Як запобігти осінньому загостренню хвороб нирок та сечового міхура: поради лікаря
Корисно знатиПричини виникнення й загострення запальних процесів сечового міхура (циститу), як уникнути циститу в жінок, вагітних, чоловіків і дітей – довідайтеся про це у нашій статті.
Цистит – це запалення сечового міхура, яке може проявитися сильним пекучим болем і дискомфортом під час сечовипускання, частим сечовипусканням із малим об’ємом сечі, а сеча може мати неприємний запах, бути мутною, навіть містити сліди крові. Окрім відчуття болю та дискомфорту внизу живота і в ділянці органів тазу, цистит може супроводжуватися підвищенням температури тіла.
Розрізняють гострі й хронічні цистити. Гострий цистит зазвичай спричинює бактеріальна інфекція – найчастіше це інфікування кишковою паличкою Escherichia coli. Причинами хронічного циститу, що періодично проявляється фазами загострення, можуть бути погано пролікований гострий цистит, хронічні проблеми із системою травлення, хронічний коліт (запалення кишківника) або як захворювання, наприклад, при цукровому діабеті.
Причини виникнення гострого циститу:
- гостра інфекція сечовивідних шляхів (кишкова паличка, збудники венеричних хвороб тощо);
- застосування ароматичних пінок і кульок для ванн, спреїв для інтимної гігієни, агресивних мийних засобів для тіла;
- використання сперміцидних гелів, кремів із метою контрацепції;
- реакція на певні ліки та методи терапії.
Вагомим фактором, що може спричинити появу чи загострення циститу, є переохолодження. Відповідно, потрібно дбати, щоби ваш одяг відповідав температурі на дворі, занадто не перетискав талію й область тазу. Також зверніть увагу, щоби взуття мало гарну підошву й не тиснуло. Негативним фактором впливу є також постійне переповнення сечового міхура, тривале сидяче положення, хронічні закрепи.
Основні причини загострення хвороб сечового міхура (хронічного циститу):
- загострення хронічного циститу на фоні хронічного коліту (запалення кишківника);
- ускладнення таких хвороб та станів, як цукровий діабет і сечокам’яна хвороба нирок;
- збільшення (гіперплазія) простати;
- тривале знерухомлення тіла (наприклад, внаслідок травми, паралічу);
- тривале застосування катетера сечового міхура (у лежачих хворих).
Якщо вчасно не лікувати цистит, інфекція може поширитися вверх до нирок, що, своєю чергою, призводить до серйознішої проблеми – запалення нирок (нефриту). Тому в разі появи симптомів запалення нирок – болю збоку чи ззаду живота, мутної сечі, особливо кольору «пивних дріжджів», крові в сечі, нудоти і блювання, гарячки, відчуття ознобу – слід негайно звернутися до лікаря!
Профілактика циститу
Профілактика циститу у жінок
Анатомічно жіночий сечівник (протока, що виводить сечу з сечового міхура назовні) є значно коротший, аніж чоловічий, тому жінки більш схильні захворіти на цистит порівняно з чоловіками. Дівчаткам та жінкам варто звернути особливу увагу на напрямок витирання після випорожнення кишківника (дефекації). Витирання має бути від середини промежини через анальний отвір рухом назовні, щоб не допустити потрапляння залишків калу в ділянку жіночих статевих органів. Важливо ретельно дбати і про гігієну статевого життя та у період менструацій. Із гігієнічною метою не слід користуватися агресивними мийними засобами, що викликають подразнення чи алергічну реакцію. Також є зміст не зловживати частим прийомом ванн – душ буде хорошою альтернативою.
На цистит може захворіти жінка будь-якого віку. У 10% жінок розвивається хронічна форма хвороби.
Профілактика циститу у вагітних
Під час вагітності ризик захворіти на цистит зростає, оскільки зміна гормонального стану жінки в цей період створює своєрідний стан зниженого імунітету, через що вагітні схильні до запалень. До того ж, збільшена внаслідок вагітності матка поступово заповнює значну частину живота, збільшуючи тиск на органи тазової порожнини, зокрема на сечовий міхур.Відтак утруднюється кровопостачання, виникають застійні явища – такі умови є сприятливими для появи хронічних закрепів і циститів.
Поради щодо профілактики появи циститу у вагітних:
- дбати про теплий, зручний одяг і взуття;
- не зловживати мийними засобами;
- плавати в басейні з температурою 28-30 ?С;
- рухатися, виконувати вправи Кегеля;
- при появі ознак циститу, наприклад, болю при сечовипусканні – звернутися до лікаря!
Профілактика циститу у чоловіків
Загалом чоловіки менш схильні захворіти на цистит. Проте при сечокам’яній хворобі, коли «виходить» пісок чи каміння з нирок, часто стінки сечовивідних шляхів пошкоджуються і стають схильними до бактеріального запалення. Гострі неправильної форми кристали, що виходять, можуть застрягнути, перегородити нормальний відтік сечі, створити стан застою, а відтак і спровокувати цистит. Щоби запобігти появі «каміння в нирках», необхідно дотримуватися правил здорового харчування та споживати достатню кількість рідини.
Профілактика циститу у дітей
Слід відрізняти цистит від енурезу в дитини. Епізоди випадкового сечовипускання вдень будуть свідчити на користь циститу та можливу інфекцію сечовивідних шляхів, натомість поява сечовипускань вночі – це радше ознака енурезу в дитини. Тут у нагоді будуть спеціальні гігієнічні трусики, що надійно вберуть сечу і дозволять дитині не бути присоромленою серед інших дітей.
Часто цистит у маленьких дітей, особливо в дівчаток, може бути спричинений невчасною заміною підгузків, що містять фекалії. Тому батькам варто про це пам’ятати. Загалом якісні підгузки повинні бути гіпоалергенними й не викликати подразнення.
Глисти (наприклад, гострики) також можуть бути причиною циститу в дітей. Якщо ви зауважили, що ваша дитина неспокійно спить вночі, чухається в ділянці промежини, а також не має доброго апетиту, але особливо охоча до солодощів, зверніться до лікаря: можливо, у дитини з’явилися глисти. Після відповідної діагностики найчастіше лікарі призначать сучасні протиглисні препарати – для всіх членів родини.
Препарати для профілактики циститу:
Для комплексного лікування запальних захворювань сечовивідних шляхів лікарі призначають протизапальні препарати, часто рослинного складу, компоненти яких мають протизапальну, антиоксидантну, спазмолітину та знеболювальну дію. До прикладу, Канефрон Н має антибактеріальну дію та безпосередньо лікує запальні захворювання сечовивідних шляхів бактеріального походження. Також, залежно від чутливості і потреби, лікарі призначать антибіотики.
Додаткові рекомендації лікарів щодо лікування циститу:
- пити достатню кількість рідини;
- вживати журавлину (рос. клюква): натуральну, морс або сік, препарати чи біологічно активні добавки з ягід журавлини;
- тепло вдягтися, вигрівати ділянку сечового міхура;
- не затримувати сечу, вчасно ходити в туалет;
- не приймати ванну, користуватися душем;
- уникати продуктів, що можуть погіршити прояви циститу, наприклад, кави.
Стосовно харчів чи напоїв, необхідно спостерігати за самопочуттям: чи не виникає посилення неприємних відчуттів або болю під час сечовипускання. Такими «подразниками» можуть бути кисло-молочні продукти, соки, солодкі води, особливо тоніки й енергетики, алкоголь. Гостра їжа також може «зашкодити» при циститі.
Оскільки прояви циститу загострюються при більш кислому рН сечі, що, своєю чергою, подразнює стінки запаленого сечового міхура, – для зменшення болю, пекучого відчуття і дискомфорту при сечовипусканні використовують препарат Катарія, що, власне, забезпечує більш лужне рН сечі та швидке полегшення симптомів циститу.
У будь-якому разі не слід займатися тривалим самолікуванням циститу. Варто вчасно звернутися до лікаря.
Дбайте про себе та будьте здорові!
Література за темою:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cystitis/symptoms-causes/syc-20371306
https://www.healthline.com/health/cystitis
https://www.nhs.uk/conditions/cystitis/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/152997.php
https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/what-is-cystitis#1
https://www.nhs.uk/conditions/cystitis/causes/
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще.
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.