Що таке БАДи, чим вони відрізняються від звичайних ліків, яка від них користь, а коли вони можуть бути навіть шкідливими – про все це дізнайтесь у нашій статті.

Поняття біологічна добавка для схуднення, біологічна добавка для покращення потенції, біологічна добавка для печінки, біологічна добавка для суглобів різко ввірвалися в нашу реальність – буває, що нам пропонують біологічно активні добавки, або БАДи, від усього на світі! Що ж таки означає скорочення БАД, як розрізнити справді корисні добавки, кому вони можуть бути потрібні, коли і як їх вживати?

Що таке БАДи?

Біологічно активна добавка (скорочено БАД), або дієтична добавка – це спеціальний харчовий продукт, що споживається у невеликих визначених кількостях додатково до звичного харчового раціону людини та є концентрованим джерелом поживних речовин, вітамінів, мінералів, клітковини, білків, жирів, вуглеводів тощо. В англомовній літературі еквівалентом терміна біологічно активна добавка є визначення dietary supplement.

Біологічно активні добавки містять природні або ідентичні до природних компонентів речовини, займають проміжне місце між продуктами харчування та ліками і призначені для профілактики захворювань, покращення працездатності та якості життя.

Мета застосування біологічно активних добавок полягає у корекції та доповненні раціону харчування, адже щодня нам доводиться вживати оброблену, консервовану, рафіновану їжу, із якої ми не отримуємо необхідної кількості амінокислот, вітамінів, мінералів, макро- та мікроелементів. Недостатня кількість цих корисних речовин знижує стійкість організму до різноманітних захворювань, сповільнює обмінні процеси, людина швидше старіє. Тому БАДи можуть застосовувати навіть здорові люди.

Проте помилково вважати БАДи панацеєю від усіх хвороб. Адже вони не лікують, а лише доповнюють основне лікування і до реєстру лікарських засобів не належать. БАДи призначені для підтримання фізіологічних норм і функцій організму, тому не можуть мати чудодійних результатів. Не можна застосовувати БАДи як основне лікування при таких захворюваннях, як гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, бронхіальна астма, інших складних недугах, а тільки як доповнення до основної терапії за рекомендацією лікаря.

Звертайте увагу на назви компонентів, якщо ви вживаєте декілька БАДів. У складі різних БАДів компоненти можуть повторюватися, отож надходитимуть в організм у надлишку.

Види біологічно активних добавок

Відповідно до технологічного процесу, у результаті якого отримують біологічно активну добавку, виділяють:

  • концентрати харчових речовин природного походження – продукти бджільництва, мумійо, дріжджі, водорості, ікра та печінка риби, вода мінеральних джерел, мінеральні солі;
  • традиційні приправи (спеції), трави та суміші для приготування чаїв, сухофрукти, соління, ферментовані внаслідок бродіння продукти;
  • вітамінізовані продукти харчування та продукти, збагачені конкретними штатами молочнокислих бактерій (кефір та йогурт) у визначеній концентрації;
  • концентрати харчових речовин і рослин – витяжки, екстракти, настоянки, сиропи, пасти, брикети, бальзами;
  • висококонцентровані та чисті стандартизовані екстракти, штучні й синтетичні вітамінні препарати, фосфоліпідні, поліпептидні та глікопротеїдні комплексні препарати, виробництво яких наближене до фармакологічного виробництва ліків;
  • продукти, одержані з використанням біоінженерії.

Відповідно до функціональної ролі та впливу біологічно активної добавки виділяють:

Нутріцевтики – це додаткові джерела поживних речовин (нутрієнтів), наприклад, вітамінів, незамінних амінокислот.

Парафармацевтики – речовини, що виконують адаптогенні функції, забезпечують профілактику патогенних станів та використовуються як засіб допоміжної терапії для регулювання функціональної активності органів і систем організму людини у фізіологічних межах. До парафармацевтиків належать біофлавоноїди, органічні кислоти, глікозиди, біогенні аміни, регулярні олігопептиди, полісахариди чи олігосахариди та ін.

Еубіотики, пробіотики – це живі мікроорганізми, що є представниками нормальної мікрофлори шлунково-кишкового тракту людини, найчастіше це біфідо- і лактобактерії, які позитивно впливають на здоров’я та імунітет людини.

У літературі можна зустріти синонімічні й інші терміни, що використовуються у темі здоров’я, харчування, здорового способу життя та безпеки харчових продуктів, а саме:

  • дієтична добавка;
  • біологічно активна харчова добавка;
  • функціональний харчовий продукт;
  • харчові продукти для спеціального дієтичного споживання або спеціальні харчові продукти;
  • харчова добавка.

Дієтична добавка (англ. Dietary Supplement) – це вітамінні, вітамінно-мінеральні або трав'яні добавки (окремо та/або в поєднанні) у формі пігулок, таблеток, порошків, що приймаються разом із їжею або додаються до їжі в межах фізіологічних норм для додаткового, порівняно зі звичайним харчуванням, вживання цих речовин; дієтичні добавки також можуть містити протеїн, вуглеводи, амінокислоти, їстівні масла та екстракти рослинних і тваринних матеріалів, що вважаються необхідними або корисними для харчування та загального здоров'я людини (Закон України від 06.09.2005 № 2809-IV «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини»).

Біологічно активна харчова добавка – це те саме, що й дієтичні добавки. Цей термін є трохи застарілим, проте його використовують в юридичній площині при реєстрації до продажу.

Функціональний харчовий продукт – харчовий продукт, який містить як компонент лікарські засоби та/або пропонується для профілактики або пом'якшення перебігу хвороби людини. (Закон України від 06.09.2005 № 2809-IV «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини»).

Харчові продукти для спеціального дієтичного споживання (використання) – харчові продукти, які спеціально перероблені або розроблені для задоволення конкретних дієтичних потреб, що існують через конкретний фізичний чи фізіологічний стан людини та/або специфічну хворобу або розлад, і які реалізуються як такі, включно продукти дитячого харчування, харчування для спортсменів та осіб похилого віку (Закон України від 06.09.2005 № 2809-IV «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини»). До 2005 р. застосовувалася назва спеціальні харчові продукти, що є синонімом Харчові продукти для спеціального дієтичного споживання.

Харчова добавка – будь-яка речовина, яка зазвичай не вважається харчовим продуктом або його складником, але додається до харчового продукту з технологічною метою в процесі виробництва та яка у результаті стає невід'ємною частиною продукту (Закон України від 06.09.2005 № 2809-IV «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини»). Харчові добавки нам добре відомі своїми позначеннями, кодами, наприклад, Е121 чи Е123.

Стандартизовані біологічно активні добавки

Стандартизовані добавки мають визначені задекларовані кількості діючих компонентів. Виробництво добавок здійснюється на підприємствах харчової, фармацевтичної та біотехнологічної промисловості. Біологічно активні добавки підлягають обов'язковій санітарно-епідеміологічній експертизі (сертифікації). Під час експертизи перевіряється склад, діючі речовини, рецептура, показники якості та безпеки продукту, сфера застосування, рекомендації стосовно вживання, протипокази, матеріали токсико-гігієнічної та біологічної оцінки.

Купувати БАДи краще в аптеці – тут вони мають усі необхідні документи і зберігаються у належних умовах.

Біологічні добавки для жінок

Біологічні добавки для жінок молодшого віку

Жінки фізіологічно щомісячно втрачають певну кількість заліза, що є важливим мікроелементом. При низькому вмісті заліза в організмі жінки настає стан анемії (малокрів’я), що може бути виявлений загальним аналізом крові (ЗАК), із пальця. У разі анемії порушуються всі процеси роботи організму, бо до клітин не надходить достатня кількість кисню, який переноситься у нашому тілі завдяки молекулі заліза у складі червоних кров’яних тілець – еритроцитів. Тому при виявлені ознак дефіциту заліза для жінок молодшого віку важливим є вживання препаратів заліза.

Для того, щоби залізо добре засвоювалося, необхідна присутність вітаміну С та відсутність розладів травлення. До речі, препарати, що приймають для полегшення печії, можуть порушувати засвоєння заліза організмом.

Ознаки анемії в жінок можуть бути також викликані дефіцитом (недостатньою кількістю) вітаміну В6 (піридоксину), вітаміну В9 (фолієвої кислоти) та вітаміну В12 (ціанокобаламіну), особливо на фоні тривалих розладів роботи кишківника. Для запобігання розвитку дефіцитних станів лікар може призначити вітамінні препарати, що містять вітаміни групи В, а також пробіотики, що нормалізують мікрофлору кишківника.

Останнім часом досить популярним став біотин, так званий вітамін краси. Адже вітамін Н (В7, біотин) забезпечує красу, здоров’я і гарний стан волосся та шкіри.

Біологічні добавки для вагітних жінок

Вагітним жінкам необхідно вживати багато овочів, зелені та фруктів. Проте для забезпечення нормального розвитку нервової системи дитини, починаючи ще на стадії планування вагітності, лікарі призначають вживання фолієвої кислоти (вітаміну В9).

Біологічні добавки для жінок старшого віку

У період, що передує менопаузі, як і під час менопаузи, для зменшення неприємних вегето-судинних проявів («приливів») практикують призначення препаратів, що містять фітоестрогени. Фітоестрогени, що за своєю хімічною будовою подібні до естрадіолу (найбільш активного жіночого статевого гормону), можуть чинити як естрогенну дію, так і, навпаки, зменшувати концентрацію та послаблювати дію власних жіночих статевих гормонів. Загалом результати досліджень стосовно дії фітоестрогенів на організм є досить суперечливими та потребують подальшого вивчення. Відоме широке застосування цих речовин і в складі косметичних засобів для жінок старшого віку.

Препарати кальцію та вітамін Д рекомендовані для профілактики остеопорозу (зменшення щільності кісткової тканини та, відповідно, збільшення крихкості, ламкості кісток). Про профілактику остеопорозу та біль в суглобах читайте у нашій статті.

Омега-3 ненасичені жирні кислоти – ейкозапентаєнова кислота (EPA) та докозагексаєнова кислота (DHA) – у великих кількостях містяться в рибі та морепродуктах. Відома також альфа- ліноленова кислота (ALA) рослинного походження, що міститься, наприклад, у лляному насінні та олії. Омега-3 ненасичені жирні кислоти потрібні для доброго стану, еластичності стінок судин, для зниження хронічного запального процесу, виділення організмом протизапальних речовин. При недостатньому споживанні рибних продуктів лікарі можуть рекомендувати препарати омега-3 жирних кислот.

Хондропротектори (або біологічні добавки для суглобів) переважно містять хондроїтин сульфат (ХС) та глюкозаміноглікан (ГГ), гідролізований глікоген. Завдання хондропротекторів – захистити суглоби, запобігти їх передчасному руйнуванню, старінню, зберегти функціональну рухливість суглобів. Компоненти хондропротекторів – речовини природного походження – містяться у хрящах, холодці (розварений колаген утворює желатин), а також у морепродуктах. Відповідно, наприклад, біологічно активна добавка з акулячим хрящем має натуральне походження. Глюкозаміноглікан і хондроїтин сульфат – це поживні речовини для хондроцитів та будівельний матеріал для гіалуронової кислоти, що утворює гелеподібну структуру і є важливим «амортизаційним» компонентом внутрішньосуглобової рідини, а також, наприклад, шкіри. У косметичних препаратах від зморшок часто міститься гіалуронова кислота, проте нею також не варто зловживати. Колаген – це основний білок сполучної тканини людини, що утворює каркас, подібно до пружин у матраці, утримуючи структуру тканин, наприклад, у шкірі.

Біологічні добавка для чоловіків 

Біологічні добавка для молодих чоловіків

Для репродуктивного здоров’я чоловіка важливим є достатнє надходження вітаміну Е (токоферолу), а також мікроелементів цинку та селену. Відповідно, у разі недостатнього надходження цих речовин із харчуванням лікарі можуть порадити вітамінні комплекси, що містять згадані елементи.

Для фізично активних чоловіків, які прагнуть збільшити свою м’язову масу, існують так звані вітамінно-протеїнові коктейлі, що забезпечують організм необхідними вітамінами та білками після спортивних тренувань. Проте треба попередити про небезпеку прийому таких білкових (протеїнових) сумішей людям, що мають проблеми з ниркам чи прояви подагри. Загалом прийом таких препаратів потребує попередньої консультації в лікаря.

Поганої слави набули препарати, що містять стероїдні чоловічі гормони. Вони будуть стимулювати ріст м’язової тканини, проте наслідки вживання можуть бути вкрай негативні, тому, знову ж таки, радимо проконсультуватися з лікарем!

Біологічні добавки для чоловіків старшого віку

Чоловікам, як і жінкам, про що було описано вище, варто дбати про достатнє надходження з їжею кальцію та вітаміну Д, а в разі недостатності – приймати препарати кальцію та вітаміну Д для профілактики виникнення остеопоротичних змін у кістках, зниження щільності кісткової тканини.

Актуально також є вживання достатньої кількості омега-3 ненасичених жирних кислот, що містяться в рибі, рослинних оліях, наприклад, лляній олії чи насінні льону. У разі виникнення дефіциту цих компонентів слід приймати перевірені якісні біологічно активні добавки – омега-3 відомих виробників.

Біологічно активні добавки для осіб віком понад 50 років

У людей старшого віку досить часто діагностують дефіцит багатьох вітамінів і мінералів, тому лікар може порадити вживати:

  • препарати кальцію з вітаміном Д, щоби запобігти ламкості кісток;
  • вітамін В6;
  • вітамін В12.

Біологічні добавки для покращення потенції

Увага! Зниження потенції, або еректильна дисфукнція, у чоловіків може бути ознакою багатьох хвороб, тому не варто займатися самолікуванням, а доцільно проконсультуватися з лікарем.

Як уже було вказано вище у статті, для репродуктивного здоров’я чоловіка особливо важлива достатня кількість вітамінів Е, А та селену і цинку.

Багато компонентів, що містяться в насінні гарбуза, мають корисний вплив для здоров’я простати (передміхурової залози) чоловіка.

Часом лікарі призначають L-аргінін (L-arginine) – амінокислоту, що допомагає розширити судини та покращити кровопостачання. Побічною дією може бути відчуття запаморочення та розвиток діареї.

Корінь женьшеню також чинить позитивну дію на можливість покращення ерекції, проте варто пам’ятати, що він підвищує артеріальний тиск.

Наукова література досить скептично розглядає препарати для підвищення чоловічої сили на основі різноманітних, часто екзотичних рослин. Ба більше, FDA (Американське управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів) наголошує на можливій небезпеці від вживання засобів для підвищення потенції, що були придбані на сумнівних сайтах в мережі Інтернет.

Біологічна добавка для схуднення

Скандальної слави також набули різноманітні біологічні добавки для схуднення, що дають обіцянки легко схуднути, лежачи на дивані. Наприклад, 2010 року препарат Меридія, що містив діючу речовину сибутрамін для притуплення відчуття голоду, був відкликаний із продажу через велику кількість побічних ефектів, що шкодили здоров’ю. Треба бути уважним, адже й зараз можна натрапити на БАДи, особливо ті, які поширюються через мережевий маркетинг, до складу яких входить ця токсична речовина.

До складу біологічних добавок для схуднення можуть входити діуретики (речовини, що збільшують сечовиділення) та проносні засоби (наприклад, препарати сени). У людини, яка вживає такі засоби, вага зменшується лише за рахунок втрати рідини й мікроелементів, що є сумнівним бонусом і загрожує організму зневодненням.

Витяжки з ананасу містять речовину бромелайн, яка, будучи ферментом, покращує травлення, сприяє кращому засвоєнню амінокислот білків та чинить легку протизапальну дію. Водночас дослідження не підтвердили його «жироспалювальну» властивість.

Біологічно активні добавки, що прискорюють обмін речовин у організмі, також не є дуже ефективними. Найкращим прискорювачем метаболізму буде рух, наприклад, пройтися пішки, зробити ранкову руханку чи погуляти парком в обідню пору. Також варто прочитати статтю про уважне харчування – «Як їсти, щоб не переїдати».

Біологічні добавки для печінки

Про біологічно активні добавки та фітотерапію при захворюваннях жовчного міхура й печінки.

Біологічні добавки з йодом

Що вище над рівнем моря розташована місцевість, що більш гірським є ландшафт, то менше йоду міститься в ґрунті, а отже, і в продуктах харчування. Це так звані ендемічні зони йододефіциту. Йод – це мікроелемент, який критично необхідних для здорового розвитку дитини та нормального функціонування дорослого організму. Якщо йоду бракує в період вагітності, тоді дитині загрожує розвиток ендемічного кретинізму (уповільнення розумового розвитку). Дефіцит йоду також спричиняє розвиток захворювання щитовидної залози – ендемічного зобу. Тому на рівні держави проводяться заходи щодо забезпечення населення гірської місцевості, наприклад, йодованою сіллю. Варто вживати рибу й морепродукти, що є природним джерелом не лише йоду, а й корисних омега-3 ненасичених жирних кислот. Існують вітамінні препарати, що містять йод.

Біологічно активні добавки для дітей

У дитячому віці діти активно розвиваються і ростуть, отже, необхідно забезпечити надходження достатньої кількості вітамінів та мікроелементів, важливих для здорового й повноцінного зростання. У випадку, якщо харчування не є повноцінним або дитина відмовляється від споживання, наприклад, риби, та при наявності ознак дефіциту вітамінів, лікарі рекомендуватимуть додаткове вживання вітамінних препаратів для дітей.

Основні правила вживання біологічно активних добавок

Коли й чи варто приймати біологічно активну добавку?

Споживання здорової різноманітної їжі – найкращий спосіб отримати всі необхідні для організму поживні речовини. Проте, якщо в щоденному раціоні бракує вітамінів та мінералів, особливо коли аналізи на підтвердження дефіцитного стану виявили проблему, лікар може рекомендувати вживання біологічно активних речовин, наприклад, вітамінні комплекси.

Як тривало приймати біологічно активні добавки?

Порадьтеся з вашим лікуючим лікарем стосовно доцільності, тривалості та можливих протипоказів щодо вживання біологічно активної добавки. Зазвичай це курс від 4 тижнів до кількох місяців.

Негативної слави дієтичні харчові добавки набули в зв’язку з тим, що поряд із БАДами, які чітко регламентовані, мають визначені концентрації та відповідають заявленим фармакологічним впливам, на ринку існує чимало речовин, що названі «суперліками» та одночасно агресивно просуваються через канали мережевого маркетингу, без будь-якого контролю якості й захисту прав споживача. Виникає риторичне запитання: якщо харчова добавка має безпосередньо вплинути на стан мого здоров’я, чи варто довіряти тому, що так безконтрольно поширюється та ніхто не несе відповідальності за ризики? Тому будьте завжди уважні до свого здоров’я!

 

Література за темою:

Закон України від 06.09.2005 № 2809-IV «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини»

https://en.wikipedia.org/wiki/Dietary_supplement

https://www.nia.nih.gov/health/dietary-supplements

https://ods.od.nih.gov/factsheets/list-all/

https://moz.gov.ua/article/health/scho-take-badi-i-chi-korisni-voni-dlja-zdorovja

https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/

https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD001395.pub4/full

https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/2542/diyetichni-dobavki

https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/9262/biologichno-aktivni-dobavki-bad

https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/173/xarchovi-dobavki

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».