Зміст:

Коротка оглядова інформація про вакцини від COVID, якими вже сьогодні вакцинують і планують щеплювати українців у 2021 році, – у нашій статті.

МОЗ України планує до кінця 2021 року щепити вакцинами від COVID-19 близько 25 мільйонів українців. За підрахунками МОЗу, це 80% дорослого населення, що достатньо для формування колективного імунітету проти коронавірусної інфекції.

Перші 500 тисяч вакцинованих отримають переважно вакцину Ковішелд/CoviShield.

КОВІШЕЛД/COVISHIELD™ – це вакцина для профілактики захворювання COVID-19, виготовлена індійським інститутом Serum Institute of India Pvt. Ltd (SII) за ліцензією фармацевтичної британо-шведської компанії AstraZeneca, що була розроблена AstraZeneca у співпраці з Оксфордським університетом.

Торговельна назва вакцини компанії AstraZeneca, яка виробляється в Індії, – AZD1222, Vaxzevria, або CoviShield.

Інструкцію до препарату Вакцина Ковішелд читайте тут.

Ця вакцина пройшла перевірку ВООЗ і рекомендована до екстреного застосування. Було перевірено дані про якість, безпеку та ефективність, вимоги до холодового ланцюга тощо.

Вакцина AstraZeneca дозволена для використання в країнах Євросоюзу, Південної Америки, Африки, Азії, а також у Канаді й Австралії.

Транспортування та зберігання вакцини, холодовий ланцюг

Для перевезення і зберігання вакцини COVISHIELD застосовуються звичайні холодильники. Вакцина COVISHIELD може зберігатися до шести місяців при температурі від +2 до +8 С. Зберігають флакони у зовнішній коробці, щоби захистити від дії прямого світла. Заморожувати не можна.

Принцип і механізм дії вакцини CoviShield

Вакцина CoviShield – це так звана векторна (рекомбінантна) вакцина.

Covishield виготовляють із ослабленої версії звичайного вірусу застуди шимпанзе (відомого як аденовірус). Вчені додали до нього частину генетичного коду SARS-CoV-2, щоб він був більше схожий на коронавірус, однак він не може спричиняти хвороби.

Такий генетично модифікований вірус, потрапляючи в організм людини, відтворює у клітинах поверхневий шип-білок (S, або спайк-протеїн, або спайковий глікопротеін), характерний для коронавірусу COVID-19, але не викликає захворювання на ковід.

У відповідь імунна система людини запускає імунні реакції, у результаті якої утворюється захист від будь-якої коронавірусної інфекції.

Як відбувається вакцинація проти ковіду?

Повне щеплення передбачає дві дози. Відповідно, введення вакцини CoviShield відбувається в два етапи – з інтервалом від 4 до 12 тижнів. Деякі дослідження свідчать: що триваліший інтервал між першою та другою дозою, то вища ефективність вакцинації.

Міністерство охорони здоров'я України збільшило інтервал між першим та другим обов'язковим щепленнями вакциною CoviShield від 28 до 90 днів.

У якому віці показано вакцинуватися від коронавірусу?

Вакцина показана для профілактики коронавірусної інфекції особам від 18 років і старше. Призначення даної вакцини дітям від 6 до 18 тільки вивчається.

У січні Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) схвалило використання вакцини Оксфорд-АстраЗенека для всіх вікових груп.

Існували повідомлення про вищий рівень побічної дії в осіб старше 65 років, зокрема, підвищення ризику виникнення тромбозів. На сьогодні ця інформація спростована.

Проте деякі країни наразі таки не рекомендують вакцинацію старшим особам.

Європейська медична агенція повідомила про 30 випадків тромбозу після вакцинації вакциною АстраЗенека. Слід розуміти, що венозний тромбоз (тромбоцитоз) відбувається з частотою 1 випадок на 1000 населення. Тобто статистично у 5-ти мільйонів щеплених осіб очікувано мало б бути 5000 тромбозів протягом року, тобто мінімум 100 на тиждень. Відтак, 30 випадків на 5 місяців - це суттєво нижче базового рівня тромбозів серед населення. 

Також зафіксовано випадки тромбозу у жінок віком до 55 років упродовж 2-х тижнів після вакцинації, що потребує додаткових наукових досліджень.

Ефективність захисту після вакцинування COVISHIELD

ВООЗ оцінює ефективність захисту вакциною AstraZeneca від симптоматичного перебігу хвороби Covid-19 приблизно 63%.

Водночас нові дослідження компанії, оприлюднені в лютому, продемонстрували, що вже після першої дози ефективність вакцини сягає 76% з 22 по 90 день. А після другої, зробленої не менше ніж через 12 тижнів, – майже 82%.

Із останніх масштабних досліджень, проведених у США, випливає, що вакцина AstraZeneca на 76% ефективна від коронавірусу через 15 днів після двох щеплень з інтервалом у чотири тижні. При цьому серед людей старших 65 років ефективність виявилася ще вищою – 85%. Препарат виявився на 100% ефективний від важкої форми COVID-19.

Побічна дія вакцини ковішилд

Дуже часто (може бути в 1 із 10 людей):

  • болючість, почервоніння, біль, тепло, свербіж, набряк або синці в місці ін'єкції;
  • погане самопочуття;
  • відчуття втоми (втома);
  • озноб або відчуття гарячки;
  • головний біль;
  • нудота;
  • біль або ломота в суглобах чи м'язах.

Поширені прояви, часто (можуть страждати до 1 із 10 осіб):

  • набряк, почервоніння або ущільнення в місці ін’єкції;
  • лихоманка;
  • блювота або діарея;
  • грипоподібні симптоми, такі як висока температура, біль у горлі, нежить, кашель та озноб.

Рідкісні побічні ефекти, нечасто (може вражати до 1 із 100 осіб):

  • почуття запаморочення;
  • зниження апетиту;
  • біль у животі;
  • збільшені лімфатичні вузли;
  • надмірна пітливість;
  • свербіж шкіри або висип.

У ході клінічних випробувань зафіксовано дуже рідкісні повідомлення про явища, пов'язані із запаленням нервової системи, що може спричинити оніміння, відчуття «поколювання голками» (парестезії), втрату чутливості. Однак немає належних підтверджень, що ці прояви зумовлені вакциною.

Деякі люди повідомляли про раптове відчуття холоду з тремтінням, що супроводжується підвищенням температури, можливо, із пітливістю, головним болем (мігренеподібні головні болі включно), нудотою, болями в м’язах та поганим самопочуттям, починаючи з 1 дня після отримання вакцини, що зазвичай тривало 1-2 дні.

Якщо ви помітили будь-які побічні ефекти, повідомте свого лікаря, фармацевта або медсестру.

Процес вивчення вакцини триває, а зі збільшенням кількості інформації можливі уточнення щодо побічних ефектів від вакцинації.

Протипокази до застосування вакцини проти ковіду

Вакцинація протипоказана особам, які мають в анамнезі тяжкі алергічні реакції на будь-який із компонентів вакцини.

ВООЗ і EMA не рекомендують робити щеплення AstraZeneca людям із сильною алергією на компоненти вакцини або у яких була важка алергічна реакція на першу дозу. Також поки не варто застосовувати її для імунізації людей віком до 18 років.

МОЗ України також не радить робити щеплення людям із захворюваннями, що супроводжуються значним підвищенням температури, лихоманкою. І ВООЗ, і українське відомство (через обмежені дані досліджень) радить із обережністю вакцинувати вагітних і лише у тому випадку, якщо плюси від щеплення перевищують ризики.

За даними Інституту сироватки Індії, вакцина Covishield може бути протипоказана при важкій алергічній реакції, підвищеній температурі тіла, порушенні згортання крові або вживанні антикоагулянтів, ослабленому імунітеті (включно при застосуванні препаратів-імуносупресорів), вагітності, грудному вигодовуванні, використанні іншої вакцини проти коронавірусу.

Читайте також:

Як укріпити імунітет при коронавірусі та після нього

Як перемогти стрес в умовах небезпеки коронавірусу і тривалого карантину?

КОВІШЕЛД/COVISHIELD слід з обережністю призначати особам з тромбоцитопенією, порушеннями згортання крові або при антикоагуляційній терапії, оскільки у них можуть виникати кровотечі, синці.

Склад вакцини ковішил

Джерело

Вакцина ChadOx1 nCoV-19 Corona Virus (рекомбінантна) КОВІШЕЛД містить рекомбінантний аденовірус шимпанзе, кодуючий спайковий глікопротеін (ChAdOx1-S) SARS-CoV-2 (частки аденовірусу, виражені в COVID-19 спайк-білках). Вироблено у 293 клітинах генетично модифікованих нирок ембріону людини (НЕК). Цей продукт містить генетично модифіковані організми (ГМО).

Допоміжні речовини: L-гістидин, L-гістидин гідрохлорид моногідрат, магнію хлорид або гексагідрат хлориду магнію, полісорбат 80, етанол, сахароза, хлористий натрій або натрію хлорид, динатрію едетат (ЕДТА), вода для ін’єкцій

Повідомте свого лікаря, медсестру перед вакцинацією:

  • якщо у вас коли-небудь була важка алергічна реакція (анафілаксія) після будь-якої іншої ін’єкції вакцини;
  • якщо у вас зараз важка інфекція з високою температурою (понад 38 °C). Однак легка температура або інфекція, як застуда, не є причиною для затримки вакцинації;
  • якщо у вас проблеми з кровотечами чи синцями або якщо ви приймаєте ліки, що розріджують кров (антикоагулянти);
  • якщо ваша імунна система не працює належним чином (маєте імунодефіцит) або ви приймаєте ліки, що послаблюють імунну систему (наприклад, кортикостероїди у високих дозах, імунодепресанти або ліки від раку).

Кому варто вакцинуватися в першу чергу

Першими варто вакцинуватися людям, які входять до групи ризику, а саме – медикам, працівникам соціальних служб, мешканцям пансіонатів для осіб похилого віку, працівникам поліції, військовим та особам із хронічними захворюваннями.

Перевірка якості препарату перед вакцинацією

Розчин повинен бути від безбарвного до злегка коричневого кольору, прозорий до злегка непрозорого, не містити осаду.

Куди роблять ін’єкцію вакцини?

Вводять внутрішньом’язово, бажано в дельтоподібний м’яз плеча (руки).

 

Рекомендована література:

https://www.gov.uk/government/publications/regulatory-approval-of-covid-19-vaccine-astrazeneca/information-for-uk-recipients-on-covid-19-vaccine-astrazenecahttps://extranet.who.int/pqweb/vaccines/covid-19-vaccine-chadox1-s-recombinant-covishield

https://www.bbc.com/ukrainian/news-56428647

https://www.phc.org.ua/news/vakcinu-oxfordastrazeneca-proti-covid-19-podali-na-reestraciyu-v-ukraini

https://apau.org.ua/2021/03/31/%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9-%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%B7-%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%BD-%D0%B2%D1%96%D0%B4-covid-19

https://www.bbc.com/ukrainian/news-russian-56169279

https://www.who.int/news/item/15-02-2021-who-lists-two-additional-covid-19-vaccines-for-emergency-use-and-covax-roll-out

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».