Зміцнення імунітету під час пандемії коронавірусу
Корисно знатиЯк правильно укріплювати імунітет під час пандемії коронавірусу та як його швидко відновити, якщо Ви перехворіли на Ковід, – дізнайтеся про це у нашій статті.
Чому імунітет такий важливий?
Імунна система – це хитромудра структура, що складається з лейкоцитів, антитіл, складних білків та інших елементів. Імунна система стоїть на варті нашого організму, захищаючи його від вірусів, мікроорганізмів, грибів, паразитів, а також від власних «зламаних» клітин.
Певні елементи імунітету слугують бар’єром, що запобігає потраплянню вірусів і бактерій до органів, наприклад, до мозку, інші – цільово шукають, руйнують та виводять «загарбників» із вашого тіла.
Всупереч своїй ефективності проти мікробів і вірусів, імунна система потребує певного часу, щоби «познайомитися» із ворогом, виробити специфічні захисні антитіла чи створити чутливі клітини. Зазвичай це можливо тільки після перенесеної хвороби або ж завдяки вакцинації.
Якщо ви колись читали про імунітет, тоді, певно, зустрічали такі важливі терміни:
- збудники хвороби – мікроби чи віруси, які можуть заразити організм та викликати хвороби;
- антигени – білки на поверхні патогенів (збудників хвороб);
- антитіла – захисні білки, які можуть розпізнавати і зв’язуватися зі специфічними антигенами. Коли антитіло розпізнає антиген збудника, який заразив організм, воно міцно зв’язується з ним. Прикріпившись, антитіло діє як маяк, щоб інші компоненти імунної системи атакували загарбника.
Просте пояснення що таке імунітет і для чого він потрібний, знайдете в нашій статті.
Під час тестування на коронавірусну інфекцію намагаються виявити або антиген вірусу, або наявність імунних антитіл проти коронавірусу.
Усе про тести на коронавірус та імуноферментний аналіз читайте у нашій статті.
Імунітет та коронавірус: як уникнути хвороби завдяки здоровому способу життя
Імунна система захищає нас від шкідливих вірусів і мікроорганізмів у режимі 24/7, однак, коли імунний захист не може впоратися, ми хворіємо. Стани, коли імунна система не працює повноцінно, називаються імунодефіцитними. І навпаки: задовільний стан імунної системи дозволить організму швидше і легше подолати інфекцію.
Загалом вважається, що помірні фізичні вправи й активність, правильне харчування, задовільний емоційний і психологічний стан, здоровий спосіб життя є вірними друзями міцного імунітету.
Знижує імунітет незбалансоване харчування, дефіцит вітамінів та мікроелементів в їжі, відсутність достатнього фізичного навантаження, зайва вага, хронічний стрес і хронічне недосипання.
Як перемогти стрес в умовах небезпеки коронавірусу і тривалого карантину – читайте у нашій статті.
Важливо пам’ятати: сильний імунітет не означає, що ви не можете заразитися COVID-19. Тому всім варто вживати заходів щодо запобігання інфікуванню вірусом SARS-CoV-2, який викликає COVID-19, а саме: обов’язково дотримуватися соціальної дистанції, користуватися медичною маскою, регулярно мити й дезінфікувати руки. До того ж це стосується будь-яких збудників інфекційних захворювань.
Докладніше:
про види медичних масок і як правильно їх носити;
про види антисептиків та дезінфекторів і як правильно їх застосовувати.
Як попередити поширення коронавірусу?
- Часто мийте руки з милом, щонайменше 20 секунд.
- За відсутності можливості помити руки з милом – користуйтеся антисептиками із вмістом спирту щонайменше 60%.
- Не торкайтеся зайвий раз очей, носа, рота.
- Користуйтеся медичними масками, носіть їх правильно.
- При кашлі чи чханні використовуйте паперові хустинки, які необхідно викидати в пакет, що закривається.
- Дотримуйтеся соціальної дистанції щонайменше 1,5-2 м.
- Дотримуйтесь умов самоізоляції й карантину.
- За можливості працюйте з дому.
- Мийте і дезінфікуйте предмети та поверхні, до яких часто торкаєтеся.
- За наявності симптомів – вчасно звертайтеся за медичною допомогою.
Якщо таки захворіли: укріплення імунітету при коронавірусі та після коронавірусу
Варто нагадати, що імунітет – це складна взаємопов’язана система, яка залежить від загального стану здоров’я організму, збалансоаної діяльності практично всіх систем та органів, тому немає однієї чарівної пігулки, яка за мить зміцнить ослаблений організм. До питання укріплення свого імунітету необхідно підходити системно й заздалегідь.
Як зміцнити імунітет: прості та доступні поради
Аби імунна система працювала надійно, слід зважати на такі напрямки її зміцнення:
- помірні фізичні вправи – щонайменше 150 хвилин на тиждень;
- здорова збалансована дієта, що містить велику кількість овочів, зелені, горіхів, насіння, фруктів, багату на омега-3 рибу, забезпечить організм необхідними поживними речовинами – вітамінами, мінералами, ненасиченими жирними кислотами, антиоксидантами тощо;
- підтримка ваги в межах норми – показник індексу маси тіла (BMI) 18.5-24.9;
- достатній та якісний сон;
- розвиток навичок зниження щоденного стресу, механізмів психоемоційної самодопомоги, керування стресом, наприклад, релаксаційні вікенди, навіть відеозустрічі з близькими людьми, друзями, прогулянки на свіжому повітрі, регулярна фізична активність, практика медитації, дихальні вправи, малювання чи інші види мистецтва, улюблене хобі;
- відмова від куріння;
- обмеження чи відмова від вживання алкоголю.
Що пити для укріплення імунітету при коронавірусі?
Дієтичні добавки, вжиті згідно з рекомендаціями та інструкціями, можуть поповнити організм необхідними вітамінами, мікроелементами та іншими корисними речовинами, що позитивно вплине на стан імунітету, зокрема:
- вітамін С (Vitamin C) – допомагає запобігти вірусним, бактеріальним та іншим інфекціям, скорочуючи тривалість застудних захворювань та діючи як природний антигістамінний і протизапальний засіб;
- вітамін D (Vitamin D) – є одним із найважливіших поживних речовин (нутрієнтів) для зміцнення імунної системи, що знижує ризик застуди і грипу. Вітамін D необхідно приймати регулярно, в адекватному дозуванні (встановить лікар після визначення рівня цього вітаміну у вашому організмі);
- вітамін A (Vitamin A) – при короткочасному застосуванні може допомогти підтримати здатність організму боротися з інфекціями, особливо з респіраторними;
- цинк (Zinc) – при прийомі протягом 24 годин із моменту інфікуваня може допомогти запобігти розвитку інфекції та зменшити тривалість звичайної застуди;
- селен (Selenium) – антиоксидант, який зміцнює захисні сили організму проти бактерій, вірусів і ракових клітин.
Із харчових продуктів варто звернути увагу на:
- мед – добре знімає незначні болі й запалення слизових оболонок носа і рота, має антиоксидантні властивості та деякі протимікробні ефекти. Мед можна застосовувати при кашлі та болю в горлі. Зверніть увагу, що дітям віком до 1 року мед давати не можна;
- часник – свіжий, у вигляді екстракту чи добавки, може запобігти появі вірусних інфекцій або полегшити перебіг інфекції верхніх дихальних шляхів;
- пробіотики – містять «хороші бактерії», які одночасно підтримують здоров'я кишківника та позитивно впливають на стан імунної системи. Пробіотики можуть зменшити частоту респіраторних інфекцій, особливо у дітей.
Популярність адаптогенів (ехінацея, женьшень тощо) трохи знизилася, адже останні наукові дослідження засвідчили, що призначення таких імуностимуляторів не є абсолютно безпечним. Активно стимульована імунна система може стати агресивною до власного організму!
Існує чимало інших біологічно-активних добавок, що сприяють зміцненню імунітету, проте вони ще потребують подальшого наукового вивчення та підтвердження своєї ефективності.
- Бета-глюкани (Beta-glucans) – стимулюють імунну активність проти вірусної інфекції, зменшують симптоми застуди, грипу та інфекцій верхніх дихальних шляхів.
- Гриби Шиітаке, Грива Лева, Майтаке та Рейші (Shiitake, Lion's Mane, Maitake, and Reishi).
- Барберин (Berberine) – ця природна сполука має противірусні й протизапальні властивості, міститься в барбарисі, у коренях, кореневищах та корі різних рослин.
- Сульфорафан (Sulforaphane) – має потужні протизапальні та противірусні властивості
- Бузина (Elderberry) – дослідження показали, що бузина має властивості, що допомагають боротися з вірусами.
Важливо пам’ятати, що проблеми зі «слабким» імунітетом можуть насправді бути пов’язані із наявністю хронічного захворювання та потребують консультації лікаря, тому не варто лікуватися самостійно – краще вчасно звернутися за фаховою допомогою.
Про засоби для зміцнення імунітету: як залишатися здоровим восени та взимку?
Укріплення імунітету після коронавірусу
Як і після будь-якої вірусної інфекційної хвороби, після коронавірусної інфекції організм виснажений, імунна система ослаблена, а отже, виникають сприятливі умови для інших інфекцій. Тому не варто якнайшвидше повертатися до інтенсивної комунікації, навпаки, дайте можливість організму «відійти» від хвороби, виспатися, відновити свої ресурси.
У цей період особливо доречним також є вживання вітамінів С, Д, групи вітамінів В і цинку. Необхідні й корисні речовини, що у великій кількості містяться в таких продуктах, як цитрусові, часник, броколі, шпинат тощо.
Оптимальною тактикою відновлення є здорове збалансоване харчування, упорядкований здоровий спосіб життя та повноцінний відпочинок.
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.umms.org/coronavirus/what-to-know/managing-medical-conditions/healthy-habits/boost-immune-system
https://health.ucdavis.edu/good-food/blog/nutrients-to-help-prevent-illness.html
https://www.careinsurance.com/blog/health-insurance-articles/5-tips-to-boost-your-immune-system-during-the-coronavirus-outbreak
https://www.bbc.com/future/article/20200408-covid-19-can-boosting-your-immune-system-protect-you
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.