Стало відомо про нові штами корона вірусу FLiRT і LB.1. Що маємо знати про це і які симптоми COVID у 2024 році?

Від часу початку пандемії COVID-19 ситуація значно змінилася. Наразі більшість людей проінформовано та добре знають основні ознаки цієї інфекції. Проте варто зазначити, що й сам вірус і реакція людей на нього зазнали змін. У 2024 році симптоми коронавірусу для багатьох осіб відрізнялися, особливо з урахуванням нових штамів, які постійно з’являються.

Нові штами коронавірусу

Позитивна інформація полягає в тому, що на початку весни 2024 року кількість випадків COVID-19 значно знизилася, з меншою кількістю заражень і госпіталізацій порівняно з минулою зимою. Але вірус SARS-CoV-2, який викликає COVID, все ще мутує та викликає у більшості зі нас занепокоєння щодо можливого сплеску інфекцій цього літа. У квітні з'явилися нові штами вірусу, відомі як варіанти FLiRT (засновані на технічних назвах їхніх двох мутацій), а в червні з'явився варіант LB.1.

Штам LB.1, схожий на варіанти FLiRT, але з додатковою мутацією, також привернув увагу. На початку літа він спричинив 14,9% випадків COVID. Варто зазначити, що віруси постійно мутують, тому можуть набирати нових обертів. Нові мутації підтверджують, що вірус SARS-CoV-2 залишається непередбачуваним, тому фахівці припускають, що він продовжить мутувати далі.

Читайте також: Вірус Коксакі у дітей і дорослих

Які симптоми COVID у 2024 році?

Центри контролю та профілактики захворювань востаннє оновлювали свій список симптомів коронавірусу ще у березні 2024 року. Наступні симптоми включають:

• Лихоманка або озноб;
  • Кашель;
  • Задишка або утруднене дихання;
  • Втома;
  • Біль у м'язах або тілі;
  • Головний біль;
  • Нова втрата смаку або запаху;
  • Біль у горлі;
  • Закладеність або нежить;
  • Нудота або блювання;
  • Діарея.

Зараз коронавірус більше схожий на застуду з такими симптомами, як біль у горлі, нежить, можлива лихоманка та біль в тілі. Це пояснюється тим, що люди виробили імунітет до вірусу завдяки тому, що вже перехворіли, або завдяки вакцинації. На жаль, все одно деякі люди все ще серйозно хворіють на COVID-19 і навіть можуть бути летальні випадки від нього.

Основні групи ризику захворювання на новий штам коронавірусу:

• діти;
  • літні люди;
  • люди з ослабленим імунітетом;
  • вагітні;
  • люди, які має основні захворювання легенів.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря педіатра (чи лікарів інших спеціальностей)

Коли звернутися до лікаря?

Центри контролю та профілактики захворювань рекомендують обов’язково звернутися за медичною допомогою, якщо ви відчуваєте наступні симптоми:

• Проблеми з диханням;
  • Постійний біль або тиск у грудях;
  • Запаморочення;
  • Неможливість прокинутися або залишатися зосередженим упродовж дня;
  • Бліда, сіра або з блакитним відтінком шкіра, губи чи нігті (залежно від тону шкіри).

Що потрібно знати про штами FLiRT і LB.1?

Варіанти FLiRT мають дві мутації на своїх спайкових білках, які відрізняються від попереднього штаму, що домінує JN.1. Фахівці підозрюють, що штам LB.1 і варіант KP.2.3, який має дві мутації FLiRT плюс одну додаткову, також можуть бути більш заразними.

Позитивним є те, що ці варіанти генетично схожі на JN.1, який мав м'якіші симптоми порівняно з ранніми варіантами коронавірусу.

Симптоми й тяжкість COVID-19 більше залежать від імунітету та загального стану здоров'я людини, ніж від конкретного варіанту вірусу, зазначають у центрі контролю та профілактики здоров’я.

Як захиститися від штамів FLiRT і LB.1?

Рекомендовано усім, хто має право на вакцинацію від COVID-19, отримати найновіші вакцини. Слід розуміти, що вакцинація може не запобігти зараженню, проте вона знижує ризик важкого перебігу хвороби, госпіталізації та смерті від коронавірусу. Найбільшим фактором ризику захворювання на  COVID є літні люди, особи старше 65 років.

Інші заходи також можуть допомогти:

• Уникайте близького контакту з хворими людьми;
  • Носіть маску;
  • Мийте руки;
  • Покращуйте вентиляцію у приміщенні, де ви найчастіше перебуваєте;
  • Стежте за інформацією офіційних джерел,наприклад, Міністерства охорони здоров’я щодо рівня поширеності коронавірусу у вашому регіоні.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря інфекціоніста (чи лікарів інших спеціальностей)

Що робити, якщо у вас підвищений ризик важкого захворювання?

Якщо ви належите до групи підвищеного ризику важкого захворювання (як правило, це люди похилого віку та маленькі діти, вагітні, люди з інвалідністю та люди з ослабленою імунною системою), пройдіть тестування та зверніться до лікаря. Якщо ваш тест на COVID або грип виявиться позитивним, існують противірусні препарати, які можна приймати протягом кількох днів після появи симптомів і які надзвичайно ефективно знижують ймовірність того, що ваші симптоми стануть важкими або що вам знадобиться госпіталізація.

Чим це відрізняється від попередніх рекомендацій?

Спершу CDC (U.S. Center of Diseases Control) рекомендував людям з позитивним результатом тесту на COVID ізолюватися від інших на п'ять днів і носити маску, що добре прилягає до обличчя, впродовж наступних п'яти днів. Це відрізнялося від загальних рекомендацій щодо інших поширених респіраторних вірусів, таких як грип.

Тепер не існує універсальних рекомендацій щодо тривалості ізоляції; скоріше, ви можете відновити звичайну діяльність – в ідеалі, все ще використовуючи інші стратегії профілактики, такі як маски та дотримання дистанції – залежно від того, коли ваші симптоми покращилися і температура спала.

Будьте здорові!

Фото ілюстративне.

Рекомендована література:

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».