Зміст:

Які ознаки цукрового діабету в чоловіків, жінок і дітей? Ознаки небезпечних станів при цукровому діабеті: падіння цукру в крові (гіпоглікемія), підвищений рівень цукру (гіперглікемія), підвищений рівень ацетону в крові (ацитонемія). Що варто знати для профілактики цієї хвороби – довідайтеся завдяки нашій статті.

14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом. Ця дата нагадує нам про невпинне поширення хвороби й те, що легковажити її наслідками не можна. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення України виникає саме через діабет. Щорічно кількість хворих зростає на 5-7%. Наприклад, у 2017 році в Україні налічувалося 1,5 мільйони хворих на цукровий діабет, понад 8,5 тисяч з них – діти, це приблизно 3% населення країни. Проте фахівці вважають, що насправді кількість хворих на цукровий діабет більша в 2-2,5 рази. Причина такого явища ? значна кількість недіагностованих випадків хвороби, коли пацієнти навіть не здогадуються про захворювання.

Основні (перші) ознаки цукрового діабету:

  • спрага, хочеться багато пити;
  • відчуття голоду, навіть після споживання їжі;
  • часте сечовиділення;
  • сухість у роті;
  • несподівана втрата ваги, попри добрий апетит;
  • відчуття втоми, слабкість;
  • втрата чіткості зору;
  • відчуття затерпання, «мурашок» у руках і ногах;
  • повільне загоєння порізів, ран;
  • сухість та свербіж шкіри;
  • часто грибкові ураження, а також інфекції сечовивідної системи.

Цукровий діабет – це захворювання, що характеризується хронічним підвищенням рівня глюкози в крові (гіперглікемією). Залежно від причини та механізму виникнення стану хронічного підвищення рівня глюкози, розрізняють два основні типи цукрового діабету:

  • цукровий діабет першого типу (цукровий діабет 1 типу), або інсулін залежний цукровий діабет (ІЗЦД) – пов'язаний із руйнуванням бета-клітин підшлункової залози (інсуліт), що продукують інсулін. Тобто організм хворого на цукровий діабет першого типу не виробляє інсуліну, настає стан абсолютного дефіциту (недостатності) інсуліну. Для лікування цукрового діабету 1 типу призначають замісний інсулін.
  • цукровий діабет другого типу (цукровий діабет 2 типу), або інсулін незалежний цукровий діабет (ІНЦД) – пов'язаний із виробленням неефективного інсуліну чи втратою чутливості тканин організму до інсуліну, наприклад, м’язів, печінки. Бета-клітини підшлункової залози виробляють інсулін, але він або залишається в неактивній формі, або клітини організму перестають бути чутливими до нього. Настає так званий стан відносного дефіциту (недостатності) інсуліну. Лікування на початкових стадіях цукрового діабету 2 типу може включати корекцію харчування – із метою зменшення споживання багатих на цукор продуктів, дотримання правил здорового харчування, споживання переважно корисної здорової їжі, а також призначення цукрознижуючих засобів і протидіабетичних препаратів. 

Інсулін – це гормон, який допомагає глюкозі, що є джерелом енергії, потрапити в клітину. Інсулін синтезується бета-клітинами підшлункової залози й виділяється, коли рівень глюкози в крові підвищується (стан гіперглікемії). При відсутності або неефективній дії інсуліну настає стан хронічної гіперглікемії – хвороба цукровий діабет.

Цукровий діабет у жінок

При діабеті руйнуються дрібні судини та нервові клітини, як наслідок – порушується чутливість, зокрема, у ділянці геніталій, отже, жінці стає важче відчути статеве задоволення. Підвищений рівень глюкози в крові негативно впливає на зміну мікрофлори в кишківнику та в статевих органах. Жінки з діабетом більш схильні до грибкових інфекцій (кандидозу) та інфекцій сечовидільної системи. Одна з трьох жінок, що хворіють на цукровий діабет, визнає, що має дискомфорт під час статевих стосунків, відчуває сухість стінок жіночих статевих органів.

Цукровий діабет і вагітність

Під час вагітності акушер-гінеколог жіночої консультації призначатиме аналізи на визначення рівня глюкози в крові, а також аналіз на виявлення стану порушення толерантності до глюкози – ці аналізи можуть виявити ознаки гестаційного діабету. Гестаційний діабет – це діабет, що виник під час вагітності в здорової жінки. Якщо після пологів ознаки порушення толерантності до глюкози не зникають, тоді вже діагностується цукровий діабет.

Під час вагітності хворої на цукровий діабет підшлункова залоза дитинки починає синтезувати інсулін «на двох», тому й ознаки діабету є змазаними чи «відсутніми».

Однією з проблем вагітності при діабеті є те, що дитинка в утробі швидко набирає вагу – понад 4,5 кг. Так званий великий плід – це ризик, а часом і неможливість народжувати у природний спосіб, тому вагітній жінці можуть рекомендувати Ксеревий («цісарський») розтин.

Цукровий діабет у чоловіків

Чоловіки з діабетом, окрім загальних симптомів, можуть зауважувати в себе проблеми з ерекцією, зниженням статевого потягу; також спостерігається загальна м’язова слабкість.

Цукровий діабет у дітей

Найчастіше в дітей діагностують цукровий діабет 1 типу, власне, у минулому його називали ювенільним, тобто «молодим». Проте діти можуть хворіти й на цукровий діабет 2 типу.

Ознаки цукрового діабету 1 типу:

  • найчастіше настає після перенесеної вірусної інфекції, наприклад, епідемічного паротиту («свинка») чи грипу;
  • ознаки дефіциту інсуліну настають дуже швидко.

Цукровий діабет першого типу має гострий і важкий перебіг. Основними небезпеками можуть бути такі стани, як критична втрата рідини (дегідратація), падіння рівня цукру (гіпоглікемічна кома), високий цукор в крові (гіперглікемічна кома) чи високий вміст кетонових тіл в крові (ацетонемічна кома).

Ознаки цукрового діабету 2 типу:

  • діти з надмірною вагою, ожирінням є в групі ризику захворіти на цукровий діабет 2 типу;
  • ознаки відносного дефіциту інсуліну настають повільно та непомітно. Згідно зі статистичними даними клініки Майо (США), приблизно 40% дітей хворих на цукровий діабет 2 типу не мали жодних скарг, а хворобу було виявлено тільки під час медичних оглядів.

При нелікованому цукровому діабеті 2 типу можливий розвиток ускладнень на важливі органи, наприклад, на нирки, очі, серце та інші. Здорове харчування й фізичні вправи допоможуть дитині з цукровим діабетом 2 типу краще контролювати рівень цукру в крові, а отже, запобігти розвитку ускладнень.

Читайте також: Дієта при цукровому діабеті

Ознаки падіння цукру (гіпоглікемічного стану)

У більшості людей ознаки падіння цукру в крові настають при концентрації глюкози в крові нижче 3 ммоль/л, яку можна визначити за допомогою глюкометра. Причинами зниження рівня глюкози в крові можуть бути передозування протидіабетичних ліків, недостатнє харчування, гостра хвороба чи надмірне фізичне навантаження. У такому випадку необхідно, наприклад, випити теплий чай із цукром чи з’їсти щось солодке.

Ранні ознаки (симптоми) низького цукру в крові:

  • слабкість, запаморочення;
  • відчуття голоду;
  • тремор кінцівок;
  • серцебиття, частий пульс (понад 80 ударів за хвилину);
  • блідість шкіри, пітливість;
  • тривожність або відчуття страху, дратівливість.

Пізні ознаки (симптоми) низького цукру в крові:

  • головний біль;
  • емоційна лабільність;
  • проблеми з координацією рухів;
  • втрата чутливості язика;
  • жахливі сни;
  • плутана свідомість;
  • неможливість зосередитися;
  • втрата свідомості, кома.

Ознаки високого цукру в крові (гіперглікемічного стану)

Причинами зростання рівня глюкози в крові можуть бути: споживання великої кількості їжі (особливо продуктів, що містять багато простих цукрів), порушення режиму вживання цукрознижуючих ліків (пропуск дози) чи недостатня доза інсуліну.

Ознаки високого рівня кетонових тіл (ацетону) в крові (діабетичний кетоацидоз)

Під час цукрового діабету через відсутність інсуліну глюкоза не може потрапити в клітину й стати джерелом енергії. У цьому випадку організм намагається отримати альтернативну енергію, наприклад, із жирів. Під час переробки жирів в організмі утворюються проміжні речовини – кетонові тіла, найвідомішим із яких є ацетон. В організмі дорослої людини існують механізми «нейтралізації» токсичної дії ацетону, проте при надвеликих концентраціях цих «захистів» недостатньо. 

Унаслідок високого вмісту кетонових тіл (ацетону) хворий скаржитиметься на: 

  • нудоту;
  • втрату апетиту;
  • слабкість;
  • блювання;
  • підвищення температури тіла;
  • підвищене потовиділення;
  • біль у животі;
  • запах гнилих яблук, ацетону з рота.

Підвищення ацетону в крові особливо небезпечне для дітей, оскільки в дитячому організмі не достатньо систем захисту від токсичної дії ацетону. Детально про те, як розпізнати цей стан, читайте у нашій статті «Запах ацетону з рота в дітей: причини, діагностика та лікування».

При підвищенні рівня ацетону в крові він з’являється й у сечі. Перевірити наявність ацетону в сечі досить просто навіть у домашніх умовах – за допомогою діагностичної тест-смужки для визначення кетонів у сечі. У разі виявлення ацетону в сечі необхідно звернутися до лікаря!

Експрес-тести для визначення рівня цукру, ацетону та глюкози у сечі

Особливо небезпечне хронічне підвищення цукру для нирок. Якщо рівень глюкози в крові вище 10 ммоль/л, нирки не справляються, як наслідок, цукор з’являється в сечі. Практично кожний третій хворий на цукровий діабет має проблеми з нирками. Частота розвитку діабетичної нефропатії при цукровому діабеті 1 типу становить 25-40 %, своєю чергою, при цукровому діабеті 2 типу це має місце в 12-26% випадках. Розвиток хронічної ниркової недостатності відбувається поступово й на початкових стадіях є практично непомітним. На жаль, ниркова недостатність проявляє себе вже на кінцевих стадіях, коли необхідними є використання апарату штучної нирки чи навіть пересадка донорського органу. Щоби запобігти швидкому розвитку ниркової недостатності, необхідно уникати станів, коли глюкоза, ацетон чи білок (альбумін) потрапляють у сечу. Появу цукру в сечі можна діагностувати в домашніх умовах – за допомогою діагностичних тест-смужок для визначення глюкози й кетонів у сечі.

Профілактика цукрового діабету

Цукровий діабет 2 типу (інсулінонезалежний), ожиріння, серцево-судинні та онкологічні хвороби нерідко називають «хворобами цивілізації». Багато наукових досліджень вказує на зв’язок можливості розвитку цих захворювань із сучасною дієтою західного світу, для якої характерне споживання великої кількості червоного м’яса, молочних продуктів, очищених зернових культур і цукру. Важливим фактором розвитку цих хвороб є і малорухливий спосіб життя та надмірне психоемоційне навантаження сучасної людини.

Цукровий діабет 2 типу можна попередити, дотримуючись порад зі стилю життя:

  • здорове харчування;
  • помірні фізичні вправи (протягом 30 хвилин, п’ять разів на тиждень);
  • утримання ваги тіла в межах норми;
  • техніки релаксації, усунення факторів хронічного стресу.


Література за темою:

https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes

https://www.cdc.gov/diabetes/library/features/living-well-with-diabetes.html

https://www.diabetes.org/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/symptoms-causes/syc-20371444

https://www.webmd.com/diabetes/guide/types-of-diabetes-mellitus#1

https://www.healthline.com/health/diabetes

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще.