в пластику можуть переходити в їжу та напої, які ми споживаємо. Деякі з цих хімікатів пов'язуються з проблемами здоров'я, такими як метаболічні розлади, ожиріння та зниження фертильності (плідності).

Цей процес вилуговування відбувається особливо швидко та інтенсивно, коли пластик піддається тепловому впливу. Таким чином, просто розігріваючи залишки їжі в мікрохвильовці у пластиковому контейнері, ви можете отримати ще більшу дозу потенційно шкідливих хімікатів.

  • Обмежте використання одноразового пластику, зокрема, посуду

За можливості, надавайте перевагу багаторазовим виробам, таким як скляні пляшки та металеві контейнери.

  • Ходіть до магазину з тканинними торбинками, а не з поліетиленовими пакетами

Продумайте як обмежити використання пластику та поліетилену в побуті та повсякденному житті – на користь предметів і виробів зі скла, нержавіючої сталі, паперу.

  • Ретельно мийте руки після контакту з пластиком

Це допоможе видалити будь-які хімічні речовини, які могли б потрапити на шкіру.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря дерматолога (чи лікарів інших спеціальностей)

Міжнародне маркування пластику і його безпека для харчового використання:

  1. PET (PETЕ), код переробки 01 поліетилентерефталат. Відрізняється міцністю та стійкістю. Його не можна розчинити в будь-якому органічному розчиннику чи воді. Поліетилентерефталат використовують для виробництва ємностей під рідину, включно одноразові плішки під воду, напої, соки, пиво, олію, соки (РЕТ-пляшки), блістерні упакування, упаковки для сипучих продуктів, для оббивки, кіно-, фото- , рентген плівки, для виробництва одягу, полістеролового волокна тощо. Небезпечний для харчового використання при тривалому контакті, потраплянні світла, нагріванні. При повторному використанні виділяє фталати. Спалювання недопустиме: при горінні утворюються отруйні гази.
  2. HDPE (High-density polyethylene), код переробки 02 поліетилен високої щільності або поліетилен високої густини (ПВГ), низького тиску (ПНТ). Цей вид пластику стійкий до впливу води, не вступає в реакцію з кислотами й лугами. Може розкладатися під впливом азотної кислоти (розчину 50%-го кімнатної температури), а також фтору та хлору. Вважається безпечними для харчового використання. З HDPE роблять харчову плівку, кульки, сміттєві баки, посуд для одноразового використання, пляшки для молочної продукції та інші матеріали. Вироби з цього поліетилену можна переробляти, використовуючи різні методи утилізації. Водночас, може містити формальдегід.
  3. PVC (V), код переробки 03 полівінілхлорид (ПВХ), це 3-й тип пластмаси. Він є прозорий. У цього матеріалу хімічна стійкість до мінеральних олив, розчинника, лугів і більшості кислот. З полівінілхлориду виробляють віконні та дверні профілі, покриття для підлоги, лінолеум або штучну шкіру, пляшки для хімікатів, мийних засобів, труби, садові меблі, презервативи для людей з алергією на латекс. Не є стійким до ультрафіолетових променів. Потенційно небезпечний для харчового використання: може містити діоксини, бісфенол А, ртуть, кадмій.
  4. LDPE (Low-density polyethylene), код переробки 04 поліетилен низької щільності або поліетилен високого тиску (ПВТ). Цей вид пластмаси один із найбільш безпечних. ПЕВТ є нетоксичним та екологічно безпечним матеріалом для людини й навколишнього середовища, тому за санітарними нормами дозволяється його застосування у контакті з харчовими продуктами та для виготовлення дитячих іграшок. І нього виготовляють пластикові пакети, мішки для сміття, пляшки для мила, асептичну упаковку, різну плівку, відра, пластикові туби, брезенти, гнучкі ємності.
  5. PP, код переробки 05 поліпропілен, це п’ятий вид пластмасових виробів. У нього не така велика щільність, як у поліетилену, зате він більш стійкий до стирання. Також на нього практично не впливають температури. Корозійне розтріскування майже не вплине. Вважається безпечними для харчового використання. З такого поліпропілену можуть робити пакувальні матеріали для продуктів, що швидко псуються, пляшечки для дитячого харчування та різні прозорі трубочки, більшість харчової тари тривалого використання, іграшки, бампери, внутрішню оббивку автосалонів, промислові волокна тощо.
  6. PS, код переробки 06 полістирол. Йому знаходять застосування в теплоізоляційних роботах, при виготовленні пляшок, харчових ємностей і предметів одноразового посуду. Використовують для пакування харчових продуктів, столових приладь і посуду, іграшок, квіткових горщиків, плити теплоізоляції будівель тощо. Дозволений до використання тільки з холодними харчовими продуктами. При контакті з спиртовими і гарячими продуктами може виділяти токсичні сполуки. Потенційно небезпечний, особливо при горінні: містить стирол
  7. О (other), код переробки 07 це маркування виробів з пластмаси всіх інших видів, переважно полікарбонат, поліуретани. Найчастіше їх використовують у будівництві. Полікарбонат не токсичний для середовища, але може містити бісфенол А.
  8. АВS акрилонітрил бутадієн стиролу. Виготовляють корпуси моніторів і телевізорів, кавоварки, мобільні телефони, більшість комп'ютерного пластику.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря ендокринолога (чи лікарів інших спеціальностей)

Міжнародне співробітництво у справі пластику та здоров'я

Боротьба з забрудненням пластиком стала не лише екологічним, але й медичним завданням. Після прийняття резолюції щодо припинення пластикового забруднення на Асамблеї ООН з навколишнього середовища у березні 2022 року розпочато розробку нової угоди. Ця угода може стати важливим інструментом для захисту здоров'я від ризиків, пов'язаних із пластиком.

Будьте здорові!

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».