Як правильно виживати антибіотики, що можна та не можна робити під час прийому антибіотиків, коли їх призначення є необхідним, а коли категорично недоцільним – дізнайтеся про це у нашій статті.

Відкриття антибіотиків називають найвидатнішим у цьому тисячолітті. Антибіотикотерапія радикально змінила на краще ситуацію з лікуванням важких бактеріальних захворювань. До приходу ери антибіотикотерапії люди, особливо діти, масово вмирали від пневмонії, гнійних ран чи безлічі інфекційних хвороб, спричинених бактеріями, наприклад, від туберкульозу.

Водночас будь-який дієвий засіб може мати і безліч побічних дій: зокрема, внаслідок дії антибіотиків можливий токсичний вплив на печінку, нирки, а негативна дія на шлунково-кишковий тракт може спричинити розвиток антибіотикоасоційованого коліту, що переважно проявляється проносом (діареєю).

Отже, якщо люди змушені приймати антибіотики за призначенням лікарів, то про що варто пам’ятати?

Основні правила (лайфхаки) вживання антибіотиків:

  • Антибіотики має призначати тільки лікар!

Раціональна антибіотикотерапія полягає в тому, що при виборі антибіотика лікар повинен врахувати низку факторів, зокрема, чутливість бактеріальної інфекції до певного виду антибіотика, коректне дозування, особливості прийому та тривалість курсу. Самостійне призначення антибіотика, який комусь допоміг, більше схоже на лотерею, аніж на раціональний підхід до лікування.

  • Антибіотики застосовують тільки в разі бактеріальної інфекції

Антибіотики не діють на віруси чи інші, окрім бактерій, причини хвороб, тобто призначення антибіотика, наприклад, при гострій респіраторній вірусній інфекції (ГРВІ) не має жодного сенсу.

Пересічна людина не достатньо обізнана, щоби самостійно визначити – це справді бактеріальна хвороба чи лише вірусна інфекція, яку дозу та як тривало треба приймати антибіотик.

  • Необхідно чітко дотримуватися дозування, частоти прийому та тривалості курсу

Приймайте антибіотики в певний час: наприклад, при триразовому прийомі – зранку о 6, о 2 по обіді та о 10 ввечері. Це забезпечить рівномірну концентрацію препарату впродовж доби.

Навіть якщо ви почуваєтеся краще, не можна припиняти лікування антибіотиком самостійно, адже недолікована інфекція може повернутися, а бактерії, що її спричинили, виробити стійкість (резистентність) до ліків.

  • У випадку відсутності ефекту від лікування чи появи побічних дій слід звернутися до вашого лікаря

Переважно на 3-4 день від початку прийому антибіотиків очікується полегшення перебігу захворювання. Якщо ж дія не є достатньою, лікар може збільшити дозування чи призначити інші препарати. Варто звернутися до лікаря у разі виникнення ускладнень від прийому антибіотиків, наприклад, при появі проносу.

  • Прочитайте інструкцію до застосування антибіотика, не комбінуйте його з прийомом інших препаратів

В інструкції до антибіотика уважно прочитайте про можливі взаємодії між різними препаратами, не допускайте одночасного вживання таких ліків. Антибіотики, до прикладу, можуть взаємодіяти з препаратами, що розріджують кров, антацидами (засоби проти печії) чи протизаплідними таблетками.

  • Не вживайте алкоголь під час прийому антибіотиків

Більшість антибіотиків перетворюються (метаболізуються) у печінці за участі ферментів, що також відповідають за зниження токсичного впливу алкоголю. По суті, одночасне споживання ліків та алкоголю провокує ситуацію, коли організм може вчасно не впоратися з надміром токсичних речовин, що, своєю чергою, призведе до його інтоксикації, токсичного негативного впливу, наприклад, на головний мозок.

Отже, вживати алкоголь під час курсу антибіотиків чи інших ліків, що метаболізуються печінкою, не можна!

  • Не ламайте і не дробіть таблетку, якщо це не передбачено інструкцією

Часом, аби зекономити, люди купують препарати з вищими дозами та самостійно ділять таблетку на частини. Ламаючи таблетку, практично не можливо отримати точну, необхідну дозу. Якщо можливість поділу таблетки на частини передбачена, тоді на ній зверху посередині повинна бути нанесена розділова насічка.

Також не можна роздрібнювати таблетки (аби легше ковтнути), оскільки з-поміж них існують такі, що мають спеціальну структуру для поступового вивільнення активної речовини. Руйнування структури таблетки перешкодить лікарському препарату працювати як слід. 

  • Запивайте антибіотики водою

Антибіотики переважно запивають водою. Фруктові соки, молочні продукти (масло, йогурт і сир включно), алкоголь негативно впливають на засвоєння деяких ліків. Після вживання антибіотиків необхідно почекати 3 години, а тоді вже споживати молочні продукти. Компоненти, що містяться в грейпфрутовому соку, теж можуть зменшити ефект антибіотиків.

  • Викидайте недопиті антибіотики

Не зберігайте (навіть у холодильнику) недопиті антибіотики – ні у формі суспензії чи сиропу, ані відкриті блістери з таблетками. Якщо антибіотик допоміг в одному випадку, це зовсім не означає, що наступного разу саме він знову допоможе. Ба більше, самостійний прийом антибактеріальних препаратів «профілактично» веде до появи штампів стійких мікробів, на які не діють жодні антибіотики. 

  • Не змивайте антибіотики в туалеті

Особливо в приватних будинках, що мають індивідуальну каналізацію. Це шкодить довкіллю, а також сприяє виникненню стійких бактерій. 

  • Із метою зменшення негативної дії на мікрофлору в кишківнику можуть призначати пробіотики

Під час прийому антибіотиків різко зменшується кількість корисної мікрофлори в кишківнику. Порушення балансу між корисними та шкідливими мікроорганізмами призводить до розвитку шкідливих (патогенних) бактерій, які активно продукують токсини, чим послаблюють захисний бар’єр кишківника, а отже, знижують імунітет. Як результат – діарея, дисбактеріоз, біль у животі, алергія та інше.

Запобігти гострій бактеріальній діареї в пацієнта (антибіотикоасоційованій діареї) допоможе пробіотик. До прикладу – спеціальний комплекс з антибактеріальним компонентом для посилення дії антибіотиків, захисту та відновлення мікрофлори кишківника при прийомі антибіотиків. 

Характеристики 

1. Призначають для нормалізації мікрофлори кишківника й покращення його функціонального стану, травлення при симптомах діареї, здуття та при інших порушеннях з боку шлунко-кишкового тракту, викликаними:

  • вірусними або бактеріальними інфекціями травного тракту;
  • використанням протимікробних засобів (антибіотиків або інших синтетичних протимікробних препаратів.

2. Приймається з будь-яким антибіотиком.

3. Підсилює дію антибіотиків.

4. Широкий спектр дії лізоциму захищає від бактерій, грибів і вірусів.

5. Приймається 1 капсула 1 раз на день.

6. Містить Lactobacillus acidophilus 1 млрд корисних бактерій, Bifidobacterium animalis ssp. lactis 1 млрд корисних бактерій, Лізоцим – 50 мг.

Антибіотикорезистентні штампи бактерій Lactobacillus acidophilus і Bifidobacterium animalis ssp.lactis не піддаються впливу антибіотиків. Лізоцим – найбільш вивчений фермент людини, гарантує безпеку, діючи на бактерії, віруси й гриби. Лізоцим в складі чинить антибактеріальну, противірусну, антипаразитарну активність, швидко активує місцевий імунітет.

Антибіотикотерапія: шкода та користь від неї

Користь від раціональної антибіотикотерапії важко переоцінити, адже до ери використання антибіотиків людство вмирало від більшості інфекційних захворювань і гнійних ран.

Ризики антибіотикотерапії:

  • токсичний вплив на роботу органів і систем людини, наприклад, печінки, нирок, хрящової тканини, центральної нервової системи;
  • можливий розвиток алергії в схильних до неї пацієнтів;
  • негативний вплив на власну мікрофлору – наприклад, у кишківнику можливий розвиток антибіотикоасоційованої діареї, що проявляється проносом;
  • нераціональний підхід до масового призначення антибіотиків загрожує появою надстійких бактерій.

Шкода надмірного та самостійного вживання антибіотиків

Напевно, чи не в кожному домі є напіввикористана упаковка з антибіотиком, що тихенько чекає свого часу в шафці з ліками. Проте приймати антибіотики, які допомогли колись, не доцільно. По-перше, хвороба може бути спричинена зовсім іншими бактеріями, може відрізнятися дозування, а найважливіше – масове нерозумне використання антибіотиків призводить до появи стійких (резистентних) до антибіотиків мікробів. Що більше мікроорганізми пристосовуються до антибіотиків, то загрозливішою буде ситуація в майбутньому. Ця проблема стає глобальною, а науковці та лікарі б’ють на сполох. Вживаючи антибіотики без вагомих причин, ми наближаємо ймовірність ситуації, коли в людства вже не буде дієвих ліків від туберкульозу, холери, сифілісу чи інших інфекційних хвороб.

Самостійний прийом антибактеріальних препаратів без призначення лікаря – це і ризик, і лотерея: пошкодить чи не пошкодить, подіє чи не подіє? Передозування антибіотиком може викликати токсичні ураження печінки або антибіотикоасоційовану діарею. Натомість прийом занадто малих доз не буде ефективним, а лише допоможе бактеріям призвичаїтися, що призводить до проблеми антибіотикорезистентності, коли жодні з відомих антибактеріальних ліків не діють.

 

Рекомендована література:

https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/combating-antibiotic-resistance

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190515085431.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK361005/

https://www.pharmacytimes.com/contributor/steve-leuck-pharmd/2015/08/5-antibiotic-rules-for-patients

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще.