Запах ацетону з рота в дітей: причини, діагностика та лікування
Корисно знатиЗміст:
- Як і чому виникає запах ацетону у дітей?
- Основні причини появи запаху ацетону з рота (розвитку ацетомічного кризу) у дітей
- Що робити при появі запаху ацетону в дитини?
Які основні причини появи запаху ацетону в дітей? Які існують методи діагностики й лікування цієї проблеми (ацетонемічного кризу, кетоацидозу). Читайте про це у нашій статті.
Чи був у вашої дитини запах ацетону з рота на фоні високої температури під час хвороби? Або дитина ввечері не повечеряла, забавилася, пізно лягла стати, можливо, мала істерику або сильний емоційний протест проти лягання спати, а на ранок: важко встає з ліжка та має характерний запах ацетону з рота або навіть у сечі?
Як і чому виникає запах ацетону у дітей?
Запах ацетону з рота дитини (ацетонемічний криз) – це ознака того, що дитині бракує глюкози, іншими словами, у неї дефіцит енергії.
Річ у тім, що обмін речовин у дітей відрізняється від обміну в дорослих. «Паливом» дитячої активності переважно виступає глюкоза. Певні ситуації, наприклад, коли під час нічного сну дитина перебуває 10-11 годин без прийому їжі, можуть спричинити стан дефіциту енергії (глюкози) у дитячому організмі. Ми, дорослі, краще пристосовані до таких періодів голодування, бо у нас є запас глюкози. Запас глюкози зберігається в печінці у вигляді глікогену, якого дорослій людині повинно вистачити на добу. Натомість у дітей рівень глікогену (депо глюкози) у рази нижчий. От і створюється ситуація, коли глюкоза витрачається інтенсивно, нового надходження з їжею немає, а запаси глюкози замалі. За таких обставин дитині бракує глюкози, й організм починає її синтезувати – із білків та жирів. При «спалюванні» жирів утворюються проміжні продукти – кетони (інакше – кетонові тіла). Найвідомішим для загалу кетоном є ацетон. У принципі, поява запаху ацетону є ознакою того, що організм дитини задіяв «альтернативні» джерела енергії – жири.
Стан, коли в дитини є висока концентрація кетонових тіл (ацетону) називають ацетонемічним кризом, що проявляється запахом гнилих яблук з рота. Він може ускладнитися кетоацидозом, ацетонемічною комою – це вже серйозні стани, коли необхідна професійна допомога лікарів!
Основні причини появи запаху ацетону з рота (розвитку ацетомічного кризу) у дітей
У здорових дітей найчастіше це:
- Тривалий період без прийому їжі
Пропуск вечері або сніданку веде до того, що дитина практично 10-12 годин голодує, відповідно, рівень глюкози знижується.
- Незбалансоване харчування
Ситуація можлива, коли дитина споживає їжу з великим вмістом жирів чи тваринних білків, одночасно не отримує достатньо вуглеводів (наприклад, харчується великою кількістю сосисок, ковбасок, тістечками та іншими кондитерськими виробами із заварними кремами чи іншими жирами).
- Збільшена потреба дитини в енергії
Таке трапляється під час емоційних переживань, стресу, надмірної рухової активності, пропуску денного сну, при недостатності сну, порушенні у дитини ритму активності та відпочинку загалом.
У дітей, які захворіли, появу запаху ацетону провокують:
- Висока температура
Під час тривалої гарячки збільшується потреба в глюкозі для дитячого організму. Відповідно, часто зустрічається запах ацетону при ротавірусній інфекції.
- Рвота
Якщо дитина блювала декілька разів, то з рвотою втратила воду, мінерали та поживні речовини. Тобто ззовні енергія до дитячого організму не поступила. Як результат такого дефіциту енергії (глюкози) після рвоти батьки можуть відчути від дитини запах ацетону або запах, що нагадує гнилі яблука.
- Фарингіт
Дискомфорт і біль у горлі змушують дитину відмовитися від прийому їжі.
- Ювенільний діабет
Низький рівень глюкози в крові може бути спричинений звичкою пропускати прийом їжі. Також дефіцит інсуліну (гормону підшлункової залози, що допомагає глюкозі з крові потрапити до клітин) унеможливлює нормальну роботу із засвоєння глюкози організмом.
Що робити при появі запаху ацетону в дитини?
- Перша допомога дитині – це дати попити теплий солодкий чай, компот, з’їсти солодке печиво, шоколад, ложку меду.
- Варто дати попити теплу лужну воду, без газів.
- Лікар призначить сольові розчини для пиття (пероральної регідратації), наприклад, регісол.
Поява запаху ацетону є проблемою тому, що ацетон чинить на організм дитини токсичну дію. По-перше, ацетон (кетонові тіла) пригнічують центр харчування в мозку, тож дитина не відчуває голоду, хоча глюкоза їй є гостро необхідна. По-друге, ацетон подразнює центр блювання, відповідно дитину починає нудити й вона блює. Блювання, свою чергою, несе небезпеку зневоднення, тобто критичної втрати організмом води та мінералів.
Ознаки зневоднення дитини:
- сеча концентрована, темного кольору;
- недостатня кількість сечі або її відсутність;
- при наявності ацетону в сечі вона має сильний неприємний запах;
- сухість в роті;
- сухість, блідість шкіри;
- сухий хриплий голос.
Методи лікування:
Коли при ацетонемічному кризі (підвищенні кетонових тіл в крові) дитина починає блювати, її вже практично не можливо заводнити шляхом пиття спеціальних розчинів солей вдома. Відновлення водно-сольового балансу, регідратацію, необхідно проводити в умовах лікарні. Залежно від важкості стану, дитині призначають довенне введення (інфузію) глюкози та сольових (електролітних) розчинів.
Своєчасне виявлення проблеми:
Щоб не допустити критичного стану, вчасно зорієнтуватися в наявності проблеми з високим вмістом ацетону (кетонових тіл) у крові, існують сучасні точні експрес-методи діагностики, які батьки можуть зробити самостійно у домашніх умовах, у зразку сечі дитини. Це особливо важливо для дітей, які вже мали випадки підвищення ацетону в крові.
Із цією метою лікарі рекомендують тест-смужки СITOLAB К, від перевіреного бренду ФАРМАСКО. В аптеках їх можна придбати без рецепта. Цей діагностичний тест на фармацевтичному ринку існує більше 15 років, має найбільший серед інших тестових наборів термін зберігання після відкриття упаковки, а саме 6 місяців. Це означає, що вам не доведеться знову бігти в аптеку, якщо в цей період тест знадобиться повторно!
Діагностуйте проблему вчасно, щоби не допустити важких ускладнень, та будьте здорові!
Література за темою:
NelsonTextbookofPediatrics, 19th Edition, 2011, p. 232, 528
https://youaremom.com/health/acetone-children/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319683.php
Автор статті:
Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.