Зміст:

Холодова алергія або кропив'янка може виникнути під впливом холоду, низьких температур. Які симптоми холодової алергії, а також як її можна лікувати в домашніх умовах. Читайте далі, щоб дізнатися більше про холодову кропив’янку.

Що таке алергія на холод?

Холодова алергія або кропив’янка – це зміни на шкірі під впливом низьких температур. Стан може виникнути раптово, а також швидко зникнути. Проте в окремих випадках, наприклад, потрапляння в крижану воду, можливий розвиток гострої алергічної реакції (анафілаксія), стану шоку і навіть смерть.

Під час холодової алергії часто викликає свербіж, почервоніння, набряк на ділянках шкіри, що безпосередньо контактують із холодним повітрям, водою або холодними поверхнями. За даними Інформаційного центру генетичних і рідкісних захворювань, реакція зазвичай виникає протягом 5-10 хвилин після впливу холоду, загалом може тривати від однієї до двох годин.

Якщо ви звернетеся до свого алерголога або дерматолога, він зможе перевірити вашу шкіру, щоб побачити, чи є у вас ця алергічна реакція. Американська академія дерматології зазначає, що дерматолог може покласти на передпліччя пластиковий пакет із кубиками льоду, щоб визначити, як ваша шкіра реагує на холод. У більшості людей, які страждають від холодової кропив’янки, на шкірі з’являється ранка після того, як пакет зняли, і шкіра починає нагріватися.

Якщо у вас була серйозна реакція на низьку температуру, наприклад, слабкість або утруднення дихання, дуже важливо з’ясувати, чи є у вас холодова кропив’янка.

Якщо у вас алергія на холод, ви можете прийняти антигістамінний препарат, щоби полегшити симптоми. Обов’язково поцікавтеся у свого алерголога чи імунолога, які ліки вам найкраще підійдуть.

Якщо ви живете в більш холодному кліматі, вам важко повністю уникнути різкого зниження температури. Тому добре вдягайтеся, коли треба вийти на вулицю.

Коли звернутися до дерматолога при алергії на холод

• Висип на шкірі, свербіння після впливу холоду
  • Відчуття печіння
  • Набряк і почервоніння на шкірі
  • Легке запаморочення або слабкість
  • Набряклість губ або припухлість в горлі

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря дерматолога (чи лікарів інших спеціальностей)

Причини появи холодової алергії:

• вихід на вулицю в холодну погоду, нижче 4°C;
  • купання в холодній воді;
  • вхід до морозильної камери;
  • спадковість;
  • автоімунні стани;
  • вірусна інфекція, що викликає мононуклеоз;
  • вітрянка;
  • вірусний гепатит;
  • інші захворювання крові.

Як виглядає алергія на холод?

Алергія на мороз може проявитися кропив’янкою, висипом, що виникає від впливу низьких температур на відкриті ділянки шкіри.

Симптоми холодової алергії

Симптоми алергії на холод:

• кропив’янка, яка проявляється червоною, сверблячою, набряклою шкірою в місці впливу холоду;
  • відчуття печіння на ураженій шкірі, коли ваше тіло нагрівається;
  • набряк у місці впливу;
  • лихоманка;
  • головний біль;
  • біль в суглобах;
  • втома;
  • занепокоєння.

Важкі симптоми холодової алергії, які потребують негайної медичної допомоги, можуть включати:

• анафілаксія, яка є важкою гострою алергічною реакцією;
  • проблеми з диханням, наприклад, поява хрипів;
  • набряк язика та горла;
  • прискорене серцебиття;
  • падіння артеріального тиску;
  • непритомність;
  • шок.

Ви можете виявити, що симптоми виникають майже відразу (через 2-5 хвилин) після впливу низьких температур. Симптоми можуть зникнути через 1-2 години.

В інших випадках реакція може розпочатися довго після впливу холоду, протягом годин або кількох днів, і може тривати до 2 днів.

Алергія на холод у дітей

Діти є більш схильні до розвитку алергії на холод, тому особливо важливо мати теплий одяг, рукавички, шапку, шарф, якісне взуття за розміром, що не перетискає дитячу ніжку.

Як лікувати алергію на мороз у домашніх умовах

Такі ліки, як антигістамінні препарати, можуть запобігти або мінімізувати виділення гістаміну, що потрібно для лікування алергії на холод.

Ваш лікар також може порекомендувати інші ліки для лікування холодової алергії, включно:

• кортикостероїди;
  • синтетичні гормони;
  • у випадку бактеріальних ускладнень – антибіотики;
  • та інші лікарські препарати.

Якщо у вас коли-небудь була серйозна реакція на холод, наприклад, непритомність або набряк у горлі, ваш дерматолог може порекомендувати вам завжди носити з собою шприц-ручку з адреналіном. Введення такої ін’єкції, якщо у вас серйозна реакція (анафілаксія), може врятувати життя.

Мета лікування – зменшити симптоми, щоб вони не заважали вашому повсякденному життю.

Важливо також зменшити вплив холоду, що провокує появу алергії. А саме:

• Зменште час перебування на вулиці в холодну пору року.
  • Добре вдягайтеся, максимально закривайте шкіру від впливу холодного повітря.
  • Не занурюйте руки крижаної води.
  • Не плавайте зимою.
  • Не ловіть рибу взимку.
  • Якщо ваше горло набрякає, коли ви їсте або п’єте щось холодне, вам слід уникати всіх холодних страв і напоїв, наприклад, морозива.

Для багатьох людей достатньо уникати того, що викликає кропив’янку, щоби допомогти їм жити комфортно.

Чи проходить холодова кропив’янка?

Деякі люди, які страждають на холодну кропив’янку, зауважують, що вона проходить самостійно за кілька тижнів або місяців. Близько половини людей, які страждають на кропив’янку, спостерігатимуть, її зникнення протягом п’яти років. Як тільки це станеться, більшість пацієнтів більше ніколи не отримують кропив’янку такого виду. Проте у деяких пацієнтів холодова кропив’янка також можлива на все життя.

Звернувшись до дерматолога, можна дізнатися, чи є у вас холодова кропив’янка. Якщо ви це зробите, дерматолог також може допомогти вам ефективно впоратися з цим захворюванням.

Будьте здорові!

Рекомендована література:

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

«Беру участь у декількох проєктах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».