Що варто знати про основні причини виникнення гастриту і симптоми цієї хвороби? У чому відмінність симптоматики гастриту в чоловіків і жінок? Як визначити гастрит у дитини? Що робити при підозрі на гастрит? 

Гастрит– це запалення, подразнення або ерозія слизової оболонки шлунку. Першими симптомами (ознаками) гастриту є біль у животі, печія, нудота, втрата апетиту. Гастрит може мати дуже індивідуальні прояви, а у деяких випадках протікає практично безсимптомно.

Прояви гострого і хронічного гастриту

Лікарі розрізняють гострий та хронічний гастрит. При гострому гастриті, зазвичай, можемо згадати його причину, наприклад, гостре отруєння внаслідок надмірного споживання алкоголю, чи, скажімо, прийом певних ліків, які подразнюють слизову оболонку шлунка. Тут виразними будуть біль в ділянці шлунка, печія, відригування кислим вмістом. При хронічному гастриті організм переважно вже призвичаївся до болю в животі, тому біль не буде таким домінуючим. Хронічний гастрит супроводжуватиметься усіма проявами розладу процесу травлення, можливі нудота, печія, втрата апетиту.

Основні ознаки гастриту це:

  • кислий присмак в роті, печія;
  • біль у ділянці шлунку, відчуття важкості, переповнення шлунку, здуття живота;
  • гикавка, відрижка повітрям, тухлим, поганий запах із рота;
  • нудота, блювання;
  • втрата апетиту.

Небезпечними проявами гастриту є блювання кров’ю, або вмістом подібним до кавової гущі, а також чорний дьогтеподібний кал (називається мелена). Такі ознаки вимагають негайно звернутися до лікаря!

Причини гастриту

Спричинити гастрит може систематичне порушення нормального режиму харчування («нашвидкоруч», «всухом’ятку»), тривале подразнення шлунка від вживання гострої, смаженої, жирної їжі, надмірного споживання алкоголю, тютюнопаління, а також стан хронічного стресу.

Провокують гастрит і застосування певних ліків, наприклад, аспірину чи інших нестероїдних протизапальних препаратів, а також такий розлад у роботі шлунково-кишкового тракту як зворотній закид до шлунку жовчі з дванадцятипалої кишки (рефлюкс).

Доведеною причиною виникнення гастриту є інфікування бактерією Helicobacter pylori (скорочено – H.pylori). Ця бактерія живе в слизовій оболонці шлунку й у нормі, проте у разі додаткових факторів, таких як порушення ритму харчування, вживанням «важкої» для шлунку їжі, стресових ситуацій тощо, H.pylori активізується і стає причиною запального процесу в шлунку. Залишене без лікування інфікування цією бактерією може не лише призвести до виразки шлунку та дванадцятипалої кишки, а у деяких людей й до раку шлунку. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визнала зв'язок між курінням та раком легень меншим у порівнянні зі зв’язком наявності інфекції H.pylori та ризиком раку шлунку.

Для виявлення інфікування Helicobacter pylori існують спеціальні експрес-тести. Таким простим, швидким тестом, який можна провести навіть у домашніх умовах, є CITO TEST H.Pylori Ag компанії «Фармаско» – імунохроматографічний тест для якісного визначення антигенів H. Pylori у зразках калу (фекалій).

Симптоми гастриту у чоловіків і жінок: у чому відмінність?

Основні симптоми гастриту у дорослих чоловіків і жінок практично однакові. Різницею є те, що чоловіки зазвичай ставляться до харчування менш відповідально, часто їдять несистемно, пропускають сніданок, воліють з’їсти підсмажене, калорійне, наприклад, картоплю фрі та котлету, курять – такі фактори провокують подразнення, а згодом і можливий розвиток виразкової хвороби шлунку.

Найчастіші симптоми гастриту в чоловіків:

  • підвищена кислотність, відрижка кислим;
  • надокучлива печія, сильний періодичний біль в ділянці шлунку.

Натомість жінки більш схильні до хронічних запалень автоімунної природи, тому у них частіше діагностується так званий атрофічний гастрит, при якому на перший план виходять ознаки порушення функції шлунка, так званий синдром диспепсії. Відповідно

Найчастіші симптоми гастриту в жінок:

  • нудота, погіршення чи втрата апетиту;
  • поганий запах із рота, відрижка повітрям з неприємним або тухлим запахом;
  • відчуття важкості в ділянці живота, переповнення шлунку;
  • здуття, бурчання в животі;
  • непереносимість молочних продуктів.

Гастрит у дитини чи підлітка

Травна система дітей формується поступово, тому батькам варто про це пам’ятати й не намагатися якнайшвидше навчити дитину їсти все. Часом діти ще не мають достатньо травних соків (ферментів), тому їжа залишатиметься неперетравленою – звідси поганий апетит, відмова від їжі, скарги на біль у животі, поганий запах із рота, відрижка, бурчання в животі, пронос чи навпаки закрепи.

Проблемою підліткового віку (окрім стрімкого, часом негармонійного ростута гормонального статусу) є відсутність сталого режиму харчування та достатнього сну, що буде негативно впливати як на психоемоційний стан підлітка, так і на стан шлунково-кишкового тракту, зокрема шлунка.

Слід терміново звернутися за допомогою до лікаря, якщо у дитини спостерігається:

  • повторювана категорична відмова від харчування;
  • блювання жовтою чи зеленуватою рідиною (ознаки закиду жовчі);
  • блювання згустками крові чи кров’ю;
  • тривале блювання (може привести до критичного зневодення організму!);
  • бажання їсти дивні неїстівні предмети;
  • ознаки зараження глистами.

Що робити, коли є підозра на гастрит?

Найінформативнішим методом, щоб підтвердити чи заперечити діагноз гастриту, є фіброгастродуоденоскопія – обстеження за допомогою тонкої трубки з мікрокамерою на кінці (ендоскоп), яка заковтується через рот і проходить стравоходом до шлунку. За допомогою ендоскопа лікар оглядає стан оболонки шлунку, за потреби може взяти зразок тканин на біопсію (процедура, під час якої вирізається дрібний шматок тканини, щоб скерувати до лабораторії для обстеження).

Для полегшення симптомів гастриту лікар призначить безпечні та ефективні антациди (вони нейтралізують печію, мають обволікаючу та болетамувальну дію), наприклад, фосфалюгель. У разі підтвердження інфікування бактерією Helicobacter pylori лікар, згідно з сучасними протоколами терапії, призначить антихелікобактерні ліки (переважно так звані «інгібітори протонної помпи», комбінацію певних антибіотиків, інколи препарати вісмуту).

Хронічний процес нелікованого, занедбаного гастриту може перейти в складніші форми гастриту, виразкову хворобу чи навіть в раку шлунку.

 

Література за темою:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gastritis/diagnosis-treatment/drc-20355813

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-gastritis#1

https://www.vz.kiev.ua/atrofichnyj-gastryt-suchasnyj-poglyad

 

Автор статті:

Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».