Хрускіт у спині та суглобах — чи це безпечно?
Корисно знатиЗміст:
- Чому хрускає спина та суглоби?
- Поради, як зупинити хрускіт у суглобах
- Чим небезпечний хрускіт у суглобах
- Що робити, коли хрумтять (хрустять) суглоби?
- Комплекс вправ для суглобів, що можна робити вдома
- Коли звертатися за допомогою до лікаря?
Причини появи хрускоту, звуку клацання в суглобах і що це означає. Коли варто звернутися до лікаря, якщо чути, що суглоби або хребет хрустять? Як можна захистити суглоби від «зношування»? Про це та інше читайте в нашій статті.
«Хрускіт суглобів», «потріскування кісточок пальців», «крепітація» або звук клацання в суглобах, що з’являються час до часу, є поширеним явищем, і, зазвичай, не завдає шкоди та не свідчить про розвиток захворювання (артриту). Ба більше – зумисний рух, що викликає хрускіт у суглобі, може забезпечити відчуття полегшення та збільшити рухливість суглоба.
Вважають, що цей тріск в суглобах викликаний рухом сухожиль або м’язів над суглобом, або трісканням мікробульбашок азоту, які розташовані в суглобовій щілині.
Як правило, безболісний хрускіт суглобів не шкодить. Якщо ж потріскування супроводжується болем, це може свідчити про порушення структур суглоба, наприклад про ослаблений хрящ або пошкоджені зв’язки. Деякі пацієнти з артритом (запаленням суглобів), бурситом або тендинітом помічають «тріск» через тріскання нерівних, набряклих тканин суглоба.
Із віком хрускіт у суглобах може стати помітнішим, викликати дискомфорт, оскільки частина хряща зношується. Якщо розтріскування супроводжується болем чи набряком або виникає після травми, обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем.
Суглобам важливо рухатися, адже під час руху відбувається переміщення суглобової рідини, своєрідне «змащування» суглобу. Проте рух має бути виваженим, природниім, навантаження на суглоб не має бути надмірним. Натомість надмірне навантаження суглобів, наприклад, у спортсменів, може спричинити появу професійного захворювання.
Чому хрускає спина та суглоби?
- Деякі причини появи хрускоту суглобів:
- Звуки від роботи м'язів. Оскільки м’яз розтягується, сухожилля зміщується, це може спричинити хрускіт у суглобі. Наприклад, коли ви розтягуєтеся, виконуєте вправи, танцюєте або постійно рухаєтеся на роботі.
- Втрата хряща. Із віком поверхня суглоба може стати нерівною, що призводить до появи шуму під час руху.
- Артрит. Запалення в середині суглобу може спричинити пошкодження хряща, що викликає звук клацання, потріскування, хрускіт у суглобах під час руху.
Поради, як зупинити хрускіт у суглобах
- Будьте уважними. Якщо у вас є звичка тріскати кісточками пальців (або іншими суглобами) і ви хочете зупинитися, перший крок — це усвідомленість та уважність. Слідкуйте за тим, коли і, можливо, чому ви тріскаєте кісточками пальців, шиєю чи спиною.
- Більше рухайтеся. Якщо ви багато сидите або стоїте в одному положенні, м’язи та суглоби тривало перебувають в нерухомому положенні, з’являється скутість. Робіть перерви щонайменше щопівгодини, щоб порухатися.
- Робіть вправи на розтягування. М’яке розтягування допомагає руху синовіальної рідини у суглобі.
- Зняття стресу. Якщо в стресовій ситуації ви звикли тріскати суглобами, змініть свої звички! Спробуйте інші методи зняття напруги, такі як глибоке дихання, медитацію, рухливі ігри на свіжому повітрі тощо.
- Вправи. Заплануйте час для тренувань до 150 хвилин на тиждень. Вибирайте заняття, які відповідають вашому віку та стилю життя. Фізичними вправами може бути будь-яка фізична активність, наприклад, садівництво або короткі прогулянки на свіжому повітрі.
Чим небезпечний хрускіт у суглобах
Під час масажу фахівець може застосовувати прийоми, що дозволяють «повернути» суглоб в нормальне положення, покращити діапазон рухів. Проте не варто це робити самостійно та зловживати «вправлянням». Ви можете завдати собі шкоди, застосовуючи велику силу чи тиск, або, коли робите це занадто часто. Із плином часу це може викликати надмірне зношення суглобів, розтягнення сухожилля, набряк та навіть пошкодження м’яких тканин і защемлення нервів.
Гіпермобільність суглобу
Гіпермобільність суглобу – це здатність до перевищення об'єму рухів у одному або декількох суглобах порівняно зі середньостатистичною нормою. Кожного разу, коли ви переміщуєте суглоб поза його нормальним діапазоном руху, ви розтягуєте навколишні зв’язки. Згодом це може спричинити нестабільність суглобу та пошкодження зв’язок, які втрачатимуть здатність підтримувати та утримувати суглоб у правильному фізіологічному положенні.
Уникайте рухів, які викликають «розтріскування» спини, якщо у вас:
- важкий остеопороз;
- високий ризик інсульту;
- аномалія верхньої частини шиї;
- оніміння, поколювання або втрата сили в руці чи нозі.
Що робити, коли хрумтять (хрустять) суглоби?
Замість того, щоби «вправляти» та «тріскати» суглобами, виконуйте легкі розтяжки та вправи, які допоможуть покращити силу, гнучкість та поставу. Окрім того, важливо вчасно розпізнати та лікувати основне захворювання, вчасно звернувшись до лікаря.
Комплекс вправ для суглобів, що можна робити вдома
Деякі з цих вправ, якщо виконувати їх постійно, можуть допомогти зменшити хронічний біль у спині, а також збільшити діапазон рухів у суглобах. Виберіть, які з них найкраще підходять вам, щоб займатися щоденно.
Коліна до грудей
Ляжте на спину й руками підтягніть коліно до грудей, одну ногу за другою. Розслабте спину та шию, витягнувши руки. Повторіть вправу 2-3 рази. Руки можна поставити на коліна або тримати ними стегна. Спробуйте робити цю вправу двічі на день.
Обертання нижньої частини спини
Ляжте на спину і підніміть коліна, щоби вони були зігнуті. Тримаючи плечі нерухомо, відведіть стегна вбік, аби коліна торкалися землі. Затримайтеся в цьому положенні на 10 секунд або 2 глибоких вдихи і видихи. Повільно поверніть коліна в попереднє положення і повторіть в іншому напрямку.
Робіть це 2-3 рази, принаймні двічі на день.
Вправа «Міст»
Ляжте на спину. Поверніть п’ятки назад до сідниць так, щоб коліна були спрямовані вгору.
Втиснувшись ступнями в підлогу, підніміть таз вгору, щоб тіло утворило пряму лінію від плечей до колін.
Обертання нижньої частини спини сидячи
Коли ви сидите, перекиньте ліву ногу на праву. Покладіть правий лікоть на ліве коліно, потім поверніть верхню частину тіла вліво. Затримайтеся в цьому положенні на 10 секунд або 3 вдихи, потім поверніться у звичайне положення. Повторіть це з протилежного боку, поклавши праву ногу над лівою ногою та повернувшись праворуч.
Якщо ви не є професійним мануальним терапевтом, не намагайтеся самостійно «вправляти», маніпулювати суглобами — це може призвести до травми або пошкодження. Для професійної корекції хребта запишіться на прийом до мануального терапевта, фізіотерапевта або остеопата.
Хрускіт в шиї, в коліні, в хребті, що виникає під час руху та супроводжується болем, дискомфортом може свідчити про розвиток запальних процесів, у цьому випадку варто звернутися до лікаря.
Коли звертатися за допомогою до лікаря?
Коли тріск у суглобах супроводжується болем, набряком або втратою рухливості, настав час звернутися до лікаря. Це може бути ознакою того, що маєте пошкодження хряща, зв’язки, сухожилля або затиснули нерв у спині. У деяких випадках це може бути симптомом остеоартриту або ревматоїдного артриту.
Щоденні помірні вправи, правильне харчування, коригування надмірної ваги дозволять вам зберегти здоров’я ваших суглобів та й організму загалом.
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.healthline.com/health/bone-health/why-do-my-bones-crack-so-much
https://www.webmd.com/osteoarthritis/joint-cracking-osteoarthritis
https://health.clevelandclinic.org/snap-crackle-pop-need-know-joint-noises/
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/are-cracking-joints-a-sign-of-arthritis
https://patient.info/news-and-features/is-cracking-your-joints-dangerous
https://www.healthline.com/health/is-it-bad-to-crack-your-back
https://www.healthline.com/health/back-cracking
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проєктах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.